Doporučujeme

Chcete zhubnout? Švihejte a skákejte, pak je úspěch zaručen

  • 0
Dávno už není jen cvičební pomůckou pro malé holky. S jeho pomocí se udržují v kondici i milovníci crossfitu či boxeři. Proč byste si měli pořídit švihadlo a začít přes něj skákat hned teď?

Likviduje tuky

Možná se to na první pohled nezdá, přesto se ale tento pohyb řadí mezi aktivity vysoké intenzity. Má to svoji logiku, při přeskakování jste polovinu doby nad zemí a k tomu musí tělo vynaložit velké úsilí, jež se propíše i do množství spálených kalorií.

Za hodinu by tak žena s hmotností 60 kilogramů měla spálit odhadem až 693 kcal. Jenom pro vaši představu – denní kalorický příjem se pohybuje okolo 2000 kcal. Říkáte si, že hodinu nedáte ani náhodou?

Nevzdávejte se předem! I půlhodina denně pětkrát týdně dovede s tělem udělat divy! A k tomu už se dá pravidelným tréninkem dopracovat.

Posiluje střed těla i nohy

Už dlouhý čas toužíte po „six packu“ na břiše, ale obvyklé cviky na tyto partie vám nevyhovují, nebo vás nebaví? Zkuste skákání přes švihadlo. Při tréninku zapojujete hluboký stabilizační systém, který je alfou a omegou správného držení těla i dobře odvedeného tréninku. Zároveň při tom posilujete lýtka, na která se většinou zapomíná.

Přeskoky vyžadují dokonalou koordinaci celého těla, proto se musíte maximálně soustředit. Skvěle se odreagujete a překvapivě navíc trénujete i svůj mozek.

Pozor na chyby!

Aby mělo cvičení ten správný efekt a vy jste si neublížili, vyvarujte se těchto zlozvyků:

  • Nehýbejte celými pažemi, v pohybu má být pouze zápěstí.
  • Neskákejte příliš vysoko. Chodidla mějte blízko sebe a dopadejte na jejich přední část.
  • Zkontrolujte správnou délku švihadla.
  • Při skákání nedávejte paže daleko od těla.
  • Snažte se dodržet pravidelný rytmus.

Podporuje srdce i plíce

Skákání přes švihadlo nejen účinně odbourává tuky, ale také významně posiluje srdce a plíce. Zároveň přispívá i k přirozené pevnosti kostí. Tím, že s každým doskokem přistanete na tvrdém povrchu, nutíte kostru, aby se přizpůsobovala nárazům a sílila. Chcete-li ale s ohledem na klouby nárazy tlumit, pak můžete skákat třeba na karimatce.

Jaké švihadlo je to nej?

Naprostým základem je správné švihadlo. Pro začátek si vystačíte i s jednoduchým plastovým, ale více vás bude motivovat třeba digitální model.

Důležitá je optimální délka lanka, kterou je potřeba individuálně nastavit podle vaší tělesné výšky. Začátečníkům se doporučuje zvolit delší, protože s délkou se prodlužuje i doba švihu.

A jak délku nastavit? Uchopte rukojeti, postavte se snožmo na střed lanka a zvedněte paže podél těla až do úrovně ramen. Délka švihadlového lanka by měla dosahovat až do výše podpažních jamek.

Skákat může každý

Opravdu je to tak. Švihadlo stojí pár korun a skákat můžete kdykoli a kdekoli. A pokud nemáte narušenou hybnost, můžete začít v každém věku. Zpočátku skákejte jenom pár minut svým tempem, aby se tělo adaptovalo na nový pohyb.

Později postupně prodlužujte intervaly. Máte-li ovšem nemocné klouby či jiné potíže s pohybovým aparátem, pak raději vsaďte na jinou aktivitu, případně se poraďte se svým lékařem.

Základní přeskoky

  • Střídavý skok
    Je nejsnadnější, takže ho zvládnou i nováčci. Skočte přes švihadlo a dopadněte přitom na levou nohu. Jakmile se švihadlo dostane nad hlavu, odrazte se znovu levou nohou a pravou mírně vysuňte dopředu. Poté přeskočte přes švihadlo a dopadněte na pravou nohu, a to malým skokem, zatímco se levá noha nachází nahoře. Střídejte nohy, pokaždé udělejte jen malý skok a dopadejte na špičky. Nadechujte se při odrazu a vydechujte během skoku.
  • Full twister
    Žádá si více fyzické síly než střídavý skok. Přeskočte švihadlo s nohama u sebe a natočte přitom pánev doprava, aniž byste hýbali trupem, poté dopadněte na špičky nohou s mírně pokrčenými koleny. Při následném skoku natočte pánev na druhou stranu a celý pohyb opakujte.
  • Běžecký skok
    Ten už si klade vyšší nároky na fyzičku, ale pokud už nějaký pátek skáčete, zvládnete ho. Provádí se ve svižném tempu a koleno se při každém skoku zvedá až k pasu. Znamená velkou námahu pro kardiovaskulární systém.
  • Joggingový skok
    Předpokládá dobrou kondici a koordinaci. Musíte vykopnout špičkou (nebo patou) každé nohy před sebe. Natahujte proto špičku levé nohy před pravou nohu a poté špičku pravé nohy před levou. Technika dýchání zůstává stejná, tedy nádech při odrazu a výdech při skoku. Ideální je střídat cviky po 30 sekundách.

  • Vybrali jsme pro Vás