Čtvrtek 21. října 2021, svátek má Brigita
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet
 • Čtvrtek 21. října 2021 Brigita

Pirátská tématika ve hrách

  12:00
Piráti, bukanýři, zloději a vrazi - ty všechny spojuje pirátská tematika, jejíž herní historii si dnes přiblížíme. Takže: hejbněte kostrou, přístavní krysy, ať už jste uvnitř kapitánova článku.

Přeskoč na téma:
 • Piráti Sida Meiera
 • Tajemství Opičího ostrova
 • Petr Pan versus kapitán Hák
 • Mořské legendy
 • Za slávu královny!
 • Buccaneer: pod černou vlajkou
 • Muž přes palubu! Muž přes palubu!
 • Černý korzár a spol.
 • Mořští psi versus přístavní krysy
 • Planeta pokladů
 • Podruhé v Karibiku
 • Co se teprve chystá…
 • Pirátské hry – takto je zvykem označovat ne až tak úplně legálně získané kopie nejnovějších titulů. Původní význam tohoto sousloví je ale jiný. Her s pirátskou tématikou, které by hráče postavily do role otrlého mořského vlka s nožem v zubech, černým šátkem na hlavě a zatraceně ostrou šavlí po boku, bylo překvapivě málo na to, jak je téma "zahrát si na ty sice zlé, ale svobodné a beztrestně si užívající" nosné. Zase ale na druhou stranu platí, že když už se nějaký takový titul objevil, stál za zahrání. Následující odstavce jsou tributem všem těm, kteří stáli za jejich vyrobením…
  Jen poznámka: hry jsou řazeny víceméně chronologicky, jednotlivé série jsme ale pro přehlednost spojili. V seznamu jsou pouze hry pro PC – ne že by na osmibitech nebyly také pirátské tituly, pro dnešního hráče už budou ale při vší úctě pramálo zajímavé. Většina her určených pro modernější konzole, Amigy a Atari pak byla předělána i pro osobní počítače.

  Piráti Sida Meiera

  Obal Pirates!
  1987 - Pirates!
  1993 - Pirates! GOLD

  Postava Sida Meiera je na nebeský trůn vyzdvihována každou chvíli. Mimojiné má tento geniální tvůrce Civilizace na svědomí také nenápadnou, ale zatraceně hratelnou kombinaci RPG, adentury a akce, která nese vše vysvětlující název Pirates!. Piráti staví hráče do role kapitána ne zrovna mírumilovné lodi s černou vlajkou třepotající se na stěžni. Cílem je naloupit si co nejvíce peněz, získat zkušenosti v boji a odstoupit s naditou kapsou a přítulnou ženuškou v náručí. Lov na zlaťáky se může odehrávat v šesti různých historických dobách, na výběr je ze čtyř národností hlavního hrdiny a pěti jeho speciálních schopností. Hraní sestává z plavby po moři, přepadávání lodí, měst, plnění úkolů (například zachraňování uvězněných příbuzných), nechybí šermířské souboje a celá hra je na svou dobu (rok 1987) překvapivě komplexní a přitom jednoduchá na ovládání. Tento majstrštyk vyšel jak pro PC, tak i pro Amigu, C-64, Atari ST a NES a v roce 1993 se dočkal remaku Pirates! Gold pro Windows, který byl sice lehce zabugovaný, ale hratelnost zůstala zachována, což bylo nakonec hlavní.

  Pirates! – verze pro Amigu Pirates! GOLD Pirates! GOLD

  Tajemství Opičího ostrova

  Obal The Secret of Monkey Island
  1990 - The Secret of Monkey Island
  1991 - Monkey Island 2: Le Chuck's Revenge
  1993 - Tajemství oslího ostrova
  1997 - The Curse of Monkey Island
  2000 - Escape from Monkey Island

  Za prvními dvěma díly jedné z nejslavnějších adventurních sérií stojí další známý herní designer – Ron Gilbert, který v té době pracoval pro Lucas Arts (tehdy ještě Lucasfilm Games). Lucasové mohli plně využívat filmových licencí, to ale dělali jen u Hvězdných válek a Indiana Jonese – krom toho vyplodili i řadu perfektních originálních her. Mezi ně patří Zak McKracken, Day of the Tentacle, ale hlavně právě The Secret of Monkey Island (1990), který nás zavedl na několik ostrovů vprostřed Karibiku, kde se rozvíjí příběh mladíka jménem Guybrush Threepwood paralelně se slavným pirátem LeChuckem. V prvním díle se z nedomrlého Guybrushe s mlékem na bradě teprve stává pirát, ve druhém díle (1991) nazvaném LeChuck's Revenge, si pak definitivně získává ženu v guvernérce Elaine a nachází slavný poklad jménem BigWhoop.
  Po dvou skvělých kreslených klasikách Ron Gilbert Lucas Arts opustil. Delší dobu se nic nedělo, což dalo vzniknout řadě parodií, například českému Tajemství oslího ostrova, které je mimochodem ke stažení exkluzivně z Plných her. Třetí díl pak přišel v době, kdy už bylo kresleným klikacím adventurám se SCUMM systémem ovládání a rozlišením 320x200 dávno odzvoněno. Naštěstí Lucasové dokázali zareagovat – dech beroucí komiksová grafika, známé postavy v novém příběhu a ovládání v podobě fullthrottlovské mince jsou hlavní devízy The Curse of Monkey Island (1997). O tři roky později přišel pak na svět díl čtvrtý, který však bohužel již není možné brát s tak bezvýhradným nadšením jako předchozí části ságy. Escape from Monkey Island je ve 3D, ovládá se jen na klávesnici a i když je opět inteligentní a vtipný, hratelnost je kvůli tomu dosti problematická a troufám si tvrdit, že grafika by ve dvou rozměrech a pečlivém ručním kreslení dopadla mnohem lépe.

  Monkey Island 2 Monkey Island 3 Monkey Island 4

  Petr Pan versus kapitán Hák

  Hook
  1992 - Hook

  Svého času byl velmi populární dětský kreslený fim Stevena Spielberga, kde si to rozdali kladný Petr Pan a záporňák jak poleno – pirátský kapitán Hák. Hru podle tohoto námětu vytvořila již pomalu skomírající firma Ocean, neskutečný chrlič většinou spíše podprůměrných her na osmibity a raná PC, v roce 1992 (celkem vydali řádově stovky her, jen malé procento z nich ale skutečně stálo za zahrání).
  Hook, jak se tato point'n'click adventura jmenuje, zavádí hráče do doby, kdy Petr Pan již vyrostl a dospěl. Kapitán Hák mu unesl milované děti a on se tak musí vydat na jejich záchranu. Hra je to vcelku průměrná, v kontextu filmových propadáků Oceanu stojí za zmínku, vedle Monkey Islandů ale vcelku není důvod, proč se jí více věnovat. Graficky ani hratelnostně jejich úrovně zdaleka nedosahuje.

  Hook Hook Hook

  Mořské legendy

  Obal Sea Legends
  1995 - Sea Legends

  Další pirátská hra, která by stála za zmínku, se objevila až v roce 1995 a nesla slibný název Sea Legends. Autoři, opět Ocean, se chtěli vrátit ke klasice žánru, Meierovým Pirates! – a podle všeho se jim to docela povedlo (soudobé hodnocení ve Score bylo 7/10).
  Sea Legends vypráví příběh Angličana Richarda Graye, začínajícího kapitána, který se chce proslavit jako největší bukanýr všech dob. Hra se skládá jednak z obchodování a starání se o lodi, které je mnohem propracovanější než v Pirates!, jednak klasické pirátské činnosti – propracované lodní bitvy, šermířské souboje, plundrování, útoky na pevnosti apod. Zajímavý je silný příběh, grafické zpracování je povedené. Ačkoliv jde o prakticky neznámou hru, dá se říci, že jde o mnohem podařenější remake původních Pirátů, než remake oficiální, tedy Pirates! GOLD.

  Sea Legends

  Za slávu královny!

  Obal Gloriany
  1997 - Gloriana

  Do doby viktoriánské Anglie, největší světové velmoci a koloniálního impéria, které zabíralo třetinu plochy celé Zeměkoule, je umístěn děj původem německé strategie Gloriana (to je název ve všech zemích kromě právě Německa, kde byla vydána jako Elizabeth I.), který si s pirátskou tématikou více než jen zahrává. V Glorianě jsou pro hráče dvě hlavní cesty – cesta obchodníka, kdy cestuje mezi deseti přístavy v Evropě a převáží klasicky zboží, a cesta piráta, kdy plundruje na obchodních cestách, útočí na přístavy a napájí posádku rumem a kořalkou. Nevýhodou je, že jediným místem, kde je možné opravit si loď a dopřát posádce trochu toho potěšení, je pak speciální tajná pirátská základna.
  Gloriana je především perfektně nakreslená hra, pozadí jsou na pohled bezvadná, herní systém je propracovaný a obsahuje i řadu humorných míst. Ačkoliv je trochu omezená a nedisponuje multiplayerem, stojí Gloriana určitě za vyzkoušení. Ascaroni v roce 1997 vydali opravdu pěkné dílko.

  Gloriana Gloriana Gloriana

  Buccaneer: Pod černou vlajkou

  Obal Buccaneera
  1997 - Buccaneer

  Buccaneer: Unter schwarzer flagge, jak zní původní název další pirátské hry vydané v bohatém roce 1997, je opět variací na klasické Pirates!. Ostatně od SSI (Strategic Simulations Inc.) lze těžko čekat jiný žánr než strategii (a RPG prvky taky sedí, protože SSI dříve dělali také hry na motivy AD&D a Forgotten Realms, například skvělé Dark Sun nebo Al-Quadim: Genie's Curse).
  Hra obsahuje šest kampaní s rozličnými úkoly jako záchrana příbuzného, nalezení pokladu zakopaného na neznámém místě apod. Je nutné starat se o posádku, loď, zásoby atd., zanedbána ale není ani stránka bojová. Námořní souboje jsou propracované a hratelné, umožňují nejrůznější manévrování, střelbu z děl či taranování, což z Buccaneera činí vysoce nadprůměrnou hru. O originalitě už by se spekulovat dalo, ale zábava je to pořád, a to je nejdůležitější.

   

  Muž přes palubu! Muž přes palubu!

  Obal Overboard!
  1997 - Overboard!

  Zatímco předchozí tituly byly povětšinou víceméně seriózní simulace pirátského života (byť rozhodně nešlo o suché hry beze špetky humoru), Overboard! (taktéž z roku 1997) je vyloženě legrace a rychlá, dynamická akce. Hráč opět komanduje pirátskou loďku, ale tentokrát je vše pojato jen jako arkádovité lodní bitvy. Postupně loď proplouvá řadou zeshora viděných úrovní, kde má za cíl svými kanóny a případnými dalšími bonusovými zbraněmi, které po cestě nalezne, zničit všechny nepřátele. Čas od času se podaří najít i nějaký ten poklad či bonus vylepšující účinnost zbraní, rychlost lodi atp.
  Grafické zpracování je trojrozměrné a na svou dobu překvapivě povedené, důležitá je ale hratelnost. Overboard! má spád, snadno se ovládá, není těžká na pochopení a zabaví na dlouhou dobu. Ostatně – co čekat od protřelých herních vlků Psygnosis (mimochodem: hra není ani tak deliricky obtížná, jak bývalo u her tohoto studia zvykem, což potěší)?

   

  Overboard! Overboard! Overboard!

  Černý korzár a spol.

  Obal Corsairs
  1999 - Corsairs: Conquest at the Sea

  Spolu s Corsairs: Conquest at the Sea se už dostáváme do poměrně moderních časů, tato hra totiž vyšla až v roce 1999. Název je opět poměrně výstižný. Nezávislé pirátské řemeslo, které je asi přece jen tím pravým ideálem volného mořského postrachu, zdejší hlavní hrdinové pověsili na hřebík a stali se korzáry ve službách Španělska či Francie během bojů o kolonie v sedmnáctém století.
  Zanedbání Velké Británie zřejmě způsobil šovinismus francouzských autorů, neboť Corsairs vyrobili Microids. To je ale jen malý nedostatek – jinak jsou Corsairs příjemnou realtimovou strategií z atraktivního prostředí, navíc s poměrně slušným grafickým zpracováním a výtečnou hudbou. Námořní souboje jsou tentokrát trochu většího rozsahu a setkává se v nich i větší množství lodí. Zase to nepřehánějme – o klasiku a geniální herní skvost nejde, ale své kouzlo i po více než třech letech stále má.

   

  Corsairs Corsairs Corsairs

  Mořští psi versus přístavní krysy

  Obal Sea Dogs
  2000 - Sea Dogs

  V roce 2000 spatřila světlo světa jedna z vůbec nejlepších pirátských her. Jmenuje se Sea Dogs a vyrobila ji veleznámá společnost Bethesda Softworks (The Elder Scrolls…). Hlavní prvky jsou podobné jako u stařičkých Pirates!, ale těžko by je tam někdo poznal.
  Hra vypráví příběh Nicolase Sharpa, mladého anglického námořníka, kterého uvěznili Španělé, když byla jeho loď přepadena. Podařilo se mu však se osvobodit, ukrást loď, nabrat posádku a vyrazit na moře za štěstím. A dál už je vše na hráči – může se rozhodnout pro cestu čisté pomsty na věznitelích, poctivého obchodování, nebo klasického pirátění, nebo pro libovolnou kombinaci těchto tří. Ve hře bude Nicolas procházet městy, dělat si kontakty a uzavírat obchody, ale i se plavit po moři, vést bitvy a šermovat, to vše kompletně v 3D a ve velmi slušné grafice. Oproti klasice Pirates! je větší důraz kladen na RPG prvky a příběh, stále ale je možné jen tak si pokojně jezdit a obchodovat. Na druhou stranu, kdo by aspoň na chvíli kariéru piráta nevyzkoušel?

  Sea Dogs Sea Dogs Sea Dogs

  Planeta pokladů

  Planeta pokladů
  2002 - Treasure Planet

  Je trochu s podivem, že klasická kniha Roberta Stevensona nebyla nikdy žádnou hrou pořádně zpracována. Podařilo se to až na konci minulého roku, ale tak trochu polovičatě. Totiž – Walt Disney poslal tehdy do kin kreslený film, který je na slavné knize založen, avšak drží se jí jen v základech a odehrává se ve vesmíru, který brázdí lodě ve tvaru plachetnic. Přestože nechybí všechny tradiční pirátské propriety a známé postavy typu John Silver, je to možná trochu nezvyk.
  Treasure Planet, neboli planeta pokladů, jak se hra jmenuje, je realtimová strategie, která zaujme asi spíše jen děti. Je poměrně jednoduchá, ale zábavná a má pěknou 3D grafiku, což je důležité. Nechybí jí originální prvky a rozhodně nejde o špatnou hru, kdovíjaký zázrak to ale také není. V recenzi na BonusWebu ji Pavel Dobrovský ohodnotil solidními, ale nikterak výjimečnými 68 procenty.

  Treasure Planet Treasure Planet Treasure Planet

  Podruhé v Karibiku

  Obal Tropico 2
  2003 - Tropico 2: Pirate's Cove

  Konečně záležitostí doby nedávno minulé je hra Tropico 2: Pirate's Cove. Jedná se o pokračování skvělé budovatelsko/ekonomicko/politické strategie Tropico a stejně jako první díl se odehrává na malém ostrůvku kdesi uprostřed Karibiku, ne už však v době moderní, ale v sedmnáctém století. Nevyrobili ho Pop Top Software, autoři jedničky, protože ti se vrhli do prací na Railroad Tycoonu 3, ale jedná se o dílo nepříliš známého týmu Frog City.
  Příběhová kampaň nabízí řadu misí, při kterých hlavním úkolem bude vždy vybudovat funkční pirátskou kolonii, zajistit, aby zajatci, kteří v ní pracují, neutíkali, a aby piráti měli dost zábavy. Originální a výtečný je systém ekonomiky založené na přepadávání cizích lodí, ze kterých lze jedině získat též odborné řemeslníky na tu kterou práci, bez kterých se výroba neobejde. Proti původnímu Tropicu jde možná o kvalitativní pokles, stále je to ale bezvadná a hratelná záležitost, a to i přes několik chybek v ovládání.

   

  Tropico 2 Tropico 2 Tropico 2

  Co se teprve chystá…
  Hry s pirátskou tématikou poslední dobou trochu ožívají a chystá se několik opravdu zajímavých projektů. Na prvním místě je potřeba jmenovat RPG
  Pirates of Caribbean. Na něm je zajímavý především fakt, že se jedná o přejmenovaný titul Sea Dogs 2, pokračování výše popsané pirátské hitovky od Bethesdy. Zapomenout nelze na hru, kterou během letošní E3 představil světu Sid Meier – remake originálních Pirates! přímo z dílny Firaxis Games. Špatně nevypadá ani připravované MMORPG World of Pirates. A konečně poslední hrou, která stojí za zmínku, je MMORPG Pirates of the Burning Sea, které nabídne komplexní zážitek ne nepodobný klasice Sida Meiera, nicméně v mnoha lidských hráčích najednou, což zní více než skvěle, jakkoliv nenápadná a prakticky nepropagovaná tato hra týmu Flying Lab Software (Rails Across America) je.

  Pirates of the Caribbean Pirates of the Caribbean Pirates of the Burning Sea

  Autor:
  • Nejčtenější

  RECENZE: Je to vůbec ještě legální? Úchylná Succubus šokuje za každou cenu

  Novinka od autorů nechvalně proslulého Agony sice po herní stránce trochu vyspěla, stále se však opírá především o co...

  Správce kempu stále používá k práci počítač Atari ST zakoupený v roce 1986

  Nizozemec Frans Bos spravuje již třicet pět let svoji administrativu na klasickém počítači Atari ST s pouhým jedním...

  Nejpopulárnější seriál současnosti vděčí za svůj úspěch i herní kultuře

  Seriál Hra na oliheň vzal svět útokem. Na Netflixu si připsal nejúspěšnější seriálový start vůbec. Co je jeho receptem...

  Lednice Xbox se okamžitě vyprodala, naštvaní lidé zahájili review bombing

  Začalo to jako vtip, kterého se Microsoft obratně chytil. Nyní je z malé ledničky Xbox, která vypadá jako vlajková loď...

  {NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

  {POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

  RECENZE: NHL 22 je po dlouhé době hokej, který si zaslouží vaše peníze

  Příchod nových konzolí konečně vlil dlouhodobě upadající hokejové sérii od Electronic Arts čerstvou krev do žil. Hra...

  Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

  Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

  Test sluchátek: Z šesti novinek nás nejvíce nadchly ty nejlevnější

  Premium Test zcela bezdrátových sluchátek přinesl docela neobvyklé překvapení: úplně nejlevnější model v celkovém hodnocení...

  Jak se rodí sebevražda. Psychiatr Höschl nejen o schizofrenii a depresi

  Premium Jak velká musí být síla, která člověka dožene k tomu, že si sám dobrovolně vezme život? Jaké jsou poslední myšlenky...

  • Další z rubriky

  Nejpopulárnější seriál současnosti vděčí za svůj úspěch i herní kultuře

  Seriál Hra na oliheň vzal svět útokem. Na Netflixu si připsal nejúspěšnější seriálový start vůbec. Co je jeho receptem...

  Další zoufalost Blizzardu. Nový režim v Hearthstone je jen tahačka peněz

  Karetní hru Hearthstone rozšířil nový režim Mercenaries. Hráči v něm sbírají hrdiny, které pak posílají na různé...

  Přicházejí herní handheldy zpět do módy? Další je možná na cestě

  Uniklé informace přímo ze stránek výrobce Lenovo naznačují, že firma plánuje vydat vlastní přenosnou konzoli se...

  ANKETA: Co jste dělali v roce 1998, kdy vznikl Bonusweb?

  V pondělí 5. října 1998 vznikl tehdy nejen herní server Bonusweb. Vzpomenete si, co jste v té době zažili a jaké hry...

  Akční letáky
  Akční letáky

  Všechny akční letáky na jednom místě!

  Přežili krizi i povodně. Dnes mají vyprodáno na půl roku dopředu

  Podnikat začal Pavel Jech krátce po revoluci. Zažil vzestupy i pády, letos rodinná firma oslaví již třicet let na trhu....

  Kvůli nárůstu cen na trhu končí další dodavatelé plynu a elektřiny

  V pondělí ukončí dodávky všem odběratelům po firmě Bohemian Energy další společnost, tentokrát děčínská Kolibřík...

  Psychiatr mě sexuálně napadl, partner málem zabil, popisuje dcera Urbánkové

  Dcera zpěvačky Nadi Urbánkové (82) Jana Fabiánová (42) promluvila o sexuálním napadení v ordinaci lékaře. Zavzpomínala...

  ČEZ od ledna zdraží: elektřinu asi o třetinu, plyn o víc než polovinu

  ČEZ od nového roku zdraží elektřinu i plyn. Podle šéfa energetické společnosti Daniela Beneše to může být asi třetina u...

  Rodině postavil dům za Prahou. Z obří obývací kuchyně se stal problém

  Pan Jarda je původem z Uherského Brodu, ale již léta pracuje a žije v Praze. Pro svou lásku Alenu a jejich dvě děti...