Úterý 13. dubna 2021, svátek má Aleš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 13. dubna 2021 Aleš

Hejtman kontroloval dětský domov, hradecká koalice se kvůli tomu hádá

  10:39
Koalice vládnoucí v Královéhradeckém kraji se rozhádala. Stačila k tomu návštěva hejtmana Jiřího Štěpána v dětském domově, který spadá pod radní Martinu Berdychovou. O závady tolik nejde, byť nedávná tragédie ve Vejprtech působí jako memento. Krajské vládě vadí spíš únik informací.

Mezi hejtmanem Jiřím Štěpánem a náměstkyní Martinou Berdychovou to skřípe kvůli hejtmanovu výjezdu. | foto: Martin Veselý, MAFRA

Koaliční hádky často vznikají pro maličkost. Takový je i spor hejtmana Jiřího Štěpána (ČSSD) s náměstkyní Martinou Berdychovou (Východočeši), jejž odstartovala hejtmanova návštěva v Dětském domově v Sedloňově.

Fotogalerie

Na adresu kraje údajně již před několika měsíci přišlo několik podnětů od bývalých i současných zaměstnanců domova, které popisovaly prý nebývale velkou fluktuaci personálu, závažné technické nedostatky, nepořádek i mizernou atmosféru atmosféru.

Když pak v neděli 19. ledna při tragickém požáru zahynulo osm klientů domova pro hendikepované ve Vejprtech, Štěpán se rozhodl pro neohlášenou návštěvu v Sedloňově.

„To, co jsem spatřil, opravdu nebylo uspokojivé. I ze svého laického pohledu jsem viděl podněty, které mě zarazily. Technické vybavení dětského domova by určitě mělo vypadat lépe, potvrdila se i fluktuace zaměstnanců. Sice nejsem bezpečnostní technik ani stavař, ale viděl jsem některé věci, které podle mého názoru lze opravit poměrně rychle, například závady nábytku. Některé závady byly i náročnějšího charakteru, například instalace vody,“ říká Štěpán.

Problémem není přepadová kontrola hejtmana v Sedloňově, v podstatě by se daly přivřít oči i nad závadami, které v dětském domově odhalil.

Skutečnou nesnází pro koalici je, že informace o návštěvě a technických nedostatcích unikly z krajského úřadu. Ani téměř tři a půl roku od voleb si vedení hejtmanství nedokázalo vytyčit jasné mantinely pravomocí.

Neshodnou se, jestli hejtmanův postup byl nepřiměřený

„Považuji to za nepřiměřený zásah. Jsem ráda, když jakýkoli člen rady i hejtman jezdí do našich příspěvkových organizací, jen si to musíme lépe komunikačně nastavit. Na rozdíl od svých kolegů znám tu situaci detailněji a dlouhodobě. Politické věci bychom si měli řešit mezi sebou a netahat do toho někoho, komu by to mohlo hodně ublížit, což děti v dětském domově jsou,“ zdůrazňuje náměstkyně Berdychová.

„Nemyslím si, že to jsou nepřijatelné zásahy. Stejně jako já i každý člen rady, ale i zastupitel kraje může jet kamkoli a do jakéhokoli zařízení. Otázka však je, jak to bude vykomunikováno. Má návštěva také nebyla kvůli jednomu podnětu. Vše bylo dlouhodobějšího charakteru, řešil jsem to už od konce minulého roku a informace, které jsem dostával, ve mně nebudily dojem, že je vše v pořádku, a proto jsem to chtěl na vlastní oči vidět. Jak se říká, lepší jednou vidět než stokrát slyšet,“ nesouhlasí hejtman se slovy o nepřijatelném zásahu.

Domov přišel o ředitele, nová ředitelka je tam krátce

Podle Berdychové by drobné závady mohl spatřit kdokoli v kterémkoli podobném zařízení. V Sedloňově se prý potíže datují do doby, kdy se bývalý ředitel potýkal s těžkou nemocí, které nakonec podlehl.

„Nová ředitelka je tam asi jeden rok, snaží se to dávat dohromady, ale není to ještě vyřešeno zcela podle představ, ale věřím, že je vše na dobré cestě. Hlavně tam však potřebujeme stabilitu, aby všichni táhli za jeden provaz. Samozřejmě tam potřebujeme zlepšit i materiální zázemí,“ pokračuje náměstkyně.

Šéfka sedloňovského domova má i podporu obce. „Něco se kolem toho děje, ale jde to mimo obec, protože zřizovatelem je kraj. Můžu říct, že s paní ředitelkou jsme velmi spokojení,“ říká sedloňovská starostka Hana Ježková.

Hejtman tvrdí, že kontrolou mají projít všechna zařízení

Další dětské domovy jsou také ve Vrchlabí, Potštejně, Kostelci nad Orlicí, Dolním Lánově nebo v Nechanicích. Mohou se i tato zařízení chystat na kontrolu? Hejtman údajně podobné přepadové akce nechystá, ale k některým změnám nejspíš dojde. Tragédie ve Vejprtech je varováním.

„Mělo by dojít nejen k monitoringu všech sociálních zařízení, které jsou v majetku kraje, ale i v zařízeních, které zřizují obce. Nyní by měla následovat obecná kontrola v dětských domovech,“ upozorňuje Štěpán.

„Půjde především o dodržování požárně-bezpečnostních předpisů. Hlavně starší objekty by měly mít autonomní hlásiče požáru, ale i odnosové plachty kvůli případné evakuaci. V pořádku musí být únikové cesty včetně protipožárních dveří. Vše musí plnit svůj účel,“ říká hejtman.

Ústavy potřebují změny, děti z domovů mají potíž se uchytit

Aspoň v tom se hejtman shoduje s náměstkyní. „Přemýšlíme i o tranformaci ústavní péče. Řešíme, jak dětem pomoci při startu do nového života, ale nejde to všechno vyřešit ze dne na den,“ konstatuje Berdychová.

Souhlasí s tím i náměstek pro sociální oblast Vladimír Derner (KDU-ČSL), který upozorňuje také na složitý legislativní problém, který má jen velmi těžko uspokojivé řešení.

„Děti v domovech postupně procházejí působností hned tří resortů. Do tří let o ně pečují kojenecké ústavy, a tedy zdravotnictví, do 18 let je přebírá ministerstvo školství a poté – s nadsázkou – někdy řeší jejich přesun do některých nápravných zařízení ministerstvo spravedlnosti. Výchova v těchto institucích nemá příliš velké úspěchy. Odchovanci dětských domovů se dostávají do konfliktu se zákonem častěji, i jejich zapojení do života je horší,“ připomíná Derner problém, o kterém se příliš často nemluví.

  • Nejčtenější

Zbraňovou amnestii využil majitel k odevzdání tanku a samohybného děla

Zbraňová amnestie po dvou měsících přinesla i pořádné úlovky. Například královéhradecké policii odevzdal majitel...

Zemřel poslední krkonošský nosič Helmut Hofer, ikona Velké Úpy

Ve věku 88 let zemřel potomek slavného rodu vysokohorských nosičů Helmut Hofer z Velké Úpy. Byl posledním žijícím...

Když upozorním, že tunel Blanka vede až do zoo, jsem prý zlý, říká chovatel

Premium Chovatel exotických zvířat Antonín Hnízdil je odborníkem respektovaným ve svém oboru, ale pro některé obyvatele obce...

Obézní pacient musel do sanitky, ze 7. patra ho dostali pomocí žebříku

Neobvyklý zásah provedli profesionální hasiči u panelového domu v Náchodě. Potřebovali dostat do sanitky příliš těžkého...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Muž tajil hluchoněmému synovi jeho invalidní důchod, statisíce utratil

Kriminalisté prověřují jednání muže z Náchodska, který podle dosavadních zjištění podvedl a okradl svého...

Bláznivý voyeur Tichý. Žil jako bezdomovec, dnes jeho fotky stojí statisíce

Premium V jeho domě se fotky válely po zemi, padal na ně prach i bláto z bot. Na téměř každé z nich byla skvrna od kávy nebo...

Za fotky nehody Philipa nabízeli obří sumu. Neprodal jsem, říká exšéf Kladrub

Premium Když v roce 1996 přijela do Čech britská královna Alžběta II., snad nikdo nemohl velkému milovníkovi koní a jejich...

Svačiny jsou zbytečné. Stačí jíst dvakrát denně, vysvětluje profesor Anděl

Premium Nadváhu má v Česku až 44 procent mužů a 31 procent žen. A obezitu dalších 20 procent mužů a 18 procent žen. Statisíce z...

  • Další z rubriky

Když upozorním, že tunel Blanka vede až do zoo, jsem prý zlý, říká chovatel

Premium Chovatel exotických zvířat Antonín Hnízdil je odborníkem respektovaným ve svém oboru, ale pro některé obyvatele obce...

Kitesurfaře zahnal vítr na Rozkoši dál od břehu, zachránili je hasiči

Dva muži provozující kitesurfing na vodní nádrži Rozkoš na Náchodsku se o víkendu dostali do potíží. Skončili asi dvě...

Burianovy mamuty královédvorská zoo půjčila na výstavu do Znojma

Ze Dvora Králové odjelo do Jihomoravského muzea patnáct obrazů malíře pravěku Zdeňka Buriana. Stanou se ozdobou...

Každý kůň je jedinečný. Péči dám obyčejnému i tomu za stamiliony, říká podkovář

Premium Koně patří do života Martina Jirouška z Batňovic na Trutnovsku od dětství. Vyhledávaný podkovář šest let pracoval ve...

Kuchyň mají na terase. Šílený plán mladých manželů je geniální

Honza a Katka se po svatbě nastěhovali do domu svých prarodičů. V patře, které obývají, jim však chybí kuchyň. A tak...

Jak často se nakazí již očkovaní? Důkladná studie dala skvělé výsledky

Americké středisko pro kontrolu nakažlivých nemocí (CDC) ve svém časopise vydalo průběžné výsledky studie, která je...

Princ Harry se vrátil do Británie na pohřeb dědečka, karanténu nestihne

Britský princ Harry přiletěl z Los Angeles na pohřeb svého dědečka prince Philipa. Na letišti Heathrow ho v neděli po...

Pohřeb prince Philipa se bude konat 17. dubna, Harry dorazí bez Meghan

Buckinghamský palác oznámil, že pohřeb zesnulého prince Philipa se bude konat 17. dubna. Zároveň potvrdil, že princ...

Podstoupím úpravu prsou. Není čas cvičit a chroustat mrkev, říká Kalivodová

Andrea Kalivodová (43) se svěřila s tím, proč se rozhodla podstoupit remodelaci prsou. Operní pěvkyně v rozhovoru pro...