Dýňový svět se otevřel. Láká na pyramidy, dekorace i slámový bazén

  14:01aktualizováno  14:01
Oranžová kam se podíváš. Na rodinné farmě manželů Pipkových v Nové Vsi u Leštiny nedaleko Golčova Jeníkova na Havlíčkobrodsku se v pátek odpoledne znovu po roce otevřel veřejnosti Dýňový svět.

Atrakce a zábava pro rodiny s dětmi, kde jsou v hlavní roli tisícovky dýní, ale také dřevo a sláma. I letos je pro návštěvníky připraveno bludiště z klád, pyramidy z dýní, nejrůznější dýňové dekorace, slámový bazén, hrady ze slámy a další nové atrakce, které ocení hlavně děti. 

„Hlavním tématem je tentokrát les. Doufáme, že se to bude návštěvníkům líbit. Na sýpce jsme třeba udělali strašidelný les z barevných tykví, připravili jsme i nové zóny na hraní,“ říká spolumajitelka farmy Jaroslava Pipková.

Dýně zrají později

Se stanovením letošního prvního zahajovacího dne Dýňového světa Pipkovi dlouho váhali.

Fotogalerie

„Dýně nám letos později dozrávají, proto jsme otevřeli až na konci měsíce září. Poslední dva suché roky nás coby pěstitele dýní hodně ovlivnily. Sezona nebyla vůbec dobrá. Příroda nám poslední dva roky dává zabrat,“ přiznává farmářka.

Pipkovi se na farmě zaměřují právě na pěstování dýní. „Letos to bylo špatné v tom, že se nepodařilo vypěstovat takové množství poddruhů dýní jako jiné roky. Například máme málo máslový dýní nebo tykví hubbard. Proto počítáme s tím, že budou některé druhy rychle vyprodané,“ dodává.

Ještě se sází

Na druhou stranu mají Pipkovi hodně dýní ještě na poli a některé rostliny dokonce ještě teď nasazují na plody. „Málokdy se s tím setkáváme. Tím, jak letos dýně pomaleji dozrávají, budeme je postupně sklízet ještě během října a zásoby průběžně doplňovat. Hodně máme halloweenských dýní – těch sklízíme tisíce, dostatek je také dýní na kompot nebo dekorativních tykviček,“ připomíná.

Na farmě u Pipků se návštěvníci setkají i s druhy dýní a tykví, které v supermarketech běžně nekoupí, jako je třeba žaludová nebo muškátová dýně. S jednotlivými odrůdami se mohou návštěvníci na statků důkladně seznámit, ochutnat a zakoupit si je. Pipkovi dají návštěvníkům rady v tom, jak dýně pěstovat nebo jak je využívat v kuchyni.

Velkým lákadlem pro děti, které na statek přijedou jsou také živá domácí zvířátka. Letos si mohou prohlédnout a pohladit například malé telátko, prasátka, ovečky či kuřata.

Otevřeno je každý den

Dýňový svět je pro návštěvníky otevřen každý všední den od 14 do 18 hodin. Dopoledne bývá vyhrazeno pro návštěvy dětí z mateřských školek. O víkendech, svátcích a ve dnech podzimní prázdnin je zde otevřeno již od 9 hodin. Farma bude veřejnosti přístupná až do 3. listopadu.

Jaroslava Pipková odhaduje, že v období, kdy se jejich statek promění v Dýňový svět, jejich farmu navštíví více jak 8 tisíc lidí. Někteří jsou až z daleka. „Měli jsme tu lidi ze Slovenska, z Liberecka nebo z Děčína,“ říká Jarka Pipková.

  • Nejčtenější

Před pěti lety útočnice zabila studenta u šaten, jeho otec cítí zlost

Roky běží, emoce zůstávají. Na den přesně před pěti roky se odehrál krvavý útok ve žďárské střední obchodní škole....

Z Gebre Selassie je Vodná. Doma má syna a hokejistu, učí, stíhá i házenou

Na nudu si ligová házenkářka Anna Vodná v poslední době rozhodně stěžovat nemůže. Za poslední dva roky stihla porodit...

Řidiči našli u silnice mrtvého chlapce, jeho smrt vyšetřuje policie

Policisté na Havlíčkobrodsku zjišťují okolnosti smrti šestnáctiletého mladíka, kterého našli řidiči v sobotu nad ránem...

Premium

Zranila nás stejným nožem. Na smrtící útok ve škole myslí vyjednavač často

Tři centimetry hluboká rána na hlavě, tři široká, na tři stehy. Takové zranění si policejní vyjednávač Petr Gruber...

Až Gott dal chodníku slávy na Vysočině správný punc, teď tam hoří svíčky

Karel Gott má své velké pietní místo i na Vysočině. Změnil se v něj hvězdný chodník před vyhlášenou restaurací U Raušů...

Premium

Pokrok po švédsku: mizející pisoáry a genderově neutrální sport

Severská země přichází s revolučními nápady, kterým aplaudují pokrokoví liberálové z celého světa. Mizí pánské pisoáry,...

Premium

Zpěvák Iron Maiden Bruce Dickinson přijede s nehudební show. Získejte vstupenky zdarma

Zpěvák Iron Maiden Bruce Dickinson se předvede v poněkud netradiční roli. V rámci večera mluveného slova představí svou...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

  • Další z rubriky

Před pěti lety útočnice zabila studenta u šaten, jeho otec cítí zlost

Roky běží, emoce zůstávají. Na den přesně před pěti roky se odehrál krvavý útok ve žďárské střední obchodní škole....

Žďár zavede příští rok chytré semafory, zrychlí městskou dopravu

Rychlejší průjezd autobusů MHD, plynulejší provoz i snazší řešení kolizních situací na silnicích. Taková proměna...

Jedinečný krov kostela se chystá na turisty, ozáří ho stovka svítidel

Střecha gotického chrámu sv. Jakuba Většího v Jihlavě už se leskne novotou. Po dvou letech generální opravy krovu a...

Díky hradu je Lipnice po 170 letech opět městem, nejmenším na Vysočině

Na Vysočině přibylo nové město. Stala se jím Lipnice nad Sázavou na Havlíčkobrodsku. Až dosud byla obcí, předseda...

MIKUPEX TRADE s.r.o.
Přípravář / rozpočtář - TZB - Jižní Čechy, 40 - 42 000 Kč

MIKUPEX TRADE s.r.o.
Praha, Jihočeský kraj, Karlovarský kraj, Plzeňský kraj, Středočeský kraj, Kraj Vysočina
nabízený plat: 40 000 - 42 000 Kč

Najdete na iDNES.cz