Novým senátorem za Náchod je Červíček, Bělobrádka porazil s převahou

  16:27aktualizováno  16:27
Bývalý policejní prezident Martin Červíček posílí občanské demokraty v Senátu. Ve volebním obvodu Náchod získal 56,46 procenta hlasů a porazil předsedu lidovců Pavla Bělobrádka s 43,53 procenta hlasů. Ten ještě před sečtením výsledků voleb ohlásil, že už znovu nebude kandidovat do čela strany.

Bývalý policejní prezident Martin Červíček | foto: Martin Veselý, MAFRA

Na Náchodsku se bojovalo o post senátora po Lubomíru Francovi z ČSSD, který už znovu nekandidoval.

„Chtěl bych poděkovat voličům, kteří přišli k druhému kolu. Domnívám se, že tento výsledek zohlednil moji každodenní práci pro tento region i mou předešlou profesi i to, s čím jsem do této kandidatury šel, tedy že budu zastupovat celý region, že se chci věnovat oblasti dopravy v regionu a že v oblasti celorepublikového zájmu budu chtít silně prosazovat některé věci v oblasti bezpečnosti. Jsem připraven dělat svou práci opět na sto procent,“ řekl Martin Červíček.

Kompletní výsledky senátních voleb

Nyní působí jako krajský radní pro dopravu v Královéhradeckém kraji. S funkcí senátora to chce skloubit, na kraji zůstane jako neuvolněný radní, takže tam nebude pobírat plat. S volbami mu pomáhalo několik přátel, s nimiž sledoval výsledky. „V pátek a sobotu jsem se snažil být co nejvíc s rodinou. Až si vydechnu, budu si chtít dát skleničku a trochu to oslavit,“ poznamenal čerstvý senátor.

Souboj byl vyrovnaný už v prvním kole, kdy se utkalo šest kandidátů. Červíček před týdnem zaostal za Bělobrádkem jen těsně o 58 hlasů. Pro Bělobrádka tehdy hlasovalo 11 714 voličů, pro Červíčka 11 656. Ve druhém kole vzhledem k nižší volební účasti, která byla 22,18 procenta, stačilo Červíčkovi na vítězství 12 480 hlasů, Bělobrádek obdržel 9 624 hlasů.

„Část lidí zůstala doma, protože už byla spokojena s tím, že už v druhém kole jsou zástupci opozice. Svým způsobem mohlo hrát roli i to, že se hlasovalo proti mně. Byla v tom nějaká změna, samozřejmě i podpora od hnutí ANO pro ODS mohla hrát svoji roli,“ glosoval v České televizi výsledky těsně před úplným sečtením Pavel Bělobrádek z lidoveckého štábu.

Bývalého policejního prezidenta a nyní krajského radního Červíčka podpořil také neúspěšný kandidát z prvního kola, třetí v pořadí Petr Koleta (ANO). Na Červíčka kvůli tomu zaútočila facebooková hradecká skupinka Nechceme vládu ODS a ANO, proti čemuž se ohradil.

„Když se objeví dva dny před druhým kolem voleb nově založená facebooková stránka, myslím si o tom své. Obsah i diskutující jsou zavádějící. Někdo vytahuje staré věci, které byly dávno řešeny v můj prospěch, nebo lže, ale s tím moc neudělám,“ zlobil se Červíček.

Naproti tomu Bělobrádek mohl těžit z podpory od starostů více měst Náchodska. Svůj hlas slíbil Bělobrádkovi i starosta Náchoda Jan Birke (ČSSD), který ale zároveň chválil na videu Červíčkovu pracovitost. Jejich strany se totiž sešly v nově vzniklé čtyřkoalici v Náchodě.

Červíček si kampaň odpracoval, říká politolog

Politolog Jiří Štefek tvrdí, že souboj o Náchodsko byl v porovnání s jinými senátními duely nejvyšší liga, kdy se střetl předseda strany s další známou osobností, policejním exprezidentem, který ale svou politickou dráhu teprve nastartoval.

Jiří Štefek předpovídal pro druhé kolo nízkou volební účast, což se v regionu tak úplně nepotvrdilo. Na vítěze přitom mírně favorizoval Červíčka, pokud by uspěl především u voličů v Náchodě, Hronově, Jaroměři a Červeném Kostelci.

„Martin Červíček ovládl - s výjimkou Červeného Kostelce - větší města a to rozhodlo. Potvrzuje to fakt, že lidé volili regionálního politika. Vůbec se nezalekli velkého jména, které reprezentoval Pavel Bělobrádek jako předseda politické strany. Roli sehrála podpora od Petra Kolety z ANO, kterou pan Červíček obdržel. Naproti tomu podpora náchodského starosty Jana Birkeho pro Pavla Bělobrádka se nijak neprojevila,“ hodnotil politolog Štefek.

Podle něj se voliči přiklonili k Červíčkovi i proto, že jako první náměstek hejtmana pracuje denně v regionu. Naopak Bělobrádek své kampani tolik úsilí nevěnoval. Vsadil na to, že má podporu místních starostů, a přivezl si do regionu nedávného prezidentského kandidáta Jiřího Drahoše. Voliči také mohli brát Bělobrádkovu kandidaturu jako určitou trafiku.

„Výsledek pro mě není překvapením. Jediné překvapení pro mě je, že pan Bělobrádek prohrál takovým rozdílem. Především se ale panu Červíčkovi podařilo zmobilizovat své voliče a příznivce,“ řekl politolog. Odhadl, že Bělobrádkova kariéra se může touto prohrou chýlit ke konci.

Před šesti lety v  prvním kole těsně vyhrála Soňa Marková (KSČM), ve druhém tehdejší hejtman Franc získal 61,82 procenta hlasů. Tehdy hlasovalo pouze 15 262 voličů, tedy jen kolem 15 procent.

Nejčtenější

Ústavní soud se zastal Lukáše Nečesaného, poslední verdikt zrušil

Lukáš Nečesaný před začátkem líčení Krajského soudu v Hradci Králové. (6....

Ústavní soud se zastal Lukáše Nečesaného, kterého již šest let soudí různé instance za pokus o vraždu kadeřnice v...

Pod centrem Hradce Králové jsou jedy z dehtárny, vyčištění je nemožné

Areál bývalé dehtárny v Hradci Králové mezi dnešním Vančurovým náměstím a řekou...

Jen stěží uvěřitelný koktejl chemických látek se nachází pod centrem Hradce Králové. Benzen, toluen, naftalen a další...

Centrum čínské medicíny v hradecké nemocnici skončí, nebude ani klinika

Čínský lékař Wang Bo začal ordinovat na ambulanci čínské medicíny v nemocnici v...

Centrum Tradiční čínské medicíny, které od září 2015 fungovalo ve Fakultní nemocnici Hradec Králové, končí. Nemocnice...

D11 se prodraží o 148 milionů. Byla to nejrozumnější varianta, řekl Ťok

Ředitelství silnic a dálnic zahájilo stavbu D11 od Hradce Králové do Smiřic (2....

Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) se dohodlo se společnostmi Eurovia, Metrostav a Swietelsky na dodatku ke smlouvě na...

Majitel pozemku pod budoucí silnicí vydírá kraj požadavky i mlčením

Provoz na mostě přes Orlici je v současnosti kyvadlový.

Nebýt vlastníka jednoho jinak zcela bezvýznamného pozemku, mohli už dnes lidé z Albrechtic nad Orlicí na Rychnovsku...

Další z rubriky

Kaufland musí s přestavbou v Trutnově počkat, úřad chce úpravy projektu

Trutnovský Kaufland se posune blíž k panelovým domům. Ustoupí mu stromy, které...

Obyvatelé trutnovského Horního Starého Města - Zelená Louka, kteří se bouřili proti přestavbě obchodního domu Kaufland,...

Běžkař se těžce zranil při pádu z prudkého srázu, letěl pro něj vrtulník

Záchranáři s lany vytahují syny zraněného na cestu.

Při dlouhém pádu ze srázu cestou od Špindlerovy boudy na Sněžku se těžce zranil třiapadesátiletý běžkař. Před polednem...

Majitel pozemku pod budoucí silnicí vydírá kraj požadavky i mlčením

Provoz na mostě přes Orlici je v současnosti kyvadlový.

Nebýt vlastníka jednoho jinak zcela bezvýznamného pozemku, mohli už dnes lidé z Albrechtic nad Orlicí na Rychnovsku...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz