Milujete muffiny? Pak zkuste z jednoho těsta upéct čtyři různé druhy podle našeho receptu.

Ingredience

Základní těsto na muffiny:

200 g hladké mouky
200 g polohrubé mouky
1/2 lžičky sody
1/2 lžičky kypřicího prášku
150 g cukru krupice
špetku soli
1 lžičku nastrouhané citronové kůry
2 vejce
125 ml mléka
125 ml neutrálního rostlinného oleje (řepkový, slunečnicový)
1 lžičku vanilkového extraktu

1. Troubu předehřejeme na 180 °C. Formu na muffiny pečlivě vymažeme olejem a vysypeme polohrubou moukou.

2. Do velké mísy prosejeme obě mouky s kypřicím práškem a sodou. Přidáme cukr, špetku soli a citronovou kůru a vše promícháme.

3. Do jiné mísy vyklepneme vejce. Mléko ohřáté na pokojovou teplotu přilijeme k vejcím a společně rozmícháme. Pak přilijeme olej, vanilkový extrakt a vše opět promícháme.

4. Tekutou směs postupně vmícháme do moučné směsi a vyšleháme hladké řidší těsto. Rozdělíme ho do připravené formy.

5. Vložíme do vyhřáté trouby a pečeme při 180 °C 25–30 minut. Necháme vychladnout a pak opatrně vyndáme z formy.

S malinami a drobenkou:
Připravíme si základní těsto. Vytvoříme drobenku z 50 g polohrubé mouky, 50 g krupicového cukru a 50 g másla. Základní těsto naplníme do poloviny výšky muffinů. Do každého muffinu dáme pár mražených malin smíchaných s džemem. Zakryjeme zbylým těstem, posypeme drobenkou a upečeme.

S ořechy a vločkami:
Nejprve opražíme nasucho 30 g pekanových ořechů a 20 g ovesných vloček. Při přípravě základního těsta odebereme 50 g polohrubé mouky a nahradíme ji restovanými ořechy s vločkami. Bílý cukr nahradíme 150 g třtinového cukru a místo mléka použijeme 125 ml kefíru. Před pečením posypeme ořechy.

S karotkou a medem:
Než začneme připravovat základní těsto, nastrouháme najemno 200 g mrkve. Při přípravě těsta ubereme polovinu mléka a do tekuté směsi vmícháme nastrouhanou mrkev. Do moučné směsi vmícháme špetku perníkového koření. Upečené muffiny pokapeme medem svařeným se lžící vody.

S chia semínky a jogurtem:
Z receptu na základní těsto ubereme 50g polohrubé mouky. Místo ní přidáme 50g chia semínek. V tekuté směsi vyměníme mléko za 300g řeckého jogurtu. Až těsto naplníme do formy, posypeme povrch muffinů špetkou chia semínek. Pečené muffiny polijeme cukrovou citronovou polevou.

Témata: Med, mléko, Malina, Muffin, sůl