Doporučujeme

Jak poznat životního partnera? Umí dělat kompromisy a stojí za vámi

  • 0
Když se s někým dobře bavíte, nemusí to být ten pravý na celý život. Může mu jít pouze o pobavení. Jenže život přináší nejen zábavu, ale také starosti a povinnosti. Jak si tedy vybrat toho správného partnera na celý život?
Ilustrační snímek

Mnozí lidé hledají dokonalého životní partnera. Ten bohužel neexistuje, žádný člověk totiž není dokonalý. Každý má své přednosti i své chyby, a proto ani žádný vztah nemůže být ideální. Dříve či později se objeví hádky či nedorozumění. Často bude třeba dělat kompromisy. Míra schopnosti dělat je bývá jedním z hlavních ukazatelů správné volby životního partnera.

Jako další potřebná vlastnost je uváděn smysl pro humor, umět toho druhého rozesmát je dobré. Není to ale vše, důležité jsou i jiné vlastnosti.

Stejné základní hodnoty

Není třeba se shodovat úplně ve všem ani mít naprosto stejné názory. Základní životní hodnoty by měly být společné. Jedině tak si partner se svým protějškem vzájemně rozumí. Životní partner nemusí být žádný velký myslitel, ale měl by si mít s tím druhým co říci. Být spolu by neměla být nuda. K tomu je nutné disponovat určitou mírou inteligence.

ilustrační snímek

Vzájemná důvěra

Jaký partner není ten pravý?

  • Pokud chce naopak měnit svůj protějšek ke svému obrazu, nemiluje ho.
  • Mezi další vlastnosti, které ukazují, že není ten pravý, patří požadavek, aby se protějšek vzdal svých koníčků, kariéry, potřeba ho neustále kontrolovat, určovat mu, jak má žít, odstřihnout ho od rodiny či přátel.
  • Jestliže má místo pochopení a porozumění jen kritiku a ponižování, prosazuje za každou cenu vlastní názor a svůj protějšek nenechá ani domluvit, je dobré se s takovým člověkem v co nejdříve rozejít.

Ta bezesporu posiluje vztah. Znamená, že se partner nebojí tomu druhému svěřit s tím, co by ho mohlo shodit. Nebojí se o sobě říci na rovinu i nepříjemné věci. A naopak, jeho protějšek rovněž nemá problém se mu s čímkoli svěřit. Nebojí se, že jím partner začne pohrdat, nebo se mu dokonce vysměje. Je mu s ním dobře, nemá pocit, jako kdyby byl u výslechu.

Schopnost naslouchat

Tato schopnost je klíčová u partnera i jeho protějšku. Vztah dvou lidí by měl být o vzájemném naslouchání a pochopení. Schopnost vyslechnout si i nudné věci, jako jsou například stížnosti na kolegy v práci. Pokud partner svému protějšku nenaslouchá, nepamatuje si, co mu říká, znamená to z jeho strany nezájem.

Správný partner je nejen dobrým posluchačem. Nemyslí si, že má vždy ve všem pravdu, že jedině jeho názor je správný, respektuje také názor svého protějšku. Umění komunikovat je schopnost diskutovat, umět sdělit svůj názor, vyjasnit si případná nedorozumění, aniž by bylo protějšku ublíženo.

Ilustrační snímek

Životní opora

Život s sebou přináší také neúspěchy, smutky a nepříznivé okolnosti. S tím pravým partnerem na ně není člověk sám. Má totiž u sebe někoho, kdo je mu oporou. Umí ho pochopit, pozvednout, neponižuje, neodsuzuje. Naopak umí svůj protějšek uklidnit, poradit mu i dodat potřebnou sebedůvěru.

Spolehlivost a věrnost

Pravý životní partner vidí, kdy je třeba pomoci, a pomůže. Například si všimne, že jeho protějšek je po noční a čeká ho další směna. Přestože vaření nepatří k jeho oblíbeným činnostem, neváhá postavit se k plotně. Nedělí práce na ženské a na mužské. Jako správný parťák udělá, co je třeba.

Umí se postavit za svůj protějšek, nezradí ho, nepřichystá mu nepříjemné překvapení v podobě mladší milenky nebo zkušenějšího milence. Neopustí svůj protějšek v době nemoci, láskyplně se o něj stará a podporuje ho.

Milovat ho takového, jaký je

Láska neznamená spoustu slov ani gest. Pokud životní partner má opravdu rád svůj protějšek, miluje ho takový, jaký je. Nechce, aby se kvůli němu změnil, aby například změnil svůj styl oblékání nebo líčení.


  • Vybrali jsme pro Vás