Trápí vás křivý úsměv? Dejte šanci rovnátkům – nikdy na ně není pozdě a nosí je stále více dospělých.

Problém začíná v dětství

Rovnátka, pouták

Nejčastější příčina křivých zubů v dospělosti je nedostatečná péče o zuby v dětství. Stále je mezi námi mnoho lidí, kteří si myslí, že o mléčné zuby není potřeba nijak zvlášť pečovat, protože stejně vypadnou. Jenomže ono to tak není.

Mléčné nebo také dočasné zuby mají jednu zásadní úlohu – hlídají místo pro stálé nástupce.

Když vlivem nekvalitní péče vypadnou, může se to odrazit na celém vašem úsměvu nejen v dětství, ale i v dospělosti. Například kazy na stranách dočasných zubů zmenšují prostor pro zařazení těch stálých. Nejzávažnější situace ale nastane, když je mléčný zub natolik zkažený, že se musí vytrhnout.

Zuby v železech

Kolik mohou stát rovnátka a který typ je nejlepší

Pokud se tak stane přibližně rok až rok a půl před tím, než by měl vypadnout přirozeně, jde o tzv. předčasnou ztrátu zubu. A ta má celou řadu nepříjemných důsledků – hrozí riziko posunu okolních zubů nebo jejich sklánění do mezery po vytrženém zubu, zmenší se prostor pro stálého nástupce, a ten se pak prořeže a zařadí špatně, nebo se celý skus zdeformuje.

Tohle jsou případy, kdy je potřeba dítěti nasadit rovnátka. A jsou to bohužel i velmi podceňované případy. Stává se, že rodiče ortodontickou léčbu odmítnou, dítě nechce spolupracovat nebo si zuby nedokáže dobře vyčistit – problém se tak nevyřeší a malý pacient si nese následky i v dospělosti.