Premium

Získejte všechny články
jen za 49  Kč / 1. měsíc

Světově unikátní továrna v Podkrkonoší pěstuje řasy v bioreaktorech

  9:50
V areálu bývalé podkrkonošské textilky v Mostku funguje unikátní hi-tech závod, kde pěstují sladkovodní řasy. Mikroorganismy 24 hodin denně cirkulují v bioreaktorech, které jsou první svého druhu na světě. Výsledný produkt, silný antioxidant, se používá pro farmaceutický, kosmetický a potravinářský průmysl . A také mu za svou barvu vděčí plameňáci, lososi, krevety nebo humři.
Unikátní výrobna řas v Mostku na Trutnovsku.

Unikátní výrobna řas v Mostku na Trutnovsku. | foto: Tomáš Plecháč

Přestože v Mostku na Trutnovsku nejsou zrovna ideální podmínky pro pěstování sladkovodních řas, právě tam vzniklo hi-tech pracoviště, které nemá na světě obdoby. V patentovaných bioreaktorech cirkuluje roztok živin, vody a mikrořasy haematococcus pluvialis, která obsahuje astaxanthin – nejsilnější přírodní antioxidant.

Vysoce sofistikovaná výrobna vyrostla na základech někdejší textilní továrny Tiba, hned vedle elektrárny na biomasu. Špičkové technologie závodu si vysloužily nominaci do letošního ročníku soutěže Stavba roku Královéhradeckého kraje.

Mostek je jedním z pouhých osmi míst na zeměkouli, kde se pěstují sladkovodní řasy pro výrobu astaxanthinu, který zpracovává kosmetický, potravinářský a farmaceutický průmysl. Závod jako jediný používá speciální plastové bioreaktory, ve kterých proudí voda s řasami, vyvinuté odborníky na univerzitě v německém Stuttgartu.

„Tento způsob pěstování je unikátní, jelikož jsme museli reagovat na naše přírodní podmínky. Máme málo slunce i tepla, nahrazují to technologie, se kterými pracujeme,“ říká duchovní otec projektu a jednatel společnosti Algamo Otto Dobřichovský.

Zelená se mění v červenou

Dvě haly naštosované bioreaktory, ve kterých pod tlakem cirkuluje lidským okem sotva viditelná řasa, vypadají jako futuristické laboratoře z románů Julese Verna. Panely jsou umístěné v několika symetrických řadách, zatímco v přízemí mají barvu zelenou, v prvním patře sytě červenou. Změnu barvy způsobuje reakce rostoucí řasy na rozdílné podmínky v intenzitě světla, teploty a dávkování živin.

Závod v Mostku

  • Je schopný za rok vyrobit 20 tun řasy s tříprocentním podílem astaxanthinu. Vybudování stálo 330 milionů korun.
  • Podkrkonošská výrobna stojí na ploše 6 400 metrů čtverečných a je propojena s elektrárnou na biomasu, odkud získává odpadní teplo.
  • Vodu čerpá z vlastní studny, recykluje ji a znovu používá při kultivaci řasy.
  • V současnosti zde pracuje téměř 20 zaměstnanců.
  • Společnost Algamo má obdobnou vlastnickou strukturu jako sousední elektrárna na biomasu: společnost Dewarec a investiční fond RSJ Private Equity.

Kromě přesně stanovené teploty a dávkování živin k růstu organismu přispívá speciální osvětlení, které se nachází u každého bioreaktoru. V přízemí diody svítí červeně a bíle, ve druhé hale na řasy problikává modrá a červená.

V pouštních výrobnách cirkuluje roztok v kilometrech trubek, bioreaktory naproti tomu umožňují osvítit velkou plochu s malým množstvím roztoku na mnohem menším prostoru. Chytré technologie hlídají teplotu a čistotu vody i správnou kombinaci živin. Mikroorganismy, které se v bioreaktorech neustále množí, jsou totiž extrémně háklivé na náhlé změny prostředí. Pokud by teplota v místnosti přesáhla stanovenou hranici, zahynou.

Voda s řasami cirkuluje v bioreaktorech nonstop 24 hodin denně. Veškeré technologie odborníci řídí z velína, na šesti monitorech mají dokonalý přehled o procesu výroby. Chemici v laboratořích udělají každý den okolo 120 analýz. „Pěstování řasy je velice složité, klade velký důraz na udržení podmínek, které zaručují produktivní schopnost řasy. Celý systém je uzavřen. Filtrujeme vodu a čistíme vzduch, aby se dovnitř nedostaly zvenku žádné bakterie,“ poznamenává Otto Dobřichovský. Podle něj jsou v Evropě pouze dvě laboratoře, které jsou schopné dělat komerční analýzu astaxanthinu.

Farmaceutické firmy z něj vyrábějí výživové doplňky i masti

„V momentě, kdy jsou řasy dostatečně velké, přečerpají se do horní haly, kde jsou jiné podmínky. V červené fázi řasa dostává méně živin a naopak více tepla a světla, změní barvu a začne produkovat astaxanthin,“ vysvětluje marketingový manažer společnosti Algamo Petr Kubernát. Jakmile řasy mají dostatečné množství látky, pracovníci plastové náplně vypustí a obsah nasměrují do odstředivky.

Výsledným produktem je cihlově červený prášek na první pohled nerozeznatelný od sušené papriky. Skladuje se v mrazicím boxu. Po extrakci oleje z řasy vznikne oleoresin.

Astaxanthin platí za nejsilnější přírodní antioxidant. Farmaceutické firmy z něj vyrábějí výživové doplňky, kapsle nebo masti. Zvířata, která řasy a rostliny s touto látkou konzumují, mají charakteristické červené zbarvení. Astaxanthinu za svou barvu vděčí plameňáci, lososi, krevety nebo humři.

Mostek přitahuje pozoruhodné investiční záměry jako magnet. V roce 1885 zde továrník Adolf Mandl založil tkalcovnu bavlny a položil tak základ k rozvoji textilního průmyslu v celém kraji.

Když v roce 2007 mostecká textilka pod hlavičkou společnosti Tiba ukončila provoz, zdálo se, že průmyslový areál bude mít stejný osud jako další textilky v regionu. Už o dva roky později však vznikl projekt na stavbu elektrárny na biomasu s výkonem pěti megawattů. Zkušební provoz zahájila v roce 2013.

Ve stejné době se také začala rodit myšlenka na vybudování výrobny sladkovodních řas. „Elektrárna produkuje velké množství tepla. Říkal jsem si, že by byla škoda jen tak ho pouštět do vzduchu. Navíc se v průběhu výstavby změnila legislativa, politici výrobu elektřiny v elektrárnách vyjmuli z podpory obnovitelných zdrojů. Bylo tudíž i nutné najít něco, co odpadní teplo využije,“ vysvětluje Otto Dobřichovský, který projektoval výrobnu řas i supermoderní elektrárnu.

  • Nejčtenější

Jediný terénní jeřáb v Česku staví na svazích Orlických hor novou lanovku

Sloupy pro novou šestisedačkovou lanovku v Deštném v Orlických horách vyzvedl na betonové patky dálkově ovládaný pásový jeřáb, který je jediný svého druhu a velikosti v republice. Horské středisko do...

24. července 2024  6:40

Rekord nevydržel ani týden, u Hradce se řidič hnal rychlostí 191 km/h

Další šofér přišel na Královéhradecku o řidičský průkaz kvůli příliš rychlé jízdě. Na silnici první třídy mu policisté u Třebechovic pod Orebem mimo obec naměřili rychlost 191 kilometrů za hodinu....

24. července 2024  17:21

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Tragikomický dvojdotek změnil euforii na zmar. Nešťastník Trubač se podivoval nad VAR

Vše pro Daniela Trubače začalo až komickým ukopnutím. Po pár vteřinách se pro něj a jeho spoluhráče situace proměnila v nepopsatelnou radost, aby za pár minut bylo zase všechno jinak. A nakonec z...

22. července 2024  8:53

Hradec - Teplice 1:0, gól hostů v závěru kuriózně neplatil, pak se trefil Spáčil

Devadesát minut nudy, v nastavení pak nevídané drama. Tepličtí fotbalisté v úvodním dějství nového ročníku v Hradci Králové v samém závěru skórovali, ale na doporučení videoasistenta gól kvůli...

21. července 2024  19:40,  aktualizováno  21:55

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Při požáru bytového domu v Jičíně zemřel muž, další dva lidé jsou vážně zraněni

Dva záchranářské vrtulníky a sedm hasičských vozidel zasahovalo v úterý odpoledne u požáru bytového domu v Jičíně. Podle svědků plamenům předcházel výbuch. Zdravotníci potvrdili jednoho zemřelého...

23. července 2024  13:55,  aktualizováno  24.7 17:10

Pes Avatar míří do Konga, má být postrachem pašeráků. Vyčenichá slonovinu i munici

Rok a půl starého belgického ovčáka Avatara symbolicky předali zástupci dvorského safari parku a projektu Malina pro slona celníkům z Konga. V pětimilionové africké zemi bude speciálně vycvičený pes...

26. července 2024  17:35

Za výbuch domu může fotovoltaika, řekli hasiči. Plameny přehřály baterii

Vyšetřovatelé hasičů uzavřeli vyšetřování červnového výbuchu v rodinném domku v Šonově nedaleko Náchoda. Podle nich za něj mohla závada na fotovoltaické elektrárně. Blíže ji určit nedokázali, jejím...

26. července 2024  8:41

Místo splachování stačí zasypat. Toalety v Prachovských skalách vyrobí hnojivo

V Prachovských skalách v Českém ráji slouží turistům první dva kompostovací záchody v kraji. Budky inspirované tvarem šnečí ulity navrhli studenti hradecké stavební školy. Správci přírodní památky si...

25. července 2024  18:10

Pro dvě přetížené křižovatky v Hradci budou koncerty Eda Sheerana zkouškou

Dvojice křižovatek mezi zónami Aldis a OBI v Hradci Králové je nejrizikovější v kraji. O víkendu 27. a 28. července navíc zažijí výrazný nápor řidičů, kteří pojedou do Parku 360 na koncerty světové...

25. července 2024  11:59

Tajný trik na intimní hygienu v létě
Tajný trik na intimní hygienu v létě

Na trhu s intimní kosmetikou již existuje tolik produktů, ze kterých si můžeme vybrat: gely, emulze, pěny... My vám však pomůžeme s výběrem. Naše 3...

Můj syn Xavier zemřel, říká Musk o transgender dceři. A chce zničit „virus woke“

Miliardář Elon Musk tvrdí, že byl podveden, když dovolil svému synovi stát se transgender ženou. V rozhovoru s...

Ruská kráska Sofja Lebeděva šla donaha v seriálu Vikingové: Valhalla

Bývalá gymnastka Sofja Lebeděva (30) potěšila fanoušky seriálu Vikingové: Valhalla, když se v jedné ze scén nového dílu...

Sto tun obilí za hodinu. Na Hané mají výjimečný kombajn, jeden z patnácti na světě

Až sto tun obilí dokáže za hodinu sklidit nový kombajn CR11 firmy New Holland, který vyjel do obilných lánů v okolí...

Rozvádím se, oznámila dubajská princezna na Instagramu manželovi a jeho milenkám

Dubajská princezna Mahra (30) a její manžel šejk Mana Bin Mohammed Al Maktúm (25) se po loňské svatbě rozvádí. Dcera...

Olympiáda je festival sexu pro sportovce, potvrzují bývalí účastníci

Olympijská vesnice mi dala za dva týdny víc sexu než zbytek mého života, tvrdí bývalý olympionik Matthew Syed....