Sobota 18. září 2021, svátek má Kryštof
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 18. září 2021 Kryštof

HW News: GeForce GTX 465 se dočkáme v červnu

nVidia připravuje grafickou kartu s podporou DirectX 11 z vyšší střední třídy. WarMouse Meta – myš s 18 tlačítky. Eurocom plánuje notebook se 100Wattovou grafikou.

GeForce GTX 465 - podoba prozatím neznámá

GeForce GTX 465 se dočkáme v červnu
Od doby, kdy nVidia představila světu své doposavad jediné dvě grafické karty podporující na DirectX 11, uplynula už nějaká doba. Koupit si tak můžeme GeForce GTX 480 a 470. Jejich problémem je ale poměrně vysoká cena a tak bylo od počátku jasné, že musí přijít i něco levnějšího. Po mnoha spekulacích které nVidia přiživovala mlčením, můžeme konečně říci, že levnější grafiky pro DX11 se dočkáme už brzy.

Podle informací, které zveřejnil turecký server Donamihaber a označuje je za oficiální, je první představení DX11 karty nVidie s rozumnou cenou naplánováno na 1. června. V tomto období bude totiž probíhat veletrh Computex 2010 a lze očekávat, že bude grafika poprvé vystavována právě zde. Podle všeho je již definitivní i její označení – GeForce GTX 465.

kultovní GeForce 8800GT v SLI

Jedinou informací, kterou nVidia o kartě do minulého týdne oficiálně zveřejnila, byla skutečnost, že základem mainstreamu se stane zcela přelomová grafika. Zástupci společnosti ji přisoudili zhruba stejný význam, jaký měla ve své době dnes kultovní GeForce 8800 GT. Na tomto tvrzení bude mnoho pravdy, jelikož osvědčená taktika nVidie se má opět opakovat. Na základě jediné karty vznikne celá řada odvozených modelů. nVidia plánuje minimálně tři kategorie levnějších karet s DX 11.

My se ale nejdříve dočkáme GeForce GTX 465. Ostatní modely budou následovat se značným časovým odstupem a tak je dobré vědět, co můžeme očekávat. Turecký server dostal podle tvrzení jeho redaktorů prý oficiální potvrzení specifikací karty. Ukazuje se, že GeForce GTX 465 bude mít stále velmi slušný výkon. Na rozdíl od highendu bude mít ale mnohem větší konkurenci ze strany Radeonů.

nVidia 3DTV Play software

Základ karty bude vycházet z technologie Fermi. Díky tomu bude karta rychlá při teselaci a bude nativně podporovat zpracování C/C++ kódu. Samozřejmostí je PhysX a pro poslední hry tolik potřebná podpora DirectX 11. V oblasti dostupných technologií se nebude od dražších karet GeForce GTX 465 lišit ani v podpoře rozhraní HDMI 1.3a. Většina karet by měla mít i dvojici konektorů DVI.

nVidia GF 100 header

Výsledný výkon ale zcela určují prostředky, které odvozené 40nm jádro nabídne. nVidia zvolila tentokrát střídmější architekturu využívající 384 (některé zdroje uvádějí 352) shader procesorů. Snížení jejich počtu ze 448 bude odpovídat odstupu ve výkonu za GeForce GTX 470. Taktovací frekvence rozhodně nebudou špatné a na referenčních kartách by měla být nastavena interní frekvence jádra na 607MHz. Shadery poběží na 1215MHz, což je shodné s GTX 470.

GeForce GTX 465 - podoba prozatím neznámá

Odstup mezi GeForce GTX 470 a GTX 465 budou tvořit také paměti. Nová GeForce GTX 465 k nim totiž bude přistupovat přes 256bitovou sběrnici. Používány jsou čipy typu GDDR5 s vysokou efektivitou. Jejich fyzická referenční frekvence bude 800MHz, což odpovídá 3200MHz efektivně. Karty by měly mít vždy 1GB paměti.

Klíčovou, nicméně oficiálně stále nezodpovězenou, otázkou u GeForce GTX 465 její cena. Zde panují zatím jen odhady, které se pohybují okolo 300USD. Přepočítávat tuto částku na české koruny a připočítávat k ní nemalou marži obchodníků zatím asi příliš nemá smysl. Reálně se přitom s GeForce GTX 465 prý v obchodech setkáme nejdříve na konci června.


WarMouse Meta – myš s 18 tlačítky
Motto nejednoho vývojového týmu by se mohlo stát tvrzení, že jedno fyzické tlačítko je vždy lepší, než deset položek v menu. Ať tomu chceme či ne, klávesnice a myš je tak stále nejrychlejším rozšířeným prostředkem, jakým lze ovládat počítač. Co když si ale někdo vezme obdobné tvrzení až příliš doslova? Výsledkem může být i hodně bizardní hardware.

Přesně taková je nová myš od společnosti WarMouse, která dostala název Meta. Ta je navržena speciálně pro hráče, čemuž kromě solidní snímací technologie odpovídá nadměrná vybavenost tlačítky. Na myši jich je celkem 18, rolovací kolečko a k tomu ještě jedno analogové kolečko, které se může pohybovat ve stejných osách jako joystick. Hned na první pohled je jasné, že kvalita zpracování nebude úplně nejlepší a totéž si lze myslet i o ergonomii.

WarMouse Meta

Aby nebylo tlačítek málo, disponuje myš nastavením profilů. Přímo pomocí tlačítek je dostupných pět variant, kdy lze každé z tlačítek nakonfigurovat k jinému účelu. Celkem lze ale prostřednictvím ovladačů vybírat z 63 profilů. Aby nebyla konfigurace příliš složitá, výrobce se výchozí profily snažil napasovat na většinu nejrozšířenějších her.

WarMouse Meta používá laserovou optiku s citlivostí 5600DPI. Toto rozlišení je ohromné a tak je ho potřeba při běžné práci poněkud srazit. WarMouse Meta to umožňuje až na klasickou hranici 100DPI. Výrobce bohužel další parametry optiky nezveřejnil.

Pro ukládání profilů potřebuje myš celkem 512kB interní paměti, která ale není uživatelsky přístupná. To, co z některých fotografií není patrné, je nutnost pevného připojení k počítači. Díky tomu že myš není bezdrátová, mohl výrobce ušetřit na wireless modulu a myš bude levnější než od konkurence. Prodávat by se měla v přepočtu za 1400Kč, ovšem distribuce pro ČR zatím potvrzena není.

WarMouse Meta

Řešení v podobě WarMouse Meta má samozřejmě i řadu nevýhod. Kromě pochybně vyhlížející kvality zpracování si na ni bude potřeba zvyknout. Její fyzické rozměry jsou 110x68x40mm, což je vzhledem k počtu tlačítek vcelku málo. Hmotnost raději výrobce neudává vůbec. Přesto nemusí být myš s 18 tlačítky tím nejpřekvapivějším, co nás může v budoucnu potkat.


Eurocom připravuje notebook se 100W grafikou
Do svým způsobem velmi šíleného kousku se pustila společnost Eurocom. Na červen připravuje novou řadu herních notebooků. Slova jako herní a notebook nejdou už sama o sobě příliš dohromady. Tentokrát je to ale jiné. Eurocom chce totiž do notebooku osadit grafiku ze všech nejlepší – mobilní verzi Fermi s DirectX 11.

O dobře přenosné počítače se zajímavou spotřebou tentokrát asi nepůjde. Podle konfigurátoru Eurocomu, kde si už nyní můžete vybrat v předprodeji konkrétní počítač, bude už v průběhu června k dostání GeForce GTX 480M. Karta bude přitom nabízena výhradně s notebooky vyšší kategorie, pro kterou jsou typické displeje s úhlopříčkou přes 17" a čtyřjádrové procesory.

Jeden z herních notebooku Eurocom, ve kterém se má objevit GTX 480M

nVidia oficiálně detaily mobilní GeForce GTX 480M zatím tají. Po stránce výkonu ale půjde o velmi slušné řešení, které prý s klidem překoná mobilní Radeon HD 5870. Nicméně počet shader procesorů, který na kartě zůstane po patřičném odlehčení, je tajný. S jistotou lze pouze říci, že karta má 256bitovou paměťovou sběrnici a 2GB paměti.

Kromě pěkných rysů bude mít mobilní varianta se skutečnou stolní GeForce GTX 480 společná i stinná negativa. Zapřít rozhodně nelze problémy se spotřebou, která může i bez vytížení dosahovat desítek Wattů. Situaci by mohla zachránit jedině technologie nVidia Optimus, ale zatím to s jejím nasazením u Eurocomu příliš dobře nevypadá. Samotný Eurocom uvádí spotřebu karty 100Wattů.

nVidia Optimus

Ve stolním počítači by nebyla 100Wattová karta problémem a v případě GeForce GTX 470 nebo GTX 480 si o ní může nVidia nechat jen zdát. V případě notebooku se ale jedná o zátěž, která v kombinaci s velkým displejem může srazit životnost baterie na směšných 20 minut. V tomto kontextu působí tragikomicky informace, že karty GeForce GTX 480M je možné osadit do notebooku hned dvě a to v SLI.

Konkurenční AMD řeší problémy se spotřebou samozřejmě také. V jejich podání se ale 40nm technologie opravdu povedla. Stěžejní grafika pro notebooky – HD 5870 - má maximální spotřebu oficiálně 50Wattů. Přesto všechny notebooky, ve kterých se objevila, hodně hřejí a díky masivnímu chlazení jsou vcelku těžké. Musel by se tedy stát zázrak, aby nebyl herní notebook od Eurocomu v plné výbavě fiaskem.


Zdroje: AMD, Dailytech, Digit-life, Donamihaber, Eurocom, nVidia, The Inquirer, VR-Zone, WarMouse, Xbitlabs & ZD Net

Autor:

Dny NATO v Ostravě a Dny Vzdušných sil AČR se budou konat 18. a 19. září.

Témata: Notebook
  • Nejčtenější

Vývojář originálním způsobem urazil fanouška, stálo ho to ale místo

Mezi vývojáři válečné akční hry World of Warships a jejich fanoušky to v posledních měsících doslova vře. Po...

Matrix 4 působí jako reset systému, hlavním tahounem bude Keanu Reeves

Trailer na The Matrix Resurrections, který jako první viděli už v srpnu návštěvníci CinemaConu v Las Vegas, je konečně...

Světové televize opakovaně vydávají videohry za exkluzivní záběry z bojišť

Indická televize Republic použila realisticky vypadající záběry z české vojenské simulace Arma 3 v reportáži o údajné...

Korunní klenot PlayStationu míří na PC, chystá se remake Star Wars KOTOR

Netrpělivě vyhlížená prezentace PlayStationu nabídla spousty zajímavých ukázek z chystaných her, chyběla jí ovšem...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

KVÍZ: Jak moc se vyznáte ve hrách z druhé světové války?

Druhá světová válka je z herního hlediska vděčným tématem, jen málokterý titul si ovšem zaslouží, aby se na něj...

Nesmysly o inflaci v Česku. Znovu bude nízká, uvidíte, tvrdí ekonom Michl

Premium ČSÚ zveřejnil, že inflace je nejvyšší od roku 2008, 4,1 %. Hned v pátek jsem k tomu vydal v MF DNES článek „Nebojte se...

Chci přidat 20 tisíc. Generaci Z kuráž nechybí, s trpělivostí už je to horší

Premium Sedmatřicetiletý Libor vede pobočku banky v krajském městě. Za poslední měsíce přijal několik mladých lidí, dvacátníků...

Hladovění je to nejlepší, co pro sebe lidé mohou udělat, říká neurolog

Jde o největší problém současné medicíny, a to bez ohledu na covid-19 - Alzheimerova nemoc, nejčastější typ demence....

  • Další z rubriky

PlayStation 5 zřejmě nebude ani příští rok. Čipové sucho pokračuje

Nových konzolí od Sony je stále málo a naděje, že jich v obchodech bude dostatek, se tenčí nejenom na konec letošního...

Blizzard se snaží smazat minulost. Přejmenuje kovboje z Overwatche

Ve snaze zahladit stopy po bývalých zaměstnancích zapletených do sexuálního obtěžování se herní studio Blizzard...

ANKETA: Co pro vás znamená Matrix?

Od vydání prvního Matrixu uběhlo už přes dvacet let. Letos se do jeho světa znovu vrátíme. Napište nám, co po vás dnes...

Herní vývojář podpořil zákaz potratů. Po bouřlivých reakcích odstoupil

Ředitel herního studia Tripwire Interactive vyvolal poprask na sociální síti Twitter, když podpořil kontroverzní...

LETNÍ SOUTĚŽ: Poslední šance, zapojte se a vyhrajte věci za tisíce korun
LETNÍ SOUTĚŽ: Poslední šance, zapojte se a vyhrajte věci za tisíce korun

Vítejte v posledním – 10. týdnu soutěže. Opět hrajeme o 7 cen, mezi kterými najdete set hraček od Fisher-Price, doplňky stravy od NaturaMed,...

Gabriela Soukalová je poprvé maminkou, narodila se jí holčička

Bývalá biatlonistka Gabriela Soukalová (31) se stala maminkou. S partnerem Milošem Kadeřábkem přivítala moderátorka na...

Když dva jsou málo. 5 pravd o sexu ve třech, které vám zatím nikdo neřekl

Premium Sex ve třech. Někdy o něm snil kdekdo z nás. Pojďme ovšem pohlédnout pravdě do očí. Pokud do své ložnice přizvete další...

Začalo to jako chřipka, pak vzal Tereze meningokok nohy a zničil ledviny

Před čtyřmi lety si Tereza myslela, že nastydla na kole. Jenže druhý den už ležela na JIP a kvůli meningokokové infekci...

Žena nemá žádné kamarádky, aby nesváděla svou postavou jejich partnery

Sedmadvacetiletá Moriah Millsová z Georgie se živí jako modelka a na své křivky je velmi hrdá. Nepodstoupila údajně...

Probudila mě bolest nehtů. Od té doby nemohu chodit, říká Alfred Strejček

Už téměř čtyři roky je Alfred Strejček (79) zcela odkázaný na péči druhých. Herci, recitátorovi, moderátorovi a...