Gamepad  Logitech G Wireless Gamepad F710, kterým se ovládala ponorka Titan a...

Gamepad Logitech G Wireless Gamepad F710, kterým se ovládala ponorka Titan a hra Iron Lung | foto: BW

Když se vám to nelíbí, tak si ji ukradněte, obhajuje vývojář zdražení hry

  • 1
V době, kdy celý svět upíral pozornost k tragickému osudu ponorky OceanGate Titan, raketově narostly prodeje tematicky podobné hry Iron Lung. Její vývojář David Szymanski se tehdy nechal slyšet, že z toho nemá úplně dobré pocity. Nyní navýšil její cenu o dva dolary a nespokojeným fanouškům vzkázal, že pokud se jim nelíbí, kupovat si ji nemusí a mohou využít alternativní metody jejího obstarání.

V médiích se často objevují názory, že si za stále rostoucí cenu potravin vlastně mohou zákazníci sami, protože jsou ochotni akceptovat jakoukoli cenu, kterou si prodejci nastaví. Čistě teoreticky je to pravda, ovšem nikdo z mluvících hlav v televizi už neřekne, co by při takovém bojkotu cen měli lidé jíst. To v herním průmyslu je naštěstí situace opačná a kvůli obrovské konkurenci na straně nabídky si hráči mohou svobodně vybírat, komu své peníze chtějí dát a komu ne.

Iron Lung sice nemá moc pohlednou grafiku, i tak dokázala uspět. Dokonce se chystá i filmová adaptace.

Stačí trocha trpělivosti a dřív nebo později se většina titulů dostane na cenovku, která je pro kupujícího již akceptovatelná. Existují však výjimky – například žádný díl série Call of Duty nemá nikdy slevu větší než padesát procent. Existují dokonce hry, které v průběhu času zdražují.

Jednou z takových je například české Factorio, o které se vývojáři příkladně starají i po sedmi letech od vydání a jednoduše chtějí pokrýt obrovskou inflaci, která postihla naši ekonomiku. Vzhledem k tomu, že se tento krok nijak nedotknul stávajících fanoušků, obešel se celkem bez emocí, ba někteří se dokonce nechali slyšet, že by klidně zaplatili i víc (viz náš článek).

To když nezávislý vývojář David Szymanski nedávno oznámil navýšení ceny své hry Iron Lung ze 6 na 8 dolarů (asi 130, respektive 180 korun), musel svůj krok dlouze obhajovat a vysvětlovat na sociálních sítích, protože se na něj snesla pořádná dávka kritiky. Szymanski však nehledá žádné výmluvy na aktuální ekonomickou situaci a na rovinu říká, že ho vývoj her živí a chtěl by, aby tomu tak bylo i nadále: „Chci peníze, tak jsem vyrobil něco, o čem si myslím, že za ty peníze stojí. Vy mi dáte peníze a dostanete za ně moje dílo a všichni budeme šťastní.“ Pokud se někomu cena nelíbí, hru přeci hrát nemusí a pokud přeci jen chce, může si počkat na slevu, nebo si ji upirátit.

V Iron Lung hrajeme za pilota ponorky, který prozkoumává krvavě rudý oceán na neznámé mimozemské planetě. Na splnění úkolu má jen omezené množství času a v mořské hlubině není tak úplně sám.

Cena hry se prý zvýšila, aby odpovídala tomu, jaká je podle něj nyní její hodnota. A pokud se někomu nelíbí, tak si ji jednoduše nemá kupovat. On už si to trh přebere…

Pravdou je, že o této zajímavé hře se letos mluví víc, než když loni vyšla. Nárůst zájmu o ní totiž vyrostl během posledních dnů letošního června, když celý svět sledoval tragický osud ponorky OceanGate Titan, která se ztratila při průzkumu podmořského vraku lodi Titanic. Sám Szymanski tehdy napsal, že se kvůli nečekanému nárůstu popularity cítí zvláštně (psali jsme tady).

Největším důvodem zdražení je ovšem patrně chystaná filmová adaptace, která už je ve fázi postprodukce a měli bychom se jí dočkat někdy v průběhu příštího roku.


Témata: peníze, ponorka, Titanic