HW News: WePad - méně marketingu, více aplikací

aktualizováno 
Elegantní tablet navržený ve spolupráci s Google si poradí s Windows i některými hrami. Tak trochu jiná GeForce GTX 470. Nejrychlejší RAM pro přetaktované počítače.

WePad - méně marketingu, více aplikací
Pokud je pro vás notebook zbytečný, často používáte internet a Apple iPad Vás příliš nenadchl, můžete si pořídit jeho velmi zajímavou alternativu. Ve spolupráci se společností Google se totiž podařilo německému výrobci Neofonie představit velmi zvláštní přenosné zařízení. Ačkoliv v základu nepoužívá majoritní operační systém, nabízí minimálně prostředky běžného netbooku.

Zařízení dostalo přiléhavý název WePad a je orientováno především na prohlížení internetu a multimediální zábavu. Co se týká konstrukce, jednoznačně se snaží konkurovat iPadu. První informace ale hovoří o tom, že jeho cena bude vyšší. Prodávat se má totiž kolem 450Euro, což je za současné situace téměř 12000Kč.

WePad

Základem počítače se stala platforma Atom. Díky ní jsou podporovány běžné operační systémy. Je jasné, že hardware musel být navržen pro co nejnižší spotřebu energie. Z tohoto důvodu je jediným zdrojem výpočetního výkonu úsporný procesor Atom N450. Klasické jednojádro taktované na frekvenci 1,66GHz si vezme při zátěži kolem 5,5Watt energie.

Samotná integrovaná grafika od Intelu není příliš rychlá a je přímo součástí procesoru. Dobře ji známe jako GMA 3150 a je paradoxně proslulá výkonovým nedostatkem při přehrávání videa v HD rozlišeních. WePadu ale žádný problém s přehráváním full HD videa nehrozí. Výrobce vše vyřešil přidáním akcelerátoru Crystal HD od společnosti Broadcom. Díky tomu si má bez problémů poradit s přehráváním multimédií i v rozlišení 1080p.

Stěžejní částí každého tabletu je samozřejmě jeho displej. WePad nabízí 11,6" dotykový panel, schovaný za odolnou vrstvou s lesklým zpracováním. Na rozdíl od konkurence zde ale nenalezeme technologii multitouch a ovládání více dotyky současně tudíž není možné. Nativní rozlišení displeje je 1366x768 pixelů, přičemž lze v případě potřeby využít i externího monitoru připojeného přes rozhraní HDMI.

Především základní model, který bude možné pořídit pod 12000Kč, bude značně omezen interním úložištěm. K ukládání slouží flash modul, jehož velikost začíná na 16GB. Teprve za příplatek bude k dispozici verze s 32GB. Součástí WePadu je rychlá čtečka paměťových karet, která je kompletně zapuštěna do zařízení. Rozšířit paměť je tudíž možné i touto cestou.

WePad

WePad integruje běžné počítačové periferie a přidává k nim i malá pozlátka. Jedním z nich je senzor intenzity světla, který inteligentně řídí podsvětlení displeje. Samozřejmostí je G-senzor. Integrovány jsou bezdrátové technologie jako WiFi, Bluetooth nebo 3G. WePad nabízí také 1,3MPx webkameru a především podporu běžných USB zařízení.

Výsledný počítač se podařilo vtěsnat do tabletu o rozměrech 288x190x13mm. Není příliš malý, ale útěchou může být komfortní tloušťka. V porovnání s Apple iPadem by prohrál i s výslednou hmotností. Ta se ustálila na 800g, včetně volitelného interního 3G modulu je to 850g. Baterie umožňují maximálně šest hodin nepřetržitého provozu. Přesto má i nesporné výhody.

Hlavní výhodou WePadu je software. V obchodě jej zakoupíte se speciální distribucí Linuxu. Ačkoliv se nejedná přímo o Chrome OS, podílel se na ní do značné míry Google a tomu odpovídá i prostředí a způsob práce v tomto operačním systému. Vše se snaží být maximálně snadné, podporovány jsou Google pluginy a aplikace pro Android. Důležitým rozdílem vzhledem k iPadu je podpora opravdového multitaskingu a hardware umožňuje spuštění mnoha aplikací současně.

WePad (neoficiálně s Windows)

Tou největší výhodou je ale jednoznačně možnost přechodu na u nás nejrozšířenější typ operačních systémů. Kdykoliv Vás distribuce Linuxu od Google omrzí, můžete WePad přeinstalovat na klasická Windows. Výrobce na své prezentaci ukázal, že si docela slušně poradí i s Windows 7. S trochou námahy lze WePad přeměnit za pomocí Windows XP na zajímavé zařízení, které si poradí s herní klasikou. Přesto lze očekávat bez multitouch v někerých hrách problémy s ovládáním.

Otevřenou otázkou zatím zůstává datum zahájení prodeje WePadu v ČR. Na západ od našich hranic se s úspěchem prodává už od 27. dubna. Celosvětové rozšíření je přitom naplánováno až na říjen. Lze ale logicky očekávat, že se na pulty našich obchodů dostane mnohem dříve, než například do USA. Vyjma základního modelu budou k dispozici i lépe vybavené varianty (HDD, RAM), které se mohou prodávat až za 16000Kč.


Nejrychlejší RAM pro přetaktované počítače
Na vysokou cenu paměťových modulů jsme si chtě nechtě již asi museli zvyknout všichni. Dávno jsou pryč doby, kdy stačilo zajít do obchodu s několika stokorunami a výkon počítače razantně stoupl. Obzvláště drahý nákup pak může čekat na ty, kteří se nechtějí spokojit s běžným průměrem. Jedny z nejlepších paměťových modulů DDR3 začal nyní nabízet Corsair.

Továrny, se kterými Corsair spolupracuje, nyní vyrobily sérii paměťových modulů Dominator GTX4. Podle slov zástupců společnosti se mají zařadit do tzv. ultra-highend kategorie, což neznačí nic dobrého o jejich ceně. Tyto paměti nebudou rozhodně pro průměrné hráče a pořídí si je jen největší fandové. Za vysokou cenu nabízejí totiž až neskutečné pracovní frekvence.

Corsair Dominator

Řada pamětí Corsair Dominator GTX4 garantují bezproblémový provoz na frekvenci 2533MHz. To je téměř dvojnásobek vůči běžně prodávaným modulů. Stalo se pravidlem, že s vysokou taktovací frekvencí zákonitě dochází ke zhoršení časování. To je však dostatečně kompenzováno a tak si od pamětí lze slibovat ohromný výkon.

K dispozici mají být prozatím výhradně 2GB moduly s časováním 9-11-10-30. Ty se budou prodávat za cenu 325USD za kus, přičemž si bude možné zakoupit rovnou dvou a tří modulový kyt. Vysoká cena je zde zcela opodstatněná, protože paměti prochází velmi specifickým výrobním procesem.

Na rozdíl od nejlevnějších modulů, na které je dnes poskytována většinou doživotní záruka, nestačí paměť typu Dominator GTX4 prostě vyrobit. Výroba probíhá tak, že je každý kus individuálně testován a teprve poté může být použit. Množství testovaných pamětí je přitom ohromné, protože z tisíce modulů prý projde testem zhruba desítka.

Na zájemce čeká problém především na straně podpory řadičů pamětí. Vysoká frekvence pamětí je totiž obvykle doprovázena nutností taktovat procesor. Například Core i7 by bylo pro plné využití možností pamětí nutné přetaktovat nejméně na 5GHz. To už je opravdu hodně a rozhodně nelze očekávat, že se to každému podaří.


Tak trochu jiná GeForce GTX 470
Mírně přetaktované železo pro herní počítač začala v těchto dnech nabízet i společnost Galaxy. Ta pro nás připravila novou variantu grafické karty GeForce GTX 470, která je se od referenčního modelu výrazně odlišuje. Kromě odlišných taktovacích frekvencí se totiž do značné míry změnil i vzhled.

Nová GeForce s podporou DirectX 11 dostala označení 470 GC. I přes značnou snahu se výrobci nepodařilo vymanit z nepříjemné skutečnosti, že u tohoto typu karet dochází k pořádnému zahřívání. Navýšení pracovních frekvencí vůči referenčnímu modelu je tudíž spíše kosmetického charakteru a podle prvních recenzí znamená zvýšení reálného výkonu ani ne o 5%.

Galaxy GTX 470GC

Jádro nabízené karty tedy pracuje na frekvenci 625MHz, přičemž přetaktovány jsou i shadery, které mají 1250MHz. Opačná situace je v oblasti pamětí. Zde nalezneme 1280MB osázených na čipech GDDR5. Jejich pracovní takt je ale normální, což znamená 3348MHz efektivně. Karta samozřejmě pracuje se standardní 320bitovou paměťovou sběrnicí.

S běžně prodávanými referenčními modely tedy zůstalo i přes jisté přetaktování společné především grafické jádro. Koncepce karty je ale odlišná. Zásadním způsobem se změnil návrh tištěných spojů a dodávané chlazení. Díky tomu by karta měla pracovat s nižšími teplotami a bude mít výrazně vyšší životnost. Galaxy především ale slibuje, že GeForce GTX 470 GC bude tišší.

Galaxy GTX 470GC

K dispozici jsou už první nezávislé testy, z nich nejrozsáhlejšímu kartu podrobili redaktoři serveru VR-Zone. Podle jejich závěrů není GTX 470GC v oblasti teploty zase takový zázrak. Bez zatížení se teplota karty nedostane pod 50°C, při zátěži pak vystoupá někam k 80°C. Po půl hodině ostrého testování na ní naměřili 88°C.

V případě GeForce GTX 470 GC od společnosti Galaxy je zatím tajemstvím především cena, se kterou by karta měla přijít na trh. Oficiální uvedení do prodeje přitom už proběhlo. Nicméně karta zatím volně k dostání není.


Zdroje: AMD, Corsair, Dailytech, Digitimes, Digit-life, Engadget, Fudzilla, Galaxy, Hexus, nVidia, VR-Zone & ZD Net

Autor:

Největší herní veletrh E3 probíhá od 11. do 13. června v Los Angeles. Bethesda předvedla novinky Doom: Eternal a Wolfenstein: Youngblood. Microsoft oznámil první informace o nové konzoli Xbox Scarlett a rozšíření Xbox Game Pass na PC.

EA na své vlastní akci ukázalo gameplay ze Star Wars Jedi: Fallen Order.

Nejčtenější

Co se děje s herním gigantem Electronic Arts? Nemá hry a na E3 pohořel

EA Play 2017

Nepopulární společnost Electronic Arts na letošní E3 úplně propadla. Než takový debakl, to už by udělala lépe, kdyby se...

Hodina s Cyberpunkem 2077: působí výpravněji a propracovaněji než Zaklínač 3

Xbox - E3 2019

Stejně jako loni, také letos CD Projekt Red za přísných bezpečnostních opatření ukazoval za zavřenými dveřmi pro...

Keanu Reeves odhalil start Cyberpunku 2077, nový Xbox vyjde na Vánoce 2020

Xbox - E3 2019

Microsoft oznámil službu Xbox Game Pass Ultimate, která spojuje dohromady trojí předplatné, a potěšil odhalením data...

Naprostá akční extáze, Doom Eternal je ještě dravější. Dojmy z hraní

Doom Eternal

Střílečka Doom Eternal působí jako po všech stránkách lepší a hlubší verze špičkového restartu z roku 2016. Ochutnávka...

Dojmy z hraní: Watch Dogs Legion se posouvá směrem, který nikdo nečekal

Watch Dogs Legion

Ubisoft nás den před otevřením výstaviště v Los Angeles pozval do utajené lokace, kde jsme si za přísných...

Další z rubriky

Remake Zeldy je úchvatný, stejně jako zpracování nových Pokémonů. E3 dojmy

The Legend of Zelda: Link’s Awakening

Nintendo se na herním svátku E3 2019 věnovalo zejména letošním hrám. Na stánku jsme si tak zahráli nové Pokémony,...

Sledujte první záběry z upírských Bloodlines 2 či středověké řežby Chivalry 2

Chivarly 2

Svoji vlastní show má v rámci E3 také platforma PC, a to v podání PC Gaming Show. Akce se sice nemůže měřit s velkými...

Chystají herní pecku, ale zatím vám dovolí jen hrát kámen nůžky papír

Hra Aperture Hand Labs

Ačkoliv se hry s pořadovým číslem tři od studia Valve už staly internetovým mýtem a vtipem zároveň, i po tolika letech...

Najdete na iDNES.cz