Úterý 24. listopadu 2020, svátek má Emílie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 24. listopadu 2020 Emílie

Galactic Civilization II: Dread Lords

  12:02aktualizováno  16. dubna 11:24
Galactic Civilization II je klasickou strategickou hrou zasazenou do vesmírného prostředí, skládající se ze čtyř hlavních prvků. Těmito jsou průzkum vesmíru, rozšiřování vašich území, diplomacie a v neposlední řadě samozřejmě boj.
88

Galactic Civilizations II: Dreadlords

Platforma: PC
Výrobce: Stardock Systems

Herní karta

Galactic Civilization II: The Dread LordsAbychom mohli nějakou hru označit za skvělou, musí mít v sobě něco mnohem víc než jen prvky  popisované na krabici, musí mít svou duši. A právě toto v sobě hra Galactic Civilizations II: Dread Lords bezpochyby má. Samozřejmě prvky, které jsou popisovány při marketingové propagaci hry jsou do hry perfektně zasazené, ale právě ona duše řadí hru mezi ty opravdu skvělé. Galactic Civilization II je, jak již z názvu vyplývá, epická vesmírná strategie, v níž se od začátku instalace až do konce opravdu nebudete nudit.

Velmi mě překvapila už samotná instalce hry, která kupodivu nevyžadovala běžná protipirátská opatření jako serial key nebo následné umístění originálního CD v mechanice během hraní. Bonus, který vám přináší originální verze hry je v množství addonů, které si do hry můžete následně stáhnout a jak vývojáři z Stardocku slibují, bude se jednat o neprávě malé množství – koneckonců první patch už je na světě.

Galactic Civilization II: The Dread LordsNa začátku se můžete se rozhodnout pro jednu z devíti hratelných civilizací, která každá má svoje silné a slabé stránky a za každou se hraje trochu odlišně a hlavně každá se může plně přizpůsobit vašim představám. Vybrat si můžete rasu zaměřenou např. na obchod, vojsko či výzkum. Pokud vám dokonce ani toto nestačí, hra obsahuje i nástroj, ve kterém si můžete kompletně od základů navrhnout svou vlastní civilizaci. Dalším krokem je výběr galaxie ve které se rozhodnete prožít vaše vesmírné dobrodružství. Chcete rychlou akci? Vyberte si malou galaxii s množstvím hvězd a obyvatelných planet jen s několika málo soupeřícími rasami a vše v této hře pak bude záviset na tom, jak rychle dokážete dosáhnout maximálního technologického pokroku a porazit soupeře. Jste spíše tím typem hráče, který má rád dlouhé a velmi strategické bitvy? Pak pro vás bude ideální vybrat gigantickou galaxii (celkem je zde šest velikostí herních map + možnost vytvořit své se svými atributy), ve které se jedna hra může protáhnout i na několik dní!

Galactic Civilization II: The Dread Lords

"Mnoho cest, které můžou vést k vítězství vám s touto hrou zaručují dlouhé hodiny zábavy s kompletně jinými zážitky."

Můžete se rozhodnout být brutálním vojevůdcem, který si své prosadí silou, stejně dobře ale lze vítězství dosáhnout na straně dobra, kdy ostatní rasy přesvědčujete aby se přidali na vaší stranu podobrém. Místo invaze na cizí planetu tak můžete její obyvatele klidně nechat aby vás obdivovali a toužili po spojenectví s vámi, následně zradili svého vůdce a přidali se k vám. V celé galaxii je také množství planet, na kterých žijí jen primitivní civilizace, které můžete ovládnout jen pro rozšíření svého území a zvýšení počtu zdrojů. Vaše volba se následně odrazí na charakteru vaší civilizace, buď budete dobří, neutrální nebo zlí a tento ukazatel je ve hře rozhodující proto, jak vás budou vnímat ostatní národy. Pro příklad, stane-li se vám, že jste v celé galaxii jediní zlí, snadno se vám stane, že se proti vám ostatní „dobré“ národy spojí. Rozhodnutí, na kterou stranu se přidat také zásadně ovlivní váš technologický vývoj.

Galactic Civilization II: The Dread LordsK vítězství se nabízí mnoho cest, v extrému buď válečná nebo mírová. Záleží jen na cestě, ktrou si zvolíte. Existují hry, kde lze vyhrát bez vyrobení jediné vojenské jednotky. Zatímco stará dobrá vojenská převaha je jednou z nejjednodušších cest k vítězství, můžete vyhrát vynalezením určité technologie, spojením s vedoucí silou galaxie či spojení se se všemi ostatními proti ní.

Samozřejmě, že jednotlivé postupy je nutné kombinovat. Pro příklad jestliže jste spojeni se čtyřmi národy v galaxii a poslední se vám odmítá vzdát, můžete na něj zaútočit a smést ho z povrchu zemského, tedy vlastně vesmírného a užít si spolu s vašimi spojenci skoro diplomatikého vítězství.

"Pokud nejste odhodláni k boji, můžete za pomoci peněz a technologií pomoci některému ze svých spojenců a poštvat ho proti národu, který nemáte v oblibě."

Jediná věc, která je před každou hrou dána je velikost galaxie, národ za který budete hrát a stupeň inteligence počítačových hráčů. Zbytek hry se pokaždé odvíjí zcela jinak.

Galactic Civilization II: The Dread LordsTeď se samozřejmě musíme dostat k úrovni počítačové inteligence, vždy velmi kontroverznímu tématu strategických her. Umělá inteligence v Galactic Civilizations II: Dread Lords je velmi rozdílná oproti AI v jiných strategických hrách. Nepoužívá pro zvýšení svého potenciálu žádné cheaty či pozitivní handicapy a na vyšších levelech je opravdu výborná. AI bere lidského hráče stejně jako jakékoliv počítačového protivníka. Pokud se hrou začínáte, můžete úroveň AI nastavit nízko, abyste si skutečně užili zábavu. Při dalším postupu nejste nijak omezeni ve zvyšování vašeho skillu, počítač se vám nepřizpůsobí cheatováním. Namísto toho zapojí více přemýšlení a přizpůsobuje svou taktiku té vaší, opravdu totiž přemýšlí skoro jako lidský hráč. Pro  příklad, na nižších úrovních můžete vesele obchodovat se svým spojencem a potajnu připravovat armádu a následně na něj zaútočit a zničit ho, aniž by vám až do zahájení útoku přestal věřit. Na vyšší úrovni již AI rozpozná možnost zrady a je klidně možné, že proti vám provede preventivní opatření.

Galactic Civilization II: The Dread LordsVe všech ohledech vás AI jistě překvapí, možná potěší, ale možná také ne. Je opravdu frustrující, když skoro zničíte jednu civilizaci, těšíte se, že získáte její zdroje a ona se na poslední chvíli nevzdá vám, ale vašemu jinému soupeři, který je pro ní více přijatelný a v jehož zájmu samozřejmě je, aby porazil zase vás.

"AI sleduje váš styl hraní a podle toho se učí."

Po odehrání určitého počtu her se její chování stává opravdu nepředvídatelné. Zcela jistě vám bude při hraní připadat, že AI musí cheatovat, ale skutečně to není pravda, jediné co v případě prohry můžete učit je smeknout před počítačovou inteligencí klobouk.

Ve hře se vyskytuje velké množství vesmírných lodí všech druhů a velikostí, ale pokud by vám i toto bylo málo, je do hry implementováno prostředí, ve kterém si můžete navrhout loď vlastní, ve které lze použít vámi vynalezené technologie. K dipozici je velké množství prvků, kterými můžete svůj  vesmírný koráb ozdobit. Musíte velmi pečlivě uvážit, jaké složení své flotily zvolíte, zda velké a mohutné lodě s ohromnou silou, či spíše větší počet menších lodí, které jsou flexibilnější, ale zase slabší. Proto je velmi důležitou součástí hry průzkum vesmíru - je pro vás velmi důležité vědět, co váš soupeř bude vyrábět a pokusit se vyrobit jednotky účinné proti těm jeho. Mějte však na paměti, že AI na vyšším levelu průzkum také neopomíjí a tak se kruh zbrojení uzavírá.

Klady a zápory

Plus Hratelnost, grafika
Plus Velmi vysoká úroveň AI
Plus Editory lodí a map

Mínus Absence multiplayeru
Mínus Málo podrobností v technologickém stromu
MínusNemožnost hry za náhodnou civilizaci

Samozřejmě, že hra má i své vady na kráse, tak jako každá jiná a je povinností se o nich zmínit. Hlavní nevýhodou, kterou v běžném hraní pociťujete neustále je nedosatek informací v technologickém stromu, takže občas si nejste úplně jisti výsledkem té dané technologie. Bylo by také příjemné, kdyby na začátku hry byla možnost vybrat si rasu, za níž bude člověk hrát náhodně, což bohužel možné není. Další chybkou je absence multiplayeru, avšak je otázkou, zda by při délce jednotlivých her byla hra více hráčů vůbec přijatelná.

Závěrem

Galactic Civilizations II: The Dread Lords je bezpochyby hrou, která mě velmi mile překvapila šíří spektra možností, které jsou v ní k dipozici. Nejedná se vskutku o hru na několik hodin, ale spíše na několik týdnů, která vás ani po několikerém hraní neomrzí a je možné, že se zařadí mezi vůbec nejúspěšnější strategické hry současnosti vedle takových titulů jako je Civilization IV nebo Age of Empires III.

Autor:

Cyberpunk 2077

Jedna z nejočekávanějších her roku Cyberpunk 2077 vyjde po odkladu 10. prosince.

Hodnocení hry

Redakce

88 %

Čtenáři

88 %

Vaše hodnocení

Doposud hodnotilo 168 čtenářů

Témata: Galaxie
  • Nejčtenější

Přes 300 lidí staví deset let Středozem v Minecraftu. Stále nemají hotovo

Skupina nadšenců se před desíti lety rozhodla převést literární dílo J. R. R. Tolkiena do virtuálního světa Minecraftu....

Patříte mezi šťastlivce, kteří mají PS5? Tak pozor na tento problém

Nové konzole PlayStation 5 přichází ve čtvrtek na český trh, ovšem v továrním nastavením obsahují poněkud trapnou...

Měli jste vlka chytajícího vejce či chobotnici? Tuto retro novinku oceníte

Vzpomínáte rádi na digihry, v nichž vlk chytal vajíčka nebo potápěč lovil poklad a snažil se vyhnout chapadlům...

Překupníci mají žně, nové PlayStationy 5 prodávají klidně za dvojnásobek

Omezená dodávka PlayStationů 5 způsobila ohromný přetlak v poptávce proti reálné nabídce. Kdo chce konzoli do Vánoc, má...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Hrát na Xboxu se dá i bez konzole, zastoupí ji mobil a pár kabelů

Premium Se startem streamovací služby xCloud se otevřel způsob, jak hrát na mobilu tituly Xboxu, aniž byste vlastnili samotnou...

Proč je Eva Burešová tak hubená? Promluvit ji donutila Prachařová s anorexií

Premium Herečka Eva Burešová (27) se zastala Mariany Prachařové (26), která přiznala anorexii. Hvězda Slunečné je ale sama kost...

Měli lepší stroje Sověti, nebo Američané? O jednom neobyčejném souboji

Premium Když autu dojde palivo těsně před čerpací stanicí, můžete ho k ní dotlačit. Ale co dělat, když se totéž stane letadlu...

Manažer postavil srub uprostřed chráněné oblasti. Tvrdí, že to je posed

Premium Nejprve tvrdil lidem, že je to seník. Když se o jeho stavbu začaly zajímat úřady, prezentoval ji jako posed. Ve...

  • Další z rubriky

RECENZE: Might and Magic X je úžasný návrat strojem času o 15 let zpět

Málokdo se dnes odváží vyrukovat s tak hardcore retro titulem, jakým je desáté Might and Magic. Vzpomínky ožívají.

RECENZE: Remake Destroy All Humans! je stejně tak praštěný jako originál

Patnáct let stará akční adventura Destroy All Humans! se dočkala moderní grafiky, jinak zůstalo vše při starém. Obstojí...

RECENZE: Kniha Zaklínač a jeho svět zaujme především fanoušky hry

Nakladatelství Crew vydává ve spolupráci se společností Fantom Print knihu, která potěší fanoušky herní série o...

RECENZE: Call of Duty: Black Ops Cold War je nevýrazná sázka na nostalgii

Letošní díl série Call of Duty se vrací do studené války. Krátká kampaň bohužel opakuje řadu chyb, z nichž se značka...

Jsem znechucená, říká Eva Burešová, kterou vyfotili s Forejtem z MasterChefa

Eva Burešová (27) a Přemek Forejt (33) byli společně vyfoceni, jak vycházejí z domu, kde herečka bydlí. Hvězda seriálu...

Svatební cesta byla fiasko, vztah zachránila Milešovka, tvrdí novomanželé

Poslední dvojicí, kterou dala dohromady věda pomocí testů připravenosti na vztah, atraktivity vzhledové i čichové a...

Dědička pivovaru Guinness je po smrti, zemřela na následky smolné nehody

V pouhých devatenácti letech zemřela dědička světoznámého irského pivovaru Guinness Honor Ulothová. Vnučka...

Ordinace v růžové zahradě za půl roku skončí, co seriál nahradí?

Po více než patnácti letech od okamžiku, kdy padla první klapka, začal tvůrčí tým seriálu Ordinace v růžové zahradě 2...

Fronty ještě přijdou, vláda zapomněla na rodiče s dětmi, tvrdí prodejci

Od rána obchodníci poprvé povinně počítají zákazníky, aby měl každý pro sebe 15 metrů čtverečních v přepočtu na plochu...