Středa 28. října 2020, Den vzniku samostatného československého státu
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet
 • Středa 28. října 2020 Státní svátek.

RECENZE: MediEvil je zbytečný remake plný nedotažeností

  9:41
Další klasický titul MediEvil se dočkal remasterované verze, respektive remaku. Jde o sentimentální záležitost, která potěší pamětníky. Je však zarážející, že si tvůrci nepohlídali technickou stránku a hra obsahuje větší než malé množství uklouznutí.
55

MediEvil (2019)

Platforma: PlayStation 4
Výrobce: Other Ocean Emeryville

 • Sympatická atmosféra
 • Stylizace ve stylu Tima Burtona
 • České titulky i dabing
 • Nemalé množství technických nedostatků
 • Nevyrovnaná obtížnost
 • Souboje zrovna strhující nejsou
 • Herní mechanismy nepříjemně zestárly

Další důkaz toho, že remake není vždy dobrým nápadem. Herní mechanismy nepříjemně zestárly, grafika je lepší než v případě původního titulu, ale stále jsou tu rezervy a náladu zkazí technické nedotaženosti. MediEvil by měli zvážit oddaní fandové původní hry, ale pro ostatní rozhodně nejde o důvod, proč otevírat peněženku.

Herní karta

Akční adventura MediEvil měla premiéru v roce 1998 a velmi rychle si získala popularitu díky halloweenské stylizaci a sympatickému černému humoru. Na druhou stranu, hra se nevyhnula kritice, která mířila na nedoladěné ovládání, design některých úrovní a nevyladěnou kameru.

Ale bez ohledu na negativa, hra si získala slušnou fanouškovskou základnu, a tak není žádným překvapením, že se značka svezla na „remasterovací vlně“. Aktuálně je dostupná vypilovaná verze prvního dílu.

Tak šel čas s MediEvil

První díl MediEvil se objevil v roce 1998 a dočkal se veskrze pozitivních recenzí. Pokračování nazvané jednoduše MediEvil 2 vyšlo o dva roky později s tím, že bylo zasazeno 500 let po událostech v jedničce. MediEvil 2 byl opět přijat veskrze kladně, ale opět došlo na kritiku kamery. Kromě toho se recenzentům nelíbilo, že je hra (vyjma zasazení) příliš podobná předchozímu dílu. V roce 2005 se objevil titul MediEvil: Resurrection, který byl předělávkou prvního dílu a asi vás nepřekvapí, že znovu dostala za uši kamera a hodnocení bylo výrazně horší než u předchozích dvou her. Na všech třech projektech pracovalo studio SCE Cambridge Studio. Remake obstarala společnost Other Ocean Emeryville.

I když, není tak vypilovaná, jak by být mohla a měla. K tomu se dostanu později. Začnu pozitivně. Dobrou zprávou je, že si remaster MediEvila zachoval nádech původní hry ve stylu filmů Tima Burtona, takže v pamětnících vyvolá silný nádech nostalgie a s láskou při hraní zavzpomínají na staré dobré časy.

To platí i pro mne a musím se přiznat, že MediEvil mi připomněl to, jak jsem jako hráč zlenivěl a zvykl jsem si na novodobé tituly, které vodí za ručičku. MediEvil není extrémně těžkou hrou (až na některé úrovně), ale při jeho hraní si uvědomíte změnu přístupu k hráčům.

Fotogalerie

Je tak otázkou, zda může MediEvil v širším měřítku oslovit i mladší generaci, která by mohla být zaskočena například tím, že se nápověda neobjevuje automaticky (ani pokud jde o základní herní mechanismy), jak jsme dnes zvyklí. Je nutné najít a otevřít knihy, které se nacházejí na různých místech daných levelů. Stejně tak může být pro někoho překvapivé, že chybějí checkpointy.

Tvůrci z Other Ocean Emeryville nový MediEvil nazývají spíše remakem než remasterem a jejich recept byl takový, že zachovají to, co funguje, a pozmění to, co nebylo v původní hře doladěné. Na herní principy tak příliš nesahali, ale zapracovali na technické stránce hry. I když pořád jsou tu větší než malé rezervy.

Pomoz si sám

Jádro MediEvil tedy zůstalo stejné. Jde o akční adventuru, kdy se ujmete role rytíře sira Daniela Fortesque, který je považován za velkého hrdinu, ale pravdou je, že jde o omyl. Během své finální bitvy proti silám zla zemřel dříve, než zasadil jedinou ránu. Poté, co je oživen, se snaží zasloužit vykoupení.

MediEvil

MediEvil

Často budete bojovat proti rozmanitým nepřátelům s tím, že máte k dispozici zbraně na blízko i zbraně na dálku. Druhé zmíněné ovšem mají omezené množství střel a některé zbraně na blízko se zase používáním opotřebovávají. Kromě toho jsou dostupné také štíty a i pro ně platí, že se rozpadnou poté, co schytají určité množství zásahů. Fortesque má mimochodem jako kostlivec výhodu, že si dokáže utrhnout ruku a mlátit s ní nepřátele po hlavě.

Mechanismy soubojů nejsou kdovíjak složité, máme tu klasické schéma standardní útok, speciální útok a blokování štítem s tím, že některé zbraně mají ještě další silný útok, ale je nutné držet déle tlačítko pro jeho aktivaci.

Střety s nepřáteli nejsou obvykle komplexní. Občas je na místě určitá taktika, ale rozhodně nejde o typ hry, která si žádá dlouhé studium chování nepřátel a pečlivé zvažování každého úderu. Vystačíte si i se zběsilým bušením do tlačítka pro útok. Časem se to trochu omrzí, ale na druhou stranu má tomu díky hra svižné tempo.

MediEvil

MediEvil

Je nutné si hodně hlídat ukazatel zdraví, hra v tomto ohledu není úplně přívětivá, takže pokud vám dojde, tak se vrátíte na začátek úrovně. Nejsou tu žádné checkpointy. K dispozici máte lahvičky s uzdravujícím elixírem, ty se v případě potřeby aktivují samy, ale pokud vám dojdou, jste lidově řečeno nahraní. A aby toho nebylo málo, tak lahvičky se automaticky nedoplní na začátku každého levelu, musíte si stoupnout na prameny zdraví, které jsou rozmístěny po jednotlivých úrovních, nebo najít další lahvičku s elixírem.

Levely obvykle nejsou příliš rozsáhlé, ale najdete v nich sekce, kterou jsou poměrně náročné a je nemilé, když je těžce zdoláte, poté vás zabije řadový nepřítel a vy musíte začít znovu. My ze starší generace víme, že mnohé tituly z „dávných dob“ jsou takto přísné, takže jsme na to připraveni. Neznamená to však, že to občas není k naštvání.

Hra vám nebude pomáhat ani v tom slova smyslu, že vám jasně ukáže, kam se vydat a jak vyřešit tu či onu hádanku. Nebudete mít k dispozici žádné body zájmu, prostě si budete muset poradit sami. Jistě, občas najdete nápovědu ve zmíněných knihách, ale opět platí, že vás nikdo nebude vysloveně navádět. A asi je tu pár rébusů, které vám zaberou více času (nejsou vysloveně těžké, ale jsou zdlouhavé).

MediEvil

MediEvil

Původní hru jsem hrál, ale přiznám se, že jsem už zapomněl na to, jak nevyrovnanou obtížnost má. Některé úrovně zvládnete levou zadní, ale hned ty následující mohou být pěkný oříšek. Speciálně to platí pro mise, kde narazíte na nepřátele, které byste neměli zabíjet a máte se jim vyhýbat (což je dost těžké s ohledem na to, že vám kamera podráží nohy). Někdy je prostě MediEvil dost frustrující, byť nepatří k nenáročnějším titulům z dané éry.

Technická stránka má mezery. A ne malé

Nejvýraznější a nejviditelnější změnou je samozřejmě technická stránka, především pak grafika. Ta je samozřejmě výrazně lepší než v roce 1998, ale určité lokace nejsou zrovna vrcholem možností PlayStation 4 a dalo by se na nich ještě zapracovat.

Pro našince bude potěšující, že hra má nejen české titulky, ale také český dabing, který není vůbec špatný. V souladu se stylem hry zní trochu pohádkově. Je pravda, že překlad je někdy malinko kostrbatý, ale veskrze si v tomto ohledu není na co stěžovat.

MediEvil

MediEvil

Pokud jde o ovládání, na které v případě předlohy mířily stížnosti, tak u remaku mi přijde v pořádku. Osobně bych například aktivaci štítu přiřadil jiné tlačítko, ale jinak se to dá zvládnout bez problémů.

Bolístka s kamerou však přetrvává. Ta umí být v některých momentech vašim největším nepřítelem. Zabírá velmi nevhodné úhly a jsou lokace, kde se nedá ovládat, což situaci také moc nepomáhá. Nově sice přibyl mód nazvaný Dan Cam, kdy se díváte na dění přes rameno hlavní postavy, ale ani to vždy není ideálním řešením.

Další věcí, která mě zarazila s ohledem na to, že hlavním úkolem tvůrců bylo zapracovat na technické stránce, jsou časté nedostatky. Například to, že se hlavní postava zasekne za předmětem a nemůže se pohnout, takže nezbývá než restartovat úroveň. Někdy se mi také přihodilo, že nešlo bez zjevné příčiny otevřít knihu s nápovědou. Problémy jako prolínání textur a podobné nedotaženosti se dají přehlédnout, ale chyby, které znemožní, nebo výrazně zkomplikují postup hrou dost obtěžují.

Dobrá volba pro nostalgické typy, pro ostatní už tolik ne

MediEvil je tak spíše něčím, co se dá doporučit hlavně zarytým fandům originálu. Pro ostatní, kteří si chtějí vyzkoušet to, jak vypadaly hry v herním „středověku“ existují lepší volby (například remastery Crashe Bandicoota nebo Spyra). MediEvil byl v některých ohledech nedoladěný už v roce 1998 a je nedoladěný i dnes. 

Fandové původní hry budou asi ochotni přimhouřit nad spoustou chyb oči, ale MediEvilem nepolíbení hráči by mohli být rozladění z herních mechanismů, do kterých se zakousl zub času a technické nedotaženosti také příliš radosti nenadělají. 

Autor:

Cyberpunk 2077

Jedna z nejočekávanějších her roku Cyberpunk 2077 vyjde po odkladu 19. listopadu.

Hodnocení hry

Redakce

55 %

Čtenáři

83 %

Vaše hodnocení

Doposud hodnotilo 180 čtenářů

 • Nejčtenější

Mnohé reklamy na facebookové hry lžou, vyhněte se jim širokým obloukem

Britský úřad pro regulaci reklamy si vyšlápl na autory některých her, které jsou v posledních měsících intenzivně...

Baldur’s Gate 3 je zatím prolezlý bugy, ale zábava je to i tak ohromná

Dvacet let čekali fanoušci světa Dungeons and Dragons na plnohodnotné pokračování legendární RPG série Baldur’s Gate. A...

KVÍZ: Znáte svět World of Warcraftu? Známe výherce knížek

Soutěž Kvíz byl určený pro všechny, které alespoň trochu zajímá svět Warcraftu. Ten, kdo odpověděl na alespoň 80 procent...

RECENZE: Age of Empires III: Definitive Edition je nadčasový, ale ty bugy

Vývojáři už nám naservírovali remastery dvou předchozích dílů, ale bez kompletního setu by to nebylo ono. Zatím...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

RECENZE: Letošní ročník NHL je nejzbytečnější v historii značky

Pokud jste se těšili, že si letošní výpadek opravdového hokeje nahradíte alespoň tím virtuálním, máte smůlu. Poslední...

ANALÝZA: Proč Čína v boji s covidem uspěla a Západ se zmítá v chaosu

Premium Zatímco Západ se potýká s druhou vlnou koronaviru, východoasijské země dokázaly virus porazit. Proč tomu tak je? Nejde...

Jsme rozvedení. Ještě nevím, zda se vrátím k dívčímu jménu, říká Koukalová

Premium Nepochopení, odsouzení. Konec vrcholové sportovní kariéry. Hledání práce. A ještě rozvod. Gabriela Koukalová (30) má za...

Dlouhodobý test Mazdy: karoserie se nám rozpadala před očima

Premium Historie provozu této Mazdy sice dokládá, že prevence se vyplatí, ale některé chyby výrobce se napravit nedají....

 • Další z rubriky

RECENZE: Odboj proti nacistům v Through the Darkest of Times spíše nudí

Poměrně zajímavý koncept života odbojáře v nacistickém Německu v titulu Through the Darkest of Times je provázen dobře...

RECENZE: Crash Bandicoot 4 žádné revoluční změny nepřináší. Naštěstí

Konečně jsme se dočkali vymodleného čtvrtého dílu Crashe a byť to zní jako klišé, trpělivost se vyplatila. Je to pocta...

RECENZE: Dex ukazuje budoucnost, v níž bez implantátů nemá cenu žít

Česká hra Dex zasazuje tradiční žánr do ne úplně tradičního prostředí. Mladá dívka s modrými vlasy zachraňuje svět před...

RECENZE: Might and Magic X je úžasný návrat strojem času o 15 let zpět

Málokdo se dnes odváží vyrukovat s tak hardcore retro titulem, jakým je desáté Might and Magic. Vzpomínky ožívají.

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Nepanikařte, ale buďte opatrní. Osm znaků, že jste mohli prodělat covid-19

Druhá vlna koronavirové krize udělala z Česka, které tu první zvládlo celkem dobře, odpadlíka. Snad každý se bojí. Jsem...

Nečekaně zemřel moderátor Prima vařečky Daniel Kopál, bojoval s covidem

Ve věku 49 let zemřel moderátor Daniel Kopál, známý z pořadu o vaření Mňam aneb Prima vařečka. Bojoval s koronavirem....

Česko dál padá do covidové propasti. Má nejvíce případů i úmrtí na světě

Česko se pevně usadilo na špičce světových koronavirových statistik. Již delší dobu jsme mezi zeměmi, které mají...

NASA a vědci objevili na Sahaře a v Sahelu téměř dvě miliardy stromů

Na Sahaře a v oblasti Sahelu roste více stromů, než se předpokládalo. Tvrdí to mezinárodní vědecká studie, na níž se...

Česko je bohatší než Itálie a Španělsko, možná předběhne i Japonsko

Nejnovější data Mezinárodního měnového fondu ukazují, že Česká republika je poprvé ve své novodobé historii bohatší než...