Asi to dobře znáte. V období před začátkem menstruace si připadáte nesnesitelná, máte nafouklé břicho a vyjedla byste nejraději celou lednici. Každá fáze menstruačního cyklu nás totiž hodně ovlivňuje. Zjistěte, na co si dát pozor v jednotlivých obdobích.

První je fáze reflektivní - klidový režim

To je období 1. až 6. den od začátku menstruace. Většina dívek a žen není vnitřně dobře naladěna a na fyzické výkony nemají chuť ani sílu. Tělo si žádá a také by mělo mít klid. Pokud ovšem potřebujete cvičit, protože jste zvyklá nebo máte pocit, že byste neměla úplně vysadit, vyberte si strečink či jógu, případně jděte na procházku. Když je vám opravdu zle, nebojte se na dva tři dny vysadit. Na dny menstruace si určitě neplánujte změny jídelníčku ani start hubnutí jako takového, vaše odhodlání je podle odborníků někde kolem bodu mrazu.

Druhá je fáze dynamická - nové začátky

Začíná 7. až 13. den menstruačního cyklu, kdy se již tělo očistilo a fyzička letí nahoru. Je to ideální období pro nové začátky. Co začnete v této fázi, tak mnohem pravděpodobněji dotáhnete do konce, protože vůle i vytrvalost jsou na vrcholu a energie máte na rozdávání. Pokud už na sobě nějakou dobu pracujete, je teď ideální čas si dát pořádně do těla a přestat si odpouštět sem tam kousek čokolády.

Třetí fáze je expresivní - ovulační sebeláska

Přichází 14. až 20. den vašeho menstruačního cyklu. Během ovulace se tělo chystá na potenciální mateřství a v tento čas hodně funguje vaše intuice. Je čas sebereflexe a určitého zpomalení a také sebelásky. Ideální je si na tuto dobu naplánovat nějaké wellness procedury.

Čtvrtá fáze - jako na houpačce

Poslední je období mezi 21. až 28. dnem menstruačního cyklu a je plné hormonálních nástrah. První dny budete na vrcholu, pak to směrem k menstruaci půjde trochu z kopce. Přidají se chutě na sladké nebo obecně větší chuť k jídlu a zároveň ruku v ruce přitlačíte na sebekritice, nic se vám nebude zdát dost dobré. Sebeláska a tolerance vůči vlastním chybám budou mizivé, ale snažte se za to moc netrestat a svoje hubnoucí snažení nevzdávejte, i když zrovna v těchto dnech šlápnete dietně vedle.

  8:00