Pátek 18. září 2020, svátek má Kryštof
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet
 • Pátek 18. září 2020 Kryštof

RECENZE: MediEvil je zbytečný remake plný nedotažeností

  9:41
Další klasický titul MediEvil se dočkal remasterované verze, respektive remaku. Jde o sentimentální záležitost, která potěší pamětníky. Je však zarážející, že si tvůrci nepohlídali technickou stránku a hra obsahuje větší než malé množství uklouznutí.
55

MediEvil (2019)

Platforma: PlayStation 4
Výrobce: Other Ocean Emeryville

 • Sympatická atmosféra
 • Stylizace ve stylu Tima Burtona
 • České titulky i dabing
 • Nemalé množství technických nedostatků
 • Nevyrovnaná obtížnost
 • Souboje zrovna strhující nejsou
 • Herní mechanismy nepříjemně zestárly

Další důkaz toho, že remake není vždy dobrým nápadem. Herní mechanismy nepříjemně zestárly, grafika je lepší než v případě původního titulu, ale stále jsou tu rezervy a náladu zkazí technické nedotaženosti. MediEvil by měli zvážit oddaní fandové původní hry, ale pro ostatní rozhodně nejde o důvod, proč otevírat peněženku.

Herní karta

Akční adventura MediEvil měla premiéru v roce 1998 a velmi rychle si získala popularitu díky halloweenské stylizaci a sympatickému černému humoru. Na druhou stranu, hra se nevyhnula kritice, která mířila na nedoladěné ovládání, design některých úrovní a nevyladěnou kameru.

Ale bez ohledu na negativa, hra si získala slušnou fanouškovskou základnu, a tak není žádným překvapením, že se značka svezla na „remasterovací vlně“. Aktuálně je dostupná vypilovaná verze prvního dílu.

Tak šel čas s MediEvil

První díl MediEvil se objevil v roce 1998 a dočkal se veskrze pozitivních recenzí. Pokračování nazvané jednoduše MediEvil 2 vyšlo o dva roky později s tím, že bylo zasazeno 500 let po událostech v jedničce. MediEvil 2 byl opět přijat veskrze kladně, ale opět došlo na kritiku kamery. Kromě toho se recenzentům nelíbilo, že je hra (vyjma zasazení) příliš podobná předchozímu dílu. V roce 2005 se objevil titul MediEvil: Resurrection, který byl předělávkou prvního dílu a asi vás nepřekvapí, že znovu dostala za uši kamera a hodnocení bylo výrazně horší než u předchozích dvou her. Na všech třech projektech pracovalo studio SCE Cambridge Studio. Remake obstarala společnost Other Ocean Emeryville.

I když, není tak vypilovaná, jak by být mohla a měla. K tomu se dostanu později. Začnu pozitivně. Dobrou zprávou je, že si remaster MediEvila zachoval nádech původní hry ve stylu filmů Tima Burtona, takže v pamětnících vyvolá silný nádech nostalgie a s láskou při hraní zavzpomínají na staré dobré časy.

To platí i pro mne a musím se přiznat, že MediEvil mi připomněl to, jak jsem jako hráč zlenivěl a zvykl jsem si na novodobé tituly, které vodí za ručičku. MediEvil není extrémně těžkou hrou (až na některé úrovně), ale při jeho hraní si uvědomíte změnu přístupu k hráčům.

Fotogalerie

Je tak otázkou, zda může MediEvil v širším měřítku oslovit i mladší generaci, která by mohla být zaskočena například tím, že se nápověda neobjevuje automaticky (ani pokud jde o základní herní mechanismy), jak jsme dnes zvyklí. Je nutné najít a otevřít knihy, které se nacházejí na různých místech daných levelů. Stejně tak může být pro někoho překvapivé, že chybějí checkpointy.

Tvůrci z Other Ocean Emeryville nový MediEvil nazývají spíše remakem než remasterem a jejich recept byl takový, že zachovají to, co funguje, a pozmění to, co nebylo v původní hře doladěné. Na herní principy tak příliš nesahali, ale zapracovali na technické stránce hry. I když pořád jsou tu větší než malé rezervy.

Pomoz si sám

Jádro MediEvil tedy zůstalo stejné. Jde o akční adventuru, kdy se ujmete role rytíře sira Daniela Fortesque, který je považován za velkého hrdinu, ale pravdou je, že jde o omyl. Během své finální bitvy proti silám zla zemřel dříve, než zasadil jedinou ránu. Poté, co je oživen, se snaží zasloužit vykoupení.

MediEvil

MediEvil

Často budete bojovat proti rozmanitým nepřátelům s tím, že máte k dispozici zbraně na blízko i zbraně na dálku. Druhé zmíněné ovšem mají omezené množství střel a některé zbraně na blízko se zase používáním opotřebovávají. Kromě toho jsou dostupné také štíty a i pro ně platí, že se rozpadnou poté, co schytají určité množství zásahů. Fortesque má mimochodem jako kostlivec výhodu, že si dokáže utrhnout ruku a mlátit s ní nepřátele po hlavě.

Mechanismy soubojů nejsou kdovíjak složité, máme tu klasické schéma standardní útok, speciální útok a blokování štítem s tím, že některé zbraně mají ještě další silný útok, ale je nutné držet déle tlačítko pro jeho aktivaci.

Střety s nepřáteli nejsou obvykle komplexní. Občas je na místě určitá taktika, ale rozhodně nejde o typ hry, která si žádá dlouhé studium chování nepřátel a pečlivé zvažování každého úderu. Vystačíte si i se zběsilým bušením do tlačítka pro útok. Časem se to trochu omrzí, ale na druhou stranu má tomu díky hra svižné tempo.

MediEvil

MediEvil

Je nutné si hodně hlídat ukazatel zdraví, hra v tomto ohledu není úplně přívětivá, takže pokud vám dojde, tak se vrátíte na začátek úrovně. Nejsou tu žádné checkpointy. K dispozici máte lahvičky s uzdravujícím elixírem, ty se v případě potřeby aktivují samy, ale pokud vám dojdou, jste lidově řečeno nahraní. A aby toho nebylo málo, tak lahvičky se automaticky nedoplní na začátku každého levelu, musíte si stoupnout na prameny zdraví, které jsou rozmístěny po jednotlivých úrovních, nebo najít další lahvičku s elixírem.

Levely obvykle nejsou příliš rozsáhlé, ale najdete v nich sekce, kterou jsou poměrně náročné a je nemilé, když je těžce zdoláte, poté vás zabije řadový nepřítel a vy musíte začít znovu. My ze starší generace víme, že mnohé tituly z „dávných dob“ jsou takto přísné, takže jsme na to připraveni. Neznamená to však, že to občas není k naštvání.

Hra vám nebude pomáhat ani v tom slova smyslu, že vám jasně ukáže, kam se vydat a jak vyřešit tu či onu hádanku. Nebudete mít k dispozici žádné body zájmu, prostě si budete muset poradit sami. Jistě, občas najdete nápovědu ve zmíněných knihách, ale opět platí, že vás nikdo nebude vysloveně navádět. A asi je tu pár rébusů, které vám zaberou více času (nejsou vysloveně těžké, ale jsou zdlouhavé).

MediEvil

MediEvil

Původní hru jsem hrál, ale přiznám se, že jsem už zapomněl na to, jak nevyrovnanou obtížnost má. Některé úrovně zvládnete levou zadní, ale hned ty následující mohou být pěkný oříšek. Speciálně to platí pro mise, kde narazíte na nepřátele, které byste neměli zabíjet a máte se jim vyhýbat (což je dost těžké s ohledem na to, že vám kamera podráží nohy). Někdy je prostě MediEvil dost frustrující, byť nepatří k nenáročnějším titulům z dané éry.

Technická stránka má mezery. A ne malé

Nejvýraznější a nejviditelnější změnou je samozřejmě technická stránka, především pak grafika. Ta je samozřejmě výrazně lepší než v roce 1998, ale určité lokace nejsou zrovna vrcholem možností PlayStation 4 a dalo by se na nich ještě zapracovat.

Pro našince bude potěšující, že hra má nejen české titulky, ale také český dabing, který není vůbec špatný. V souladu se stylem hry zní trochu pohádkově. Je pravda, že překlad je někdy malinko kostrbatý, ale veskrze si v tomto ohledu není na co stěžovat.

MediEvil

MediEvil

Pokud jde o ovládání, na které v případě předlohy mířily stížnosti, tak u remaku mi přijde v pořádku. Osobně bych například aktivaci štítu přiřadil jiné tlačítko, ale jinak se to dá zvládnout bez problémů.

Bolístka s kamerou však přetrvává. Ta umí být v některých momentech vašim největším nepřítelem. Zabírá velmi nevhodné úhly a jsou lokace, kde se nedá ovládat, což situaci také moc nepomáhá. Nově sice přibyl mód nazvaný Dan Cam, kdy se díváte na dění přes rameno hlavní postavy, ale ani to vždy není ideálním řešením.

Další věcí, která mě zarazila s ohledem na to, že hlavním úkolem tvůrců bylo zapracovat na technické stránce, jsou časté nedostatky. Například to, že se hlavní postava zasekne za předmětem a nemůže se pohnout, takže nezbývá než restartovat úroveň. Někdy se mi také přihodilo, že nešlo bez zjevné příčiny otevřít knihu s nápovědou. Problémy jako prolínání textur a podobné nedotaženosti se dají přehlédnout, ale chyby, které znemožní, nebo výrazně zkomplikují postup hrou dost obtěžují.

Dobrá volba pro nostalgické typy, pro ostatní už tolik ne

MediEvil je tak spíše něčím, co se dá doporučit hlavně zarytým fandům originálu. Pro ostatní, kteří si chtějí vyzkoušet to, jak vypadaly hry v herním „středověku“ existují lepší volby (například remastery Crashe Bandicoota nebo Spyra). MediEvil byl v některých ohledech nedoladěný už v roce 1998 a je nedoladěný i dnes. 

Fandové původní hry budou asi ochotni přimhouřit nad spoustou chyb oči, ale MediEvilem nepolíbení hráči by mohli být rozladění z herních mechanismů, do kterých se zakousl zub času a technické nedotaženosti také příliš radosti nenadělají. 

Autor:

Hodnocení hry

Redakce

55 %

Čtenáři

83 %

Vaše hodnocení

Doposud hodnotilo 180 čtenářů

 • Nejčtenější

KVÍZ: Poznáte mládeži nepřístupné hry z devadesátých let?

V devadesátých letech se věkové ratingy u her příliš neřešily, a tak děti měly celkem bezproblémový přístup ke krvákům...

PlayStation 5 bude stát stejně jako nový Xbox, předvedl kanonádu trailerů

Sony odhalilo cenu PlayStationu 5 a blízkou budoucnost nové generace nejúspěšnější herní konzole světa. Ve vybraných...

Fortnite produkuje měsíčně stejně emisí jako spálení 70 tisíc tun uhlí

Hraní počítačových her je poměrně náročné na elektřinu. Neušlo proto pozornosti ekologů. Ti vypočítali, že...

Simulátor dálkového pasažéra je horký kandidát na nejnudnější hru všech dob

Ve hře Airplane Mode si budeme moci vyzkoušet let přes Atlantický oceán v reálném čase. Těšit se můžete na luštění...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Slavný vývojář vyvrátil desítky let zakořeněnou pověru o Civilization

Hlavní autor kultovní Civilization Sid Meier vydal životopisnou knihu, mapující jeho bohatou kariéru v herním průmyslu....

Nový most se nepovedl. Kraj žádá firmu, ať ho postaví znovu. Ta odmítá

Premium S takovou situací se Moravskoslezský kraj jako investor ještě nesetkal. Odmítá převzít most přes železnici ve Frýdlantu...

Voříšci Evropy. Češi mají slovanskou krev jen z jedné třetiny, říká vědec

Premium Věda vyvrací dávné mýty o původu obyvatel Česka. A rasové a národovecké mýty obecně. V magazínu Víkend to vysvětluje...

Feťáci lásky stále hledají, ale nikdy nenajdou, říká párový terapeut Vojtko

Premium Lásku si často pleteme se zamilovaností, ale vztah je práce, která nikdy nekončí. „Tolerance není ten správný klíč ke...

 • Další z rubriky

RECENZE: Kniha Zaklínač a jeho svět zaujme především fanoušky hry

Nakladatelství Crew vydává ve spolupráci se společností Fantom Print knihu, která potěší fanoušky herní série o...

RECENZE: Jedi: Fallen Order je konečně zase skvělá Star Wars hra

Jedním z velice příjemných překvapení roku je titul Star Wars Jedi: Fallen Order, který mohlo vydavatelství EA pokazit...

RECENZE: MediEvil je zbytečný remake plný nedotažeností

Další klasický titul MediEvil se dočkal remasterované verze, respektive remaku. Jde o sentimentální záležitost, která...

RECENZE: War Thunder je snem všech milovníků vzdušných bitev

War Thunder uspokojí více i méně náročné piloty. A nadchne technickým provedením.

Microsoft vytáhl servery z oceánu, jejich nízká poruchovost překvapila

Z mořského dna u skotského souostroví Orkneje námořníci vylovili datacentrum společnost Microsoft. Za více než dva roky...

Benešová: Nečekala jsem, že synova svatba bude tak emocionálně náročná

Závěr prázdnin byl pro Lucii Benešovou ve znamení svatebních příprav. K oltáři dovedla svého nejstaršího syna Luciána,...

Jeho prsty byly najednou ve mně, obvinila fotografa ze zneužití Ratajkowski

Emily Ratajkowski (29) zveřejnila obsáhlou esej, ve které obvinila fotografa Jonathana Ledera ze sexuálního zneužití....

Porno je reklama na fitness, říká jeden z nejstarších českých pornoherců

Je obsazovaný do pornoscén z kategorie „old and young“. Není divu, s natáčením začal před svou padesátkou a točí už...

Nová data ukázala alarmující poměr pozitivních testů. Už je nad 20 %

Epidemie koronaviru se v Česku vymyká kontrole. Napovídá tomu ukazatel, který měří poměr pozitivních testů oproti všem...