Doporučujeme

Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Shutterstock

Nakopněte imunitu duhovou stravou. Nevynechejte žádnou barvu

  • 0
Napadlo vás, že speciálně sestaveným jídelníčkem můžeme významně ovlivnit imunitu a získat tak větší odolnost proti virům a bakteriím, které na nás číhají na každém rohu? Co přesně udělá našemu tělu dobře? Potřebujeme více barev.

Správně fungující imunitní systém bývá nejčastěji spojován s vitaminem C, který si lidské tělo nedokáže samo vytvořit, a tak ho musí přijímat ze stravy. Organismus napadený infekcí potřebuje denní dávku vitaminu C zvýšit zhruba na desetinásobek. Jeho dostatečné doporučené denní množství přitom není vůbec těžké dosáhnout přiměřeně vyváženou stravou.

Najdeme ho nejen v citrusech, ale například také v šípku, v černém rybízu, rakytníku, jahodách, petrželové nati, růžičkové kapustě, brokolici, jablkách, květáku či bramborách. Například už 50 g červené papriky nebo jedno kiwi stačí k dosažení doporučené denní dávky. Pokud se tedy v kuchyni snažíte alespoň trochu o pestrost, s dostatkem vitaminu C nebudete mít problém. V případě, že dojde k jeho přebytku, tělo ho celkem snadno vyloučí v moči.

Kde není slunce, je nutné správné jídlo

Vitamin D efektně funguje při obraně proti infekcím, tedy je pravděpodobné, že i v případě virových infekcí dýchacích cest může snížit riziko jejich vzniku či zmírnit průběh infekce. Dostatečné množství vitaminu D získáme už za 10 minut na slunci. Předávkování nehrozí, protože organismus si jednoduše přestane nový vitamin D vytvářet. Obsažen je v rybím tuku, játrech tresky, halibuta nebo makrely a pak také v mase lososa. Dobrým zdrojem jsou i žloutky nebo houby.

Tuňák v konzervě

Přírodní drsňáci

Česnek patří opravdu k velmi silným přírodním antibiotikům, která pomáhají. Cibule zase uvolňuje a rozpouští hleny, je močopudná, a proto se využívá k léčbě močových cest.

Znásobené céčko

  • Mléčné kvašení obsah vitaminu C mnohonásobně zvyšuje. Zelenou tak jednoznačně mají kysané zelí, fermentovaná zelenina nebo na zakysané mléčné výrobky.
  • Spojením bílého kefíru a ovoce či zeleniny dodáme naší střevní mikroflóře jak důležitá probiotika, tak i prebiotika.

„Nezapomeňte ani na zázvor, jehož skvělou vlastností je schopnost vázat na sebe škodlivé toxiny a zdárně je odvádět z těla. Vyniká protiparazitickými, protizánětlivými, antibakteriálními i antivirovými schopnostmi. Dopřát si ho můžeme v čaji a asijských jídlech, kde se hojně používá,“ doporučuje Kateřina Šimková ze Zdravého stravování.

Barvy duhy nejen pro jednorožce

S volnými radikály umí zatočit antioxidanty, nejčastěji vitamin E a flavonoidy. Najdeme je v kávě, kakau, černém čaji, dále v čaji matcha, zeleném ječmenu nebo dnes oblíbené řase chlorella. Vitamin E působí velice příznivě při regeneraci pleti, obsahují ho potraviny, jako jsou mléko, máslo, maso, ryby, ořechy a třeba vejce. Flavonoidy jsou organické chemické sloučeniny, které jsou např. v ovoci, zelenině, bylinkách, luštěninách…

Ovoce a zelenina obecně jsou zdrojem mnoha látek prospěšných pro lidský organismus a zdravý jídelníček tak obsahuje obojího dostatek. „Chceme-li dbát na příjem všech možných prospěšných látek, poučka radí stravovat se podle barev duhy – tedy nevynechávat žádný druh ovoce a zeleniny,“ vysvětluje Kateřina Šimková.

ilustrační snímek

  • Vybrali jsme pro Vás