Středa 8. července 2020, svátek má Nora
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 8. července 2020 Nora

Galactic Civilization II: Dread Lords

  12:02aktualizováno  16. dubna 11:24
Galactic Civilization II je klasickou strategickou hrou zasazenou do vesmírného prostředí, skládající se ze čtyř hlavních prvků. Těmito jsou průzkum vesmíru, rozšiřování vašich území, diplomacie a v neposlední řadě samozřejmě boj.
88

Galactic Civilizations II: Dreadlords

Platforma: PC
Výrobce: Stardock Systems

Herní karta

Galactic Civilization II: The Dread LordsAbychom mohli nějakou hru označit za skvělou, musí mít v sobě něco mnohem víc než jen prvky  popisované na krabici, musí mít svou duši. A právě toto v sobě hra Galactic Civilizations II: Dread Lords bezpochyby má. Samozřejmě prvky, které jsou popisovány při marketingové propagaci hry jsou do hry perfektně zasazené, ale právě ona duše řadí hru mezi ty opravdu skvělé. Galactic Civilization II je, jak již z názvu vyplývá, epická vesmírná strategie, v níž se od začátku instalace až do konce opravdu nebudete nudit.

Velmi mě překvapila už samotná instalce hry, která kupodivu nevyžadovala běžná protipirátská opatření jako serial key nebo následné umístění originálního CD v mechanice během hraní. Bonus, který vám přináší originální verze hry je v množství addonů, které si do hry můžete následně stáhnout a jak vývojáři z Stardocku slibují, bude se jednat o neprávě malé množství – koneckonců první patch už je na světě.

Galactic Civilization II: The Dread LordsNa začátku se můžete se rozhodnout pro jednu z devíti hratelných civilizací, která každá má svoje silné a slabé stránky a za každou se hraje trochu odlišně a hlavně každá se může plně přizpůsobit vašim představám. Vybrat si můžete rasu zaměřenou např. na obchod, vojsko či výzkum. Pokud vám dokonce ani toto nestačí, hra obsahuje i nástroj, ve kterém si můžete kompletně od základů navrhnout svou vlastní civilizaci. Dalším krokem je výběr galaxie ve které se rozhodnete prožít vaše vesmírné dobrodružství. Chcete rychlou akci? Vyberte si malou galaxii s množstvím hvězd a obyvatelných planet jen s několika málo soupeřícími rasami a vše v této hře pak bude záviset na tom, jak rychle dokážete dosáhnout maximálního technologického pokroku a porazit soupeře. Jste spíše tím typem hráče, který má rád dlouhé a velmi strategické bitvy? Pak pro vás bude ideální vybrat gigantickou galaxii (celkem je zde šest velikostí herních map + možnost vytvořit své se svými atributy), ve které se jedna hra může protáhnout i na několik dní!

Galactic Civilization II: The Dread Lords

"Mnoho cest, které můžou vést k vítězství vám s touto hrou zaručují dlouhé hodiny zábavy s kompletně jinými zážitky."

Můžete se rozhodnout být brutálním vojevůdcem, který si své prosadí silou, stejně dobře ale lze vítězství dosáhnout na straně dobra, kdy ostatní rasy přesvědčujete aby se přidali na vaší stranu podobrém. Místo invaze na cizí planetu tak můžete její obyvatele klidně nechat aby vás obdivovali a toužili po spojenectví s vámi, následně zradili svého vůdce a přidali se k vám. V celé galaxii je také množství planet, na kterých žijí jen primitivní civilizace, které můžete ovládnout jen pro rozšíření svého území a zvýšení počtu zdrojů. Vaše volba se následně odrazí na charakteru vaší civilizace, buď budete dobří, neutrální nebo zlí a tento ukazatel je ve hře rozhodující proto, jak vás budou vnímat ostatní národy. Pro příklad, stane-li se vám, že jste v celé galaxii jediní zlí, snadno se vám stane, že se proti vám ostatní „dobré“ národy spojí. Rozhodnutí, na kterou stranu se přidat také zásadně ovlivní váš technologický vývoj.

Galactic Civilization II: The Dread LordsK vítězství se nabízí mnoho cest, v extrému buď válečná nebo mírová. Záleží jen na cestě, ktrou si zvolíte. Existují hry, kde lze vyhrát bez vyrobení jediné vojenské jednotky. Zatímco stará dobrá vojenská převaha je jednou z nejjednodušších cest k vítězství, můžete vyhrát vynalezením určité technologie, spojením s vedoucí silou galaxie či spojení se se všemi ostatními proti ní.

Samozřejmě, že jednotlivé postupy je nutné kombinovat. Pro příklad jestliže jste spojeni se čtyřmi národy v galaxii a poslední se vám odmítá vzdát, můžete na něj zaútočit a smést ho z povrchu zemského, tedy vlastně vesmírného a užít si spolu s vašimi spojenci skoro diplomatikého vítězství.

"Pokud nejste odhodláni k boji, můžete za pomoci peněz a technologií pomoci některému ze svých spojenců a poštvat ho proti národu, který nemáte v oblibě."

Jediná věc, která je před každou hrou dána je velikost galaxie, národ za který budete hrát a stupeň inteligence počítačových hráčů. Zbytek hry se pokaždé odvíjí zcela jinak.

Galactic Civilization II: The Dread LordsTeď se samozřejmě musíme dostat k úrovni počítačové inteligence, vždy velmi kontroverznímu tématu strategických her. Umělá inteligence v Galactic Civilizations II: Dread Lords je velmi rozdílná oproti AI v jiných strategických hrách. Nepoužívá pro zvýšení svého potenciálu žádné cheaty či pozitivní handicapy a na vyšších levelech je opravdu výborná. AI bere lidského hráče stejně jako jakékoliv počítačového protivníka. Pokud se hrou začínáte, můžete úroveň AI nastavit nízko, abyste si skutečně užili zábavu. Při dalším postupu nejste nijak omezeni ve zvyšování vašeho skillu, počítač se vám nepřizpůsobí cheatováním. Namísto toho zapojí více přemýšlení a přizpůsobuje svou taktiku té vaší, opravdu totiž přemýšlí skoro jako lidský hráč. Pro  příklad, na nižších úrovních můžete vesele obchodovat se svým spojencem a potajnu připravovat armádu a následně na něj zaútočit a zničit ho, aniž by vám až do zahájení útoku přestal věřit. Na vyšší úrovni již AI rozpozná možnost zrady a je klidně možné, že proti vám provede preventivní opatření.

Galactic Civilization II: The Dread LordsVe všech ohledech vás AI jistě překvapí, možná potěší, ale možná také ne. Je opravdu frustrující, když skoro zničíte jednu civilizaci, těšíte se, že získáte její zdroje a ona se na poslední chvíli nevzdá vám, ale vašemu jinému soupeři, který je pro ní více přijatelný a v jehož zájmu samozřejmě je, aby porazil zase vás.

"AI sleduje váš styl hraní a podle toho se učí."

Po odehrání určitého počtu her se její chování stává opravdu nepředvídatelné. Zcela jistě vám bude při hraní připadat, že AI musí cheatovat, ale skutečně to není pravda, jediné co v případě prohry můžete učit je smeknout před počítačovou inteligencí klobouk.

Ve hře se vyskytuje velké množství vesmírných lodí všech druhů a velikostí, ale pokud by vám i toto bylo málo, je do hry implementováno prostředí, ve kterém si můžete navrhout loď vlastní, ve které lze použít vámi vynalezené technologie. K dipozici je velké množství prvků, kterými můžete svůj  vesmírný koráb ozdobit. Musíte velmi pečlivě uvážit, jaké složení své flotily zvolíte, zda velké a mohutné lodě s ohromnou silou, či spíše větší počet menších lodí, které jsou flexibilnější, ale zase slabší. Proto je velmi důležitou součástí hry průzkum vesmíru - je pro vás velmi důležité vědět, co váš soupeř bude vyrábět a pokusit se vyrobit jednotky účinné proti těm jeho. Mějte však na paměti, že AI na vyšším levelu průzkum také neopomíjí a tak se kruh zbrojení uzavírá.

Klady a zápory

Plus Hratelnost, grafika
Plus Velmi vysoká úroveň AI
Plus Editory lodí a map

Mínus Absence multiplayeru
Mínus Málo podrobností v technologickém stromu
MínusNemožnost hry za náhodnou civilizaci

Samozřejmě, že hra má i své vady na kráse, tak jako každá jiná a je povinností se o nich zmínit. Hlavní nevýhodou, kterou v běžném hraní pociťujete neustále je nedosatek informací v technologickém stromu, takže občas si nejste úplně jisti výsledkem té dané technologie. Bylo by také příjemné, kdyby na začátku hry byla možnost vybrat si rasu, za níž bude člověk hrát náhodně, což bohužel možné není. Další chybkou je absence multiplayeru, avšak je otázkou, zda by při délce jednotlivých her byla hra více hráčů vůbec přijatelná.

Závěrem

Galactic Civilizations II: The Dread Lords je bezpochyby hrou, která mě velmi mile překvapila šíří spektra možností, které jsou v ní k dipozici. Nejedná se vskutku o hru na několik hodin, ale spíše na několik týdnů, která vás ani po několikerém hraní neomrzí a je možné, že se zařadí mezi vůbec nejúspěšnější strategické hry současnosti vedle takových titulů jako je Civilization IV nebo Age of Empires III.

Autor:

Hodnocení hry

Redakce

88 %

Čtenáři

88 %

Vaše hodnocení

Doposud hodnotilo 168 čtenářů

Témata: Galaxie
  • Nejčtenější

Vývojář dal nenáviděnému sportovnímu týmu handicap, nikdo roky nic nepoznal

Vývojář Mark Turmell, autor klasické basketbalové videohry NBA Jam, se přiznal, že jakožto fanoušek týmu Detroit...

Modly hráčského světa: pět her, jejichž příběh vás dostane do kolen

Premium Her se skvostným příběhem je více než dost. Vybrali jsme pět kousků, za které si scenáristé zaslouží potlesk. Rozhodně...

RETRO: Jak se hrálo levně v době, kdy hry stály třetinu průměrné výplaty

Kdo si chtěl v devadesátých letech pořídit legální kopii videohry, musel sáhnout hluboko do peněženky. I ty nejlevnější...

Hlavního hrdinu v remaku Mafie bude opět dabovat Marek Vašut

Skvělá zpráva pro fanoušky české klasiky Mafia. Vedle již potvrzeného Petra Rychlého se dabingu chystaného remaku...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Pět nejočekávanějších her, které vycházejí v červenci

V červenci se vydáme do feudálního Japonska, které čelí nájezdům Mongolů. S Mariem budeme zachraňovat princeznu Peach v...

Největší slabiny ojetých dodávek. Přinášíme přehled nejporuchovějších vozů

Premium Dodávky byly stvořeny pro práci. Najedou mnohem více kilometrů než osobní auta, a to v náročných podmínkách. Ne všechna...

Schizofrenní žena, nechtěná emigrace. Zachránila ho Nemocnice na kraji města

Premium Kde je hranice skutečné lásky? Kdy končí vztah a začíná tyranie? Ladislav Chudík na tyto otázky dlouhé roky marně...

VELKÝ TEST ZOO: přehled cen, zvířat i atrakcí. Přijeďte, pomůžete!

Premium Mají otevřeno 365 dní v roce, ať praží slunce, nebo se žení čerti. Na několik týdnů je zavřel až koronavirus. Chcete...

  • Další z rubriky

RECENZE: Odboj proti nacistům v Through the Darkest of Times spíše nudí

Poměrně zajímavý koncept života odbojáře v nacistickém Německu v titulu Through the Darkest of Times je provázen dobře...

RECENZE: Legenda z roku 1984 nepokračuje. Moderní Karateka je odpad

Původní Karateku naprogramoval v roce 1984 student univerzity Yale Jordan Mechner, který později přivedl na svět herní...

RECENZE: Dex ukazuje budoucnost, v níž bez implantátů nemá cenu žít

Česká hra Dex zasazuje tradiční žánr do ne úplně tradičního prostředí. Mladá dívka s modrými vlasy zachraňuje svět před...

RECENZE: Jedi: Fallen Order je konečně zase skvělá Star Wars hra

Jedním z velice příjemných překvapení roku je titul Star Wars Jedi: Fallen Order, který mohlo vydavatelství EA pokazit...

Peníze zapomněla v bankomatu, poctivého nálezce odmítli v bance i na úřadě

Stát se to může každému z nás. Jsme zamyšlení, roztržití nebo nám zrovna zazvoní telefon a tak transakci u bankomatu...

Princ George je vztahovačný a drzý, tvrdí jeho kmotra

Šestiletý princ George se na oficiálních fotkách tváří jako andílek a britská královská rodina mu pečlivě buduje image...

O novém vztahu jsem svého manžela informovala, říká Světlana Witowská

Moderátorka Světlana Witowská (47) kromě konce v hlavních zpravodajských pořadech České televize řeší také nový vztah....

Můj boj s nemocí: Když jsem se probudila, neměla jsem nohy

Na začátku to vypadalo, jako bych něco špatného snědla nebo chytla virózu, píše čtenářka Renata svůj příběh do seriálu...

Berenika Kohoutová ukázala postavu po porodu bez retuše

Herečka a zpěvačka Berenika Kohoutová (29) si posteskla, že s pětiměsíční dcerou Lolou se její život otočil o 180...