Majitel pozemku pod budoucí silnicí vydírá kraj požadavky i mlčením

  17:25
Nebýt vlastníka jednoho jinak zcela bezvýznamného pozemku, mohli už dnes lidé z Albrechtic nad Orlicí na Rychnovsku jezdit do obce po nové, širší a bezpečnější silnici. A také po novém mostu přes řeku, který má vyrůst vedle toho stávajícího na okraji Týniště nad Orlicí.
Provoz na mostě přes Orlici je v současnosti kyvadlový.

Provoz na mostě přes Orlici je v současnosti kyvadlový. | foto: Tomáš Hejtmánek, MF DNES

Jenže jednání o odkupu malého cípu louky v záplavovém území, kterou zjara pravidelně zaplavuje voda z Orlice, se kraji už léta nedaří dotáhnout do konce.

Potřebuje přitom jen 267 čtverečních metrů v samém rohu pozemku, aby tudy mohla vést přeložka silnice II/305 z Týniště nad Orlicí do Albrechtic, která je hlavní příjezdovou silnicí nejen do obce, ale i do týnišťské místní části Štěpánovsko.

Kraj přeložku připravuje už deset let. Před pěti lety zvítězila trasa za 155 milionů korun bez daně těsně vedle současné silnice. Dojde k narovnání cesty, aby odolávala tlaku vody při povodních lépe než nynější těleso.

Projekt je už tři roky prakticky hotový, k zisku územního rozhodnutí a stavebního povolení však chybí jediná věc – pozemek Josefa Tužila (psali jsme v článku Silnice kolem Orlice bude z nejdražších v kraji, čeká na jeden pozemek).

Ostatní parcely patří obci nebo kraji, případně se na jejich využití kraj již dohodl s vlastníky. 

„Jednání vedeme od roku 2016. Majitel dotčeného pozemku odmítá jednat, nekomunikuje. Požadoval odkup za vyšší cenu než odhadní a prodat pozemek chtěl v celé výměře. S tím rada kraje souhlasila, ale vlastník se k podpisu odsouhlasené smlouvy následně nedostavil,“ popisuje ředitel Údržby silnic Královéhradeckého kraje (ÚS) Jiří Brandejs.

Stav? Super havarijní

Majitel přitom silničářům slíbil, že smlouvu podepíše, již loni v červnu. Pak ale zatáhl za brzdu a začal si klást stále nové požadavky. Protože je stavba pro obec i kraj důležitá, hejtmanství se mu snaží vyhovět, jenže majitel dál dělá mrtvého brouka.

„Nabízel jsem mu i osobní schůzku, ale na to nereagoval,“ připomíná náměstek hejtmana pro dopravu Martin Červíček (ODS), který se do jednání osobně vložil. 

Tento týden přijel o silnici diskutovat se starosty i hejtman Jiří Štěpán (ČSSD). Komunikace je totiž pro kraj klíčová, spojuje Týniště s Borohrádkem a patří do kategorie A.

Kraj sice již v minulosti opravil navazující úsek z Albrechtic do Borohrádku, ale když se nepodaří postavit přeložku, hrozí dokonce uzavření silnice. Cesta záplavovým územím vede totiž po vyvýšeném náspu a několika inundačních mostech.

„Její stav je podle systému hospodaření s vozovkou Pavex hodnocen jako super havarijní. Nejhorší je stav mostů, které mají značně degradovaný beton a výztuž,“ varuje Brandejs.

„Přirozeně nás to nenechává klidnými. Kdyby se – nedej bože – mosty musely zavřít, mělo by to naprosto zásadní vliv na každodenní život občanů, kteří tuto cestu využívají,“ obává se starosta Jaromír Kratěna (Patrioti Albrechtic nad Orlicí).

Silničáři už dříve museli nosnost mostů snížit. Nyní po nich mohou jezdit jen auta do 8 tun a takzvaná výhradní zatížitelnost je 14,4 tuny. Patří k nejhorším v kraji a musejí procházet pravidelnými prohlídkami. Problémem je také úzký profil silnice, kvůli kterému auta na mostě přes Orlici jezdí kyvadlově.

Vzal si silnici jako rukojmí, říká šéf silničářů

Majitel pozemku nově požaduje po kraji splnění několika podmínek, které však se samotnou stavbou silnice nijak nesouvisí. Jde o úpravy u jiných jeho pozemků v obci. Jenže požadavky vznesl jen neformálně a k dalšímu jednání se nedostavil. Chce třeba, aby kraj zajistil vyčištění jeho pozemku, na kterém údajně stavaři při budování krajského domova pro seniory nechali suť.

„Kraj se už minimálně dva roky snaží od něj získat vymezení toho prostoru, protože to je na poli, které má několik hektarů. Ani to se nedaří dohodnout. Byli už několikrát na místě, měl jim to ukázat, ale nepřišel,“ říká starosta.

Mapy poskytuje © SHOCart a přispěvatelé OpenStreetMap. Společnost SHOCart je tradiční vydavatel turistických a cykloturistických map a atlasů. Více na www.shocart.cz

Další jeho požadavek se týká zřízení parkovacího místa u rodinného domu na návsi, v němž však majitel nebydlí. Manželé Tužilovi před dvěma lety vedli spor s obcí o průběh hranice pozemku před domem. Nakonec se dohodli mimosoudně. Zaměření prokázalo, že v právu byla obec.

„Tehdy jsem byl u projednání té věci přímo na místě. Šlo o pár metrů chodníku. Jestli se stavba zadírá na této věci, tak je to k smíchu,“ poznamenává starosta Týniště nad Orlicí Libor Koldinský (TOP 09).

Jenže právě pocit křivdy je nyní nejspíš příčinou toho, že majitel nekomunikuje. Po kraji údajně požadoval úpravu pozemkové hranice a vybudování parkovacího místa u domu. Jenže sousední pozemek není krajský, ale obecní, a na obec se muž neobrátil. 

„Slyšel jsem, že něco rozporuje na tom, co jsme spolu oficiálně podepsali. My od něj ale nemáme žádné oficiální požadavky. Už dva roky s námi nekomunikoval. Nemůžeme dělat majetkové úkony bez nějakého podnětu,“ upozorňuje Jaromír Kratěna.

„Pan Tužil si vzal silnici jako rukojmí k řešení svých dlouholetých sporů s obcí. I přes snahu naší společnosti tyto spory vyřešit výsledky jednání jsou mařeny a neuznávány,“ potvrzuje Jiří Brandejs.

„To jsou takové zástupné věci, které bychom nějak vyřešili, kdyby se na tom lámala stavba takto důležité silnice. Ale těžko řešit něco, když s vámi někdo nejedná a jen to vzkazuje,“ reaguje starosta Albrechtic.

Nikdo neotevřel

Redaktor MF DNES se majitele pozemku několikrát snažil kontaktovat. Opakovaně zvonil u jeho domu v Dobrušce, ale přestože v okně byl patrný pohyb, nikdo neotevřel a nereagoval ani na vzkaz v poštovní schránce.

Kraj se loni snažil vyjednat alespoň souhlas s využitím pozemku, aby mohl získat územní rozhodnutí a evropskou dotaci na stavbu. Ani to se však nepodařilo, a tak kraj dotační výzvu nestihl.

„Čas běží a zdroje nečekají na to, až se rozhodneme. Požadavků na opravu silnic je hodně. V kraji máme rozpracováno 300 staveb a každá z nich si opravu zaslouží,“ říká Martin Červíček a připomíná, že kraj peníze nakonec žádal na jiné komunikace, které byly již připraveny. 

„Poslední možnost podat žádost o dotaci z programového období IROP do roku 2020 byla loni v prosinci. Prozatím není známo, zda bude další programovací období pro financování krajských silnic z EU vypsáno. S ohledem na vysokou cenu stavby ji není možné financovat z jiných prostředků,“ upozorňuje Jiří Brandejs.

Kraj tak nyní neví, z čeho by nákladnou přeložku zaplatil. Stavba za předpokládanou cenu 155 milionů korun bez daně má být kvůli sérii mostů nejdražším silničním projektem kraje. V přepočtu na kilometr má stát skoro dvojnásobek než úsek D11 z Hradce Králové do Jaroměře. 

„Chci věřit, že se domluvíme, i když je to komplikované. Postoj majitele mě samozřejmě mrzí, ale nějak se dohodnout musíme,“ uzavírá Červíček.

  • Nejčtenější

Samoživitelka platí cizí hypotéku, aby nepřišla o chatu v Peci. Spiknutí, tvrdí

3. března 2024

Premium Život Hedviky Bulíčkové z Hradce Králové připomíná scénář nepovedeného filmu. V jejím příběhu jde o...

Místo nových ulic majitel louku oplotil. Nová čtvrť v Rychnově je odříznutá

28. února 2024  12:37

Premium Nejprestižnější lokalita ve městě, kde ceny pozemků stoupají vzhůru, přesto čtvrť Nová Sibiř v...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Na Hradecku se střetl vlak s autem. Řidička zemřela, dítě skončilo v nemocnici

25. února 2024  19:26,  aktualizováno  22:23

Při střetu auta s vlakem u Zachrašťan na Hradecku v neděli po 18:00 zemřela dvaatřicetiletá...

Driftující auta v centru vzbudila půl města. Policie nezasáhla, kritizují místní

27. února 2024  18:22,  aktualizováno  28.2 16:03

Velký rozruch vzbudili v Jičíně v noci ze soboty na neděli účastníci jízdy tuningových aut. Za řevu...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Hradec přebírá Horejš, Kotal rezignoval. Nemůžu pokračovat kvůli zdraví, řekl

28. února 2024  9:52,  aktualizováno  10:26

Novým koučem fotbalistů Hradce Králové bude David Horejš, který na lavičce východočeského celku...

VIDEO: Střílej po mně! Kameraman natočil téměř celý útok v centru Prahy

Premium Ve čtvrtek zemřelo rukou střelce Davida K. 14 obětí, 25 lidí je zraněných, z toho deset lidí těžce. Jedním z prvních na...

Máma ji dala do pasťáku, je na pervitinu a šlape. Elišku čekají Vánoce na ulici

Premium Noční Smíchov. Na zádech růžový batoh, v ruce svítící balónek, vánoční LED svíčky na baterky kolem krku. Vypadá na...

Test světlých lahvových ležáků: I dobré pivo zestárne v obchodě mnohem rychleji

Premium Ležáky z hypermarketů zklamaly. Jestli si chcete pochutnat, běžte do hospody. Sudová piva totiž dopadla před časem...

Loni to nevyšlo, letos to ale je nová výzva, říká Jergl před sérií s Vítkovicemi

4. března 2024  8:51

Vzpomínáte na loňské semifinále hokejové extraligy mezi Hradcem a Vítkovicemi a hlavně na zápas,...

Šance jsme měli řešit lépe, ví po duelu s Jabloncem hradecký trenér Horejš

4. března 2024  8:39

Čtyři zápasy, čtyři body. Jaro zatím bez porážky, ale také zatím bez výhry „Fotbal je o výhrách,...

Samoživitelka platí cizí hypotéku, aby nepřišla o chatu v Peci. Spiknutí, tvrdí

3. března 2024

Premium Život Hedviky Bulíčkové z Hradce Králové připomíná scénář nepovedeného filmu. V jejím příběhu jde o...

Hanuše rychlý gól nesrazil. V závěru zachránil oslabenému Jablonci bod

2. března 2024  19:20

Ještě si pořádně nesáhl na balon a už v 5. minutě ho lovil ze sítě po hlavičce z rohového kopu....

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Bianca Censori šokovala Paříž odhaleným klínem, pokutě se však vyhnula

Architektka Bianca Censori (29), která je manželkou rapera Kanye Westa (46), opět šokovala veřejnost svými outfity. V...

Zemřela slovenská moderátorka, oblíbený byl její pořad, který pomáhal dětem

Zemřela moderátorka a logopedka slovenské dětské televizní stanice JOJko Lucia Palugyayová. Bylo jí 47 let. Na...

Nikdy jsem nebyla stydlivá, vzpomíná Heidi Janků na focení pro Luckyboy

Zpěvačka Heidi Janků (61) zavzpomínala na pobyt v Monaku, kam se přestěhovala kvůli práci svého manžela Iva Pavlíka. V...

Tělo se na ně neumí adaptovat. Studie odmítla vysoce zpracované potraviny

Není prostor na námitky. Pokud jste čekali na konečné postrčení, proč se opravdu vzdát vysoce zpracovaných potravin...

Princ William zrušil na poslední chvíli z osobních důvodů účast na akci

Britský princ William (41) odřekl svou účast na úterní vzpomínkové slavnosti na hradě Windsor. Na bohoslužbu za...