Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Historická divadelní opona už visí nad jevištěm, diváci ji spatří v září

  9:19
Po mnoha desítkách let se havlíčkobrodská historická divadelní opona, která byla před pěti lety nalezena v depozitáři muzea, vrátila tam, kam patří. Po restaurování už je zasazena do rámu a zavěšena nad jevištěm. Od září ji budou moci vídat návštěvníci městského kina a divadla před každým představením.
Tomáš Hermann, ředitel městského divadla v Havlíčkově Brodě, kráčí kolem...

Tomáš Hermann, ředitel městského divadla v Havlíčkově Brodě, kráčí kolem zrestaurované historické opony. Ta už je zasazená do hliníkového rámu a zavěšená nad jevištěm. | foto: Tomáš Blažek, MAFRA

Minulý týden byla instalace cenné opony dokončena. Technici společně s restaurátory ji o něco nastavili a zasadili do hliníkového rámu přes celou šíři jeviště havlíčkobrodského divadla. S rámem ji pak připevnili k lištám, v nichž se opona pomocí motorků pohybuje nahoru a dolů.

„Motorové pohony jsou zpřevodované, nové je i veškeré lanování, konstrukce a ovládání. To je na elektřinu, oponu je možné spouštět jak z jeviště, tak z kabiny techniků, odkud se i promítá a ovládají světla,“ popisuje ředitel městského divadla a kina Tomáš Hermann.

Restaurování historicky cenné opony a její zavěšení přišlo v součtu téměř na jeden milion korun.

Pro jeho zařízení tím skončilo složité období rozmýšlení, jak s historicky cennou olejovou malbou na obřím více než sedmimetrovém plátně naložit. Dílo malíře Gustava Kubeše z roku 1886 ale běžní diváci uvidí až v září.

„Dohodli jsme se tak s muzeem, které je vlastníkem opony. Přes léto se v sále stejně moc akcí nekoná, slavnostní odhalení opony necháme až na zahájení nové sezony,“ vysvětluje Hermann.

Spodní část musel restaurátor malovat znovu

Ačkoliv kino po nucené koronavirové pauze obnovilo promítání už včera, oponu nechává zvednutou. Promítat se bude totiž jen dva týdny. Pak nastane letní pauza. Vedení zařízení se soustředí na letní kino za budovou i na dokončení úprav v interiérech.

V depozitáři havlíčkobrodského muzea se opona bez povšimnutí ukrývala od padesátých let minulého století do roku 2016. Byla srolovaná a značně utrpěla. Až po rozbalení pracovníci muzea zjistili, že zcela uhnila její spodní zhruba třiceticentimetrová část.

Město společně s Krajem Vysočina zajistilo její restaurování. To však nebylo jednoduché, na specializovanou dílnu v Litomyšli čekala spousta práce. Obnoveny byly barvy, zaceleny díry, uhnilá část byla nastavena a ručně domalována. A kvůli natažení na potřebnou šíři jeviště byly po stranách přidány zhruba půlmetrové pruhy. Restaurování vyšlo na 320 tisíc korun.

Po uvedení opony do patřičného stavu následovalo vybudování speciální konstrukce přímo na jevišti divadla, která by zajistila spouštění a vytahování opony. Přidáno bylo i stejné zařízení na manipulaci s promítacím plátnem.

Opětovné srolování by jí neprospělo

„K tomu bylo nutné udělat i úpravy jevištních lávek, aby na konstrukci bylo místo. Lávka nad jevištěm se dokonce musela o něco zúžit. Bylo to množství úprav, které v součtu vyšly na víc než restaurování opony,“ svěřil se ředitel divadla.

Zavěšení přišlo celkem na 550 tisíc korun. Všechno to ale byly peníze, které byli představitelé města do vystavení unikátního díla ochotni investovat. Pro byla loni v září i opozice. „Než aby opona znovu ležela v depozitáři krajského muzea, je lepší, aby visela na lidem přístupném místě,“ souhlasila například opoziční zastupitelka Eva Vyoralová.

I podle odborníků bylo zavěšení opony tou nejvhodnější možností, jak ji zachovat. Opětovné srolování by ji neprospělo. „Že to nakonec dopadlo v divadle jako skutečná opona, je ta nejlepší možnost,“ konstatoval Tomáš Hermann.

Původně divadlo zvažovalo i její zavěšení na zeď. Přemýšlelo se o schodišti ve foyer. K tomu by ale bylo třeba zatemnit okna, aby plátno nebylo na přímém slunečním světle.

Největší známý obraz Německého Brodu

Historická opona zobrazuje pohled na Německý Brod v končícím 18. století z dnešní Jihlavské ulice. Její velikost je sedm a půl krát čtyři metry. „Svými rozměry je to dosud největší obraz města, který známe,“ pravil před pěti roky Jiří Jedlička, tehdejší ředitel brodského Muzea Vysočiny.

Autorem malby je akademický malíř Gustav Kubeš z Prahy. Vytvořil ji podle fotografie z roku 1885. V horní části jsou vyobrazeni andělíčci, kteří drží znak města. V oknech po stranách hlavního výjevu jsou kostel svatého Vojtěcha a kostel Nejsvětější Trojice, které se do celkového pohledu na město těsně nevešly.

Opona původně visela v někdejší divadelní budově, takzvané Solnici. Tam ochotnický soubor sídlil od roku 1852. V padesátých letech minulého století byla budova, jež by dnes stála na horní straně Smetanova náměstí, stržena. Později na jejím místě vzniklo parkoviště.

Dochovaná památka je však až třetí známou brodskou divadelní oponou. O jedné existuje zmínka už z roku 1844. Tehdy Karel Havlíček Borovský dosáhl přestěhování ochotnického divadla do školy na dnešním Rubešově náměstí, kde pak ochotníci hráli šest let. Oponu pro zdejší jeviště, která nesla nápis „Český jazyk k českému srdci“, maloval malíř Jan Březina.

První opona po přestěhování souboru do Solnice byla v roce 1852 namalována malířem Daleckým z Poličky. Zachycovala pohled na Německý Brod od Humpolecké ulice. Obě tyto opony se však nejspíš nedochovaly.

  • Nejčtenější

Milionový kiosek pobouřil Brod. Teď jsou jeho zbytky na prodej za cenu šrotu

23. května 2024

Premium Pro někoho luxusní designový kousek, pro jiného ošklivá psí bouda. Mnoho označení ve své době nesl...

Křižovatku u Brodu děsící řidiče kamionů čeká proměna, ustoupí jí dva domy

27. května 2024  9:07

Kdo jezdí s nákladním autem mezi Havlíčkovým Brodem a Přibyslaví, to místo v Pohledu dobře zná. Pro...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Na D1 u Jihlavy se převrátil kamion a vysypal náklad, tvořily se kolony

23. května 2024  10:16,  aktualizováno  13:42

Provoz na dálnici D1 na Vysočině několik hodin komplikovala dopravní nehoda. Na 115. kilometru ve...

Čtyři mistři světa jsou z Vysočiny. Už za mlada to byli hvězdy i pracanti

27. května 2024  17:45

České hokejové zlato pobláznilo i Vysočinu. V týmu čerstvých mistrů světa jsou totiž hned čtyři...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Ještě zápas, pak si odpočineš, hecoval švagra Zachu fotbalista Gebre Selassie

27. května 2024  15:27

Život Theodora Gebre Selassie je sice neodmyslitelně spjatý s fotbalem, v posledních dnech se však...

Nové cesty, desítky stromů a tisíce květin. Zámecký park v Třebíči čeká obnova

30. května 2024  18:45

Po obnově oblíbené lokality Hrádek se dočká revitalizace další park v Třebíči. Péči tentokrát...

Investiční alkohol řeší na Vysočině policie, může jít o podvod za miliony

30. května 2024  15:48

Kriminalisté na Vysočině vyšetřují neobvyklý případ možného podvodu s investičním alkoholem....

Ochranáři se radují, na Vysočině letos hnízdí rekordní počet orlů

30. května 2024  9:03

Rekordní počet hnízdících orlů mořských zaznamenali letos ochranáři na Vysočině. Nenastanou-li...

Galerie i muzeum v centru Jihlavy se promění, instituce prostaví miliony

29. května 2024  15:59

Dvě důležité kulturní instituce v Jihlavě se pustí do modernizací budov. V případě Muzea Vysočiny...

Rozdáváme mléčnou výživu ZDARMA
Rozdáváme mléčnou výživu ZDARMA

Už jste slyšeli o nové pokračovací mléčné výživě BEBA SUPREMEpro 2 určené dětem od ukončeného 6. měsíce? Nyní můžete tuto nejdokonalejší recepturu...

Žádná tajná bokovka. S manželkou jsme rozvedeni, překvapil Petr Nedvěd

Generální manažer české hokejové reprezentace Petr Nedvěd (52) byl po divoké oslavě zlaté medaile z mistrovství světa...

Milan Hein odhalil neshody mezi Simonou Postlerovou a její matkou

Smrt herečky Simony Postlerové (†59) byla ranou pro celou její rodinu. Na parte ale chybělo jméno hereččiny matky Jany...

Hoši, nádhera, děkují celebrity za hokejové zlato. Pokáč baví vítěze písničkou

Česká hokejová reprezentace získala po čtrnácti letech zlato na mistrovství světa. Obrovský úspěch nadchl nejen...

Někteří mě mají za zlatokopku. Nenesu to lehce, říká manželka Ondřeje Kepky

Seznámili se na vysoké škole, kde on byl pedagog a ona studentka. Jsou spolu přes devět let a v budoucnu plánují i...

Zemřel herec a režisér Jan Kačer, legenda nové vlny i Činoherního klubu

V pátek dopoledne zemřel herec a režisér Jan Kačer, bylo mu 87 let. Patřil k hvězdám nové vlny českého filmu a byl i...