Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Debata o sporné silnici kolem chráněné Plachty ožívá, Hradec hledá varianty

  16:54
Okrajem přírodní památky Na Plachtě v Hradci Králové by mohla vést nová silnice. Zatím existuje jen na papíře, měřila by pouze několik stovek metrů, přesto rozděluje nejen hradeckou koalici, ale i veřejné mínění. Po roce o ní znovu ožila debata.
Kolem hradecké ulice Na Brně vyrostly nové domy i firmy, oblast by potřebovala...

Kolem hradecké ulice Na Brně vyrostly nové domy i firmy, oblast by potřebovala novou vozovku. | foto: Martin Veselý, MAFRA

Městská rada v polovině dubna nejednomyslně schválila zadání průzkumů včetně vyhodnocení eventuální dopravní zátěže na velmi široké spektrum chráněných rostlin a živočichů.

Území má status Evropsky významná lokalita, studie sice ještě neznamená plundrování, její zadání přesto - nebo spíš právě proto - vyvolalo poměrně silný odpor. Na Facebooku se objevují myšlenky, že silnice by byla záminkou pro další živelnou zástavbu Plachty, slova opovržení, hledání viníků i nabídka pomoci s peticí.

Nabízí se paralela se záměrem podniku Povodí Labe. Ten chtěl před několika lety na březích Orlice skácet několik desítek stromů, ale po sérii demonstrací a petici, kterou velmi rychle podepsaly tisíce lidí, z tohoto záměru sešlo.

„A já jsem si marně myslel, že máme pokoj,“ distancuje se od rozhodnutí rady náměstek primátora pro oblast životního prostředí Martin Hanousek (Změna a Zelení). Na internet vyvěsil fotografii klubka chráněných slepýšů, kteří si Plachtu oblíbili.

„Ve městě jsou jiné lokality, které potřebují silnici. Tady to nedává smysl. Proč bychom měli stavět silnici ke skladům, které tam mimochodem také nemají co dělat,“ ptá se Hanousek.

Nová silnice by měla vést od Lidlu na Moravském Předměstí, kolem Petrofu a za areálem logistických firem ústit na kruhové křižovatce v ulici Na Brně. Její vznik podpořil výbor pro územní plánování, ale už před více než dvěma lety ji zamítl správce lokality, tedy krajský úřad.

Také hradecký primátor Alexandr Hrabálek (ODS) si uvědomuje, že silnice přes přírodní památku je velmi choulostivou záležitostí.

„Jsme si vědomi významu přírodní památky, na druhou stranu průmyslová zóna a nové sídliště potřebují kapacitní napojení na Brněnskou třídu. Pokud někdy k vybudování této silnice dojde, rozhodně je potřeba nalézt kompromis a využít nejvhodnější trasování s nejmenším možným zásahem a dopadem na zvlášť chráněné druhy vyskytující se v této lokalitě. O případné výstavbě se budeme moct rozhodnout až po výsledcích průzkumu všech možností, které jsme zadali projektantům,“ je neutrální primátor.

Je víc příroda, nebo doprava?

Podle náměstka primátora pro rozvoj města Jiřího Bláhy (ODS) musí město zvážit mezi dvěma veřejnými zájmy. Ty jsou však mezi sebou v poměrně příkrém rozporu: zvítězí ochrana přírodní památky, anebo bezpečná doprava?

„Nevím, jak to dopadne, proto si město zadává průzkum. Finální výrok každopádně pronese krajský úřad,“ připomíná Bláha roli hejtmanství, ale sám se přidává spíš na stranu zastánců nové silnice.

„Ulice Na Brně obsluhovala jen továrnu Petrof a pár rodinných domků, ale nyní zažívá zásadní změnu ve svém zatížení. Neprotestoval bych, kdyby výsledný výrok kraje hovořil o tom, že je potřeba tu komunikaci vybudovat, aby byl chráněn veřejný zájem na dopravě a bezpečnosti. Vzhledem k rozsahu lokality Na Plachtě by silnice potřebovala jen naprosto marginální výměru,“ domnívá se Bláha.

21. ledna 2018

Podobný názor má i náměstkyně pro oblast správy majetku města Věra Pourová (ANO). „Máme za to, že je potřebné vedení té komunikace prověřit, hledáme proto optimální řešení. Podle mě přece jen přírodní památka nemůže zcela blokovat to, co se v té lokalitě koná,“ zmiňuje rozvoj firem a bytovou zástavbu.

Na stranu příznivců stavby se přidává i majitelka společnosti Petrof Zuzana Ceralová Petrofová.

„Stávající ulice Na Brně se má rozšiřovat a já si upřímně nedovedu představit, jak tady ten provoz zvládneme. Začal sem zajíždět i trolejbus, už tu byly i smrtelné úrazy. Není vhodné, když se před bezpečností obyvatel upřednostňují motýli a žáby. Zamítavému stanovisku krajského úřadu nerozumím, podle mě je nezodpovědné,“ uvádí podnikatelka k rozhodnutí z hejtmanství.

Koaliční Změna a Zelení nachází oporu aspoň v opozici. Také Piráti jsou proti silnici.

„Problém ulice Na Brně je velký, ale poslat dopravu do logistického centra skrz přírodní památku není cesta, kterou by se měla kulturní společnost vydávat. Mělo by se najít takové řešení, které památku neohrozí, protože by to mohl by dost velký zásah. Není tajemství, že právě část Plachty, kde by měla vést silnice, je biologicky velmi cenná. Na druhou stranu, pokud by někdo skutečně chtěl zasahovat silnicí do přírodní památky, musel by překonat celou řadu překážek včetně pevně doufám i silného občanského odporu,“ upozorňuje pirátský zastupitel Aleš Dohnal.

„Mohl by to být první krok vedoucí ke zpochybňování a dalšímu osekávání přírodní památky,“ domnívá se zastupitel Adam Záruba (Změna a Zelení).

Silnice se plánuje od Lidlu na Moravském Předměstí (červená značka). Vedla by kolem Petrofu a za areálem logistických firem by ústila na kruhové křižovatce v ulici Na Brně (modrá značka).

Silnice se plánuje od Lidlu na Moravském Předměstí (červená značka). Vedla by kolem Petrofu a za areálem logistických firem by ústila na kruhové křižovatce v ulici Na Brně (modrá značka).

Mapy poskytuje © SHOCart a přispěvatelé OpenStreetMap. Společnost SHOCart je tradiční vydavatel turistických a cykloturistických map a atlasů. Více na www.shocart.cz

  • Nejčtenější

Archeologové našli v trase D35 nejdelší pravěkou mohylu v Evropě, měří 190 metrů

17. června 2024  14:28

Na místě budoucí dálnice z D35 z Hradce Králové do Jičína našli archeologové pozůstatky nejdelší...

Rock for People z pohledu policie: přestupky v dopravě a krádeže mobilů

16. června 2024  16:18

Na čtyřdenním festivalu Rock for People v Hradci Králové, který skončil v noci na dnešek, policie...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Policie pátrala po třináctileté školačce z Trutnovska. Dívka je v pořádku

22. června 2024  10:46,  aktualizováno  14:44

Policie našla odpoledne třináctiletou dívku. Byla pohřešovaná od pátečního odpoledne, kdy rodina...

„Je nás málo, jsme unavení.“ Ve valdické věznici dalo výpověď přes 60 dozorců

21. června 2024  10:30

Víc než 60 dozorců a zaměstnanců věznice ve Valdicích na Jičínsku podalo výpověď ze služebního či...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Závodník na motorce vjel mezi diváky. Zranilo se pět lidí, tři skončili v nemocnici

15. června 2024  16:31,  aktualizováno  20:14

Pět lidí bylo v sobotu před polednem zraněno při havárii závodníka mezi diváky při závodech...

Archeolog o nálezu u D35: V mohyle je možná pohřben někdo tehdy velmi významný

23. června 2024

Premium Nález dlouhé mohyly poblíž Lípy na Hradecku zatím nevydal všechna svědectví, přiznává v rozhovoru...

Policie pátrala po třináctileté školačce z Trutnovska. Dívka je v pořádku

22. června 2024  10:46,  aktualizováno  14:44

Policie našla odpoledne třináctiletou dívku. Byla pohřešovaná od pátečního odpoledne, kdy rodina...

Labská cyklostezka přidá dva kilometry, do Kuksu se pojede bezpečněji

22. června 2024  7:54

Dvoukilometrový úsek Labské cyklostezky na Trutnovsku je prakticky hotov, jeho otevření se však...

Žena ve skalách zapadla do pětimetrové průrvy, hasiči ji vytáhli na kladce

21. června 2024

Do hluboké trhliny spadla před polednem turistka v Broumovských stěnách na Náchodsku. Záchranáře...

Máte starý fén? Přečtěte si, co vašim vlasům způsobuje.
Máte starý fén? Přečtěte si, co vašim vlasům způsobuje.

Máte ve své koupelně starou žehličku na vlasy nebo fén? V oblasti vlasové péče došlo v poslední době k obrovským inovacím. Je ale opravdu nutné...

Putine, běž do prd*le, zahlásil na koncertě Rod Stewart. Němci zpěváka vypískali

S překvapivou vlnou nevole se na svém nedělním koncertu v Lipsku setkal rockový král Rod Stewart. Během vystoupení se...

Výhru ze Survivoru utratil Mikýř za rozhovor v prázdné O2 areně, vydělal miliony

Martin „Mikýř“ Mikyska (30) vytěžil své vítězství v reality show Survivor Česko & Slovensko 2024 na maximum. Povedl se...

Ostuda bratrů Bendigů v AZ-kvízu. Jan se vymlouval na trému z Mareše

Ve speciálním díle AZ-kvízu s názvem ČT art kvíz se proti sobě utkali bratři Jan a Marsell Bendigovi. V soutěži se jim...

Tvrz koupil za 76 tisíc a daroval ji manželce. Pak ruinu 20 let opravoval

Pavel David zahlédl v dubnu roku 2003 v novinách inzerát: „Prodám tvrz za 76 000 Kč.“ Ještě ten den si jel zříceninu...

Rok od zkázy ponorky Titan. Vyplouvají děsivá zjištění i nové otázky

Před rokem, 18. června 2023, se v severním Atlantiku ztratila ponorka Titan společnosti Ocean Gate. Pátrání potvrdilo...