Pátek 22. září 2023, svátek má Darina
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pátek 22. září 2023 Darina

Ždírec trápí bezohlední řidiči, lidé volají po vlastní městské policii

  8:42
Mnozí obyvatelé Ždírce nad Doubravou si stěžují na bezohledné řidiče. Nelíbí se jim zejména, jak a kde parkují. Nabádají při tom, aby s problémem vedení města něco dělalo. Někteří žádají zřízení vlastní městské policie. Ždírec ji nemá, občas využívá strážníky ze sousední Chotěboře.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Petr Lemberk, MAFRA

O problému se špatným parkováním debatují lidé v diskusi na webových stránkách města. Popisují, jak mezi stojícími auty ani nelze projít a jak jsou řidiči, pokud je někdo upozorní, neurvalí.

„Chodím denně nakupovat a denně slyším, jak občané nadávají na tyto řidiče. Dnes jsem jednoho takového slušně upozornil, ale se zlou jsem se potázal. To, co jsem musel vyslechnout, nejde ani napsat,“ svěřil se jeden z obyvatel Ždírce nad Doubravou.

„A co teprve ty dodávky v křižovatce u Bovysu. Je to den co den. Zapnou výstražná světla, stoupnou si přímo ke křižovatce a jdou pryč, takže pokud chcete projet, musíte do křižovatky najet v protisměru,“ popisuje svou zkušenost další diskutující.

Že jsou řidiči stále bezohlednější, potvrzuje i ždírecký starosta Bohumír Nikl. „V poslední době je na náměstí problém s řidiči, kteří parkují, kde nemají. Problém nastává v ranních a odpoledních hodinách před prodejnou, kde parkují v křižovatce a na žlutých čarách. Složitá situace nastává pro chodce. V ranních hodinách hlavně pro děti, které jdou do školy,“ dává stěžovatelům za pravdu.

Sem tam se objeví strážníci z Chotěboře, hlavně měří rychlost

Ale není to jen doprava. Další obyvatelka nabádá, aby policie více kontrolovala i pejskaře, kteří po svých miláčcích neuklízí. Barvitě vylíčila, jak na jeden psí produkt šlápla a další přejela kočárkem. „Doma taky nesplachujete, že nedokážete uklízet po svých psech?“ zlobí se.

Část veřejnosti se tedy kloní k tomu, aby třítisícové městečko zřídilo svou vlastní městskou policii. Ta by podle nich mohla na udržování pořádku i chování řidičů dohlížet prakticky nepřetržitě.

Ovšem strážníci se ve Ždírci nad Doubravou čas od času objeví. Město má už řadu let smlouvu se sousední Chotěboří. Její hlídky tak v nepravidelných intervalech dbají na pořádek i ve Ždírci, kontrolují řidiče, měří rychlost nebo v neposlední řadě odchytávají toulavé psy.

„Do Ždírce jezdíme dle potřeby a domluvy s jeho vedením, případně na zavolání. V poslední době jsme hlavně měřili rychlost v místních částech. Není problém se domluvit na jakémkoliv jiném zaměření,“ potvrzuje ředitel chotěbořské městské policie Jiří Novotný.

Chotěboř bude mít vždy přednost, upozorňuje velitel strážníků

Počty hodin ani přesné termíny působení chotěbořských strážníků nejsou nikterak omezeny ani pevně dány. „Jen dodržujeme jednu zásadní věc, a to je, že Chotěboř má při naší činnosti vždy prioritu,“ dodává Novotný.

O tom, co a kdy budou chotěbořští strážníci ve Ždírci dělat, velitel jeho vedení s předstihem informuje.

Část obyvatel Ždírce si proto myslí, že by na bezpečnost mohla lépe dohlížet vlastní městská policie. V minulosti už město tuto variantu zvažovalo, chtělo se domluvit i se sousedním Krucemburkem na společné investici.

Nakonec se ale rozhodlo pro pokračování smlouvy s Chotěboří. „Myslím, že to tak ještě nějakou dobu zůstane. Zcela nám tento způsob vyhovuje,“ nechal se slyšet ždírecký starosta.

Třítisícové město by vlastní městskou policii finančně neutáhlo

Zřizovat vlastní městskou policii by pro malé městečko bylo příliš nákladné. Nešlo by jen o jednorázové náklady na vybudování a vybavení služebny, ale také o každoroční úhradu nákladů na její provoz.

„Strážníci by museli být minimálně dva, a když spočítáme pouze jejich platy a provoz auta, jsme na jednom a půl milionu korun. A to nemluvím o dalších nutných nákladech, případně větším počtu strážníků,“ vysvětluje Bohumír Nikl.

Ve Ždírci podle starosty momentálně není žádná problémová lokalita, na kterou by se museli strážníci více zaměřit. Momentálním problémem jsou právě hlavně řidiči. A na ty by měli stačit chotěbořští strážníci.

„Na parkování v centru se nyní zaměří. Nemusí hned rozdávat pokuty. Ale chceme, aby řidiči věděli, že tu městští policisté jsou a že se musí chovat ohleduplněji,“ dodal starosta Ždírce.

  • Nejčtenější

Nejhorší místo na pěstování v naší republice je Vysočina, říká architektka

Premium Každému říkám, že nejhorší místo na pěstování v naší republice je Vysočina a že tady lze v pohodě pěstovat jen rybíz,...

ČEZ prodloužil termín pro nabídky na rozšíření Dukovan. Vyhověl uchazeči

Energetická společnost ČEZ znovu prodlouží termín pro podání finálních nabídek na stavbu nového jaderného bloku v...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Žďár otestuje vídeňský model bydlení, nové byty nabídne jen vybraným profesím

Některé nové byty ve Žďáře nad Sázavou budou určené jen pro někoho. Obsadit by je měli zdravotníci, učitelé, hasiči,...

Konflikt mezi opilými cizinci v centru Jihlavy skončil příjezdem policie

V centru Jihlavy se v pátek večer odehrál konflikt mezi třemi opilými cizinci. Jeden z nich utrpěl zranění, které si...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Namol opilá řidička v noci kličkovala po D1, v autě měla sedmiměsíční dítě

Kličkováním a neobvyklým snižováním a zvyšováním rychlosti na sebe upozornila řidička ze Slovenska, která v pondělí v...

Kdo vládne Hradu. Co jsou zač lidé kolem prezidenta a o co spolu válčí

Premium Z Hradu se půl roku po inauguraci Petra Pavla stává mocenské sídlo, v němž hlava státu nemá vždy hlavní slovo....

Prapor Azov vrací úder. S Rusy si srovnává účty za jatka v Mariupolu

Premium Za zprávou o osvobození dvou malých vesnic na východě Ukrajiny se skrývá zajímavý příběh. Osudy obránců Mariupolu,...

Agáta a Soukup: Nečekaný zvrat u soudu. Co se stalo při předání dcery Rozárky?

Premium Rozchod slavné herečky Agáty Hanychové (38) a mediálního magnáta Jaromíra Soukupa (54) má mnohem složitější pozadí, než...

Po válce v šest hodin večer, zní motto veletrhu. Je poctou spisovateli Haškovi

Základní škola z Bobrové je přihlášena, Podzimní knižní veletrh tedy může začít. Po třiatřicáté se v Havlíčkově Brodě...

V říčce Bystřici se rozšířil račí mor, hrozí zánik celé račí populace

V říčce Bystřici na Žďársku uhynuly desítky raků. Podle zjištění Státní veterinární správy (SVS) za to může rozšíření...

Legendární Jestřáb má svou naučnou stezku, vede z Ledče do Sluneční zátoky

Jméno Jaroslava Foglara je spojeno už téměř sto let s Ledčí nad Sázavou. Od roku 1925 spisovatel a jeden z hlavních...

Pelhřimov po vážné nehodě zvažuje omezení jízdy na elektrokoloběžkách

V Pelhřimově si lidé stěžují na bezohledný způsob jízdy koloběžkářů. Stoupající obliba těchto vozítek navíc vede i k...

Cítím se jako vítěz, říká Brzobohatý. Manželé ukázali fotky ze svatby v Itálii

Ondřej Gregor Brzobohatý (40) a Daniela Brzobohatá (44) se pochlubili fotkami i zážitky z víkendové svatby. Muzikant a...

Až oči přecházejí. Jak vypadá jídlo z fast foodů na fotkách a v realitě

Nadýchané housky, šťavnaté hovězí, zelený salát a lahodně rozteklý sýr. Obrázky hamburgerů na reklamních fotografiích...

Velmi mi to pomohlo, říká o plastice prsou herečka Aneta Krejčíková

Aneta Krejčíková (32), která nedávno zazářila v roli sekretářky Květy v seriálu Volha, promluvila o modelaci prsou i...

Nástupní plat 91 tisíc, zájemců přesto ubývá. Řízení letového provozu shání lidi

V posledních letech ubývá počet zájemců o pozici řídícího letového provozu. Do posledního výběrového řízení se jich...

Herec Hugh Jackman se rozvádí. S manželkou byli spolu 27 let

Patřili k nejstabilnějším hollywoodským párům a na řeči o věkovém rozdílu nebrali ohled. Nyní ovšem Hugh Jackman (54) a...