Po schodech se dá chodit, běhat, skákat, ale také se na nich protahovat a posilovat svaly. Samozřejmě můžete cvičit uvnitř budovy, ale daleko lepší je, když si – aspoň pokud to počasí dovolí – najdete nějaké venkovní schodiště. Bonusem pak je, že jste na čerstvém vzduchu a vstřebáváte třeba i sluneční paprsky, což obojí prospěje jak tělu, tak i psychice.

Zapomeňte na výtah

Pokud se vám nechce na schodišti cvičit nebo máte obavu, že by to pro vás nebylo bezpečné, prostě po něm jen choďte pěšky. „Po svých“ byste měli každý den zdolat alespoň čtyři kilometry – včetně těch na schodech. Počítá se cesta nahoru i dolů a zejména stoupání lze považovat za účinný trénink posilující kardiovaskulární systém. 

A dobře uděláte, když si ke cvičení najdete nějakého parťáka. Ve dvou jde všechno líp, a navíc se můžete vzájemně jistit a pomoci si, pokud by snad – nedej bože – došlo k nějakému úrazu. Ale tomu se radši snažte předejít, buďte opatrní a nic nepřehánějte.

Přidaná hodnota

„Využívat pro cvičení vlastní váhu těla, gravitaci a to, co je kolem nás, je nejjednodušší a nejpřirozenější,“ říká Hana Toufarová, zkušená lektorka, která k nám přivezla novou cvičební metodu Fit Pain Free. 

Ta je založena na pozici ruce v týl, ramena dolů, lopatky k sobě – cviků nabízí bezpočet a mnohé z nich si můžete vyzkoušet právě na schodech.

Tím dosáhnete jakési „přidané hodnoty“. Kromě posilování dolních končetin (svalů stehen, okolí kyčelních kloubů a hýždí) protáhnete prsní svaly a posílíte mezilopatkové svaly a vzpřimovače páteře. Právě tyto svalové skupiny má většina z nás oslabené, což je častou příčinou bolestí ramenou a páteře. 

A ještě navrch při cvičení na schodech trénujete schopnost stability a koordinace pohybů. Ačkoli většina aktivit využívá stoupání po schodišti nahoru, pro tělo může být přínosný i sestup dolů. Neměl by ovšem být uspěchaný.

Soustřeďte se

Skákání a uhánění jednak mívá za následek „držkopád“ a jednak není pro tělo velkým přínosem. Daleko efektivnější je, když jdete ze schodů pomalu a soustředěně a dáváte pozor, aby špičky směřovaly dopředu. 

„Pak totiž jde o velmi dobré posilování stehenních svalů, protože každým krokem vlastně brzdíte a jdete proti gravitaci, která se vás snaží rychle dostat dolů,“ vysvětluje Hana Toufarová.

Základní pozice

Postavte se čelem ke schodům, nohy na šířku pánve, chodidla rovnoběžně. Ruce v týl, ramena a lopatky stáhněte od uší dolů.