HW News: Profesionální zvuková karta na hry

aktualizováno 
Creative Labs představuje X-Fi Titanium HD, možná až příliš dokonalou zvukovou kartu. Další velmi levné procesory od AMD. Nettop navržený pro multimediální zábavu.

Profesionální zvuková karta na hry
Společnost Creative Labs byla u zrodu prvních zvukových karet, které umožnily kvalitní přehrávání zvuku na počítačích. Jako jedna z mála si udržela vysokou prestiž až do současnosti a čas od času uvede na trh špičkové audio produkty pro hráče. Po internetu se ale začíná šeptat, že high-end zvuk hráči vlastně nepotřebují a CreativeLabs by mohla svůj zájem přesunout jinam. Ať to je či není pravda, během několika příštích týdnů se začne prodávat nová zvuková karta X-Fi Titanium HD.

X-Fi Titanium HD

Specifikace X-Fi Titanium HD hovoří asi za vše. Vývojáři si tentokrát nekladli za cíl poskytnout výstup s ohromným množstvím kanálů, ale namísto toho zvolili klasické stereo. Tím více je však karta dotažena do kvality. Svědčí o tom odstup produkovaného signálu od šumu, který je reprezentován nezvykle vysokou hodnotou 122dB.

Základem zvukové karty jsou součástky v patřičné kvalitě. Na rozdíl od základních desek zde nehraje roli pouze stabilní napájení běžně reprezentované osázením pevných kondenzátorů. Důležité jsou především převodníky a do značné míry hraje roli i konkrétní rozmístění součástek na kartě. V Creative Labs s tím mají dlouholeté zkušenosti a tak se špatný výsledek snad ani nepřipouští. I z tohoto důvodu, co není na kartě integrováno, to je alespoň pozlaceno.

X-Fi Titanium HD

X-Fi Titanium HD umí doslova zázraky. Pokud se totiž pokusíte přehrávat hudební soubory s příliš nízkým datovým tokem, dokáže je v reálném čase vylepšit. Nejedná se přitom o nějaké umělé zlepšení, ale na základě algoritmů skutečně generuje frekvence, které při špatném vzorkování vypadly. Ve značné míře si dokáže poradit také s aliasingem, který například u MP3 s mizerným datovým tokem běžně způsobuje "plechový" zvuk.

X-Fi Titanium HD má tedy snad jediný podstatný problém. Je to až příliš profesionální karta. Z toho vyplývá, že do her nepřinese nic nečekaného a revolučního. Samozřejmě na X-Fi nemůže chybět podpora EAX 5.0 a nutný software v podobě Alchemy. Díky němu si se skvělým zvukem zahrajete mnoho her. Nicméně klasické stereo nemusí každému stačit.

X-Fi Go! Game mode

Velmi podivně vyhlíží konektor umístěný na zadní části karty. Ne, opravdu se nevrátila doba, kdy se na zvukových kartách objevovaly řadiče IDE mechanik. Současná dokumentace se o něm vůbec nezmiňuje, přesto se lze domnívat, že slouží pro rozšíření na přední header.

X-Fi Titanium HD (zdroj VR-Zone)

Dávno jsou pryč doby, kdy hráči brojili proti Windows Vista a v Creative Labs se potýkali s (ne)podporou EAX akcelerace. Nová zvukovka pro nejnáročnější nemá právě nejlepší podporu ve Windows XP a pro její maximální využití se bez Visty nebo Windows 7 neobejdete. Podpora není založena na běžných ovladačích, ale standardu ASIO.

Bohužel, plánovaná cena bude pro většinu hráčů zklamáním. Jak už se stalo zvykem, je vysoká a tentokrát opravdu hodně. Podle vyjádření společnosti Creative Labs se má X-FI Titanium HD prodávat za cenu 300USD. V přepočtu se jedná o téměř 6000Kč.


Další velmi levné procesory od AMD
Nové procesory, které budou dostupné za velmi nízkou cenu, uvádí v těchto dnech na trh společnost AMD. Ta se rozhodla rozšířit už tak dost bohatou nabídku Athlonů II, které jsou ve své podstatě vhodné spíše pro kancelářské počítače. Pokud ale nemáte dost peněz a přesto chcete alespoň trochu výkonný počítač, který snese nějakou tu hru, mohou být i Athlony II jedním z možných řešení.

AMD Athlon II

AMD pro nás připravila celkem šest procesorů. V této nové řadě můžeme najít jak dvoujádra, tak tříjádra i čtyřjádra. Poměr je vyvážený. Všechny kategorie jsou zastoupeny po dvou kusech. Cena by přitom měla v našich podmínkách začínat na zhruba 1600Kč. Bohužel této výši bude odpovídat i podávaný výkon.

Jako zcela standardní tuctové procesory uvádí AMD Athlony s označením X2 260, X3 445 a X4 640. Zbylé tři kousky se zařadí k energeticky úsporným a nesou označení X2 245e, X3 415e a X4 610e. Cenově nejzajímavěji vychází samozřejmě obyčejné dvoujádro Athlon II X2 260, které je z výroby taktováno na 3,2GHz. Procesor má spotřebu 65Wattů a 2MB vyrovnávací paměti. Cena skutečně začne na 1600Kč.

Naproti tomu výkonnější z nových čtyřjader, Athlon II X4 640, se bude prodávat přibližně za 2500Kč. Za tuto cenu nabízí taktovací frekvenci rovných 3GHz. Spotřeba vůči dvoujádru stoupla a to na 95Wattů. Vyrovnávací paměť je přitom rozdělena po 512kB na každé jádro, tedy celkem opět 2MB.

Posledním alespoň trochu zajímavým procesorem z této řady je úsporné čtyřjádro. Do počítače na hry jej opravdu doporučit nelze. Přesto se AMD podařilo v rámci úspor energie udržet krásných 45Wattů. Nízká spotřeba je však vykoupena stejně nízkou taktovací frekvencí. Ve výsledku tedy běží model X4 610e jen na 2,4GHz.

AMD Athlon II

Před nákupem procesoru ze série Athlon II je dobré si rozhodně uvědomit, že vysoké taktovací frekvence ještě nezaručí plynulý běh her. Hodně nových herních titulů má totiž ve svých požadavcích uveden procesor s taktovací frekvencí nišší než 3GHz, ovšem předpokládá se nasazení Intel Core i5, i7 nebo AMD Phenom. Architektura Athlonu je vůči těmto procesorům výrazně slabší.


Nettop od Lenova navržený pro multimediální zábavu
Říká se, že co je malé, to je hezké. Pokud se přidá ještě logo společnosti Lenovo, je šance, že na konci vývoje bude zajímavý počítač. Tím je tentokrát ideaCentre Q150, tedy malý nettop připravený na multimédia. Ačkoliv se nejedná o silnou platformu, nějakou tu hru drobek přecijen snese.

IdeaCentre Q150 je štíhlý nettop, který na co nejmenším prostoru integruje prostředky běžného počítače. Výkon je omezený především použitými procesory Intel Atom. Nicméně i zde se blýská na lepší časy. Lenovo totiž nabízí nettop vybavený dvoujádrem a pro vyšší výkon v grafice přidává podporu Ion 2.

Lenovo ideaCentre Q150

Vybírat bude možné z dvojice procesorů Atom D410 nebo D510. Oba jsou shodně taktovány na 1,66GHz a poskytují rozumné podmínky pro používání v kombinaci s Windows 7. Součástí procesorů je integrované grafické jádro GMA 3150, které ale díky grafice nVidia Ion není příliš potřeba.

Ion nová verze

S nVidia Ion druhé generace je možné hrát 3D hry založených na méně náročných enginech (přirozeně v poněkud strohých detailech a nížších rozlišeních). Co je pro HTPC velmi důležité, grafika si poradí s přehráváním filmů v plném HD rozlišení. Počítač je připraven pro připojení k televizoru a to prostřednictvím rozhraní HDMI. Pro připojení staršího monitoru lze použít starý konektor D-Sub. Na fotografiích jej ale vidět nemůžete, protože Lenovo na vzorek osadilo 9pinový konektor. Neznamená to však, že by se jednalo o sériový port.

Bez jakéhokoliv příplatku by se v počítači měly objevit 2GB operační paměti. Ta je kvůli integrovanému řadiči na procesoru stále typu DDR2. Ony 2GB jsou naprostým maximem. Vybrat si tak alespoň budeme moci z různých kapacit pevných disků, kde si lze nechat osadit od 160GB po 500GB.

Lenovo ideaCentre Q150

Integrované příslušenství nettopu tvoří osvědčenou klasiku. Nalezneme zde zvukovou kartu s 5.1 kanálovým zvukem, WiFi a 100Mbitový ethernet. Chybět nemůže podpora pro USB. Zastoupena je čtyřmi porty, přičemž žádné překvapení jako USB 3.0 se u Lenova zatím nekoná. Optická mechanika také nepřipadá pro malé rozměry vůbec v úvahu.

Fyzické rozměry počítače jsou 172x153x20mm, čímž se řadí mezi nejmenší plnohodnotné počítače vůbec. Výrobci se poslední dobou snaží přicházet s různými konstrukcemi, které lze uchytit přímo na monitor. Ani Lenovo není v tomto ohledu výjimkou a tak je možné pomocí speciálního držáku počítač umístit na zadní část displeje nebo televize.

Kromě počítače bude k dostání také stylová klávesnice, která prošla patřičnou miniaturizací. Nahradit má dálkové ovládání a kromě zjednodušené QWERTY části obsahuje i trackball. Počítač bude dodáván společně s Windows 7 Home Premium a na trhu by se měl objevit v průběhu června. Očekávaná cena je od 4500Kč do 6000Kč dle velikosti pevného disku a příslušenství.


Zdroje: AMD, CreativeLabs, Dailytech, Digit-life, HardSpell, HKEPC, Lenovo, nVidia, Xbitlabs & ZD Net

Autor:
  • Nejčtenější

Svět Fortnite vtáhla černá díra. Epic ukázal, jak se má dělat marketing

Jedna z nejpopulárnějších her dnešního světa je již více než dvanáct hodin mimo provoz. Není to kvůli technické chybě,...

PlayStation 5 vyjde příští Vánoce, nový bude ovladač i uživatelské rozhraní

Nová generace herní konzole Sony se oficiálně jmenuje PlayStation 5 a na trhu se objeví o Vánocích 2020, stejně jako...

Neznámá hra se svezla na popularitě Harryho Pottera, z vývojáře je milionář

Před pár dny bojoval na Kickstarteru o každý dolar, nakonec získal více než čtyřicetinásobek původně požadované částky....

Stahujte zdarma budovatelskou strategii Surviving Mars, čas máte do čtvrtka

Na Epic Store je až do čtvrtka 17. října zdarma ke stažení povedená budovatelská strategie Surviving Mars z roku 2018,...

RECENZE: Miniaturní Pilgrims potvrzují genialitu českého studia Amanita

Nečekaně vydaná hříčka od kultovního studia Amanita se hodí spíše na mobily než na velké počítače, ovšem na jejím...

Premium

Výrazný nos, vzdělání sestry. Proto si Gott vybral Ivanu, říká novinářka

Profesní vztah je pojil pětadvacet let, ona ho však osobně poznala už jako holčička. Navzdory všem turbulencím, které...

Krampol o Belmondovi: Když on točil Zvíře, já hrál traktoristu

Přes třicet let promlouvá na české diváky božský Bébel, jak Jean-Paul Belmondovi v rodné Francii přezdívají, hlasem...

Premium

Chci chlapa, co má větší koule než ego, říká svobodná matka Nikol Štíbrová

Před pár dny oslavila třiatřicítku a cítí se šťastná a spokojená. Nebylo to ale zadarmo – moderátorka a hvězda...

  • Další z rubriky

Z mobilního Call of Duty bolí palce, ale vypadá a hraje se skvěle

Populární série Call of Duty zavítala i na obrazovky mobilních telefonů v plné parádě. Těšit se můžete na prakticky...

Ve spirále nenávisti. V The Last of Us Part II budeme bojovat o holý život

The Last of Us Part II je jednou z nejočekávanějších exkluzivit na PlayStation 4. Dosavadní dojmy potvrzují, že zkušení...

Co budete hrát o víkendu?

Prozraďte, na které hry se chystáte o víkendu. Pustíte se do něčeho nového, nebo rozehrajete nějakou klasiku?

Umí toho méně, ale jako herní handheld je Switch Lite hvězda

Switch Lite je nejnovější konzole od Nintenda, ale svého předchůdce nenahrazuje. Určena je pro ty, kteří oželí funkce...

SOUTĚŽ: Vyhrajte sirup pro děti, který zatočí s bacily
SOUTĚŽ: Vyhrajte sirup pro děti, který zatočí s bacily

Pojďte s námi otestovat dětské sirupy od NutriFood a ochraňte tak své děti před náporem nemocí a proměnlivého podzimního počasí. Stačí se přihlásit v komentářích.

Najdete na iDNES.cz