Pátek 12. srpna 2022, svátek má Klára
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pátek 12. srpna 2022 Klára

Šimon zdolal půlmaratonskou trať, lidé se mu složili na pohon k vozíku

  7:24
Sportovní výzva se v Hořicích nečekaně změnila v charitu. Poté, co patnáctiletý student Šimon navzdory hendikepu zdolal půlmaratonskou trať, se mu lidé složili na přídavný pohon k vozíku.

Hořice se v posledních týdnech staly městem sportu a nezištné solidarity. Učitel tamního gymnázia přišel před prvním jarním dnem s výzvou 21 Challenge spočívající ve zdolání 21 kilometrů pěšky, během, na kole či jinak, která měla vytáhnout Hořické do přírody.

Účast sportovců předčila očekávání a přesáhla hranice města i republiky, ale zejména přinesla neplánovanou sbírku pro Šimona.

Šimon má postižené všechny končetiny, přesto zdolal 21 kilometrů v rámci hořické Challenge 21.

„Chtěl jsem, aby se lidé zvedli z gaučů, zaklapli laptopy a vyrazili do přírody. Akce 21 Challenge začala 21. března 21. roku 21. století a konala se na 21kilometrovém okruhu okolo Hořic, který původně kopíroval okres, abychom neopouštěli hranice města. Oslovili jsme i partnerské školy v Turecku, Řecku, Itálii a dalších zemích. Ohlasy byly pozitivní, podobnou akci spustili ve svých podmínkách,“ říká učitel Zemědělské akademie a Gymnázia Hořice Marek Palouš.

Šimon zabojoval na vozíku i s berlemi

K výzvě se připojil student Šimon, který s pomocí maminky a sourozenců urazil přes dvacet kilometrů na vozíku či s berlemi. Úctyhodný výkon inspiroval nápad, jak patnáctiletému chlapci pomoci. Brzy dostane k vozíku přídavný motor.

„Studuje u nás nejen Šimon, ale i jeho jednovaječné dvojče bratr Matouš a jejich sestra Alžběta. Když mi přišel elektronický záznam, že to společně s různými peripetiemi zvládli, zůstal jsem koukat. Šel mi mráz po zádech, když jsem si uvědomil, jak Šimon zabojoval,“ říká Marek Palouš.

„Řekl jsem si, že bych mu měl pomoci, aby se mohl hýbat nejen se svou rodinou, což je jistě skvělé, ale i sám. Přídavné kolečko s motorem a řidítky připomíná jízdu na kole, ale je velmi drahé. Reakce byla fantastická. Hořice se nerozhýbaly pouze po stránce fyzické, ale i emoční. Za necelý den bylo na kontě přes sto tisíc korun. Lidé přispívali po stokorunách, tisících, a dokonce i desítkách tisíc korun. To je skutečně úctyhodné,“ pochvaluje si Marek Palouš.

Dvojčata Šimon a Matouš se narodila předčasně v šestém měsíci těhotenství.

„Vážili 950 gramů. Každé čtvrté jednovaječné těhotenství postihuje transfúzní syndrom, kdy si jedno dvojče bere přes společnou placentu více a druhé méně. Kluci byli stateční, bojovali, dýchali sami. Matouš pak prodělal operaci srdce, u Šimona se rozvinula dětská mozková obrna, která mu komplikuje pohyb všech čtyř končetin a působí na každý orgán. Je to komplexní postižení. Kdyby přestal cvičit, celé tělo by se vtáhlo dovnitř, zjednodušeně řečeno umačkal by se,“ vysvětluje maminka Jitka Čepková.

Rodina žije v bývalé faře v Jeřicích u Hořic, odkud se také na náročnou trať vydala.

„Když jsme viděli, jak se toho účastní ostatní, řekli jsme si, proč se nepřidat. Maminka chodí každý den deset tisíc kroků a my vyrážíme s ní, tak jsme to s tím spojili. Dříve jsme se účastnili také pochodu O Žižkův štít, ale výzva byla náročnější. Občas to bylo hodně těžké, ale zvládli jsme to dobře za pět a půl hodiny. Nejtěžší byl jeden kopec, který jsem nemohl vyjet, takže jsem musel jít pěšky. Právě v takových situacích mi motorový pohon pomůže. Díky tomu budu samostatnější a zvládnu i kopce,“ vypráví Šimon na zahradě fary.

„Kopce byly opravdu náročné. Nahoře hodně foukal vítr, cestou dolů jsme museli brzdit, což také není jednoduché,“ potvrzuje Matouš, který je bratrovi velkou oporou stejně jako jedenáctiletá sestra Alžběta.

„Je moje velká pomocnice, kterou nám seslalo samo nebe. Je skvělou kamarádkou kluků. Při zdolávání výzvy byla hlavní asistentkou u vozíku, když se Šimon vydal na cestu sám o berlích. Jako překvapení nesla klukům sušenky,“ říká maminka dětí.

Motorový pohon ho osamostatní

„Šíma se už na motorový pohon těší, představuje si, že by mohl jet vlakem do Hradce nebo si zajet do lesa. Myslím si, že samostatnost, kterou tím nabude, mu velmi pomůže. Vždyť už se potřebuje trochu zbavit maminky a začít žít vlastní život. Zdánlivě prosté kolečko s motorem a řidítky mu k tomu určitě dopomůže. Na rovném terénu by mohl ujet až padesát kilometrů. Má to i tempomat, udržuje stejnou rychlost při cestě z kopce nebo do kopce, což je na běžném vozíku hrozná dřina,“ popisuje Jitka Čepková.

Nový pomocník by měl do Jeřic dorazit v příštích týdnech. Zdravotní stav Šimona pomáhají stabilizovat další pomůcky.

„Hrozí mu tři operace, on na ně však nechce. Snažíme se proto používat speciální pomůcky, abychom se jim vyhnuli. Sehnali jsme třeba bezvadné ortézy, které kopírují pohyb kotníku, takže může lépe chodit, jenže brzy mu budou malé. Ráda bych, aby mohl stát třeba u kuchyňské linky a udělat si sám čaj. K tomu by mu pomohl vertikalizační stojan, který drží tělo rovně a Šimon by mohl pracovat rukama, které má nyní zaměstnané berlemi. Hodil by se mu také pojezd do schodů v podkroví, kde máme místnost na cvičení, denně v ní chodí na pásu a rehabilituje. Je to stálá diagnóza. Jediné co můžeme dělat, je správně cvičit a udržovat Šimona v pohodě,“ říká maminka.

Autor výzvy 21 Challenge i sbírky Marek Palouš učí angličtinu a tělocvik a se Šimonem a jeho třídou už několikrát podnikl cyklistické výlet.

„Jeli jsme na speciálním elektrokole, na kterém jsem seděl vzadu a Šimon napůl seděl a napůl ležel přede mnou. Je to velmi chytrý a vnímavý kluk. Je trochu zakřiknutý, ale všechno okolo velmi intenzivně vnímá a pokud se k něčemu vyjadřuje, vždycky to má hlavu a patu. A myšlenku.“

Komunální a senátní volby 2022

Komunální volby se konají 23. a 24. září. Voliči budou vybírat nové členy zastupitelstev obcí, měst nebo městských obvodů. Tyto volby se spojí s volbami do třetiny Senátu, jejichž případné druhé kolo bude o týden později. V Královéhradeckém kraji se volí v obvodu Jičín.

Tomáš Czernin, Alexandr Hrabálek, Jan Malý, Adam ZárubaPavlína Springerová, Pavel Vrbický, Táňa Šormová, Jan Holásek

  • Nejčtenější

Metalový Brutal přidal jeden den i hororové podzemí. Zahraje 150 kapel

Kolem dvaceti tisíc fanoušků metalu se už po poledni začne sjíždět do Josefova na Náchodsku. Od úterý 9. srpna do...

Osmnáctiletá řidička nezvládla předjíždění, nárazem převrátila traktor

Osmnáctiletá řidička v osobním autě značky Audi nezvládla na Jičínsku předjíždění traktoru. o manévr se pokusila v...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Řidič v Hradci naboural se sportovním vozem do sloupu, z nemocnice utekl

Vůz Chevrolet Camaro boural v sobotu v Hradci Králové na rušné silnici u koupaliště Flošna. Řidič tam vůz odstavil, za...

OBRAZEM: Morový doktor a každé oko jiné. Pevností duní metalový festival

V josefovské pevnosti začal 25. ročník vyhlášeného festivalu tvrdé muziky Brutal Assault. Do Josefova u Jaroměře se...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Od horkého výfuku auta vzplála část pole u Smiřic, šofér dostal pokutu

Nešťastnou shodou okolností poškodil požár část obilného pole u Smiřic na Královéhradecku. Způsobilo jej osobní auto,...

Neklidné nohy či noční děs. Poruchy spánku předcházejí nemocem, říká neurolog

Premium Říká se, že dobrý spánek je sladší než med. Což naznačuje jeho hlavní funkci: nechat tělo odpočinout. A působí i coby...

Oktagon bez Rusů, zájem o ostrovy i kdo s kým o titul. Co chystá Novotný

Premium Letní turnaj na pražské Štvanici zaujal i uznávané zámořské experty, kteří se jinak výhradně věnují nejlepší soutěži...

Dnes se bavím líp i bez drog a alkoholu, říká terapeut a bývalý narkoman

Premium Jeho příběh je drsný, ale má happy end. Čtrnáctileté balancování na hraně s pervitinem, závislost, lži, prostitutky,...

  • Další z rubriky

Osmnáctiletá řidička nezvládla předjíždění, nárazem převrátila traktor

Osmnáctiletá řidička v osobním autě značky Audi nezvládla na Jičínsku předjíždění traktoru. o manévr se pokusila v...

Metalový Brutal přidal jeden den i hororové podzemí. Zahraje 150 kapel

Kolem dvaceti tisíc fanoušků metalu se už po poledni začne sjíždět do Josefova na Náchodsku. Od úterý 9. srpna do...

Kvůli srnci na silnici se srazila dvě auta, nakonec přejela i zvíře

Na silnici první třídy u Třebechovic pod Orebem na Královéhradecku se srazila dvě osobní auta kvůli přebíhajícímu...

Řidič v Hradci naboural se sportovním vozem do sloupu, z nemocnice utekl

Vůz Chevrolet Camaro boural v sobotu v Hradci Králové na rušné silnici u koupaliště Flošna. Řidič tam vůz odstavil, za...

Češka vyhrála soutěž krásy v Africe. Všichni si na mě chtěli sáhnout, říká

Sarah Horáková (18) odletěla do Afriky reprezentovat Česko na světovou soutěž krásy. Když první vicemiss České...

Budu znovu chodit a tančit, věří Vendulka z Básníků a vybírá peníze na léčbu

Herečka Eva Jeníčková (58), která se proslavila coby Vendulka utěšitelka ze série o Básnících, řeší zdravotní problémy....

Díky Stiflerově mámě jsem měla sex s nejmíň 200 lidmi, vzpomíná herečka

Americká herečka Jennifer Coolidge (60) ve filmech Prci, prci, prcičky hrála Stiflerovu mámu Jeanine, která měla...

Partner mě opakovaně vmanipuloval do trojky, vzpomíná hvězda Americké krásy

Mena Suvari (43) promluvila o sexuálním zneužívání, které zažila se svým expartnerem. Hvězda filmu Americká krása,...

Ropa už proudí, ale jen na Slovensko a do Maďarska. Česko problém dál řeší

Dodávky ropy jižní větví ropovodu Družba do České republiky obnoveny nebudou, oznámil ve středu slovenský přepravce...