Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Dobrou náladu často kazí zažité představy. Jak se jich zbavit?

Ne vždycky nám kazí život něco závažného, velmi často to jsou vnitřní stereotypy, které máme naučené, a někdy o tom ani nevíme...
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Když se vás někdo zeptá, jak se máte, přistihnete se, že byste mu nejradši hodinu vyprávěli, jak jste na tom zle? Přitom se vám ale vlastně vůbec nic neděje, ve skutečnosti není důvod k nespokojenosti? Přepadá vás smutek nebo strach, aniž by k němu byl vážný důvod?

Třeba je to proto, že žijete v začarovaném kruhu svých myšlenek. Říkává se jim také myšlenkové pasti, dovedou otrávit i šťastný život a zbavit se jich není snadné. Jak takové pasti v hlavě působí, vysvětluje psychoterapeutka Jana Koutníková, která se ve své každodenní praxi setkává s mnoha případy „jedovatých“ myšlenek i jejich následků.

Opravdu nám mohou myšlenkové pasti kazit život a dělat nás nešťastné?
Zcela jistě. Myšlenkové pasti spouští negativní přesvědčení, která o sobě máme, snižují naši sebedůvěru a vedou k úzkostnému prožívání a depresím. Řada lidí, kteří musí mít všechno perfektní, právě tímto druhem myšlení trpí. Když žena nemá dokonale uklizeno, cítí úzkost a podrážděnost, protože to pro ni znamená, že je neschopná. Jde tu o takzvané černobílé myšlení: Buď to bude bezchybné, nebo opravdu nic nemá cenu. Žena se také může bát, že ji za ten nedokonalý pořádek její příbuzní zcela odsoudí, zde můžeme mluvit o katastrofickém myšlení. Pokud si už dopředu myslí, že ji za to sousedka pomluví, pak se jedná o takzvané čtení myšlenek.

Kde se vlastně berou takové představy v našich hlavách?
Myšlenkové stereotypy neboli myšlenkové pasti jsou vlastně chyby v našem myšlení, které ale nijak nesouvisí s naší inteligencí. Většinou si takové chyby ani neuvědomujeme, do značné míry také proto, že jsme tyto myšlenkové pasti přijali výchovou od rodičů a dalších lidí, kteří nás ovlivňovali. Kvůli těmto pastem pak vytváříme chybné závěry, které negativně ovlivňují naše prožívání a život.

Nešťastný školák - ilustrační foto

Můžete to přiblížit na nějakém příkladu ze své praxe?
Vyhledala mě třeba mladá žena, která propadala pláči a pocitu, že je k ničemu, ve chvílích, kdy se jí jen trochu nedařilo, třeba když rozbila skleničku nebo zapomněla něco koupit. Nahlas si nadávala, že je nemožná, blbá. Byla zvyklá dělat věci na sto a více procent, práci, sport, školu... Tato žena pocházela z velmi úspěšné rodiny. Zejména otec ji vždycky podporoval, ale zároveň ji oceňoval jen tehdy, když byla opravdu lepší než ostatní.

A takto vznikla myšlenková past, konkrétně již popsané černobílé myšlení. Další pastí je pak nálepkování – to je ono nadávání si. Má klientka se negativně hodnotila a zcela přehlížela, že má i dobré vlastnosti. Postupně se ale naučila toto myšlení i pocity rozpoznávat a časem dokázala vidět sama sebe v lepším světle a oceňovat i své klady.

Jak poznáme, že jsme spadli do myšlenkové pasti?
Nejlépe podle nepříjemných pocitů i myšlenek, které máme. Můžeme cítit obavy, strach, pocit viny a zároveň si myslet, že děláme věci špatně nebo že jsou ostatní vlastně dost neschopní. Když se vám na dovolené rozbije auto a manžel spustí: „To mám jako všechno pořád kontrolovat a furt se starat? Do toho servisu už auto nikdy nedám!“, pak i toto může být myšlenková past. Jde o vztahovačnost, kdy si myslíme, že jde hlavně o nás, že my jsme udělali chybu, a přitom to vůbec není pravda.

Kudy z takového myšlení ven?
Nejdůležitější je uvědomit si, že se necítím dobře. A potom pátrat, jak v takové chvíli přemýšlím a co prožívám. Můžeme pak přijít na to, že si nevěříme, máme strach z hodnocení, moc se bojíme chyb, předem si říkáme, co si o nás druzí myslí, nebo že i my příliš hodnotíme druhé. Pak už jsme v zajetí některé myšlenkové pasti. Cesta vede přes podporu sebevědomí: víc si věřit, opravdu poznávat své silné, ale i slabé stránky a přijímat je. To poté vede k menší závislosti na tom, co si o nás myslí druzí a jestli nás všichni mají rádi. Velmi užitečná je také asertivita a asertivní techniky i schopnost mluvit o svých pocitech a potřebách. Když nic z toho nepomáhá, pak je vhodné vyhledat odbornou pomoc u psychoterapeuta.

Nedejte šanci černým myšlenkám. Deset tipů, jak je odehnat

Mají k myšlenkovým stereotypům blíž ženy než muži?
To se nedá jednoznačně říci. Jak už jsme uvedli, zásadní vliv na vznik myšlenkových pastí má výchova. Vlastně jde o to, že se zejména od rodičů i učitelů naučíme příliš zjednodušovat a nehledáme další argumenty a jiná vysvětlení. Výchova je spojená i s tím, jaké máme sebevědomí, a lidé, kteří jsou si nejistí, pak mají k myšlenkovým pastem určitě blíž.

Ženy ovšem více projevují emoce a mluví o vztazích, takže to může vypadat, že jsou v myšlenkových pastech více než muži. Ale není to tak. To vidím v párových terapiích. Žena pláče a vyčítá: „Už si se mnou večer nepovídáš, cítím, že mě nemáš rád.“ To je další past, takzvaný závěr skokem, kdy na základě jednoho projevu si vytvořím jasný závěr, často negativní. Muž odpovídá podrážděně: „To mám být vždycky připravený naslouchat?“ Možná už tuhle past poznáváte, jde o vztahovačnost. Velmi důležité je otevřeně mluvit o tom, co pociťujeme a potřebujeme. Když to udělal tento pár, dozvěděl se, že se žena cítí večer sama a potřebovala by si chvíli povídat. Muž se zase cítí unaveně a chtěl by si nejdřív odpočinout, teprve pak je připravený na klidnou komunikaci. Vypadá to jednoduše, chce to ale odhodlání opustit zažité řešení problémů. Dobrou zprávou je, že změna k lepšímu je vždycky možná.

Ilustrační snímek

Čemu nejvíce podléháme?

  • Černobílé myšlení
    Když není všechno perfektní a přesně tak, jak si představujeme, je to špatně.
  • Katastrofizace
    Všechno, co by mohlo nastat, je hrozné, strašné, šílené, zoufalé. Ti, kteří jsou v zajetí této pasti, většinou malují čerta na zeď a otravují sebe i okolí různými hororovými scénáři.
  • Nálepkování
    Vyjadřujeme se o sobě nebo o někom druhém velmi otevřeně a jednoznačně na základě něčeho, co k tomuto posouzení nedává důvod. Neřekli jste o sobě někdy, že jste úplně k ničemu, a to jen proto, že jste třeba doma ten den něco zapomněli? Nepřišpendlili jste si někdy pomyslnou nálepku VZTEKLOUN jen proto, že jste na někoho zvýšili hlas?
  • Utvrzování se
    Když jsme přesvědčeni o tom, že máme pravdu, často vyhledáváme informace a podněty, které nás v tom mají podpořit. Neradi přijímáme nějaký jiný názor. Třeba: Je pátek třináctého, to zase bude den!
  • Vztahovačnost
    Tento myšlenkový stereotyp nám hrozí, pokud si často myslíme, že můžeme i za věci, na které nemáme vliv... Nebo když třeba někdo v našem okolí vznese nějakou výtku, vztáhneme si ji hned na sebe.
  • Závěr skokem
    Aniž máme všechny potřebné informace, už dopředu „víme“, jak to bude. Z náznaků vyvodíme jednoznačný závěr typu: Dnes mi nevolal, už mě nemiluje!
  • Nejčtenější

Horoskop pro každé znamení na 21. týden roku 2024

Květen se nám přehoupl do své druhé poloviny, co nás čeká dalších májových dnech? Býci, vy všechny překvapíte svou...

Klidní jako stoikové. Dodržujte pět pravidel a budete žít šťastně

Dnešní svět je neúprosný a naše mysl ještě neúprosnější. Ze všech stran na nás útočí tisíce informací a hlava je chce...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Horoskop pro každé znamení na 22. týden roku 2024

Co si pro nás hvězdy připravily do posledních květnových dní? Blíženci, před vámi se otevírají nové možnosti. Neřešte,...

Výživné masky vaše pleť miluje. Víme, jak je používat správně

Začněte víc myslet na svou pokožku a dopřejte jí to nejlepší. A maska, když ji vyberete správně, tím nejlepším určitě...

Zařaďte neutrál. Tyto jarní kousky rozhodně nejsou nudné, umí čarovat

Fascinují vás neutrální barvy? Dobře děláte, dá se s nimi hezky kouzlit. Navíc jsou nadčasové a šik, takže s nimi nikdy...

Mléko jako elixír mládí. Vyzkoušejte ho i na své kůži

Mléčné výrobky byly odjakživa součástí zkrášlujících a omlazujících rituálů. V kyselém mléce se koupala Kleopatra....

Za sedm týdnů o deset let mladší. Známe program plný jednoduchých kroků

Chcete vypadat dobře, chcete se cítit dobře a chcete ovlivnit svůj biologický věk? Prozradíme vám, jak na to. Máme tipy...

Udělejte z domova nádherné místo pro život. Pomůže učení feng šuej

Kde jinde byste se měli cítit více v pohodě a v bezpečí než právě doma? Uspořádejte si obydlí i život podle umění...

Najděte štěstí prostřednictvím meditace. Zbaví vás stresu i úzkostí

Každý prahne po životní spokojenosti a vyrovnanosti. Docílit životní pohody ale bývá složité. Mnoha lidem se při...

Nejhorší noční můra, řekla žena, která v botě syna objevila cizí AirTag

Mého syna někdo sleduje. S takovým pocitem několik týdnů žila žena z Floridy poté, co na svůj iPhone začala dostávat...

Párkům odzvonilo. Podnikatel lije do rohlíků svíčkovou a dobývá benzinky

Na pracovních cestách se podnikatel v gastronomii Lukáš Nádvorník přejedl párků v rohlíku. Napadlo ho, že by do pečiva...

Herec Lukáš Vaculík se oženil, dívčí idol 80. let si vzal ředitelku z Primy

Lukáš Vaculík (61) se tajně oženil. Vzal si výrobní ředitelku a producentku FTV Prima Luciu Kršákovou (46). Herec a...

Klavírista Petr Malásek si zlomil obě ruce. Mohlo to dopadnout hůř, říká

Klavírista Petr Malásek (59) spadl z kola a zlomil si obě ruce. V pořadu 7 pádů Honzy Dědka popsal nehodu i jaká je...

Milan Hein odhalil neshody mezi Simonou Postlerovou a její matkou

Smrt herečky Simony Postlerové (†59) byla ranou pro celou její rodinu. Na parte ale chybělo jméno hereččiny matky Jany...