Kultovní klub Batyskaf končí, kultura ale v bývalém výměníku zůstane

  8:41aktualizováno  8:41
Kulturní centrum Batyskaf ve Žďáře nad Sázavou ukončí na Václava svoji činnost. Svérázný klub, který vznikl z výměníkové stanice poblíž náměstí, fungoval bezmála 17 let. Skupina lidí, která ho zakládala, má na jeho provoz čím dál méně času. Majitel objektu chce, aby i nadále prostory sloužily kultuře.

Během sedmnácti let se ve žďárském klubu Batyskaf vystřídaly tisíce muzikantů. Mezi nimi byl v říjnu 2016 i slavný trumpetista Laco Déczi se svou kapelou Celula New York. | foto: Leoš Klement

Provozovatelé Batyskafu už o chystaném ukončení provozu informovali na svém Facebooku a webu.

„Batyskaf po 16 letech a 10 měsících končí,“ potvrdil MF DNES Aleš Kostečka, šéf spolku Ertemple a Hmla, který klub provozuje.

„Je to přirozený krok. U vzniku stálo v roce 2002 osm lidí. Holt jsme trochu zestárli, propadli rodičovským ‚radostem‘, na klub už nemáme tolik času a co si budeme namlouvat, taky už tolik nevydržíme,“ vysvětluje Kostečka s tím, že někteří zakladatelé už se na chodu klubu aktivně nepodílejí.

Místo podle něj potřebuje nový impulz, který by měl přijít s novým provozovatelem. Kdo jím bude, zatím není jasné. Objekt patří teplárenské firmě Satt, ve které drží většinu akcií město.

„Zkoušeli jsme sami hledat někoho, kdo by to převzal, ale neúspěšně. Teď je to na Sattu,“ řekl Kostečka.

Jihlava přišla o Soul, v říjnu otevře Moment

Žďárský klub Batyskaf není jediný, který letos na Vysočině skončil. Po devíti letech majitelé v dubnu zavřeli také zavedený Soul Music Club v Jihlavě.

„Důvodů, proč jsme skončili, bylo více. Začínali jsme před devíti lety a člověk se za tu dobu změní. Máme rodiny. Já jsem matka dvou malých dětí a kombinovat to s hudebním klubem bylo velmi komplikované. Navíc je dnes velmi těžké se v této branži udržet bez podpory a dotací,“ říká bývalá spolumajitelka klubu Andrea Prášková.

O hudební klub by ale Jihlava neměla přijít. V říjnu by se v prostorách Soulu měl otevřít nový. Jmenovat by se měl Moment Music Club.

Majitel už jedná se zájemci o pronájem. „Je jich více. Rád bych, aby byl objekt využit ve stejném duchu a byl zachovaný jeho ráz,“ vyjádřil se ředitel Sattu Petr Scheib.

Jak dlouhá bude pauza mezi ukončením činnosti Batyskafu a nástupem nového nájemce, zatím není jasné. „Ale během měsíce by mohlo být o novém nájemci rozhodnuto,“ dodal ředitel.

Vznik Batyskafu výrazně ovlivnil ve městě (nejen) kulturní scénu. Klub zahájil svoji činnost 1. listopadu 2002.

„Na poslední chvíli jsme tehdy dodělávali spoustu věcí, aby byly na první koncert připravené,“ vzpomínal na hektické začátky při desátém výročí jeden ze zakladatelů Zdeněk Navrátil.

Právě Navrátil se stal před časem aktivistou a před pěti lety dost překvapivě uspěl v komunálních volbách coby lídr nového hnutí Žďár - Živé město. Nakonec se stal starostou, od loňského roku je radním. Kvůli možnému střetu zájmu při rozhodování o dotacích na kulturu pak byl pouze řadovým členem spolku Erteple a Hmla.

Symbolický konec. Zahrají kapely, které klub otvíraly

Batyskaf se stal během let fenoménem, Aleš Kostečka napočítal více než tisíc koncertů a stovky dalších akcí - v klubu se konaly také přednášky, výstavy, chytré kvízy a dokonce i evangelické bohoslužby. „Vznikla zde široká komunita lidí, kteří celá ta léta s klubem žijí,“ vyzdvihl.

Díky klubu také vznikly nové kapely, majáles a festival Pod Zelenou horou. Ten však bude pokračovat dál.

„Klub už v poslední době festivalu jen poskytoval technickou podporu, jinak je to samostatná jednotka,“ vysvětluje Kostečka. „A navíc spolek Erteple a Hmla by rád pokračoval v pořádání akcí, řekněme, že bychom za rok udělali pět koncertů,“ prozradil.

Konec Batyskafu bude 28. září víc než symbolický. „Klub budou zavírat stejné kapely, které jej otvíraly,“ připomněl šéf ždárského klubu vystoupení brněnských kapel Radium. nfo a The Muxx.

Autor:
  • Nejčtenější

Z Gebre Selassie je Vodná. Doma má syna a hokejistu, učí, stíhá i házenou

Na nudu si ligová házenkářka Anna Vodná v poslední době rozhodně stěžovat nemůže. Za poslední dva roky stihla porodit...

Před pěti lety útočnice zabila studenta u šaten, jeho otec cítí zlost

Roky běží, emoce zůstávají. Na den přesně před pěti roky se odehrál krvavý útok ve žďárské střední obchodní škole....

Mladý řidič v „nadupaném“ autě zabil dva lidi, může dostat až deset let

Až na deset let může jít do vězení mladý řidič, který na konci března způsobil tragickou dopravní nehodu u Vílance na...

V obci trpící tisíci aut na objížďce zkoušejí řidiče brzdit maketou radaru

Některým obyvatelům Račína na Žďársku došla trpělivost s příliš rychlými řidiči. Vzhledem k dopravní situaci v malé...

Řidiči našli u silnice mrtvého chlapce, jeho smrt vyšetřuje policie

Policisté na Havlíčkobrodsku zjišťují okolnosti smrti šestnáctiletého mladíka, kterého našli řidiči v sobotu nad ránem...

Premium

Havel byl z jiného těsta, vzpomíná v rozhovoru exprezident Klaus

Jeden z hlavních aktérů polistopadového vývoje Václav Klaus starší hovořil pro LN o nepochopení kuponové privatizace i...

Premium

Maraton pod dvě hodiny. Homoláč vysvětluje, proč Keňané umějí běhat

Je to týden, co první člověk na světě doběhl maraton pod dvě hodiny. Keňan Eliud Kipchoge měl sice kolem sebe armádu...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

  • Další z rubriky

Czech Spitfire Club končí v muzeu RAF v Polici a buduje vlastní v Jeníkově

Czech Spitfire Club odchází z Police na Třebíčsku. Svou expozici věnovanou československým letcům ve službách RAF ve...

Mladý řidič v „nadupaném“ autě zabil dva lidi, může dostat až deset let

Až na deset let může jít do vězení mladý řidič, který na konci března způsobil tragickou dopravní nehodu u Vílance na...

V obci trpící tisíci aut na objížďce zkoušejí řidiče brzdit maketou radaru

Některým obyvatelům Račína na Žďársku došla trpělivost s příliš rychlými řidiči. Vzhledem k dopravní situaci v malé...

Řidiči v Brodě si neoddychnou. Jedny uzavírky končí, začínají však jiné

V Havlíčkově Brodě začíná další uzavírka. Zahájeny budou práce na úpravě ulic Zahradnického a Wolkerova. Když si toto...

Další pochybení pardubické nemocnice. Novorozenci nepodali včas léky
Další pochybení pardubické nemocnice. Novorozenci nepodali včas léky

Nemocnice v Pardubicích čelí dalšímu obvinění. Při porodu novorozence tamní personál včas neodhalil problém, který bylo možné vyřešit medikací. Dítě bude mít doživotní následky.

Najdete na iDNES.cz