Vozíčkář zvládl pouť do Santiaga, teď jezdí s filmem. Rád by inspiroval

  18:32aktualizováno  18:32
Loni Jan Dušek ujel po svatojakubské cestě víc než 600 kilometrů a ani jako hlavní hrdina filmu Camino na kolečkách se zatím nezastavil. Od podzimní premiéry absolvoval desítky besed a projekcí po celé republice. „Dokud cítím, že můžu, tak se o tu myšlenku rád podělím,“ říká.

Jan Dušek u poutního místa Cruz de Ferro | foto: Tomáš Lénárd

V létě královédvorský vozíčkář Jan Dušek vyrazil s doprovodným týmem na 634 kilometrů dlouhou cestu do španělského Santiaga de Compostela a s filmem teď pokračuje v cestách za diváky.

Cesta po slavné poutní stezce a to, co po ní následovalo, daly jeho životu nový smysl. „Netušil jsem, že to dosáhne takového rozměru. Můj život dostal směr, který předtím neměl,“ prozrazuje.

Fotogalerie

Jan Dušek má roztroušenou sklerózu, která ho před šesti lety upoutala na invalidní vozík. To mu však nezabránilo podniknout náročný výlet ze španělského Logroňa ke světoznámé bazilice v Santiago de Compostela.

Kromě filmového štábu s ním cestu absolvoval také dvorský dobrodruh Petr Hirsch a syn Jenda. Z Pyrenejského poloostrova se vrátili loni v červnu, dokument Camino na kolečkách měl ve Dvoře Králové nad Labem premiéru už v půlce října.

Film putuje po festivalech

Tím začal kolotoč promítání, besed a setkávání, který se ani na okamžik nezastavil.

„Po prvním promítání následovala města jako Praha, Brno, Olomouc nebo Jablonec nad Nisou. Všechna s účastí většiny filmového štábu. Už jsme navštívili desítky měst a ten kolotoč stále pokračuje,“ říká sedmatřicetiletý Jan Dušek.

Snímek se dokonce dostal na festival v Mexiku, další filmové přehlídky ho čekají: italský Turín, polská Vratislav nebo izraelský Tel Aviv. „To, že film viděly desítky, možná stovky Mexičanů, považuji za velkou čest,“ poznamenává.

Snímek se naposledy dostal do úzké nominace na nejlepší dokument na barcelonském Planet Film Festivalu. Tvůrce může pouze mrzet, že Camino na kolečkách nebude bojovat o Českého lva. Akademici film mezi vybranou pětici nenominovali. V českých kinech se bude promítat do konce letošního roku.

S diváky lomcují emoce, všímá si poutník

Film viděl Jan Dušek od premiéry nesčetněkrát a vždy si všímá, co záběry dělají s obecenstvem.

„Když sedím v kině, spíš se dívám do davu než na plátno. Líbí se mi, jak film lomcuje lidskými emocemi. Má sílu lidi rozplakat i rozesmát,“ poznamenává. S odstupem času je však k dokumentu kritičtější: „Vadí mi, že tam z mé strany nejsou slova pokory a úcty k týmu, který tam se mnou byl a bez kterého bych cestu nemohl absolvovat.“

Jan Dušek si na nudu v posledních týdnech rozhodně nemůže stěžovat. S Petrem Hirschem a tvůrci jezdí na besedy po školách, farnostech i domovech pro seniory.

„Mám radost, že to stále jede, i když naše cesta skončila už v červnu. Dostávám veskrze pozitivní reakce a lidé mají o besedy zájem. Těší mě, že jim můžu vyložit svůj příběh a říct jim, že na kolečkách život nekončí. Došlo mi, že když film inspiruje alespoň jednoho hendikepovaného, budu ten nejšťastnější člověk na světě, protože film splnil svůj účel. Myslím si, že se to podařilo. Sám netuším, jak dlouho to všechno ještě bude trvat,“ přiznává Dušek, ze kterého se stala dvorská „celebrita“. Lidé ho na ulici poznávají a oslovují.

Nominaci na cenu Ď poslal Domov svatého Josefa v Žirči

Pořád se rýsují další a další besedy. Nejnovějším počinem je putovní výstava, která měla zkraje února vernisáž v Křížové chodbě pražského Karolina. Nejsilnější okamžiky z cesty zachycuje 29 fotografií, přesně tolik dní putování po slavné svatojakubské cestě trvalo.

„Cílem výstavy je také poukázat na problematiku roztroušené sklerózy, fenoménu putování a představit i další alternativní poutní trasy nebo destinace,“ podotýká Petr Hirsch.

Od poloviny března do půlky dubna bude výstava k vidění v Domově svatého Josefa ve Dvoře Králové nad Labem-Žirči, který je jediným lůžkovým zařízením pro nemocné s roztroušenou sklerózou u nás. Právě Domov svatého Josefa, s nímž Petr Hirsch i Jan Dušek dlouhodobě spolupracují, nominoval oba aktéry na cenu Ď určené českým mecenášům a dobrodincům v různých odvětvích. Ze Dvora Králové výstava poputuje do broumovského kláštera.

Volby do EP proběhnou v České republice 24. a 25. května. Volební místnosti budou otevřeny v pátek od 14:00 do 22:00 a v sobotu od 8:00 do 14:00. Do Evropského parlamentu kandiduje 39 uskupení.

Nejčtenější

Mezi Výrovkou a Luční boudou je až deset metrů sněhu, fréza razí naslepo

Většinu sněhu odhrnuly rolby, fréza odstraňuje poslední metry.

Travers mezi Výrovkou a Luční boudou v Krkonoších prorážela sněžná fréza. Stroj se musel prokousat zhruba třímetrovou...

Labská přehrada odpouští málo vody, po deštích může přetékat vrchem

Labská přehrada u Špindlerova Mlýna v Krkonoších.

Přehrada Labská v Krkonoších je po posledních deštích už téměř plná. Protože v ní nyní kvůli rekonstrukci funguje jen...

Topící seniorky si nikdo nevšímal. Plavci mysleli, že splývá na hladině

Topící seniorky v bazénu si nikdo nevšímal

Dvě minuty ležela seniorka bezvládně na hladině bazénu v Hradci Králové s potopeným obličejem. Plavčíci ani návštěvníci...

Druhá liga: baráž o postup si zahrají Jihlava a Brno, o sestupu jasno není

Brněnští fotbalisté se radují z výhry nad Třincem a postupu do baráže o první...

Ve druhé fotbalové lize je kolo před koncem jasno o účastnících baráže. O postup mezi elitu budou hrát Jihlava a Brno....

Cesta Obřím dolem do sedla pod Sněžkou je zavřená, sníh prolomil lávku

Dřevěný mostek u Trkače v Rudné rokli poškodil nápor sněhu, jeden z nosníků se...

Část frekventované modré turistické cesty Obřím dolem na Sněžku v Krkonoších je uzavřena, a to v úseku od kapličky do...

Další z rubriky

Koalice v Hradci se pře, kdo dohlédne na územní plán. Jde o stamiliony

Předzahrádky královéhradeckých restaurací

Půl roku po komunálních volbách v Hradci Králové pokračuje „kolíkování“ dobytého území, tedy přerozdělování moci v...

Pravěcí lovci mířili Trutnovskem za zvěří, lavina nálezů mění dějiny

Archeolog Ondřej Tůma ukazuje štípanou industrii ze starší doby kamenné...

Pravěkých nálezů na Trutnovsku v posledních deseti letech přibylo. Ještě nedávno byly přitom spíš výjimkou. Zásadně...

Labská přehrada odpouští málo vody, po deštích může přetékat vrchem

Labská přehrada u Špindlerova Mlýna v Krkonoších.

Přehrada Labská v Krkonoších je po posledních deštích už téměř plná. Protože v ní nyní kvůli rekonstrukci funguje jen...

Advantage Consulting, s.r.o.
TECHNICAL WRITER

Advantage Consulting, s.r.o.
Královéhradecký kraj
nabízený plat: 30 000 - 45 000 Kč

Najdete na iDNES.cz