Pondělí 29. května 2023, svátek má Maxmilián, Maxim
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 29. května 2023 Maxmilián, Maxim

Botanici roky mapovali vzácnou květenu Vysočiny, nyní vydali unikátní knihu

  9:08
Pro botaniky, učitele, ochránce přírody, ale i laiky je určena nově vydaná Červená kniha květeny Vysočiny. Na 537 stránkách se čtenáři seznámí s více než šesti stovkami ohrožených rostlin. Nechybí ani zástupci flóry chráněné krajinné oblasti Žďárské vrchy. Jde o unikátní publikaci, která dosud nemá obdoby.
Kniha vysočinských botaniků popisuje i bledule jarní. Lány tohoto ohroženého druhu v jarních měsících lákají davy turistů do rezervací u Ranska i u Chlébského potoka.

Kniha vysočinských botaniků popisuje i bledule jarní. Lány tohoto ohroženého druhu v jarních měsících lákají davy turistů do rezervací u Ranska i u Chlébského potoka. | foto: Petr Lemberk, MAFRA

„Zpracování regionálního přehledu vzácných a ohrožených druhů rostlin je dnes nejvyšší metou, jaké lze v regionální floristice dosáhnout. Červené knihy ukazují, čím je region zajímavý, výjimečný a cenný a kam soustředit pozornost ochrany přírody,“ uvedla jedna z autorek Ester Ekrtová. Společně s ní jsou pod knihou podepsáni i další regionální botanici – Luděk Čech, Libor Ekrt, Jiří Juřička a Jana Jelínková.

Práce na přípravě publikace pro ně začaly už v roce 2015, a to výběrem druhů, jež autoři považovali za vzácné a ohrožené.

„Pro Vysočinu, na rozdíl třeba od jižních Čech, nebylo žádné předchozí zpracování červeného seznamu k dispozici. Čekala nás tedy práce doslova na ‚zelené louce‘, přičemž hlavním vodítkem nám byl Červený seznam rostlin České republiky,“ popsala Ekrtová.

Jako velká inspirace sloužila dle jejích slov Červená kniha jižní části Čech, vydaná v roce 2013.

V další velmi náročné, zhruba dvouleté fázi pracoval tým na získávání dat o výskytu každého konkrétního druhu v regionu – tedy kde a kdy daná rostlina rostla či roste. Čerpáno bylo jak z odborných databází, tak z údajů muzeí i vlastních dat a herbářových sbírek. Ze získaných informací autoři vytvořili mapy historického i současného rozšíření rostlin a komentáře o výskytu, významu a ohrožení každého z vybraných druhů. Vše pak bylo doplněno i fotodokumentací.

„Rozhodli jsme se vybírat jen fotografie pořízené na Vysočině. Tam, kde nám chyběly, jsme doplnily snímky z herbářových sbírek nebo materiál ještě dofotili v terénu,“ přiblížila botanička. Vlastní vydání díla pak trvalo zhruba rok a půl.

Vysočina je křižovatkou, kde se druhy potkávají

Za velmi cennou autoři považují i úvodní část knihy. V ní jsou stručně zpracovány nejen historie botanického výzkumu a ochrany přírody na Vysočině, ale především trendy, jež mapují, které skupiny rostlin ustoupily z krajiny nejvíce a proč.

O historii i současnosti

  • V nové knize je zpracováno 661 druhů ohrožených rostlin, jejichž historický a současný výskyt v regionu je komentován, doplněn mapkami rozšíření a fotodokumentací pořízenou na území Kraje Vysočina a chráněné krajinné oblasti (CHKO) Žďárské vrchy.
  • Publikace o formátu A4 má 537 stran a je doplněna o historii botanického výzkumu a ochrany přírody na Vysočině. Obsahuje i kompletní bibliografii cévnatých rostlin kraje.
  • Hlavními autory jsou botanici Luděk Čech z regionálního pracoviště Agentury ochrany přírody a krajiny ČR – Správy CHKO Žďárské vrchy, Libor Ekrt z Přírodovědecké fakulty Jihočeské univerzity, Ester Ekrtová, Jiří Juřička z Muzea Vysočiny (MV) Jihlava a Jana Jelínková z MV Třebíč.
  • Vydavatelem je pobočka České společnosti ornitologické na Vysočině.
  • Kromě odborné botanické veřejnosti kniha cílí zejména na poučené laiky, středoškolské učitele, pracovníky ochrany přírody na všech úrovních a na všechny, koho zajímá přírodní bohatství regionu.
  • Knihu lze objednat přímo u autorů na libor.ekrt@gmail.com či ester.hofhanzlova@centrum.cz. Na svých pokladnách publikaci nabízejí i Muzeum Vysočiny v Jihlavě a Třebíči.

„Umožnilo nám to ukázat, jak dramaticky se naše krajina za posledních 150 let proměnila, jak málo nám toho zbývá a jak jsou dnes zbytky cenné přírody zranitelné,“ řekla Ekrtová.

Vysočina je dle botaniků pomyslnou křižovatkou, kde se potkávají druhy chladno- a vlhkomilné s druhy sucho- a teplomilnými, nebo rostliny typicky moravské s druhy rostoucími spíš na území Čech. Květena Vysočiny je však dnes výjimečná hlavně stále početným výskytem rostlin lučních rašelinišť.

„Nacházíme zde několik ve střední Evropě velmi vzácných druhů, jako je ostřice šlahounovitá, suchopýr štíhlý či suchopýrek alpský, které jsou takovým pozdravem doby ledové v současnosti a s naší krajinou se pojí už tisíce let,“ dodala botanička.

Publikaci, již vydala pobočka České společnosti ornitologické na Vysočině, si mohou zájemci koupit za 800 korun.

  • Nejčtenější

Prezident si v Jihlavě vyzkoušel biatlonovou střelbu, při běhu ho chytila křeč

Prezident Petr Pavel s manželkou Evou přijel na svou první oficiální návštěvu Vysočiny. V kraji se zdrží dva dny a čeká...

Řidič ve zlatém autě prosvištěl na D1 kolem policistů rychlostí 222 km/h

Téměř o sto kilometrů v hodině překročil nejvyšší povolenou rychlost silniční pirát na D1. Policisté mu naměřili 222...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Slavná hospoda, ve které zemřel Franta Kocourek, jde k zemi. Nahradí ji penzion

Známá restaurace Na Hrdé Vsi jde k zemi. Právě v této hospodě ve Víru na Bystřicku před 32 lety zemřel legendární...

Nehoda uzavřela D1 u Větrného Jeníkova, kolona měla pět kilometrů

Nehoda dvou aut u Větrného Jeníkova na Jihlavsku zastavila provoz na dálnici D1 ve směru na Prahu. Zraněnou ženu...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Největší jihlavský squat jen pár set metrů od centra je úplně jiný svět

Pod svícnem bývá největší tma. Toto úsloví nyní platí v Jihlavě. Největší no-go zóna je tu jen 400 metrů od Masarykova...

Priske exkluzivně. O titulu, datech, jazykové bariéře i manželce v Iráku

Premium Když se zadívá na velké esko ve sparťanském znaku, vrátí se na chvíli do dětství. „Nevím, jak vy, ale já jako kluk...

Pád „letadla“ za 2,3 miliardy. Podvodem vylákali peníze i ze známých sportovců

Premium Klientům slibovali zisk třicet procent. Místo toho nakupovali luxusní auta, zlaté cihly a nemovitosti. Společnost JO...

VELKÝ TEST ELEKTROKOL 2023: Horská kola s pevným rámem

Premium Hardtaily, tedy modely elektrokol s přední odpruženou vidlicí, mají výsadní postavení jako skutečný univerzál. Stále...

Brod uvažuje o zrušení zastávky MHD na Výšině, lidé se mohou vyjádřit v anketě

Radnice v Havlíčkově Brodě přemýšlí o reorganizaci průjezdu autobusových spojů městské hromadné dopravy sídlištěm...

Skla se není třeba bát, je pevné a odolné, říká šéfka sklenářské firmy

Především celoskleněné dveře, ale i zábradlí, schody, příčky, obklady, sprchové kouty i celé stěny vznikají ve...

Bělostné královničky s ratolestmi jsou oslavou krásy dívek i jara

V obci Březské na Velkobítešsku se uskutečnila tradiční lidová jarní slavnost – průvod královniček. Událost patří ke...

Pošta v Brodě zůstane, lidi však neobslouží. Jaký to má smysl? diví se starosta

Pobočka České pošty u nádraží v Havlíčkově Brodě zůstane. Klienty tu ale neobslouží. Státní podnik tak po opakovaných...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Tříletou dceru Bereniky Kohoutové srazilo na přechodu pro chodce auto

Teprve tříletou dceru Bereniky Kohoutové (32) srazilo v úterý v centru Prahy auto přímo na přechodu pro chodce. Jak se...

Zemřel slovenský herec a hudebník Daniel Heriban. Bylo mu 43 let

Heriban, známý například ze seriálů Horná Dolná a Hnízdo nebo z filmů Únos či Sviňa, zemřel podle informací TV JOJ ve...

Chystá se novinka, kdo spoří v penzijku, odečte z daní až 48 tisíc

Důchody mají být pro budoucí penzisty nižší. Populace stárne a průběžný důchodový systém, do něhož přispívají současní...

Co zas chce, ty vole, reaguje Jágr na volání bezradné Branišové od faxu

Hokejista Jaromír Jágr (51) a jeho partnerka, modelka Dominika Branišová (28) pobavili sledující na Instagramu...

Jízdní řád nerůstu. Benzin na příděl, zákaz létání a bourání silnic

Jak radikální má být ochrana životního prostředí? Německý profesor ekonomie, filozof, sociolog a politolog Helge...