Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Sokolové vyznačili stezku kolem katastru Potštejna, z recese je pěkný výlet

  8:52
Nedávné vládní omezení, kdy se dalo vyrazit na túru jen po katastru vlastní obce, inspirovalo členy Sokola v Potštejně na Rychnovsku. Vytvořili takzvanou Katastrální stezku, která vede po hranici území obce. Nabízí často netradiční výhledy do okolí. Teď se na ni mohou vydat i zájemci z okolí.

Je časné odpoledne a ač ještě před chvílí panovalo v Potštejně jaro, najednou se vrátila zima. Obloha se v mžiku zatáhla a na skupinu z místního Sokola padal hustý zmrzlý sníh.

Ledové krupičky a náhlá mlha přepsaly sokolům výletní plány na výhledy do okolí obce. Scházíme se u kostela svatého Marka a vyrážíme na Katastrální stezku, kterou místní sokolky vytvořily pro výletníky z obce. Jde trochu o recesi, která vznikla kvůli vládnímu omezení pohybu, jež umožňovalo procházky jen na území vlastní vesnice. Od 22. března se lidé mohou ve volném čase pohybovat po celém okrese.

„Měli jsme už předtím vytvořenou stezku pro děti s různými úkoly, ale museli jsme ji trochu pozměnit, neboť zasahovala do katastru vedlejší obce. V tu chvíli jsme hledali, kde katastr vlastně je. A z toho vznikla myšlenka na Katastrální stezku, která se snaží kopírovat hranice Potštejna a ukázat zajímavá místa, která by turisté jinak třeba ani nenavštívili,“ popisuje starostka zdejšího Sokola Renata Viktorinová.

Impulsem bylo i to, že pohyb mezi vesnicemi pečlivě hlídali místní policisté. Střežili třeba cestu mezi Potštejnem a Zámělí nedaleko kostela, kde jsme před výšlapem nechali auta. Přesto se trasa na několika místech odchýlí pár metrů za hranici. To proto, aby se výletníci nemuseli brodit ledovou Orlicí nebo kličkovat mezi auty na silnicích. Obejít musí také kamenolom na Černé skále. Jinde zase musejí přeskakovat potok nebo se drápat do prudkého kopce.

„Stezka je udělaná jako okruh, začátek a konec má v Potštejně nedaleko domů, aby se na ni lidé snadno dostali. Má sedm různě dlouhých úseků, které jsou odlišené barvami, aby si každý mohl odškrtnout, že byl třeba na zelené nebo na fialové,“ říká spoluautorka stezky Michaela Bednářová, která vytyčila trasu v mapě.

Trasy mají 25 kilometrů

O značení se postaralo sedm dobrovolníků. Stezka má 25 kilometrů a napojit se na ni lze na začátku kteréhokoliv barevného úseku. Za absolvování dostanou děti diplom, nyní pouze elektronicky, v budoucnu i papírový do ruky.

„Chtěli jsme zapojit hlavně děti a aby měly v průběhu cesty nějakou zábavu, na každý úsek jsme zařadili jednu otázku. Třeba jaké je nejvýše položené místo na stezce,“ pokračuje Bednářová.

Cílem bylo dostat zájemce ven do přírody. „Cítili jsme, že je tady po takové činnosti hlad,“ přiznává Viktorinová.

Z vyhlídky shlížíme dolů na hrad Potštejn

Na trasu se napojujeme u nedávno opraveného křížku Na Štěpnici. Husté sněžení nás však po chvíli donutí plán přehodnotit a na další úsek se přesunout auty. První etapa vede k altánu pod zříceninou hradu Velešov, další k lomu a třetí k vyhlídce Kapraď.

Když se tam vyškrábeme, přichází nečekaná odměna. Zima jako by ustoupila a na obloze si bere slovo slunce. Přímo pod námi jsou oba zdejší hrady, tedy zříceniny - Velešov a Potštejn. Ten známější vůbec poprvé vidím jinak než pohledem vzhůru. Jako vymalovaný svěžím jarním sluncem se rozprostírá přímo pode mnou.

„Jsme v místě, kde se potkávají dvě části našeho okruhu. Fialová končí a oranžová část začíná. Lidé mohou buď pokračovat dál, sestoupit do obce, nebo se vrátit na start předchozí etapy,“ ukazuje na ceduli s mapou Renata Viktorinová.

Šipky nechají v terénu měsíc, pak GPS

Trasu v terénu ukazují jednoduché barevné značky s logem Sokola. Organizátoři je chtějí v přírodě nechat měsíc. Kvůli ohlasům i mimo Potštejn plánují, že ještě před jejich odstraněním stezku zaznamenají do GPS souřadnic, aby si ji zájemci z okolí mohli projít i po skončení nouzového stavu. Ve vesnici se setkali s řadou ohlasů. Na Katastrální stezku už vyrazily desítky výletníků.

„Brali jsme to jako úžasný nápad a výzvu stezku zdolat. Hned jsme se šli podívat do mapy, kudy vede, rozdělili jsme si ji do několika dnů a každý den absolvujeme část. Strašně se nám tu líbí a hlavně jsme rádi, že se dostaneme ven, že děti jdou s námi do přírody a že objevujeme i místa, která jsme dřív neznali,“ chválí iniciativu sokolů Ilona Matýsová.

Potštejn není jedinou obcí, kde v době vládních omezení vznikly zážitkové trasy v přírodě. Podobné aktivity už několikrát připravil třeba Dům dětí a mládeže Sluníčko v Týništi nad Orlicí. Do zdejších lesů loni umístil třeba vánoční putování, nyní jde o trasu s tematikou Velikonoc.

Mapy poskytuje © SHOCart a přispěvatelé OpenStreetMap. Společnost SHOCart je tradiční vydavatel turistických a cykloturistických map a atlasů. Více na www.shocart.cz

  • Nejčtenější

Drama na základní škole. Kvůli novému řediteli končí polovina učitelů

15. června 2024

Premium Dramatické chvíle prožívají v posledních týdnech rodiče, učitelé i žáci základní školy ve...

Archeologové našli v trase D35 nejdelší pravěkou mohylu v Evropě, měří 190 metrů

17. června 2024  14:28

Na místě budoucí dálnice z D35 z Hradce Králové do Jičína našli archeologové pozůstatky nejdelší...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Rock for People z pohledu policie: přestupky v dopravě a krádeže mobilů

16. června 2024  16:18

Na čtyřdenním festivalu Rock for People v Hradci Králové, který skončil v noci na dnešek, policie...

Závodník na motorce vjel mezi diváky. Zranilo se pět lidí, tři skončili v nemocnici

15. června 2024  16:31,  aktualizováno  20:14

Pět lidí bylo v sobotu před polednem zraněno při havárii závodníka mezi diváky při závodech...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

„Je nás málo, jsme unavení.“ Ve valdické věznici dalo výpověď přes 60 dozorců

21. června 2024  10:30

Víc než 60 dozorců a zaměstnanců věznice ve Valdicích na Jičínsku podalo výpověď ze služebního či...

Žena ve skalách zapadla do pětimetrové průrvy, hasiči ji vytáhli na kladce

21. června 2024

Do hluboké trhliny spadla před polednem turistka v Broumovských stěnách na Náchodsku. Záchranáře...

Nápadná podoba. Hořice se s nádražím inspirovaly jinde, architektovi se omluvily

21. června 2024  15:20

Město Hořice na Jičínsku a jeho starosta a architekt Martin Pour zveřejnili ve čtvrtek na úřední...

Vlkanova o návratu do Hradce: Nepřišel jsem jen proto, abych tady byl

21. června 2024  12:01

Během dvou let mimo Hradec stihl zápasy v Lize mistrů, za českou reprezentaci a nakonec i...

„Je nás málo, jsme unavení.“ Ve valdické věznici dalo výpověď přes 60 dozorců

21. června 2024  10:30

Víc než 60 dozorců a zaměstnanců věznice ve Valdicích na Jičínsku podalo výpověď ze služebního či...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Putine, běž do prd*le, zahlásil na koncertě Rod Stewart. Němci zpěváka vypískali

S překvapivou vlnou nevole se na svém nedělním koncertu v Lipsku setkal rockový král Rod Stewart. Během vystoupení se...

Ostuda bratrů Bendigů v AZ-kvízu. Jan se vymlouval na trému z Mareše

Ve speciálním díle AZ-kvízu s názvem ČT art kvíz se proti sobě utkali bratři Jan a Marsell Bendigovi. V soutěži se jim...

Výhru ze Survivoru utratil Mikýř za rozhovor v prázdné O2 areně, vydělal miliony

Martin „Mikýř“ Mikyska (30) vytěžil své vítězství v reality show Survivor Česko & Slovensko 2024 na maximum. Povedl se...

Tvrz koupil za 76 tisíc a daroval ji manželce. Pak ruinu 20 let opravoval

Pavel David zahlédl v dubnu roku 2003 v novinách inzerát: „Prodám tvrz za 76 000 Kč.“ Ještě ten den si jel zříceninu...

Rok od zkázy ponorky Titan. Vyplouvají děsivá zjištění i nové otázky

Před rokem, 18. června 2023, se v severním Atlantiku ztratila ponorka Titan společnosti Ocean Gate. Pátrání potvrdilo...