Čtvrtek 15. dubna 2021, svátek má Anastázie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 15. dubna 2021 Anastázie

Nestarejte se o nároky Cyberpunku 2077. Přes stream se dá hrát, kde chcete

  0:01
Nejočekávanější hra letošního roku Cyberpunku 2077 funguje i na streamovacích službách Stadia a GeForce Now. Nás zajímalo, jak je pomocí nich hratelná a kde vypadá v porovnání s PC verzí nejlépe. Ve všech případech jsme poměrně překvapivě narazili na zcela hratelný zážitek.

Cyberpunk 2077 | foto: CD Projekt RED

Naše recenze na Cyberpunk 2077 a napovídá, že na hru zkrátka je potřeba alespoň decentní hardware. Nároky (zatím neodladěné) hry jsou tak vysoké, že už někteří vtipálci na internetu vyzývají, aby se Cyberpunk stal po vzoru legendárně náročného Crysis novým zatěžkávacím testem pro PC sestavy. Konzoloví hráči na tom jsou podobně, starší xboxy a playstationy si se hrou poradí jen stěží, vyhráno nemají ani ti s novějšími.

Co kdybyste problém s vhodným hardwarem mohli nechat na někom jiném a hru si užili v klidu s pomocí starého notebooku, Chromecastu zapojeného k televizi nebo dokonce na mobilu? Ještě před pár lety by to bylo úplné sci-fi, nyní je realitou streaming her, který vám umožní hrát vzdáleně ze serveru dané služby. Stačí k tomu prakticky jakékoliv zařízení s obrazovkou a podporujícím systémem a obstojné připojení k internetu.

Nebudu sáhodlouze vysvětlovat, jak takové služby fungují, moje dojmy z fungování všech střech dostupných služeb v Česku si můžete přečíst zde: xCloud (Microsoft), GeForce Now (Nvidia), Stadia (Google). Poslední dvě jmenované aktuálně nabízejí i streaming Cyberpunku 2077. 

Na obou jsem hdu vyzkoušel a porovnal, jak si stojí oproti klasické verzi na PC. V textu tedy najdete srovnávací obrázky, jak vypadá na Stadii, GeForce Now, slabším PC se středními detaily a na výkonném s maximálními.

Zaplať hru a rovnou hraj

Každá platforma k vlastnictví hry přistupuje jinak. Zatímco na Stadii si musíte koupit přímo verzi určenou pro tuto streamovací službu a jinak si ji nezahrajete, u GeForce Now se počítá vaše vlastnictví z jakéhokoliv z následujících digitálních obchodů: Steam, GOG nebo Epic Games Store. Služba od Nvidie vám technicky může sloužit i jako přechodný bod ve chvíli, kdy teprve šetříte na nové PC a hru si jednou chcete zahrát i na vlastním hardwaru, zatímco hra na Stadii je zkrátka jen tím a ničím jiným.

Cyberpunk 2077 - GeForce Now

Cyberpunk 2077 - GeForce Now

Cyberpunk 2077 - Stadia

Cyberpunk 2077 - Stadia

Cyberpunk 2077 - PC, max detaily + RTX

PC, max detaily + RTX

Cyberpunk 2077 - PC, střední detaily

PC, střední detaily

Tomu odpovídá uživatelský komfort. Zatímco přes GeForce Now v podstatě hru emulujete tak, jak vypadá na vašem PC, tedy včetně veškerých nastavení grafiky a podobně, Stadia verze už je více „konzolovou“ záležitostí, takže místo všemožného vrtání se ve volbách vám zkrátka přímo v menu hry nabízí jen volbu „kosmetických“ efektů, jako je filmové zrno nebo odlesky jako ve filmu a režim kvality (4K rozlišení při 30 FPS) nebo výkonu (Full HD při 60 FPS). První je podmíněn vlastnictvím předplatného Stadia Pro. U Nvidie zase musíte předplatné vlastnit kvůli tomu, abyste mohli hrát déle než hodinu v kuse.

Na čem jsem hrál

Stadia + GeForce Now - připojení k internetu 150 MB/s, ping 6 milisekund

PC sestava pro střední detaily: procesor Ryzen 5 3600, grafická karta Sapphire Radeon RX 580 4 GB, 16 GB RAM (Full HD rozlišení)

PC sestava pro maximální detaily a ray-tracing: procesor Ryzen 5 3600, grafická karta ASUS TUF RTX 3080 10 GB, 16 GB RAM (1440p rozlišení)

Komfortem myslím i to, že hru nemusíte stahovat, zkrátka jen zakoupíte a jdete přímo hrát. Stahování i větších objemů dat sice pro mnoho domácností není zdaleka takový problém jako dříve, ale i tak ušetřený čas potěší, ať už před prvním spuštěním, nebo v případě, kdy byste v roli běžného PC hráče museli čekat, až se stáhne nějaký masivnější patch.

Z mojí zkušenosti musím potvrdit, že v co největší „blbuvzdornosti“ je Stadia o poznání napřed. Hru jen vyberete ve vaší knihovně, kterou načtete ve webovém prohlížeči Google Chrome, zmáčknete tlačítko vstupu do hry a jde se na věc. U GeForce Now musíte v aplikaci nejprve načíst virtuální plochu a případně se přihlásit (minimálně při prvním spuštění) do obchodu, kde hru vlastníte. Až pak můžete spouštět. Poté klient dělá většinu věci za vás, ovšem načítání se i tak protáhne.

Cyberpunk 2077 - GeForce Now

Cyberpunk 2077 - GeForce Now

Cyberpunk 2077 - Stadia

Cyberpunk 2077 - Stadia

Cyberpunk 2077 - PC, max detaily + RTX

PC, max detaily + RTX

Cyberpunk 2077 - PC, střední detaily

PC, střední detaily

Schválně jsem zkusil změřit, jak dlouho zabere samotný vstup do hry, tedy od kliknutí na tlačítko spustit až po moment, kdy jste přímo ve hře. Na mém PC s rychlým M.2 SSD diskem to zabere 40 sekund, Stadia je na druhém místě s 65 sekundami a nejpomalejší je GeForce Now, kde vstup do hry trval 82 sekund.

Pozor si u GeForce Now dejte na fakt, že pokud hru spouštíte v nějakém více frekventovaném čase, nebo v momentě, kdy takto proslulá hra vyjde, budete stát ve frontě. Zatímco ve Stadii jsem ani jednou nečekal na vpuštění do hry, u GeForce Now jsem byl třeba až 500. v pořadí a čekání zabralo v tomto nejhorším čase okolo dvaceti minut.

Cyberpunk 2077 - GeForce Now

Na GeForce Now občas musíte čekat

Obě služby si vedou skvěle

Jedna věc je samozřejmě vše okolo, druhá samotná hra a to, jak se přes stream hraje. Ano, má to své mouchy a služby ještě mají co ladit, ovšem jádro funguje, a to překvapivě dobře. To, co mne na obou službách vytáčelo nejvíc, byl fakt, že si neporadí s mým 1440p monitorem. Obě zkrátka pracují s tím, že hru hrajete buď ve Full HD, nebo v případě Stadie i ve 4K, ale cokoliv mezi tím vám s obrazem začne dělat psí kusy. 

Na Stadii jsem měl grafiku až nepříjemně rozostřenou, na GeForce Now zase „kostičkovala“. Ovšem to byla chyba na mojí straně, byť by obě služby měly do budoucna počítat i s takovou situací.

Cyberpunk 2077 - GeForce Now

Cyberpunk 2077 - GeForce Now

Cyberpunk 2077 - Stadia

Cyberpunk 2077 - Stadia

Cyberpunk 2077 - PC, max detaily + RTX

PC, max detaily + RTX

Cyberpunk 2077 - PC, střední detaily

PC, střední detaily

Připojíte-li Full HD obrazovku, nebo zkrátka nastavíte toto rozlišení na té s jiným, najednou obě služby prokouknou a začnou ukazovat, že je o co stát. I tak bych obraz u žádné z nich nenazval v porovnání s nativním rozlišením PC verze jako ostrý (viz srovnávací obrázky), ale hratelné to zcela jistě je.

Spotřeba dat

Stadia

  • 4K rozlišení: až 20 GB za hodinu
  • Full HD rozlišení: až 12,6 GB za hodinu
  • HD rozlišení: až 4,5 GB za hodinu

GeForce Now

  • Standardní režim (Full HD): až 10 GB za hodinu
  • Režim úspory dat: až 4 GB za hodinu

Stadia má jinak výhodu v možnosti vyššího rozlišení a celkově mi subjektivně přišla kvalita obrazu o něco lepší. Nevýhoda tkví v tom, že nepodporuje ray-tracing, naopak GeForce Now ano. Ve výsledku je služba od Nvidie hezčí, protože speciálně Cyberpunk získá zapnutím ray-tracingu ještě lepší atmosféru díky věrnějším odleskům různých neonů v kalužích, na naleštěných kapotách aut a podobně. 4K výhoda Stadie celkem rychle mizí v omezení 30 FPS a mně se také hrálo lépe raději v nižším rozlišení s 60 snímky za sekundu.

Chvílemi každopádně člověk skoro zapomíná, že přes stream hraje, tedy pokud má stabilní připojení k internetu. Já jsem nic neriskoval a hrál pouze na domácím internetu vedeným kabelem až do PC, za několik hodin hraní jsem v drtivé většině případů nenarazil na moment, kdy by hra zaváhala, provedla nějakou opravdu viditelně opožděnou reakci, nebo se celá zasekla.

Jedinou výjimkou byl okamžik ráno na Stadii, kdy byla služba evidentně přetíženější než obvykle a odezva byla znatelně pomalejší a s tím byla znát i horší (neostřejší) kvalita obrazu. V tu chvíli bych zážitek označil za hranicí únosné hratelnosti.

Cyberpunk jsem rovněž hrál i na mobilu s pomocí připojeného gamepadu na domácí 5GHz wi-fi. Ačkoliv v tomto případě jsem v jednu chvíli narazil na zakolísání a viditelné narušení kvality obrazu (což samozřejmě byla chyba „na mém přijímači“), i tak bych hraní označil jako pohodlné. Samozřejmě v rámci možností toho, co lze očekávat od AAA hry na malé obrazovce mobilu.

Cyberpunk 2077 - GeForce Now

Cyberpunk 2077 - GeForce Now

Cyberpunk 2077 - Stadia

Cyberpunk 2077 - Stadia

Cyberpunk 2077 - PC, max detaily + RTX

PC, max detaily + RTX

Cyberpunk 2077 - PC, střední detaily

PC, střední detaily

Vyhlásit v tomto duelu vítěze je hodně obtížný úkol, protože obě služby mají něco do sebe. Stadiu bych doporučil těm, kteří ve streaming plně věří a do budoucna neplánují investovat do vlastního výkonného hardwaru či konzole. Je zároveň i uživatelsky přívětivější, byť rozhraní samotné služby by se mohlo ještě zlepšit (Google slíbil, že na tom již pracuje).

GeForce Now je naopak šikovným pomocníkem ve chvíli, kdy jako já čekáte na vlastní výkonný hardware a nechcete riskovat, že se chudák vaše postraší grafická karta zapotí už jen v menu nové náročné hry. Do budoucna máte hru stále připravenou na spuštění v klasickém režimu a do té doby si ji můžete vychutnat v pohodlném Full HD rozlišení při 60 FPS a navíc s ray-tracingem. A nebo když chcete hrát na cestách vaše běžné kopie her.

Streaming si každopádně vede překvapivě dobře. Představa, že bychom si v budoucnu pouštěli hry stejně pohodlně jako seriály na Netflixu a nestarali se o to, zda musíme snížit detaily z ultra high na medium, aby nám fungovaly na PC dobře, zní velmi dobře. Jen aby se naši poskytovatelé internetu připravili na to, že v budoucnu budou jejich zákazníci-hráči ještě o dost náročnější.

Autor:

Cyberpunk není první. Hry plné bugů, které i tak skvěle pobavily

Assassin’s Creed: Unity

Porodní bolesti se netýkají jen Cyberpunku 2077. Podobně problematických her je mnohem víc. Pojďme...

Nový patch do Cyberpunku 2077 přinesl kromě oprav i další zásadní chybu

Cyberpunk 2077

VIDEO Dlouho očekávaná záplata trestuhodně rozbité hry Cyberpunk 2077 reputaci CD Projektu nezlepšila....

Podívejte se, jak mohl vypadat Johnny ze Cyberpunku, nebýt Keanu Reevese

Grafický koncept ze Cyberpunku 2077

Herec Keanu Reeves se stal bez diskusí hlavní tváří loňského hitu Cyberpunk 2077. Ještě než ale...

Cyberpunk 2077 byl opět odložen, tentokrát na prosinec

Cyberpunk 2077

VIDEO Jedna z nejočekávanějších her letošního roku se opět zpozdí, tentokrát jen mírně a snad už...

Limitka Xboxu One X v motivech Cyberpunku 2077 obsahuje tajný vzkaz

Xbox One X Cyberpunk 2077 Limited Edition

Konzole Xbox One X s upraveným vzhledem v motivech očekávané hry Cyberpunku 2077 je nejenom krásná,...

  • Nejčtenější

Muslimové protestují proti střílečce, jde prý o simulátor vraždění Arabů

Chystaná střílečka Six Days in Fallujah opět budí emoce. K řadě kritiků, kterým zpracování kontroverzního vojenského...

Rozdávání her zdarma stojí Epic miliardy. Je to součást plánu tvrdí Sweeney

Snaha prosadit se na trhu s digitálním prodejem videoher stojí Epic stovky milionů dolarů každý rok. Díky obrovským...

Youtuber seřadil herní světy podle velikosti. Platí, že větší jsou lepší?

Vydavatelé her s otevřenými světy se stále více soustředí na to, nabídnout hráčům co nejvíce prostoru k vyblbnutí. Díky...

Očekávaný Age of Empires 4 vyjde ještě letos, nový trailer navnadil

Microsoft konečně poodhalil víc detailů o chystaném pokračování strategické série Age of Empires 4. Pokud odhlédneme od...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Bláznivý voyeur Tichý. Žil jako bezdomovec, dnes jeho fotky stojí statisíce

Premium V jeho domě se fotky válely po zemi, padal na ně prach i bláto z bot. Na téměř každé z nich byla skvrna od kávy nebo...

Za fotky nehody Philipa nabízeli obří sumu. Neprodal jsem, říká exšéf Kladrub

Premium Když v roce 1996 přijela do Čech britská královna Alžběta II., snad nikdo nemohl velkému milovníkovi koní a jejich...

Svačiny jsou zbytečné. Stačí jíst dvakrát denně, vysvětluje profesor Anděl

Premium Nadváhu má v Česku až 44 procent mužů a 31 procent žen. A obezitu dalších 20 procent mužů a 18 procent žen. Statisíce z...

  • Další z rubriky

Ucpat Suez můžete i vy sami. Bizarní událost přilákala hráče her

Loď, která na téměř týden ucpala Suezský průplav, neunikla pozornosti ani tvůrcům her a modderům. K této poněkud...

Hry tak depresivní, že budete potřebovat psychoterapii

Premium Obvykle se tvůrci snaží přicházet s hrami, které vám zvednou náladu. To ovšem neplatí pro následující případy. Rozhodně...

ANKETA: Resident Evil slaví 25. narozeniny. Patříte mezi fanoušky?

V pondělí 22. března uběhlo přesně 25 let od vydání prvního dílu z hororové série Resident Evil. Napište nám, zda...

The Binding of Isaac je po deseti letech kompletní, je to ikona žánru

Finální dodatek pro hru The Binding of Isaac s podtitulem Repentance je konečně venku, a je to patrně poslední...

SOUTĚŽ: Vyhrajte pomůcku, na které se děti naučí bezpečně padat a lézt
SOUTĚŽ: Vyhrajte pomůcku, na které se děti naučí bezpečně padat a lézt

Soutěžte o Climbou žebřík – pomůcku, která dětem poskytne bezpečnou možnost rozvíjet pohybové dovednosti a budovat sílu. Jeho výška je pro děti...

Kuchyň mají na terase. Šílený plán mladých manželů je geniální

Honza a Katka se po svatbě nastěhovali do domu svých prarodičů. V patře, které obývají, jim však chybí kuchyň. A tak...

Princ Harry se vrátil do Británie na pohřeb dědečka, karanténu nestihne

Britský princ Harry přiletěl z Los Angeles na pohřeb svého dědečka prince Philipa. Na letišti Heathrow ho v neděli po...

Podstoupím úpravu prsou. Není čas cvičit a chroustat mrkev, říká Kalivodová

Andrea Kalivodová (43) se svěřila s tím, proč se rozhodla podstoupit remodelaci prsou. Operní pěvkyně v rozhovoru pro...

Pohřeb prince Philipa se bude konat 17. dubna, Harry dorazí bez Meghan

Buckinghamský palác oznámil, že pohřeb zesnulého prince Philipa se bude konat 17. dubna. Zároveň potvrdil, že princ...

Karel neskrýval, že chce syna, prozradila těhotná Lilia Khousnoutdinova

Lilia Khousnoutdinova (32) a Karel Janeček (47) se za pár týdnů dočkají miminka. Publicistka, návrhářka a cestovatelka...