Doporučujeme

Stres si nepřipouštějte. Naslouchejte sama sobě a dopřejte si pauzu

  • 0
Možná někdy cítíte, že jste pod silným tlakem, a sama sebe se ptáte, proč jste to nechala dojít tak daleko. Co vám pomůže?
Ilustrační snímek

Není vůbec jednoduché zůstat v dnešní době v klidu a v pohodě. Existují ovšem cesty a prostředky, jak si zachovat chladnou hlavu. A nic to nestojí.

Měli bychom jenom trochu víc dbát sami na sebe, a především naslouchat vlastnímu srdci. Například když naléhavě potřebujete pauzu, tak si ji dopřejte. Prostě to pro sebe udělejte.

V našem světě, orientovaném převážně na výkonnost, patří trvalé pracovní nasazení k běžnému životu a je skoro symbolem společenského postavení. Ale vy přece nemusíte hrát podle těchhle pravidel. Máte-li kupříkladu honičku v práci, vypusťte tedy nějaké domácí povinnosti, nemusí být vždy úžasně naklizeno. Jestliže vám udělá dobře nedělat nic, měla byste to „nic“ dělat častěji.

Dobrou cestou k odbourání stresu, a dokonce jeho prevencí je meditace. Nebo odložte mobilní telefon a užívejte si chvíle strávené jen sama se sebou. Přitom si klidně přiznejte, že si to plně zasloužíte.

Jak si se stresem poradit?

Ilustrační snímek

Nebuďte pořád k zastižení

Digitalizace nám v běžném životě hodně pomáhá, například můžeme číst pracovní maily v kteroukoliv dobu. Ovšem méně praktické jsou následky – těžko už dokážeme oddělit soukromý a pracovní život. Vede to k tomu, že i když nejsme v práci, cítíme se ve stresu. I pro přátele býváme kdykoliv k zastižení. Proto je dobré častěji odložit mobil na pár hodin stranou a žít jen sami pro sebe. Takový relax si dovolte aspoň dvakrát za týden.

ilustrační snímek

Poznejte stresové faktory

Znáte ten pocit, že jste vystresovaná, a přitom nevíte proč? Pokud ano, je velmi důležité umět rozeznat stresové faktory, takzvané stresory, které za to můžou.

Sedm každodenních jednoduchých rituálů, které vás zbaví stresu

Tlak v práci, citové výzvy, rizika, časový pres, rodinné problémy… Ten seznam by mohl být nekonečně dlouhý. Pokuste se vědomě zahledět do vlastního nitra a poznat, kvůli čemu máte zrovna teď nedobrý pocit.

Možná vám nebude příjemné si to přiznat. Když ale rozeznáte své stresory, dokážete s nimi poté lépe zacházet a řešit je. Funguje to i preventivně – často nás přepadne nedobrý pocit, ještě než doopravdy hrozí masivní stres. Díky tomu, že se lépe poznáte, ho zvládnete.

Autogenní trénink je jednou z forem, jak si úspěšně poradit se stresem....

Aktivujte své vlastní zdroje

Máme k dispozici různé prostředky, které můžeme využít proti stresu. Tak třeba byste neměla trávit přestávky u svého pracovního stolu. Jděte se projít, pročistěte si hlavu, naslouchejte úmyslně zvukům, které vás obklopují. Také zdravá strava není dobrá jen pro tělo, ale i pro duševno.

Odborníci nabádají i k pravidelnému ponoření se do sebe. Někdo tomu říká zklidnění, jiný „vypnutí hlavy“, někdo meditace. Člověk je při tom jenom sám se sebou a je mentálně připravený na to, co přijde.

Všechny situace pak budete přijímat uvolněněji a nenecháte se tolik strhnout panikařícím okolím, které má velkou sílu. Připusťte si, že máte víc mentálních sil, než si myslíte.

Ilustrační snímek

Udělejte si výlet do krásného snu

Tohle meditační cvičení můžete provádět kdekoliv. Zaujměte pohodlnou pozici, nejlépe vsedě. Pokud stojíte, nohy mějte rozkročené na šířku ramen. Ruce položte na stehna. Pak se ponořte do sebe – pravidelně se nadechujte a vydechujte, až budete cítit, jak vám dech proudí tělem. Uvědomíte si, jak z vás mizí napětí, svaly se uvolňují a mysl se zklidňuje.

Prstová jóga pomůže odblokovat stres a zmírní návaly zlosti

Pak si představte, že si děláte krásný piknik v přírodě. Docela jasně vidíte, co leží na pěkném ubrusu a jak příjemně měkká je deka na vašich nohách. Kdo je tam s vámi? Nebo byste tam byla raději sama, jen s knížkou? Slyšíte, jak cvrlikají ptáci? Provádějte cvičení tak dlouho, až budete naprosto uvolněná, a opakujte ho, kdykoliv budete mít chuť.

Ilustrační snímek

Nemusíte splnit všechno

Většinu z nás baví potkávat se s lidmi. Ale někdy jsou takové dny, kdy chceme být spíš sami a v klidu. Pak je velice důležité, abychom se tomuhle pocitu podřídili a dokázali říct ostatním „ne“.  Může to být samozřejmě těžké a setká se to asi i s nepochopením. Ovšem dělat věci, ke kterým nemáme chuť, zvyšuje hladinu stresu. Občas tedy odříct nějakou méně důležitou schůzku není nic zavrženíhodného. Prostě ji přeložte, zvládnete ji jindy.


  • Vybrali jsme pro Vás