Už příští rok částečně propojí Velkou Úpu a Pec pod Sněžkou nový vlek v Javořím dole. Na lyžích by mohli návštěvníci všech pět středisek projet nejdříve v roce 2023.
Součástí skiresortu jsou od roku 2012 sjezdovky na Černé hoře, v Peci pod Sněžkou, Černém Dole, Velké Úpě a ve Svobodě nad Úpou. Celkem tedy 41 kilometrů sjezdovek na jediný skipas.
Mezi středisky pendlují skibusy, návštěvníky z vrcholu Černé hory do Pece dopravují ve dvou úsecích speciální rolby. Provozovatel však chce všech pět skiareálů propojit lyžařsky. Využije k tomu stávající lesní cesty a svážnice, aniž by musel ve velkém budovat nové sjezdové tratě.
„Je tu spousta lesních cest, které se využívají pro běžecké lyžování nebo horskou cyklistiku, ale pokud se vhodně propojí, mohou se využít i pro to, aby po nich sjezdaři putovali mezi jednotlivými areály,“ vysvětluje ředitel skiresortu Petr Hynek. Podle něj je projekt na úplném začátku, pět let zaberou úřední přípravy.
Lyžaři tak v budoucnu vyjedou plánovanou lanovkou v Černém dole na Zrcadlovky, odtud sjedou na lyžích ke kabinkové lanovce v Janských Lázních. Přes takzvaná Zrcadla se návštěvníci opět na lyžích dostanou do Pece. Projekt počítá se stavbou dvou propojovacích lanovek v Černém Dole a v Peci pod Sněžkou, které budou fungovat v obou směrech.
Vlek se sjezdovkou v Javořím dole
Největší hráč v krkonošském cestovním ruchu letos investoval do modernizace zasněžování, nových sjezdovek v Černém Dole a lanových drah v Peci a v Janských Lázních rekordních 250 milionů korun. V podobném tempu hodlá v dalších letech pokračovat.
„Do pěti až osmi let jsme připraveni investovat do propojení všech pěti středisek jednu miliardu korun,“ potvrzuje Richard Kirnig, majoritní vlastník společnosti Mega Plus, která největší horský resort u nás provozuje.
Financovat rozvojové plány budou z vlastních zdrojů a dlouhodobých úvěrů, s dotačními penězi nepočítají. V posledních dvaceti letech Mega Plus podle Kirniga investovala 1,5 miliardy korun.
Prvním krokem k naplnění ambiciózní vize bude už v příštím roce stavba 700 metrů dlouhého vleku se sjezdovkou v Javořím dole, který leží mezi Pecí a Velkou Úpou.
„Máme hotovou projektovou dokumentaci, příští rok chceme realizovat první etapu. Vlek bude končit u Kladenské boudy a celé údolí Javořího dolu by se tak dalo připojit k Peci pod Sněžkou. Propojení obou středisek by mělo být hotové v roce 2020,“ dodává Petr Hynek.
Skiareál ve Svobodě nad Úpou a sousední Janské Lázně už dnes spojuje lyžařská cesta. Kompletní propojení pěti skiareálů by mohlo být hotové nejdříve v roce 2023. Megastředisko poté poskytne návštěvníkům 70 kilometrů sjezdovek a lyžařských cest na jeden skipas.
„Je to jednoznačně nabídka, která bude schopná konkurovat středním alpským střediskům, přivedla by více návštěvníků a posílila zaměstnanost v regionu,“ tvrdí ředitel skiresortu.
Šestisedačková lanovka na Javoru
Krkonošské obce plány janskolázeňských vlekařů podporují. Svazek měst a obcí Krkonoše, sdružující čtyřicítku zdejších samospráv, inicioval vznik pracovní skupiny, která bude usilovat o zapracování projektu do nových Zásad péče o Krkonošský národní park v roce 2020.
„Je to správná cesta. Líbí se mi na tom, že není nutné masivně rozšiřovat sjezdovky, ale dá se využít stávajících cest, které se vhodně propojí. Svazek bude projekt podporovat, chceme hledat kompromisy mezi Správou Krkonošského národního parku a námi, aby se realizoval,“ míní předseda svazku Jan Sobotka.
Pracovní skupina chce podle něj prosazovat obdobné propojení lyžařských středisek také v dalších částech Krkonoš. Kromě vleku v Javořím dole postaví skiresort Černá hora-Pec v příštím roce čtyřmístnou sedačkovou lanovku v Černém Dole, která nahradí stávající třísedačku.
Lanová dráha bude o 400 metrů delší než ta současná. V roce 2017 na to naváže investice v Peci pod Sněžkou. Dva vleky na Javoru nahradí šestisedačková lanovka se stahovatelnou bublinou proti nepříznivému počasí. Stejný typ zařízení právě vlekaři otevřeli v Janských Lázních.