V obci trpící tisíci aut na objížďce zkoušejí řidiče brzdit maketou radaru

  12:03aktualizováno  12:03
Některým obyvatelům Račína na Žďársku došla trpělivost s příliš rychlými řidiči. Vzhledem k dopravní situaci v malé obci, kudy vede od jara objízdná trasa pro vozidla do dvanácti tun při uzavírce silnice I/19 mezi Žďárem nad Sázavou a Havlíčkovým Brodem, se rozhodli nainstalovat u hospody svůj „radar“.

Řidiči na sociálních sítích v poslední době řeší, zda je kamera na trojnožce postavená u silnice uprostřed obce funkční a hrozí jim pokuta, nebo jde pouze o atrapu.

„Už je tam zase.“ - „Občas tam bývá i v noci.“ - „Evidentně to funguje, na mě teda jo.“ - „Už je tam asi měsíc.“ To jsou jen některé reakce z fór, kde se řidiči informují o nehodách a radarech.

Fotogalerie

„Spousta řidičů v Račíně jezdí jako hovada, proto dali místní k silnici radárek,“ vyjádřil se expresivně jeden z obyvatel obce. „Připadá mi, že mnoho řidičů, i když to uvidí na poslední chvíli, přece jen přibrzdí. Určitý efekt to má,“ dodává s tím, že se trojnožka u silnice objevila koncem prázdnin.

Podle názoru dalšího z místních to takový vliv na zklidnění provozu nemá. „Lidé to asi prokoukli hned, nemyslím si, že by jezdili zodpovědněji. Provoz je tady výrazně silnější a řidiči navíc jezdí svižně. Sedmdesátka je tady úplně normální,“ reagoval jeden z račínských podnikatelů, který si nepřál uvést jméno.

Práce na hlavním tahu se výrazně zpozdily, obec na to doplácí

Dlouholetý starosta Račína Jiří Subý samotné zařízení vůbec komentovat nechtěl, obec jej tam podle jeho slov neumístila. Vyjádřil se pouze k letošní dopravní situaci.

„Ta je úplně zoufalá. Hrozně jsme se těšili na konec září, že už skončí uzavírka na silnici I/19, ale nestalo se,“ připomněl Subý, že práce na hlavní trase mezi Žďárem a Havlíčkovým Brodem se výrazně zpozdily.

Jak už MF DNES informovala na začátku října, termín se o celý měsíc prodloužil. Od listopadu do půlky prosince už by pak mělo na I/19 mezi Žďárem a obcí Sázava platit pouze částečné omezení.

Podle odhadu starosty Račína narostl provoz v jeho obci o padesát procent. „Už nám tady málem zajeli děti. Někdo tady jezdí i devadesátkou, nahoru nebo dolů, to je jedno, který směr,“ kritizuje Jiří Subý.

Ukazatel rychlosti při vjezdu do obce ve směru od Polničky sice zahrnuje i nápis „pozor děti“, ale na řidiče nezabírá. „Přitom nás to stálo nemalé peníze. Zvlášť v létě je tady obrovská frekvence dětí,“ líčí starosta.

Kabel, který od kamery trčí, končí v živém plotě u hospůdky...

Rovný úsek, ve směru od Žďáru z kopce, svádí k rychlé jízdě. Proto jsou místní rádi, když se k autobusové zastávce občas postaví dopravní policisté se skutečným radarem.

„Párkrát jsem tady dopraváky viděl. Ale přikazovat jim, aby se ukázali častěji, nemůžeme. Modlíme se, aby už objížďka skončila,“ vyjádřil se starosta Subý.

V Račíně bývá rušno hlavně v létě, míří sem turisté i cyklisté, na konci léta jsou okolní lesy plné houbařů. Funguje tu i hotel s minipivovarem, u rybníka Jordánu je umístěn rak, jedna z betonových plastik sochaře Michala Olšiaka.

Račínem vede objížďka kvůli uzavírce hlavního tahu ze Žďáru nad Sázavou na Přibyslav.

Račínem vede objížďka kvůli uzavírce hlavního tahu ze Žďáru nad Sázavou na Přibyslav.

Mapy poskytuje freytag & berndt. Společnost také vytváří mobilní aplikaci PhoneMaps, která obsahuje turistické a cykloturistické mapy celé Evropy, aplikace je ke stažení zdarma na Apple Store a Google Play Store. © freytag & berndt, SHOCart, přispěvatelé OpenStreetMap

Podle policie „radar“ v posledních dnech na místě nebyl, její mluvčí tak vycházela pouze ze zaslaného snímku.

„Z fotografie vyplývá, že se v tomto případě o měření rychlosti nejedná, neboť je zde postavena jakási trojnožka a na ní něco, co by mohlo připomínat radar nebo kameru,“ reagovala policejní mluvčí Dana Čírtková.

„Pravděpodobně se jedná o maketu záznamového zařízení, které není způsobilé k měření rychlosti ani k pořizování záznamů. Otázka je, jestli je vůbec napojeno na elektrickou energii,“ dodala.

Kabel, který od kamery trčí, končí v živém plotě u hospůdky...

Pokud jede řidič podle předpisů, nic by ho nemělo rozrušit...

O porušení zákona o pozemních komunikacích podle policie nejde. „To se týká se mimo jiné pevných překážek, a to například kamenných nebo betonových sloupků, poutačů všeho druhu a dalších předmětů a zařízení pevně spojených se zemí. V tomto případě se o porušení zákona nejedná,“ vysvětluje mluvčí.

Jelikož je trojnožka umístěna v dostatečné vzdálenosti mimo komunikaci, neporušuje ani další paragrafy. „Pokud řidič jede podle předpisů, tak by jej nic podobného poblíž komunikace vůbec nemělo rozrušovat,“ uvedla Dana Čírtková.

Podle mluvčí policisté průběžně plánují zvýšený dohled nejen kvůli zmiňované objížďce.

„Se zvýšeným provozem lze předpokládat i zvýšené ‚neohleduplné‘ chování řidičů a my opravdu z kapacitních důvodů nejsme schopní být všude. Ale snažíme se pokrývat co nejvíc míst, kde dochází k protiprávnímu jednání. Hlavním účelem je zklidnění provozu,“ doplnila mluvčí Čírtková.

Autor:
  • Nejčtenější

Vlaku došla nafta, překvapení cestující večer uvázli v lese u rybníka

„Došla nafta,“ dozvěděli se překvapení cestující od průvodčí motorového vlaku na trati z Pardubic do Havlíčkova Brodu....

Premium

Klaus i Zeman budovali demokracii jen z donucení, tvrdí Martin Mejstřík

Byl pátek 17. listopadu 1989 a tehdejší student Divadelní fakulty AMU Martin Mejstřík se společně se spolužáky chystal...

Budějovice vyhrály v Litoměřicích, první lize vévodí už o 14 bodů

Hokejisté Českých Budějovic vyhráli ve 22. kole první ligy na ledě druhých Litoměřic 8:5 a svůj náskok v čele tabulky...

Havlíčkův Brod se dočkal, stavba obchvatu začne pár dní po Novém roce

To, co celý Havlíčkův Brod netrpělivě vyhlíží desítky let, se nezadržitelně přiblížilo. Minulý pátek odpoledne oznámilo...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Restaurace, kterou Brod nechal nákladně upravit, ztrácí dalšího nájemce

Z Radniční restaurace v Havlíčkově Brodě odchází další provozovatel. Podal výpověď, jejíž lhůta vyprší na přelomu roku....

Premium

Test kebabů: Hovězí maso, které nedávno ještě kdákalo, i nadměrné množství soli

Orientální kebab by mohl být zdravější alternativou smažených hamburgerů a hranolků. Jenže to by musel být připravován...

Premium

Tajemství zdraví je ukryto v mezilidských vztazích, tvrdí psycholog Ptáček

Jakým způsobem žijeme a přistupujeme ke svému okolí, máme vlastně z velké části předurčené. Ovlivnit nás může nejen...

Premium

Nikdo dodnes neví, kolik těch holek zůstalo zakopaných. Starosta Dubí vzpomíná

„Devadesátky“ a přelom tisíciletí byly v Dubí na Teplicku divoká léta. Řádili tu pasáci prostitutek a mafiáni. Město se...

  • Další z rubriky

Restaurace, kterou Brod nechal nákladně upravit, ztrácí dalšího nájemce

Z Radniční restaurace v Havlíčkově Brodě odchází další provozovatel. Podal výpověď, jejíž lhůta vyprší na přelomu roku....

Do Jihlavy se vrátí nejstarší městský autobus, jeho oprava je ve finále

První jihlavský autobus Škoda 706 GND z roku 1942 se příští rok vrátí na Masarykovo náměstí, odkud za války poprvé...

V Humpolci vznikne netradiční škola, ponese jméno Magora Jirouse

Rodiče předškoláků, kteří pro své budoucí prvňáčky hledají jiný způsob vzdělávání než nabízejí tradiční české školy,...

Špýchar u silnice v půli cesty mezi Prahou a Vídní se podařilo zachránit

Pozdně gotický špýchar v Prostředkovicích je zachráněn. Skončila druhá etapa jeho opravy. Loni památka získala nové...

DĚTI TESTUJÍ: Jak jim chutnal Pribináček v kapsičce?
DĚTI TESTUJÍ: Jak jim chutnal Pribináček v kapsičce?

Kdo jiný by měl vyzkoušet chuť nového Pribináčka Kapsíka než děti. Jak dopadl tenhle tvarohový dezert, který na pultech obchodů najdete ve dvou variantách: kakaové a vanilkové.

Najdete na iDNES.cz