Sobota 28. května 2022, svátek má Vilém
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 28. května 2022 Vilém

Škola udržuje zámek v Kopidlně, ale žáků je málo. Kraj hledá řešení

  17:57
Střední zahradnická škola v Kopidlně na Jičínsku sbírá úspěchy v soutěžích, jenže jí ubývá žáků. Naplnila jen necelou třetinu své kapacity. Škola přitom udržuje rozlehlý areál zámku. Královéhradecký kraj už pro něj hledá další náplň.

Kopidlenská škola je jednou z nejznámějších zahradnických škol v Česku, v areálu si hýčká třetí nejvýznamnější historický skleník na našem území. Přesto se ani jí nevyhnul úbytek žáků, který postihl střední odborné školy a učiliště v regionu.

Zpráva České školní inspekce v únoru konstatovala, že kapacita školy je naplněna jen z 26 procent. Zatímco v roce 2006 ji navštěvovalo 239 žáků, v loňském školním roce jich bylo jen 101.

Pro kvalitu výuky může být nižší počet dětí ve zdejších dvanácti třídách přínosem, ale z ekonomického hlediska je to katastrofa. Škola musí pečovat o rozsáhlý areál zámku. Z porovnání s jinými školami, které mnohdy sídlí v jedné či dvou budovách, je jasné, že současný model není dlouhodobě udržitelný.

Jen zámecký park v Kopidlně má osm hektarů, dalších dvanáct hektarů má chovný rybník, který má škola k výuce oboru rybářství. K tomu se musí starat o 23 budov včetně někdejšího školního statku, dvanáct objektů v areálu je památkově chráněných. Přitom škola nemá oproti jiným žádné podstatné zvýhodnění.

„Areál je skutečně obrovský a žáků málo. Paní ředitelka tak nemá nárok na dostatek technických pracovníků. Ani reforma financování školství příliš nepomůže, nepedagogických pracovníků je potřeba daleko víc,“ míní náměstkyně hejtmana pro oblast školství Martina Berdychová (Východočeši).

Kraj chce proto najít pro zámecký areál v Kopidlně další náplň, aby veškerá údržba neležela na bedrech školy a prostory se využívaly efektivněji. Rada kraje už rozhodla o zadání zakázky na pasportizaci sedmi objektů. Ta má ukázat, v jakém jsou technickém stavu, a zmapovat objekty po stavební stránce.

Bude v zámku vzdělávací středisko či reprezentativní sídlo?

„Jsme úplně na začátku. Dohledáváme dokumentace k objektům. Třeba tělocvična byla postavená v akci Z, a kdybychom chtěli dělat nějakou její úpravu, nemáme žádné plány. Na zámek jsme zadali stavebněhistorický průzkum, protože to nám také chybělo. Jde o takovou inventuru, abychom pak mohli vymýšlet další záměry,“ vysvětluje Berdychová.

Fotogalerie

Cenu za vyhotovení nové dokumentace zatím kraj nezná, dodavatele bude teprve soutěžit. Dokumenty mají být hotové do konce příštího roku. Teprve pak se zřejmě rozhodne.

Ve hře je několik variant, hejtmanství by mohlo do zámku pustit soukromý subjekt nebo tam zřídit novou krajskou organizaci. Ta by mohla navazovat na školu a vzít zdejší skleníkové hospodářství k poskytování zahradnických služeb.

V areálu by však mohlo vzniknout i vzdělávací středisko, nejen pro školy, ale i pro úředníky. Zvažuje se i přestavba zámku jako reprezentativního sídla kraje, včetně ubytování.

„Měli jsme tento záměr na zámku ve Skřivanech, ale ustupujeme od toho. Vzdělávací centrum kraje bychom mohli přesunout do Kopidlna,“ přibližuje záměry kraje Berdychová.

Škola se snaží využít areál i s malým počtem dětí

To si však současné vedení školy zatím nedokáže představit. V zámku jsou učebny pro teoretickou výuku a kanceláře, kuchyň i školní jídelna s výhledem na zámecký rybník.

„I když máme méně žáků, stále je tu dvanáct tříd, jen jsou méně početné. Snažíme se prostory naplnit efektivně,“ říká ředitelka školy Lenka Nosková.

Podle kraje by se mohlo více výuky odehrávat v pavilonu učeben. Jde o budovu, která za socialismu vyrostla vedle historické konírny. I v ní jsou odborné pracovny, zázemí tam mají rybáři, je tam dílna, garáže a byty pro zaměstnance.

Studenti bydlí v domově mládeže, který je naproti zámku od 70. let. Škola má ještě garáže, sklady, v někdejší kotelně jsou zahradnické substráty a půl hektaru zabírá soustava skleníků.

„Snažíme se areál udržovat tak, aby vše bylo uživatelsky funkční. Někde to však nevypadá esteticky,“ přiznává ředitelka, když procházíme kolem oprýskaných zdí a vysklených oken v areálu starých skleníků.

„Všude se najde něco, co jsme nemohli opravit z finančních důvodů, nebo co nebylo nezbytně nutné pro provoz školy. Střechy jsou víceméně v pořádku, sociální zařízení jsme také rekonstruovali, aby bylo na moderní úrovni,“ říká.

Mají tu výstavní skleník. Obnovený park utrpěl při vichřici

Chloubou areálu je historický palmový skleník z roku 1894. Přestože ho škola v roce 2003 nechala zrekonstruovat, rozpadající se omítky opět volají po dalším zásahu. Přitom památka je třetí nejvýznamnější stavbou svého druhu v Česku, hned po sklenících v jihomoravské Lednici a v jihočeské Hluboké nad Vltavou.

„Před rekonstrukcí jsme se byli v Lednici podívat. Tam jsou podezdívky pískovcové, zatímco tady zděné. V Lednici jsou skla jednoplášťová, kdežto zde je zasklení dvouplášťové. Plechové topení instalované při rekonstrukci jsme nedávno nahradili původní litinou. Stěny uvnitř musíme pravidelně čistit, protože na nich kvůli vlhku rostou řasy,“ popisuje Lenka Nosková.

Škola před dvěma lety dokončila revitalizaci parku. Jenže přišla ničivá vichřice, která poslala k zemi řadu vzrostlých stromů a vytloukla skleněné tabule v některých sklenících. Mohutný dub před zámkem vysklil okna a poničil fasádu. I proto část průčelí nyní září novotou.

„Škoda tehdy byla asi dva miliony korun. Do zámku jsme se museli doslova prořezat. Náhradní výsadby budeme dělat ještě letos na podzim,“ doplňuje ředitelka.

  • Nejčtenější

Archeologové ukázali poklady od Jaroměře, stavbě obchvatu už nic nebrání

V trase budoucího obchvatu Jaroměře na Náchodsku objevili archeologové četné stopy osídlení. Pocházejí ze zemědělského...

Zatáčky budou bezpečnější. Jezdce i diváky v Hořicích ochrání žoky, sítě a ploty

Motocyklové klání 300 zatáček Gustava Havla v Hořicích, které se jezdí od roku 1936, bude letos bezpečnější pro jezdce...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Do začátku turistické sezony mají na Sněžce vzniknout nerezové zábrany

V nejbližších dnech začne stavba nových zábran na Sněžce. Půjde o více než sto sloupků, mezi nimiž budou natažené...

Na pokutách dlužil řidič i firma. Celníci zadrželi registrační značku auta

Při kontrole dálničních známek na D11 u Hradce Králové celníci dočasně zabavili registrační značku jednoho z vozů. Jeho...

Na jezu na Úpě se převrhla kánoe, jedno dítě skončilo v nemocnici

Na jezu na řece Úpě u Ratibořic na Náchodsku se v neděli odpoledne převrhla kánoe se ženou a dvěma dětmi. Na břeh se...

V předdůchodu si odpočinu a pak se uvidí. Možnost, o které se moc neví

Premium Má do penze pět let a je v předdůchodu na tři roky. Na víc totiž nemá naspořeno. Že to nejde? Ale ano. Legislativa to...

Mami, ty se uzdravíš! Jana Vránová o synově cestě do NHL i boji s rakovinou

Premium Před sedmi lety si prožila peklo. Bojovala s rakovinou lymfatických uzlin a nevěděla, jak to synovi, hrajícímu tehdy...

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

  • Další z rubriky

Nemocnice ve Dvoře Králové už staví operační sály, bez nich hrozil útlum

V nemocnici ve Dvoře Králové na Trutnovsku začala dlouho očekávaná stavba dvou nových operačních sálů za 95 milionů...

Archeologové ukázali poklady od Jaroměře, stavbě obchvatu už nic nebrání

V trase budoucího obchvatu Jaroměře na Náchodsku objevili archeologové četné stopy osídlení. Pocházejí ze zemědělského...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Na pokutách dlužil řidič i firma. Celníci zadrželi registrační značku auta

Při kontrole dálničních známek na D11 u Hradce Králové celníci dočasně zabavili registrační značku jednoho z vozů. Jeho...

Zájem o sdílená kola ve Dvoře Králové je, láká dotovaná čtvrthodina zdarma

Obyvatelé podkrkonošského Dvora Králové nad Labem si oblíbili sdílená kola. Za dva květnové týdny se zaregistrovalo...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Muž s penisem na předloktí. Pěstoval si ho šest let pro transplantaci

Je to vlastně příběh protkaný smutkem, groteskní fyzickou modifikací, ale se šťastným koncem. A též s mnoha otázkami....

Část dětí dostane 5 000 Kč automaticky, zbytek bude žádat elektronicky

Rodiče, kteří na své potomky pobírají příspěvek na dítě, dostanou státní pětitisícovou pomoc automaticky. Ostatní budou...

Češi posílají na pomoc Ukrajině „ďáblův kočár“

Po pondělním zasedání Kontaktní skupiny pro Ukrajinu zazněla na tiskové konferenci několikrát informace, kterou...

V Charkově se skrývá tajemný supertank, příliš drahý pro sériovou výrobu

Válka na Ukrajině vstupuje do nové fáze. Rusové se po Kyjevu stahují i z okolí Charkova a chystají se zřejmě soustředit...

Zakladatel Microsoftu Bill Gates používá mobil, který byste nečekali

Miliardář a zakladatel Microsoftu Bill Gates se pochlubil tím, jaký aktuálně používá smartphone. Ačkoli Microsoft...