Úterý 27. září 2022, svátek má Jonáš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 27. září 2022 Jonáš

Na Žďársku vznikají přírodní učebny, děti se o krajině učí pod širým nebem

  8:51
Učit se o přírodě v přírodě. Nezkoumat živočichy jen na obrázcích, ale sledovat je v jejich přirozeném prostředí. A místo poznávání rostlin v učebnici zkusit jejich určení přímo na louce. K takové formě výuky směrují dnešní školáky takzvané přírodní učebny, jejichž počet na Vysočině stále roste.

Přírodní učebny fungují na řadě míst v kraji. Nad zřízením další z nich přemýšlejí i ve Žďáře nad Sázavou. | foto: Sdružení Krajina

Vybudování jedné takové nové učebny se právě rýsuje například u vísky Odranec na Novoměstsku. Ostatně podpora tohoto přístupu patří i k jedné z priorit regionu, což vzešlo z Veřejného fóra Kraje Vysočina, konaného letos na jaře.

„Fórum umožňuje vyhledání námětů pro další rozvoj kraje při vzájemné diskusi občanů se zástupci kraje, zájmových sdružení, podnikatelů a institucí. Výsledkem je definování desítky námětů, kterým je potřeba věnovat zvýšenou pozornost, a určení jejich priority,“ uvedla Hana Hajnová, náměstkyně hejtmana.

Právě podpora zapojení veřejnosti a obcí do praktické ochrany přírody a s tím souvisejícího vzdělávání, tedy i přírodních učeben, je sedmým bodem, jenž účastníci fóra stanovili.

„Jsme svědky sílícího trendu, který by vzdělávání na základních školách mohl posunout dobrým směrem. Věříme, že děti, jež se budou učit o přírodě v přírodě, jí nakonec budou lépe rozumět a chápat i širší souvislosti života na Zemi,“ míní Darina Coufalová ze Sdružení Krajina, které sídlí v Počítkách na Žďársku.

Spolek se kromě budování tůní a péče o podmáčené louky věnuje právě i zřizování přírodních učeben - venkovních prostor, kde mají děti dostatek podnětů i pomůcek ke zkoumání a učení se o fauně i flóře.

Od roku 2015 má sdružení na svém kontě učebny tři, všechny ve žďárském okrese. Svému účelu úspěšně slouží Hrnečnice u Nového Města na Moravě, Hliníky v Křižánkách a Šamíkovice u Sněžného.

Louku nejprve připraví ovce a berani

Aktuálně sdružení připravuje další „třídu“ pod širým nebem. Vznikne v lokalitě Pastviska poblíž Odrance, místní části Věcova na Novoměstsku.

Co je přírodní učebna

Obvykle se jedná o částečně upravené prostory přímo v přírodě, v parku či na zahradě. Zpravidla vznikají v blízkosti některé základní školy, která ji pak využívá nejen k výuce, ale přebírá nad ní i určitý patronát - pečuje o ni, monitoruje výskyt rostlin i živočichů v lokalitě.

Přírodní učebna bývá vybavena tůněmi pro obojživelníky a další živočichy nebo jiným vodním prvkem. Nechybí většinou hmyzí hotel, budky pro ptáky a netopýry, plazník - zimoviště pro plazy, případně i posezení, informační tabule a další prvky pro výuku. 

Zarostlá bažina má za sebou již několik zásahů, kdy se odstraňovala nevhodná křoviska a provedly základní terénní úpravy. Na louku se tak mohla vrátit i pastva - minulý týden se po ní rozeběhlo 25 beranů, kteří ji revitalizují tím nejpřirozenějším způsobem.

„Ovce setrvají na místě asi měsíc, pak nás čeká sekání nespasených míst či obrostlých náletových dřevin,“ přiblížila Kateřina Marečková, ředitelka Sdružení Krajina. Následovat má shánění peněz - jedna učebna vyjde minimálně na desítky tisíc korun.

Důležitá je též příprava podoby samotných prostor. Na Pastviskách by rozhodně neměly chybět tůně, budky pro ptáky či vyvýšené molo pro pozorování okolí.

Prostory bude využívat nedávno vzniklá novoměstská Škola Spolu a také Ekocentrum Rojko, alternativa běžné školky z nedalekého Koníkova. Děti z ekocentra ostatně začaly oblast navštěvovat již nyní. Specifikem obou zmíněných zařízení je právě vedení velké části výuky přímo v terénu.

„Venku chceme učit hlavně badatelsky. Děti, stejně jako vědci, pozorují, kladou si otázky, zkoumají a experimentují, sdílí výsledky, formulují závěry a nakonec ověřují platnost své hypotézy. To je základ badatelsky orientovaného vyučování, které u dětí rozvíjí samostatnost, spolupráci a kritické myšlení. To nám dává smysl,“ řekla Jaroslava Šmídková, spoluzakladatelka Školy Spolu.

Děti pozorují, měří, zapisují, vyhodnocují

Přínos praktické výuky v přírodě potvrzuje i Jana Suchá, ředitelka Základní a mateřské školy Křižánky na Novoměstsku. Tamní žáci využívají přírodní učebnu Hliníky otevřenou na podzim 2018. Na jejím budování se podílely kromě Sdružení Krajina a obce i samy děti.

„Už jen to jim dalo hrozně moc - jsou hrdé, že mohly přispět ke zvelebení této lokality,“ podotkla Suchá. K tůním, plazníku a hmyzímu hotelu míří podle ní děti hlavně v rámci projektových dní, kdy se tam vyplatí půlhodinovou cestu vážit. Na místě pozorují, měří, zapisují, vyplňují pracovní listy.

Některá data pak dál zpracovávají ve škole. Ale i při běžné výuce využívají pomůcky, jež k projektu získali. „Máme podběráky, mikroskopy a další vybavení. Pracují s ním už i děti z naší školky, vztah k přírodě a praktickému bádání tak získávají v podstatě už od dvou let,“ dodala ředitelka s tím, že mnoho žáků míří na Hliníky také ve svém volnu.

Přírodní učebny fungují i na řadě dalších míst v kraji. Například při ZŠ ve Stonařově na Jihlavsku nebo i přímo v Jihlavě. Tam jde například o lokality Kalvárie nebo o Skalku. Nad zřízením přírodní učebny přemýšlejí i ve Žďáře nad Sázavou.

„Vytipováno je místo u Göttlerova rybníka pod Vodojemem, ale jednání v této záležitosti zatím teprve probíhají,“ sdělil mluvčí žďárské radnice Matěj Papáček.

Komunální a senátní volby 2022

Komunální volby se konaly 23. a 24. září. Ve stejném termínu bylo i první kolo voleb do třetiny Senátu, ve druhém kole 30. září a 1. října se bude rozhodovat v obvodu Jihlava.

Výsledky pro: Havlíčkův Brod, Jihlava, Pelhřimov, Třebíč, Žďár nad Sázavou, Telč, Pacov, Žirovnice, Náměšť na Oslavouostatní

  • Nejčtenější

Z Nagyové se mi chce plakat. Čeká mě ještě týden polopravd a lží, říká Vystrčil

Čekám další polopravdy a nepravdy, aby to působilo negativně, předvídá před druhým kolem senátních voleb na Jihlavsku...

Politologové: Úspěch Nagyové zařídil Babiš. Souboj s Vystrčilem bude těsný

Premium Do druhého kola senátních voleb v Jihlavě postoupí současný šéf horní komory Miloš Vystrčil a Jana Nagyová obžalovaná v...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Šlo mu, na co sáhl. Čech Chromý ovládl v Tasmánii výrobu masa, poté vinařství

Premium Když Josef Chromý v roce 1950 utíkal z komunistického Československa, bylo mu 19 let. Neuměl anglicky, neměl peníze....

Vystrčil ANO a Nagyovou porazil, v druhém kole čeká střet dvou světů

V prvním kole senátních voleb na Jihlavsku přesvědčivě zvítězil Miloš Vystrčil. Předseda Senátu a bývalý místopředseda...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Vlekaři na Vysočině zvažují kvůli drahé elektřině sezonu bez zasněžování

S velkými obavami hledí na nadcházející sezonu provozovatelé lyžařských areálů. Starosti jim dělají vysoké ceny...

Sověti ozářili Richarda Nixona radioaktivitou. Jeho agenti to zastavili trikem

Premium Při návštěvě v Sovětském svazu Richard Nixon sice přátelsky hovořil se sovětským vůdcem Nikitou Chruščovem v takzvané...

Test kočičích kapsiček. I z krmiva za deset korun může zvíře dostat vše

Premium Kočky nám sice někdy připadají mlsné, ale ony jen v miskách hledají to, co jejich tělu prospívá nejvíc: maso plné...

Extra steh po porodu navíc? Rodičky děsí ponižující husband stitch

Premium Přivést dítě na svět znamená pro většinu žen prožít si mnoho vypjatých chvil. Vyrovnat se s průběhem porodu nemusí být...

V Jihlavě si třetí vítězství v řadě připsalo ANO, zcela propadla ČSSD

Komunální volby v Jihlavě vyhrálo hnutí ANO. Získalo přes 28 procent hlasů. V krajském městě Vysočiny zvítězilo potřetí...

Pelhřimovský bazén zavádí čipové hodinky, nabídnou rychlejší odbavení

Rychlejší a pohodlnější odbavení návštěvníků má přinést změna, kterou zavádějí v pelhřimovském bazénu. Lidé si tam...

Mizející horník hlídá v Bystřici novou expozici připomínající těžbu uranu

Socha s názvem Mizející horník „hlídá“ Park horníků v Bystřici nad Pernštejnem. Upravený prostor u polikliniky doplnila...

Obyvatelé Jemnice v referendu odmítli výstavbu velkochovů a masokombinátu

Obyvatelé Jemnice odmítli vznik velkochovů hospodářských zvířat a velkokapacitního masokombinátu na území města....

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

RECENZE: Pro Pokáče byla O2 arena příliš velkým soustem

Z hlediska návštěvnosti skončil koncert písničkáře Pokáče v O2 areně maximálním úspěchem - pár hodin před začátkem...

Rusové v panice skupují letenky za rekordní sumy. Zájem je o jednosměrné

Ruský prezident Vladimir Putin ve středečním projevu k národu vyhlásil částečnou mobilizaci. Začne platit okamžitě a...

Mrazivá noc bez spánku a výstup na skálu. Soukalová promluvila o ztracení

Moderátorka Gabriela Soukalová (32) vyrazila na dovolenou v italském Livignu se svým přítelem Milošem a dcerkou...

Slovensko vře kvůli cenám elektřiny. Největší výrobce hrozí bankrotem

Největšímu výrobci elektřiny na Slovensku, společnosti Slovenské elektrárne, se příčí dodávání elektřiny slovenským...

Příběh Marty: Syn si přivedl domů přítelkyni, je to líná špindíra

Se synem jsme měli vždycky hezký vztah. Naším společným plánem bylo, že jednou s námi zůstane žít v našem domě v...