Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Další sdílené elektrokoloběžky zaplaví Prahu. „Půjč si a zahoď“ už lidem vadí

  6:44
Do ulic metropole mají přibýt další stovky sdílených elektrokoloběžek, které jsou však v Praze dlouhodobě předmětem sporů. K patnácti stům červených vozítek, které provozuje společnost Lime, se v červenci přidá 250 zelených elektrokoloběžek od firmy Bolt. Pražané jsou proti, vadí jim princip „půjč si a zahoď“.
Elektrická koloběžka, kterou je možné za poplatek půjčit přes aplikaci a...

Elektrická koloběžka, kterou je možné za poplatek půjčit přes aplikaci a zaparkovat zase kdekoliv, se stává součástí ulic řady měst. (12.října 2018) | foto:  František Vlček, MAFRA

Bolt v Praze mimo jiné od loňského října provozuje také sdílená elektrokola. Takzvanou mikromobilitu zahrnující elektrokola nebo elektrokoloběžky prosazují její provozovatelé jako ekologické řešení cestování po Praze, které navíc umožňuje vyhnout se nekonečným pražským zácpám.

„Aut je ve městě víc než dost, ucpávají ulice, zabírají obrovskou část veřejného prostoru a znečišťují ovzduší a životní prostředí obecně. Oproti tomu sdílená kola či koloběžky představují nejen udržitelnější, ale zpravidla rychlejší způsob pohybu po městě,“ vysvětluje manažer pro elektrická kola a koloběžky Bolt pro Českou republiku Martin Zajíc.

Elektrokoloběžky jsou však i předmětem kritiky, a to jak ze strany obyvatel, tak i politiků. Místostarosta Prahy 2 pro oblast dopravy Jan Korseska (ODS) například službu sdílených elektrokoloběžek označil jako systém „půjč si a zahoď“.

Někteří obyvatelé Prahy například také zakládají skupiny na sociálních sítích, na kterých fotí elektrokoloběžky rozházené po chodnících, kdy mnohdy zcela brání průchodu.

Městská část Praha 2 také již v minulosti provedla ankety mezi svými obyvateli, kteří se striktně postavili proti sdíleným elektrokoloběžkám.

Hlavním problémem je parkování

Povalující se koloběžky na chodnících, či dokonce na silnicích je nejvýraznější negativum, který tato služba přináší. V minulosti kvůli tomu také docházelo k ničení elektrokoloběžek nebo jejich házení do řeky některými nespokojenými obyvateli, což bylo k vidění i v jiných evropských metropolích.

Evropská města se snaží regulovat elektrokoloběžky. Narážejí ale na potíže

Řešit problém parkování elektrokoloběžek se snaží jak provozovatelé sdílených elektrokoloběžek, tak samotné městské části, ve kterých se na nich jezdí. Společnost Lime pro tyto potřeby zavedla takzvané červené zóny. Pokud uživatel elektrokoloběžky v některých z těchto zón koloběžku zanechá, automaticky se mu na jeho účet načte pokuta. Tyto zóny jsou typicky na frekventovaných místech, jako jsou náměstí nebo památky.

S pokrokovým řešením přišla na začátku letošního června Praha 3. Zakázala totiž parkování sdílených elektrokol i elektrokoloběžek mimo určená parkovací stání. Pro tyto potřeby třetí městská část zavedla systém CYRIL, skrze který si pasažéři mohou na mapě najít nejbližší parkovací stání a elektrokolo či elektrokoloběžku zde beztrestně zanechat.

„Od uživatelů kol a koloběžek těžko můžeme vyžadovat správné parkování, když je míst pro parkování kol kritický nedostatek,“ říká místostarosta Prahy 3 Ondřej Rut. „V Praze 3 jsme se na to zaměřili a v systému CYRIL máme aktuálně kolem 200 míst, kde lze kolo nebo koloběžku odložit,“ dodává. Praha 3 podle jeho slov zvolila tuto variantu místo plošných zákazů, jelikož obecně myšlenku sdílené mikromobility podporuje.

Bolt se podle Zajíce bude snažit spojovat obě tyto myšlenky dohromady. „Naše koloběžky nebude možné zaparkovat jinde než na jednom z přibližně pěti set vyhrazených míst v Praze. Elektrokoloběžka zaparkovaná mimo tyto zóny zůstane automaticky v provozu další čtyři hodiny i po ukončení jízdy. Přitom bude uživateli i nadále nabíhat taxa, což bude činit 600 korun,“ říká Zajíc s tím, že dalších 750 korun jej pak bude stát pokuta za špatné parkovaní. Navíc ten, kdo bude špatně parkovat opakovaně, riskuje zablokování svého profilu, kam spadá například i služba dovážky jídla.

Odpůrci elektrokoloběžek

  • Nejvýraznějším hlasem odporu proti sdíleným elektrokoloběžkám je městská část Praha 2. Na službu si vedení městské části stěžuje již od roku 2018, kdy elektrokoloběžky doslova zaplavily Prahu.
  • A byla to právě radnice Prahy 2, která se společně s Prahou 1 obrátila na magistrát s požadavkem na vypovězení do té doby platného Memoranda o poskytování sdílených služeb v oblasti bikesharingu zahrnující i elektrokoloběžky. Zmiňované Memorandum mezi hlavním městem a provozovatelem sdílených koloběžek město následně skutečně vypovědělo.
  • Ani tak ale Praha 2 neodmítá mikromobilitu bezpodmínečně, vadí jí zejména nedůslednost při nastavování podmínek. „Provozování bikesharingu včetně užívání elektrokoloběžek by mělo mít jasný právní rámec a také pravidla,“ říká mluvčí Prahy 2 Andrea Zoulová.

Problém může nastat, když se poblíž cílové lokace žádné parkovací místo nenachází, což může pro uživatele znamenat výraznou překážku. „To plánujeme řešit prostřednictvím formuláře, pomocí kterého budou uživatelé moci nová parkovací místa navrhovat,“ tvrdí Zajíc. Elektrokoloběžky budou také vybavené QR kódem, díky kterému budou moci Pražané hlásit ty špatně zaparkované.

Elektrokoloběžky nepatří všude

Pražané také kritizují, že elektrokoloběžky mnohdy jezdí i tam, kam by neměly. Například Praha 1 jim v minulosti zakázala vjezd do svých pěších zón. Bolt to chce řešit vymezením zakázaných zón, kdy na určitých místech elektrokoloběžky nepůjde použít. Stejně tak bude tento systém regulovat rychlost podle místních omezení.

„Jízdu po chodníku ale tato funkce stejně nevyřeší. GPS technologie není tak kvalitní, aby rozeznala, zda elektrokoloběžka jede na chodníku, či na kraji silnice,“ přiznává Zajíc.

18. května 2020

SMLSALOVINY aneb jak žít a přežít

Sledovat další díly na iDNES.tv
Autor:
  • Nejčtenější

Norsko - Česko 3:6. Divoký obrat řídil jubilant Červenka, rozhodl šťastný gól

11. května 2024  18:55,  aktualizováno  23:40

Pořádně se nadřeli. Čeští hokejisté ale po těžkém výpadku v zápase s Norskem zabrali, umazali...

Sparta - Slavia 0:0, derby vládli brankáři, domácí hráli dlouho v deseti

11. května 2024  16:46,  aktualizováno  19:44

Ani v druhém jarním ligovém derby branka nepadla. A stejně jako v březnu Sparta dohrávala v deseti....

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Přes sto tisíc na účet. Na rekordní výplaty ve Škodě se těšili i obchodníci

13. května 2024

Nezvykle plná parkoviště u nákupních center po celý slunečný víkend, personální posily v obchodech...

Strážníci nepomohli oběšenci, po rozsudku u městské policie končí

16. května 2024  18:17

Městský soud v Praze potvrdil ve čtvrtek peněžité tresty dvěma pražským strážníkům, kteří loni v...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Sparta - Ostrava 2:1, dva body od titulu, oba góly vítězů dal Birmančevič

14. května 2024  18:37,  aktualizováno  20:51

Sparťanští fotbalisté jsou dva body od obhajoby titulu. Ve třetím kole nadstavby vydřeli vítězství...

Auto sjelo pod pražským Vyšehradem do Vltavy. Na místě zasahovali potápěči

17. května 2024  19:57,  aktualizováno  20:44

Hasiči a policie zasahovali na Podolském nábřeží, kde sjelo vozidlo do Vltavy. Podle pražských...

Jak si poradit s nevyužitou lokalitou? Napoví Laboratoř veřejného prostoru

17. května 2024  17:30

Pochopit a využívat metody Temporary use (dočasného zásahu do veřejného prostoru) a najít uplatnění...

Asijská sršeň cestuje po D5, mohla by až do Prahy. Přírodovědci přidávají pasti

17. května 2024

Premium Po dalším nálezu sršně asijské na hranicích Středočeského kraje jsou včelaři obezřetní. Nežádoucí...

Louvre v Praze. Národní galerie v jízdárně nabízí Michelangela i další mistry

17. května 2024  15:07

Studie pro obraz zmrtvýchvstání Krista od Michelangela je k vidění v české metropoli. Spolu s ní i...

Bohužel nám to nevyšlo, oznámili manželé Pagáčovi rozchod po šesti letech

Herečka Patricie Pagáčová (35) a dramaturg Tibor Pagáč (32) se rozešli po pěti letech manželství. Žádost o rozvod zatím...

Moderátorka Petra Křivková-Svoboda přišla při tragické nehodě o manžela

Moderátorka poledních zpráv televize Nova Petra Křivková-Svoboda (41) v neděli ztratila svého manžela Ondřeje Křivku...

Zemřel Vlastimil Harapes. Baletní mistr Národního divadla i českých filmů

Ve věku 77 let zemřel tanečník a herec Vlastimil Harapes. Dlouhá léta byl sólistou baletu Národního divadla. Zahrál si...

Eurovizi vyhrál nebinární Švýcar Nemo. Nizozemce vyloučili za „výhružný pohyb“

Ve švédském Malmö rozhodli o vítězi letošní Eurovize. Stal se jím švýcarský nebinární zpěvák Nemo. Soutěž doprovázely...

Miss Czech Republic 2024 se stala studentka Adéla Štroffeková z Prahy

Vítězkou 15. ročníku Miss Czech Republic se stala studentka Adéla Štroffeková (21). Českou republiku bude reprezentovat...