Neděle 23. ledna 2022, svátek má Zdeněk
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet
 • Neděle 23. ledna 2022 Zdeněk

Botanici roky mapovali vzácnou květenu Vysočiny, nyní vydali unikátní knihu

  9:08
Pro botaniky, učitele, ochránce přírody, ale i laiky je určena nově vydaná Červená kniha květeny Vysočiny. Na 537 stránkách se čtenáři seznámí s více než šesti stovkami ohrožených rostlin. Nechybí ani zástupci flóry chráněné krajinné oblasti Žďárské vrchy. Jde o unikátní publikaci, která dosud nemá obdoby.

Kniha vysočinských botaniků popisuje i bledule jarní. Lány tohoto ohroženého druhu v jarních měsících lákají davy turistů do rezervací u Ranska i u Chlébského potoka. | foto: Petr Lemberk, MAFRA

„Zpracování regionálního přehledu vzácných a ohrožených druhů rostlin je dnes nejvyšší metou, jaké lze v regionální floristice dosáhnout. Červené knihy ukazují, čím je region zajímavý, výjimečný a cenný a kam soustředit pozornost ochrany přírody,“ uvedla jedna z autorek Ester Ekrtová. Společně s ní jsou pod knihou podepsáni i další regionální botanici – Luděk Čech, Libor Ekrt, Jiří Juřička a Jana Jelínková.

Práce na přípravě publikace pro ně začaly už v roce 2015, a to výběrem druhů, jež autoři považovali za vzácné a ohrožené.

„Pro Vysočinu, na rozdíl třeba od jižních Čech, nebylo žádné předchozí zpracování červeného seznamu k dispozici. Čekala nás tedy práce doslova na ‚zelené louce‘, přičemž hlavním vodítkem nám byl Červený seznam rostlin České republiky,“ popsala Ekrtová.

Jako velká inspirace sloužila dle jejích slov Červená kniha jižní části Čech, vydaná v roce 2013.

V další velmi náročné, zhruba dvouleté fázi pracoval tým na získávání dat o výskytu každého konkrétního druhu v regionu – tedy kde a kdy daná rostlina rostla či roste. Čerpáno bylo jak z odborných databází, tak z údajů muzeí i vlastních dat a herbářových sbírek. Ze získaných informací autoři vytvořili mapy historického i současného rozšíření rostlin a komentáře o výskytu, významu a ohrožení každého z vybraných druhů. Vše pak bylo doplněno i fotodokumentací.

„Rozhodli jsme se vybírat jen fotografie pořízené na Vysočině. Tam, kde nám chyběly, jsme doplnily snímky z herbářových sbírek nebo materiál ještě dofotili v terénu,“ přiblížila botanička. Vlastní vydání díla pak trvalo zhruba rok a půl.

Vysočina je křižovatkou, kde se druhy potkávají

Za velmi cennou autoři považují i úvodní část knihy. V ní jsou stručně zpracovány nejen historie botanického výzkumu a ochrany přírody na Vysočině, ale především trendy, jež mapují, které skupiny rostlin ustoupily z krajiny nejvíce a proč.

O historii i současnosti

 • V nové knize je zpracováno 661 druhů ohrožených rostlin, jejichž historický a současný výskyt v regionu je komentován, doplněn mapkami rozšíření a fotodokumentací pořízenou na území Kraje Vysočina a chráněné krajinné oblasti (CHKO) Žďárské vrchy.
 • Publikace o formátu A4 má 537 stran a je doplněna o historii botanického výzkumu a ochrany přírody na Vysočině. Obsahuje i kompletní bibliografii cévnatých rostlin kraje.
 • Hlavními autory jsou botanici Luděk Čech z regionálního pracoviště Agentury ochrany přírody a krajiny ČR – Správy CHKO Žďárské vrchy, Libor Ekrt z Přírodovědecké fakulty Jihočeské univerzity, Ester Ekrtová, Jiří Juřička z Muzea Vysočiny (MV) Jihlava a Jana Jelínková z MV Třebíč.
 • Vydavatelem je pobočka České společnosti ornitologické na Vysočině.
 • Kromě odborné botanické veřejnosti kniha cílí zejména na poučené laiky, středoškolské učitele, pracovníky ochrany přírody na všech úrovních a na všechny, koho zajímá přírodní bohatství regionu.
 • Knihu lze objednat přímo u autorů na libor.ekrt@gmail.com či ester.hofhanzlova@centrum.cz. Na svých pokladnách publikaci nabízejí i Muzeum Vysočiny v Jihlavě a Třebíči.

„Umožnilo nám to ukázat, jak dramaticky se naše krajina za posledních 150 let proměnila, jak málo nám toho zbývá a jak jsou dnes zbytky cenné přírody zranitelné,“ řekla Ekrtová.

Vysočina je dle botaniků pomyslnou křižovatkou, kde se potkávají druhy chladno- a vlhkomilné s druhy sucho- a teplomilnými, nebo rostliny typicky moravské s druhy rostoucími spíš na území Čech. Květena Vysočiny je však dnes výjimečná hlavně stále početným výskytem rostlin lučních rašelinišť.

„Nacházíme zde několik ve střední Evropě velmi vzácných druhů, jako je ostřice šlahounovitá, suchopýr štíhlý či suchopýrek alpský, které jsou takovým pozdravem doby ledové v současnosti a s naší krajinou se pojí už tisíce let,“ dodala botanička.

Publikaci, již vydala pobočka České společnosti ornitologické na Vysočině, si mohou zájemci koupit za 800 korun.

 • Nejčtenější

Na stojany na kola někdo navlékl dámské kalhotky, sundávali je strážníci

Netradiční případ, pracovně nazvaný Zimní second hand, řešili nedávno žďárští strážníci. Při běžné kontrole města...

Po konci dodavatele energií vrací dopravní podnik do ulic naftové vozy

Krize na trhu s energiemi a krach jednotlivých dodavatelů se dotkl také Dopravního podniku města Jihlavy (DPMJ). Po...

Sever Žďárských vrchů rozdělil spor o přílišné solení krajských silnic

Solit, nebo nesolit? Klimaticky drsný sever Vysočiny dělí spor o intenzitu chemického posypu silnic na území chráněné...

Na dva měsíce se uzavře Jihlavský tunel, tisíce aut se nahrnou do města

Ředitelství silnic a dálnic na osm týdnů uzavře tunel na obchvatu Jihlavy. Důvodem bude jeho kompletní rekonstrukce....

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Pod náměstím v Třebíči ležely historické poklady, archeologové je vystaví

Rok a půl už v Třebíči trvá revitalizace Karlova náměstí. Provází ji záchranný archeologický průzkum, při němž už se...

ANALÝZA: Tři důvody, proč Rusko vpadne na Ukrajinu. A tři další, proč ne

Premium Copak se asi odehrává v hlavě Vladimira Putina? To je otázka, kterou dnes řeší celý svět. Ruský prezident rozehrál...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nevěra dříve či později vztah zničí. A není cesty zpět, říká filmařka Sedláčková

Premium Vede doslova dvojí život ve dvou zemích. Ve Francii pracuje Andrea Sedláčková především jako střihačka filmů, u nás...

 • Další z rubriky

Pod náměstím v Třebíči ležely historické poklady, archeologové je vystaví

Rok a půl už v Třebíči trvá revitalizace Karlova náměstí. Provází ji záchranný archeologický průzkum, při němž už se...

Námitky firem znovu zbrzdily přípravu obchvatu Jihlavy, kraji dochází čas

Vybudování jihovýchodní části obchvatu Jihlavy je, zdá se, zakleté. Hejtmanství musí stavbu opět odložit. Přípravu...

Kámen se má v Pohledu těžit ještě 4 roky. Bude pak voda na zatopení lomu?

Havlíčkobrodsku a jeho okolí hrozí v brzké době nedostatek stavebního kamene. Během nejbližších let bude končit provoz...

Vyráběla jsem i fascinátor s imitací bazénu, svěřuje se modistka

Premium Netradiční zálibu má Alice Trojanová z Petrávče u Velkého Meziříčí. Čtyřicetiletá maminka tří dětí během mateřské...

Praktiky ve vile Playboy: orgie, orální sex se psem i ošklivé prostitutky

V novém dokumentu Secrets of Playboy (Tajemství Playboye) promluvily bývalé playmates o praktikách ve vile zakladatele...

Sineád O’Connorová šla na pohřeb syna v teplákovce, do rakve dala cigarety

Sedmnáctiletý syn Sineád O’Connorové (55) spáchal začátkem ledna sebevraždu. Zpěvačka skončila následně v péči...

Survivor: Nahota i pomlouvání Pazderkové za jejími zády, že je labilní

Po odstoupení zpěváka Vojtěcha Drahokoupila kvůli psychickým potížím ze show Survivor se diváci dočkali i prvních...

Sedmikrásky k obědu, nákup z popelnice. Výměna se nesla v režii eko páru

Podobný věk, naprosto odlišný životní styl. Tak nějak by se dala shrnout nejnovější Výměna manželek, ve které se sešly...

Pořízková ukázala vrásky a šediny. Stárnoucí ženy z médií téměř vymazali, říká

Pavlína Pořízková (56) se pochlubila neretušovanou fotkou s odrůstajícími šedinami. Podle české topmodelky je přirozené...