Pátek 19. srpna 2022, svátek má Ludvík
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pátek 19. srpna 2022 Ludvík

Na Havlíčkobrodsku plánují další radary na úsekové měření rychlosti

  8:43
Havlíčkův Brod ve spolupráci s okolními obcemi plánuje rozšířit počet míst s úsekovým měřením rychlosti. Systémy odhalující přestupky a odesílající data na odbor dopravy měly získat podle představ samospráv Krátká Ves na silnici I/34, Olšinky u Golčova Jeníkova na silnici I/38 a jeden ještě přesně neurčený úsek v Havlíčkově Brodě.

Kamera pro úsekové měření rychlosti u Jihlavského tunelu. Podobné zařízení by se ještě letos mělo objevit i na dalších místech Havlíčkobrodska. | foto: Magistrát města Jihlavy

Z výčtu momentálně vypadly Olšinky, ačkoliv s nimi původně Havlíčkův Brod počítal. Proti úsekovému měření rychlosti na průjezdu obcí se postavili dopravní experti. Kteří, není jasné. Havlíčkobrodský městský úřad říká, že si tam měření nepřála policie, a ta zas tvrdí, že to byl městský úřad.

„Dopravou v Olšinkách se ale letos chceme víc zabývat. Budeme tam projektovat chodník, chtěli bychom přechod pro chodce a také nějaké opatření, které by dopravu zpomalilo,“ konstatuje Pavel Kopecký, starosta Golčova Jeníkova, pod nějž Olšinky spadají. Myšlenek na radary se město zcela vzdát nechce.

Olšinkami prochází velice vytížená silnice první třídy z Havlíčkova Brodu na Kolín. Od Brodu se do obce sjíždí z kopce, silnice je tam přehledná. Přímo u komunikace stojí šest domů, široká silnice se mírně stáčí. Úsek obcí je velice krátký, má jen několik desítek metrů. I proto tam padesátku nedodržuje prakticky nikdo.

Golčův Jeníkov se už několik let snaží dopravu v těchto místech zpomalit. Dopravní experti však mají jiný názor. Podle nich by v obci po dokončení chodníku mohla být sedmdesátka.

„Budeme rozhodně proti tomu, to už lidé nepřejdou vůbec,“ odmítá návrh starosta Kopecký.

Tlaková vlna od kamionů v Krátké Vsi smetla dva cyklisty

Krátká Ves je jiný případ. Oproti svému názvu je průjezd obcí po silnici z Brodu na Ždírec nad Doubravou poměrně dlouhý. Ale také tam je komunikace široká, navazují na sebe jen mírné oblouky. Na většině délky úseku chybí také chodník.

„Doprava je tu skutečně hustá, jezdí tudy mnoho aut. Nemáme tu jediný přechod pro chodce, děcka musí rušnou silnici přebíhat a vůbec to není bezpečné. Už dvakrát se tu stalo, že tlaková vlna od rychle a blízko jedoucího kamionu srazila cyklistu,“ říká starostka Lucie Hlaváčová.

Úsekové měření rychlosti by proto podle ní obci výrazně pomohlo. „Ideální by bylo v celém úseku, od cedule k ceduli. Ale chtěli bychom i měření rychlosti okamžité, protože část aut uhne na objížďku na Stříbrné Hory, která přes nás i letos povede,“ dodává starostka.

Pohled policie se od názoru obecního úřadu drobně odlišuje. Rychlost by se neměla měřit v celém úseku obce. „V řešení je změna ve stávajícím dopravním značení,“ podotkla policejní mluvčí Dana Čírtková.

„Rychlost ve směru od České Bělé by se měla snižovat pozvolna. Nejprve sedmdesátka, pak po asi dvou stech metrech padesátka,“ přibližuje tajemník brodské radnice Václav Stejskal, který má agendu kolem pořízení radarových systémů na starosti.

Kde by se mělo měřit v Brodě, nebylo dosud rozhodnuto

Kde by úsekové měření mělo být přímo v Havlíčkově Brodě, zatím jasné není. „Máme vytipovaných několik lokalit. Mezi nimi jsou například příjezd do města po Humpolecké ulici, úsek severovýchodního obchvatu u křižovatky s Chotěbořskou ulicí, Masarykovu nebo Žižkovu ulici,“ vyjmenovává místostarosta Libor Honzárek.

„Nemělo by jít o žádnou past na řidiče, ale pouze o seriózní přístup k místům, kde doprava skutečně nebezpečná je,“ zdůrazňuje tajemník Stejskal.

Havlíčkobrodský městský úřad je v pořízení radarů zainteresovaný proto, že je správním orgánem pro dotčené obce. Přestupky, jichž by se řidiči dopustili, by sám řešil.

„My na pořízení takového systému nemáme peníze a navíc by stejně pokuty řešil Brod,“ podotýká starostka Krátké Vsi Hlaváčová. Peníze vybrané na pokutách v Brodě i zůstanou.

Počet přestupků jen kvůli D1 vzrostl více než dvacetinásobně

Městskému úřadu to ale přinese více práce. Už loni musel přijmout čtyři nové úředníky na vyřizování agendy spojené s rychlostními přestupky na opravovaném úseku D1 u Větrného Jeníkova, který do jeho působnosti spadá.

„Byl to obrovský nárůst. Zatímco do té doby jsme ročně vyřešili kolem 700 až 800 přestupků, jen z dálnice jich v loňském roce bylo osmnáct a půl tisíce,“ upozorňuje Václav Stejskal. Na pokutách z D1 město získalo zatím přes deset milionů korun.

„Stovky případů ale ještě nejsou uzavřené, jsou ve správním řízení,“ dodává Stejskal.

Takové žně z Krátké Vsi či jednoho brodského úseku neočekává. „To bude jen zlomek dálnice,“ konstatuje Stejskal. Odhaduje to zhruba na desetinu. Kvůli tomu se úřad další nové úředníky hledat zatím nechystá, zvládne to ve stávajícím počtu.

Momentálně se úsekové měření rychlosti na Vysočině provádí na třech místech. Jedním je Jihlavský tunel na obchvatu krajského města, dalšími jsou průjezd Bílkem u Chotěboře a příjezd do téhož města. Oba jsou na silnici II/345. Až se začne pracovat, přibudou k tomu i modernizované úseky dálnice D1.

Žádostí o povolení úsekového měření je ale více. Jedním řešením se policie zabývá v současné době. „Nachází se na silnici II/602 v úseku Hosovského kopce. Jde o výjezd z Jihlavy směrem na Pelhřimov,“ prozrazuje Dana Čírtková.

Úsekové měření rychlosti mělo dle představ samospráv být zavedeno v Olšinkách na silnici I/38, Krátké Vsi na I/34 a na dosud nespecifikovaném místě v Havlíčkově Brodě (červené značky). Na Havlíčkobrodsku už se takto rychlost měří na dvou místech u Chotěboře (modré značky)

Úsekové měření rychlosti mělo dle představ samospráv být zavedeno v Olšinkách na silnici I/38, Krátké Vsi na I/34 a na dosud nespecifikovaném místě v Havlíčkově Brodě (červené značky). Na Havlíčkobrodsku už se takto rychlost měří na dvou místech u Chotěboře (modré značky)

Mapy poskytuje freytag & berndt. © freytag & berndt, SHOCart, přispěvatelé OpenStreetMap. Společnost také vytváří knižní sérii Toulavá kamera s tipy na výlety po celém Česku, která je ideálním dárkem pro obdivovatele krás naší vlasti.

Komunální a senátní volby 2022

Komunální volby se konají 23. a 24. září. Ve stejném termínu proběhne i první kolo voleb do třetiny Senátu, jejichž případné druhé kolo bude o týden později. V Kraji Vysočina se volí v obvodu Jihlava.

Seznamy kandidátů: Havlíčkův Brod, Jihlava, Pelhřimov, Třebíč, Žďár nad Sázavou, Telč, Pacov, Žirovnice, Náměšť na Oslavouostatní

  • Nejčtenější

Oldřich Navrátil přestavěl starý mlýn u Třebíče na pohádkovou chalupu

Herec Oldřich Navrátil (69) nejraději tráví čas na chalupě kousek od rodné Třebíče, kde si užívá čerstvého vzduchu a...

U Jihlavy bouralo sportovní auto. Řidič v nemocnici zemřel

V sobotu v brzkých ranních hodinách havarovalo u Jihlavy sportovní auto. Řidič vyjel ze silnice a narazil do stromu,...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Zloději po nocích odvezli z firmy přes padesát tun obilí za milion

Jihlavští kriminalisté vyšetřují neobvyklý případ krádeže zemědělských komodit. Dva muži odcizili z areálu firmy přes...

Ze zrušeného brodského hřbitova vykoukly na archeology záhadné stavby

Třiadvacetitisícový Havlíčkův Brod nepřestává archeology překvapovat. Po nedávném nečekaném objevu základů nejstarších...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Obchod, který byl symbolem rušení venkovských prodejen, je opět zavřený

Před šesti lety se prodejna v Keřkově, místní části Přibyslavi, stala symbolem. Neprosperovala a provozovatel ji...

Porucha imunity je první známka, že je v našem životě něco špatně, říká lékařka

Premium Lidí s poruchami imunity přibývá. Příčinou je často špatný životní styl, což vede k vážným nemocem, třeba k rakovině....

Bude hůř. Považuji za férové sdělit to divákům předem, přiznal šéf ČT

Premium Inflace, energie, válka na Ukrajině a k tomu nízké koncesionářské poplatky. Současná situace postihla i Českou...

První díl rozhovoru s Shopaholicadel: Práci neseženu, každý den můžu umřít!

Premium Rozhovorům se dlouho úspěšně vyhýbala, nyní ale udělala výjimku a Expresu poskytla exkluzivní sondu do své duše....

  • Další z rubriky

Teplárny v Novém Městě mění plyn za olej, alespoň rok udrží nižší ceny

Snaha udržet ceny v dosavadní výši 1 100 korun za gigajoule (GJ), vedla Novoměstskou teplárenskou ke změně paliva. V...

Zloději po nocích odvezli z firmy přes padesát tun obilí za milion

Jihlavští kriminalisté vyšetřují neobvyklý případ krádeže zemědělských komodit. Dva muži odcizili z areálu firmy přes...

Žďár se k dopravnímu systému Vysočiny zatím nepřipojí, usiluje však o Brno

Tvrdý políček dostal krajský integrovaný dopravní systém nazývaný Veřejná doprava Vysočina (VDV). Prozatím se k němu...

Třebíč má opravené náměstí. Radnice chválí stín, opozice kritizuje výheň

Obyvatelé i návštěvníci druhého největšího města Vysočiny si již brzy budou moci vyzkoušet pobyt na Karlově náměstí bez...

Bude hůř. Považuji za férové sdělit to divákům předem, přiznal šéf ČT

Premium Inflace, energie, válka na Ukrajině a k tomu nízké koncesionářské poplatky. Současná situace postihla i Českou...

K vulgárnímu nápisu musela tatéra přemluvit sexem. Teď ho chce pryč

Její nápad se v salónech nikomu nelíbil. Žádný tatér s ním nechtěl mít nic společného, tak moc nápis svou nositelku...

Jako noční můra. Umělá inteligence předpovídá poslední selfie lidstva

Obrázky generované umělou inteligencí jsou poslední dobou zajímavou internetovou kratochvílí. Občas se však povede...

Eva Burešová porodila. S Přemkem Forejtem dali synovi netradiční jméno

Herečka Eva Burešová (29) a šéfkuchař Přemek Forejt (35) přivítali na svět prvního společného potomka. Narodil se jim...

Eva shodila 45 kilo. Mám velikost S a muži se za mnou zase otáčejí, říká

Paní Eva nebyla se svou postavou dlouhodobě spokojená, navíc se neustále zadýchávala, což byl jeden z prvních impulzů k...