Na střelnici ve Vysočina Areně se až do neděle mísila čeština s ruštinou. Nové Město si pro přípravu vybraly české biatlonistky a zároveň i klub ze sibiřského Chanty-Mansijsku.
„Trenéry sice znám, ale ani nevím, co tady mají na výběr,“ prohodil směrem k malé skupince český kouč Zdeněk Vítek. Sedmatřicetiletý trenér se soustředí na svůj devítičlenný tým, na Vysočině mu kromě Soukalové chyběla jen nemocná Kristýna Černá.
Kdo patří do českého reprezentačního týmu:Veronika Vítková, Eva Puskarčíková, Jitka Landová, Barbora Tomešová, Lucie Charvátová, Jessica Jislová, Lea Johanidesová, Veronika Zvařičová, Ludmila Horká. Gabriela Soukalová se připravuje s muži, v Novém Městě na Moravě chyběla Kristýna Černá. |
„Sem tam se nám po Gábině zasteskne. A myslím, že i jí po nás,“ říká Eva Puskarčíková. „Tenhle model přípravy funguje už druhý rok, takže jsme si zvykli. Ale zase se budeme víc potkávat, míváme i společná soustředění,“ dodává Veronika Vítková, jedna z hvězd světového biatlonu.
Ani v horkém počasí nemůžou Češky počítat s kdovíjakými úlevami. Naopak sobotní dvouapůlhodinový trénink na kolech patřil k tomu nejtěžšímu, co si pro ně kouč připravil. „Je to dřina, co jiného čekat. Přes léto to tak prostě je. Dopoledne jsme si dali tradiční Tour de Vysočina. Nebyl to jednoduchý trénink, vypsali jsme prémie, aby nejely moc v klidu, trenéři v pelotonu vyprovokují nástupy,“ usmíval se Vítek.
Bodovací soutěž vyhrála Lucie Charvátová těsně před týmovou jedničkou Vítkovou. Časovku na závěr nejlíp zajela Jitka Landová. Závěr tréninku však špatně skončil pro kouče Vítka - z kola spadl. „Neumí jezdit na kole,“ práskly jeho svěřenkyně. „Zkoušel asi nějakej freestyle,“ smála se Landová.
„Moje pitomost. Měli jsme domluvené týmové focení, koukal jsem, jak se všichni shromažďují. Viděl jsem sice obrubák, ale netušil jsem, že je vystouplý. Kdybych tam nenechal malíček, jen bych se trochu odřel,“ bagatelizoval své zranění. Vykloubený prst si na místě srovnal...
„Mazej do nemocnice,“ slyšel však od biatlonistek. Nakonec poslechl, na urgentním příjmu mu lékaři prst ošetřili. V týmu si pak musel vyslechnout spoustu narážek na svoji „šikovnost“. „To už neřeším, to jsou jen takové srandy,“ mávnul rukou Vítek.
Žádné úlevy a soutěživost
I podvečerní trénink ve sluncem rozpálené aréně měl do odpočinkového režimu hodně daleko. Spousta střelby a kilometry na kolečkových lyžích. „Během jednoho tréninku holky vystřílí takových 120 až 150 nábojů,“ počítal asistent trenéra Jiří Holubec, když biatlonistkám páskoval zásobníky. „Za rok to může dělat klidně patnáct tisíc nábojů.“
Aby podpořili soutěživost, zařadili trenéři na program i štafetový závod dvojic. Trest za minutý terč? Pět kliků. V případě Jitky Landové pět dřepů. „Jsi těhotná nebo co?“ divil se úlevám týmový fotograf Petr Slavík. „No jasně, nemůžu si lehnout na buben,“ nenechala se rozhodit Landová, jedna ze stabilních členek úspěšné české štafety.
Je vidět, že v týmu pořád panuje pohodová atmosféra. „Když jsou úspěchy, o to je nálada lepší. Už se nás drží druhým rokem, snad to takhle půjde dál,“ doufá Vítková. V minulé sezoně měla bilanci jako hrom, ve Světovém poháru stála dvanáctkrát na bedně.
Jen na zábavu po večerech prý nemají holky ani pomyšlení. Zatímco během zimy byla hitem společenská hra Biatlonmánie, při letní dřině biatlonistky brzy vadnou. „Chodíme brzy spát, protože jsme hodně unavené,“ tvrdí Vítková. „Ani nemáme sílu posunovat figurky,“ dodává se smíchem Landová.
V Penzionu Vrchovina své stálé hosty rozmazlují sladkostmi pokaždé, když biatlonisté v Novém Městě trénují nebo závodí. „To ano, vítají nás každý den, vždycky máme připravené zákusky po obědě i po večeři. Omezení nemáme, záleží, kdo má jakou chuť. Ale na sladký jsou nejvíc trenéři,“ prozradila Puskarčíková.
Letní dřina nekončí. V neděli odpoledne český tým zamířil do Letohradu.