Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Sdílené koloběžky míří do Hradce, město promarnilo šanci je regulovat

  7:39
Dvě společnosti provozující sdílené elektrokoloběžky mají zájem o Hradec Králové. Memorandum, které nastavuje pravidla, však hradečtí zastupitelé neschválili.
Praha, 12.10.2018 Elektrický skútr Lime-S (elektrická koloběžka), který je...

Praha, 12.10.2018 Elektrický skútr Lime-S (elektrická koloběžka), který je možné v Praze za poplatek půjčit přes aplikaci a zaparkovat zase kdekoliv. Většina uživatelů s koloběžkami jezdí po chodnících. | foto:  František Vlček, MAFRA

Bylo jen otázkou času, kdy také do Hradce Králové zamíří desítky, možná i stovky sdílených elektrokoloběžek. Zdá se, že město hned na začátku promarnilo možnost nejen počet elektrických dvoukolek zregulovat, ale také jim dát jasné mantinely, kam nesmějí nebo jakou rychlostí se mohou pohybovat.

Zastupitelé minulý týden neschválili memorandum se společnostmi Bolt a Li.me, které mělo vymezit jasná pravidla. Připravené memorandum nedostalo šanci, což však neznamená, že sdílené koloběžky mají v Hradci Králové utrum. Naopak, do města mohou vtrhnout bez omezení a pravidel. Jestli se to stane, bude zřejmé už brzo.

„Nemáme nástroje, jak koloběžky do města nevpustit. Je to iniciativa dvou společností, ne nikoho z nás. My se pouze memorandem snažíme dát limity a řád. Předpokládám, že i když memorandum neschválíme, ony tu službu stejně spustí,“ řekl před zastupiteli vedoucí odboru rozvoje města Karel Vít.

„Radnice nemá žádné legislativní nástroje ani pravomoci tuto službu ve městě zakázat,“ uvedl primátor Alexandr Hrabálek (ODS). Doufá, že koloběžkové firmy se ve městě budou chovat slušně.

Zákaz vjezdu

Bolt letos spustil sdílené elektrokoloběžky v Brně, Ostravě a Liberci. Ve více než stovce evropských měst má asi 130 tisíc strojů a zakládá si na pověsti firmy, která dodržuje pravidla. V Hradci by tak nemělo docházet k problémům s živelným parkováním a kdyby zastupitelé schválili memorandum, potíže by neměly být ani s rychlou jízdou v centru města.

Zákaz vjezdu měl v případě platného memoranda platit třeba na náplavku, do Žižkových, Sukových a Jiráskových sadů a na pěší zóny. V památkové rezervaci nebo u zimního stadionu by pak softwarová aplikace omezila hodinovou rychlost na maximálně 13 kilometrů.

„S vedením města jsme jednali o vstupu do Hradce Králové. Domluvili jsme se na podmínkách provozování koloběžek a bylo v plánu zahájit jejich provoz v nadcházejících týdnech. Zastupitelstvo města na svém zasedání tento týden vrátilo veškerá jednání na začátek. Budeme nadále s městem jednat. Chceme odpovědět na všechny otázky a rozptýlit jejich obavy. Jsme otevřeni kompromisům,“ ubezpečil Martin Zajíc, manažer společnosti Bolt pro kola a koloběžky pro Česko a Slovensko.

Podle něj chtěla firma do Hradce přivézt 200 elektrokoloběžek a zřídit pro ně sto vyhrazených parkovacích míst.

Obavy některých zastupitelů z koloběžek shrnula Věra Pourová (ANO).

„Měli bychom se vážně zamyslet, jestli je opravdu vhodné pustit do města i do centra elektrokoloběžky. Kolo je něco jiného. Koloběžka jede daleko rychleji, a když ji potkám na chodníku, mám obavy, a to nejsem z kategorie nejstarších. Nedokážu si při té rychlosti a kvalitě našich chodníků představit, že se mezi pěšími budou pohybovat i elektrokoloběžky. To samé platí i pro silnice. Pokud bychom je nechali jezdit po městských lesích, problém by to nebyl,“ míní bývalá náměstkyně primátora pro správu majetku města.

Pavel Marek (ANO), který Pourovou ve funkci vystřídal, se však snaží obavy rozptýlit:

„Pohybující se koloběžka ve městě může lidem připadat nebezpečná, ale podobný pocit můžete mít z cyklistů. Je to to samé. Navíc dnes už neplatí, co bylo na začátku tohoto podnikání, kdy si firmy nebraly servítky a koloběžky se válely po ulicích. My jsme to konzultovali s Pardubicemi, kde Bolt už nějakou dobu působí. Máme zato, že jde o jednu ze serióznějších společností. Řekli jsme si, že v případě schválení memoranda budeme provoz nějakou dobu testovat, co na to říkají občané Hradce. Memorandum se však neodsouhlasilo, město nemá žádnou dohodu s provozovatelem a teď záleží jen na něm, jak to bude. Je to škoda.“

„Jsou elektrokoloběžky rozumným nápadem z hlediska bezpečnostního? Zaznamenala jsem řadu bezpečnostních rizik. člověk na koloběžce je považován za cyklistu, přestože jeho pozice je zcela odlišná. Elektrokoloběžky po městě jezdí poměrně rychle, jezdí se bez přileb a dochází k porušování pravidel. Nezdá se mi rozumné podporovat to a ptám se: To budeme podporovat i provozovatele segwayů, kolonožek a dalších prkýnek?“ dotazovala se zastupitelka Pavlína Springerová (HDK).

Už rok v Hradci Králové slouží systém sdílených kol společnosti Nextbike, která přivezla sto bicyklů a zřídila 40 stanic. Stejně tak i elektrokoloběžky by si bylo možné půjčit jen přes mobilní aplikaci. Známé by byly i ceny: v prvních pěti minutách by se za každou minutu platily čtyři koruny, poté by minutová sazba byla tři koruny.

„V plánu je parkování na vyhrazených místech, která jsou označena v aplikaci i vizuálně na ulici. Jsou to klasické cyklostojany nebo prostranství, kde koloběžky nikomu nebudou překážet. Pokud uživatel koloběžku správně nezaparkuje, aplikace mu neumožní ukončit jízdu,“ řekl Martin Zajíc.

  • Nejčtenější

V Krkonoších chtějí vyzrát na oblevy. Pod parkoviště skryjí nádrž pro zasněžování

24. května 2024

Premium Na úpatí Černé hory v Krkonoších vzniká retenční nádrž za 150 milionů korun. Schovaná bude v...

Zapomenutý podchod ulehčí cestu k hradecké fotbalové aréně, lokalita ožije

28. května 2024  15:37

Hradec Králové oživí 60 let zapomenutý zazděný podchod pod druhým silničním okruhem. Bude sloužit k...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Parazitolog vyzrál na úřady, statek hostil zakázané umění. Galerií zůstává

26. května 2024  8:05

Památkově chráněný Šolcův statek v Sobotce na Jičínsku po zimě ožívá. Od května zahájil...

Po třiceti letech v Evropě? Tehdy se s námi také nepočítalo, říká šéf Hradce

24. května 2024  9:05

Fotbalisté Hradce Králové mohou v sobotu udělat předposlední krok k účasti v pohárové Evropě....

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Soud nařídil mladíkovi zdravotnickou péči, dvakrát utekl. Našla ho policie

20. května 2024  15:08,  aktualizováno  29.5 9:09

Hned dvakrát během května policie vyhlásila pátrání po šestnáctiletém chlapci z Rychnovska. Napřed...

Nové logo Trutnova ctí dračí legendu. Grafikům stačila špička ocásku

30. května 2024  16:55

K legendě o drakovi odkazuje nová vizuální identita města Trutnov. V počáteční liteře písmene T je...

V Adršpachu vykolejil osobní vlak, jen pár metrů od vstupu do skal

30. května 2024  10:22,  aktualizováno  12:28

U hlavního vstupu do skalního města v Adršpachu na Náchodsku vykolejil ve středu večer osobní vlak....

Hradec vsadí na fotovoltaiku, na střechy dá stovky panelů. Energii bude sdílet

29. května 2024

Premium Už brzy přibudou na střechy škol v Hradci Králové stovky solárních panelů. Nejpozději v příštím...

Radnice těžko shánějí úředníky stavaře. Dobruška uspěla až na sedmnáctý pokus

29. května 2024  12:29

Radnicím v Královéhradeckém kraji chybí desítky úředníků. Na vyčerpaném trhu práce samosprávy jen...

Advantage Consulting, s.r.o.
TECHNOLOG - DOPRAVNÍ STAVBY(AŽ 90.000 KČ+AUTO)

Advantage Consulting, s.r.o.
Královéhradecký kraj
nabízený plat: 50 000 - 90 000 Kč

Žádná tajná bokovka. S manželkou jsme rozvedeni, překvapil Petr Nedvěd

Generální manažer české hokejové reprezentace Petr Nedvěd (52) byl po divoké oslavě zlaté medaile z mistrovství světa...

Milan Hein odhalil neshody mezi Simonou Postlerovou a její matkou

Smrt herečky Simony Postlerové (†59) byla ranou pro celou její rodinu. Na parte ale chybělo jméno hereččiny matky Jany...

Hoši, nádhera, děkují celebrity za hokejové zlato. Pokáč baví vítěze písničkou

Česká hokejová reprezentace získala po čtrnácti letech zlato na mistrovství světa. Obrovský úspěch nadchl nejen...

Někteří mě mají za zlatokopku. Nenesu to lehce, říká manželka Ondřeje Kepky

Seznámili se na vysoké škole, kde on byl pedagog a ona studentka. Jsou spolu přes devět let a v budoucnu plánují i...

Zemřel herec a režisér Jan Kačer, legenda nové vlny i Činoherního klubu

V pátek dopoledne zemřel herec a režisér Jan Kačer, bylo mu 87 let. Patřil k hvězdám nové vlny českého filmu a byl i...