Úterý 20. dubna 2021, svátek má Marcela
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 20. dubna 2021 Marcela

Sokolové vyznačili stezku kolem katastru Potštejna, z recese je pěkný výlet

  8:52
Nedávné vládní omezení, kdy se dalo vyrazit na túru jen po katastru vlastní obce, inspirovalo členy Sokola v Potštejně na Rychnovsku. Vytvořili takzvanou Katastrální stezku, která vede po hranici území obce. Nabízí často netradiční výhledy do okolí. Teď se na ni mohou vydat i zájemci z okolí.

Je časné odpoledne a ač ještě před chvílí panovalo v Potštejně jaro, najednou se vrátila zima. Obloha se v mžiku zatáhla a na skupinu z místního Sokola padal hustý zmrzlý sníh.

Ledové krupičky a náhlá mlha přepsaly sokolům výletní plány na výhledy do okolí obce. Scházíme se u kostela svatého Marka a vyrážíme na Katastrální stezku, kterou místní sokolky vytvořily pro výletníky z obce. Jde trochu o recesi, která vznikla kvůli vládnímu omezení pohybu, jež umožňovalo procházky jen na území vlastní vesnice. Od 22. března se lidé mohou ve volném čase pohybovat po celém okrese.

„Měli jsme už předtím vytvořenou stezku pro děti s různými úkoly, ale museli jsme ji trochu pozměnit, neboť zasahovala do katastru vedlejší obce. V tu chvíli jsme hledali, kde katastr vlastně je. A z toho vznikla myšlenka na Katastrální stezku, která se snaží kopírovat hranice Potštejna a ukázat zajímavá místa, která by turisté jinak třeba ani nenavštívili,“ popisuje starostka zdejšího Sokola Renata Viktorinová.

Impulsem bylo i to, že pohyb mezi vesnicemi pečlivě hlídali místní policisté. Střežili třeba cestu mezi Potštejnem a Zámělí nedaleko kostela, kde jsme před výšlapem nechali auta. Přesto se trasa na několika místech odchýlí pár metrů za hranici. To proto, aby se výletníci nemuseli brodit ledovou Orlicí nebo kličkovat mezi auty na silnicích. Obejít musí také kamenolom na Černé skále. Jinde zase musejí přeskakovat potok nebo se drápat do prudkého kopce.

„Stezka je udělaná jako okruh, začátek a konec má v Potštejně nedaleko domů, aby se na ni lidé snadno dostali. Má sedm různě dlouhých úseků, které jsou odlišené barvami, aby si každý mohl odškrtnout, že byl třeba na zelené nebo na fialové,“ říká spoluautorka stezky Michaela Bednářová, která vytyčila trasu v mapě.

Trasy mají 25 kilometrů

O značení se postaralo sedm dobrovolníků. Stezka má 25 kilometrů a napojit se na ni lze na začátku kteréhokoliv barevného úseku. Za absolvování dostanou děti diplom, nyní pouze elektronicky, v budoucnu i papírový do ruky.

„Chtěli jsme zapojit hlavně děti a aby měly v průběhu cesty nějakou zábavu, na každý úsek jsme zařadili jednu otázku. Třeba jaké je nejvýše položené místo na stezce,“ pokračuje Bednářová.

Cílem bylo dostat zájemce ven do přírody. „Cítili jsme, že je tady po takové činnosti hlad,“ přiznává Viktorinová.

Z vyhlídky shlížíme dolů na hrad Potštejn

Na trasu se napojujeme u nedávno opraveného křížku Na Štěpnici. Husté sněžení nás však po chvíli donutí plán přehodnotit a na další úsek se přesunout auty. První etapa vede k altánu pod zříceninou hradu Velešov, další k lomu a třetí k vyhlídce Kapraď.

Když se tam vyškrábeme, přichází nečekaná odměna. Zima jako by ustoupila a na obloze si bere slovo slunce. Přímo pod námi jsou oba zdejší hrady, tedy zříceniny - Velešov a Potštejn. Ten známější vůbec poprvé vidím jinak než pohledem vzhůru. Jako vymalovaný svěžím jarním sluncem se rozprostírá přímo pode mnou.

„Jsme v místě, kde se potkávají dvě části našeho okruhu. Fialová končí a oranžová část začíná. Lidé mohou buď pokračovat dál, sestoupit do obce, nebo se vrátit na start předchozí etapy,“ ukazuje na ceduli s mapou Renata Viktorinová.

Šipky nechají v terénu měsíc, pak GPS

Trasu v terénu ukazují jednoduché barevné značky s logem Sokola. Organizátoři je chtějí v přírodě nechat měsíc. Kvůli ohlasům i mimo Potštejn plánují, že ještě před jejich odstraněním stezku zaznamenají do GPS souřadnic, aby si ji zájemci z okolí mohli projít i po skončení nouzového stavu. Ve vesnici se setkali s řadou ohlasů. Na Katastrální stezku už vyrazily desítky výletníků.

„Brali jsme to jako úžasný nápad a výzvu stezku zdolat. Hned jsme se šli podívat do mapy, kudy vede, rozdělili jsme si ji do několika dnů a každý den absolvujeme část. Strašně se nám tu líbí a hlavně jsme rádi, že se dostaneme ven, že děti jdou s námi do přírody a že objevujeme i místa, která jsme dřív neznali,“ chválí iniciativu sokolů Ilona Matýsová.

Potštejn není jedinou obcí, kde v době vládních omezení vznikly zážitkové trasy v přírodě. Podobné aktivity už několikrát připravil třeba Dům dětí a mládeže Sluníčko v Týništi nad Orlicí. Do zdejších lesů loni umístil třeba vánoční putování, nyní jde o trasu s tematikou Velikonoc.

Mapy poskytuje freytag & berndt. Společnost také vytváří mobilní aplikaci PhoneMaps, která obsahuje turistické a cykloturistické mapy celé Evropy, aplikace je ke stažení zdarma na Apple Store a Google Play Store. © freytag & berndt, SHOCart, přispěvatelé OpenStreetMap

  • Nejčtenější

Občané odmítají další bytovky. Nechceme vás tady, křičeli na developera

Odpůrci plánované stavby dvou bytových domů ve Dvoře Králové spílali na zasedání zastupitelstva investorovi i...

Bobři nežvaní, ale makají. Osídlili řeku Orlici v Hradci a pomáhají

Zatímco nutrie se v Hradci Králové přemnožily, bobři jsou vzácnější. Před dvěma lety objevili důkazy jejich výskytu...

Krása prázdných Krkonoš. Covid umožnil štábu Posledního závodu unikátní záběry

Premium Filmaři v Krkonoších při natáčení dramatu Poslední závod o tragédii Hanče s Vrbatou zažili drsné mrazy i vánici....

Ze záchrany lízátek mám radost, říká architekt nového stadionu v Hradci

Už druhý multifunkční sportovní areál navrhl pro Hradec Králové místní architekt Tomáš Vymetálek. Po sedmi letech se...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Rodiče dostali pokutu za vodění školaček až do třídy. Úřad sankci zrušil

Krajský úřad Královéhradeckého kraje se zastal rodičů, kteří dostali od radnice v Nové Pace na Jičínsku pokutu za to,...

Války budoucnosti mohou probíhat v lidské mysli, říká bezpečnostní analytička

Premium Její znalosti sice využívají vojáci a jeden kolega ji prý s nadsázkou navrhl jmenovat čestnou generálkou britské...

Otevřeme školy, vše ostatní počká, říká ministr zdravotnictví Arenberger

Premium Ministr zdravotnictví Petr Arenberger po týdnu ve funkci poodhaluje další vývoj boje s pandemií, prioritou zůstává...

Bojím se, že papírové peníze v Česku skončí do pěti let, říká ekonom

Premium Mezinárodní měnový fond již před pár lety poukázal na to, že by papírové bankovky či kovové mince mohly z ekonomiky...

  • Další z rubriky

Do safari parku dorazil žirafí samec z Dánska, zoo doufá v obnovení chovu

Do Dvora Králové dorazil v noci na čtvrtek cenný náklad z Dánska. Odborníci safari parku dovezli ze zoologické zahrady...

Bobři nežvaní, ale makají. Osídlili řeku Orlici v Hradci a pomáhají

Zatímco nutrie se v Hradci Králové přemnožily, bobři jsou vzácnější. Před dvěma lety objevili důkazy jejich výskytu...

Občané odmítají další bytovky. Nechceme vás tady, křičeli na developera

Odpůrci plánované stavby dvou bytových domů ve Dvoře Králové spílali na zasedání zastupitelstva investorovi i...

Policie hledá recidivistu, který s dalším mužem lákal peníze od seniorů

Dvojice mužů na různých místech Česka okrádala důvěřivé seniory vymyšlenou zkazkou, že jim „vezou zboží pro syna“....

Královna se rozloučila s Philipem bílými květinami a vlastnoručním vzkazem

Královna Alžběta II. se rozloučila s mužem, který stál po jejím boku celých 73 let. Posledními vzkazy pro prince...

Hráče vyloučili z turnaje, protože měl příliš vysoko nastavený jas obrazu

Známý streamer Tfue přišel o vítězství v turnaji o dvanáct tisíc dolarů kvůli tomu, že měl příliš vysoko nastavený jas...

Z Philipova pohřbu odcházeli bratři William a Harry v důvěrném hovoru

Na hradu Windsor byl v sobotu pohřben princ Philip, manžel královny Alžběty II. Velká pozornost se upírala také na...

Bojím se, že papírové peníze v Česku skončí do pěti let, říká ekonom

Premium Mezinárodní měnový fond již před pár lety poukázal na to, že by papírové bankovky či kovové mince mohly z ekonomiky...

Je to podraz, říká organizátor koncertů Cesta ze tmy. S projektem končí

Už za týden měl prostory pražské Lucerny rozeznít první koncert ze série Cesta ze tmy. Ministr zdravotnictví Petr...