Neděle 5. prosince 2021, svátek má Jitka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Neděle 5. prosince 2021 Jitka

Majitel pozemku pod budoucí silnicí vydírá kraj požadavky i mlčením

  17:25
Nebýt vlastníka jednoho jinak zcela bezvýznamného pozemku, mohli už dnes lidé z Albrechtic nad Orlicí na Rychnovsku jezdit do obce po nové, širší a bezpečnější silnici. A také po novém mostu přes řeku, který má vyrůst vedle toho stávajícího na okraji Týniště nad Orlicí.

Provoz na mostě přes Orlici je v současnosti kyvadlový. | foto: Tomáš Hejtmánek, MF DNES

Jenže jednání o odkupu malého cípu louky v záplavovém území, kterou zjara pravidelně zaplavuje voda z Orlice, se kraji už léta nedaří dotáhnout do konce.

Potřebuje přitom jen 267 čtverečních metrů v samém rohu pozemku, aby tudy mohla vést přeložka silnice II/305 z Týniště nad Orlicí do Albrechtic, která je hlavní příjezdovou silnicí nejen do obce, ale i do týnišťské místní části Štěpánovsko.

Kraj přeložku připravuje už deset let. Před pěti lety zvítězila trasa za 155 milionů korun bez daně těsně vedle současné silnice. Dojde k narovnání cesty, aby odolávala tlaku vody při povodních lépe než nynější těleso.

Projekt je už tři roky prakticky hotový, k zisku územního rozhodnutí a stavebního povolení však chybí jediná věc – pozemek Josefa Tužila (psali jsme v článku Silnice kolem Orlice bude z nejdražších v kraji, čeká na jeden pozemek).

Ostatní parcely patří obci nebo kraji, případně se na jejich využití kraj již dohodl s vlastníky. 

„Jednání vedeme od roku 2016. Majitel dotčeného pozemku odmítá jednat, nekomunikuje. Požadoval odkup za vyšší cenu než odhadní a prodat pozemek chtěl v celé výměře. S tím rada kraje souhlasila, ale vlastník se k podpisu odsouhlasené smlouvy následně nedostavil,“ popisuje ředitel Údržby silnic Královéhradeckého kraje (ÚS) Jiří Brandejs.

Stav? Super havarijní

Majitel přitom silničářům slíbil, že smlouvu podepíše, již loni v červnu. Pak ale zatáhl za brzdu a začal si klást stále nové požadavky. Protože je stavba pro obec i kraj důležitá, hejtmanství se mu snaží vyhovět, jenže majitel dál dělá mrtvého brouka.

„Nabízel jsem mu i osobní schůzku, ale na to nereagoval,“ připomíná náměstek hejtmana pro dopravu Martin Červíček (ODS), který se do jednání osobně vložil. 

Fotogalerie

Tento týden přijel o silnici diskutovat se starosty i hejtman Jiří Štěpán (ČSSD). Komunikace je totiž pro kraj klíčová, spojuje Týniště s Borohrádkem a patří do kategorie A.

Kraj sice již v minulosti opravil navazující úsek z Albrechtic do Borohrádku, ale když se nepodaří postavit přeložku, hrozí dokonce uzavření silnice. Cesta záplavovým územím vede totiž po vyvýšeném náspu a několika inundačních mostech.

„Její stav je podle systému hospodaření s vozovkou Pavex hodnocen jako super havarijní. Nejhorší je stav mostů, které mají značně degradovaný beton a výztuž,“ varuje Brandejs.

„Přirozeně nás to nenechává klidnými. Kdyby se – nedej bože – mosty musely zavřít, mělo by to naprosto zásadní vliv na každodenní život občanů, kteří tuto cestu využívají,“ obává se starosta Jaromír Kratěna (Patrioti Albrechtic nad Orlicí).

Silničáři už dříve museli nosnost mostů snížit. Nyní po nich mohou jezdit jen auta do 8 tun a takzvaná výhradní zatížitelnost je 14,4 tuny. Patří k nejhorším v kraji a musejí procházet pravidelnými prohlídkami. Problémem je také úzký profil silnice, kvůli kterému auta na mostě přes Orlici jezdí kyvadlově.

Vzal si silnici jako rukojmí, říká šéf silničářů

Majitel pozemku nově požaduje po kraji splnění několika podmínek, které však se samotnou stavbou silnice nijak nesouvisí. Jde o úpravy u jiných jeho pozemků v obci. Jenže požadavky vznesl jen neformálně a k dalšímu jednání se nedostavil. Chce třeba, aby kraj zajistil vyčištění jeho pozemku, na kterém údajně stavaři při budování krajského domova pro seniory nechali suť.

„Kraj se už minimálně dva roky snaží od něj získat vymezení toho prostoru, protože to je na poli, které má několik hektarů. Ani to se nedaří dohodnout. Byli už několikrát na místě, měl jim to ukázat, ale nepřišel,“ říká starosta.

Mapy poskytuje freytag & berndt. Společnost také vytváří mobilní aplikaci PhoneMaps, která obsahuje turistické a cykloturistické mapy celé Evropy, aplikace je ke stažení zdarma na Apple Store a Google Play Store. © freytag & berndt, SHOCart, přispěvatelé OpenStreetMap

Další jeho požadavek se týká zřízení parkovacího místa u rodinného domu na návsi, v němž však majitel nebydlí. Manželé Tužilovi před dvěma lety vedli spor s obcí o průběh hranice pozemku před domem. Nakonec se dohodli mimosoudně. Zaměření prokázalo, že v právu byla obec.

„Tehdy jsem byl u projednání té věci přímo na místě. Šlo o pár metrů chodníku. Jestli se stavba zadírá na této věci, tak je to k smíchu,“ poznamenává starosta Týniště nad Orlicí Libor Koldinský (TOP 09).

Jenže právě pocit křivdy je nyní nejspíš příčinou toho, že majitel nekomunikuje. Po kraji údajně požadoval úpravu pozemkové hranice a vybudování parkovacího místa u domu. Jenže sousední pozemek není krajský, ale obecní, a na obec se muž neobrátil. 

„Slyšel jsem, že něco rozporuje na tom, co jsme spolu oficiálně podepsali. My od něj ale nemáme žádné oficiální požadavky. Už dva roky s námi nekomunikoval. Nemůžeme dělat majetkové úkony bez nějakého podnětu,“ upozorňuje Jaromír Kratěna.

„Pan Tužil si vzal silnici jako rukojmí k řešení svých dlouholetých sporů s obcí. I přes snahu naší společnosti tyto spory vyřešit výsledky jednání jsou mařeny a neuznávány,“ potvrzuje Jiří Brandejs.

„To jsou takové zástupné věci, které bychom nějak vyřešili, kdyby se na tom lámala stavba takto důležité silnice. Ale těžko řešit něco, když s vámi někdo nejedná a jen to vzkazuje,“ reaguje starosta Albrechtic.

Nikdo neotevřel

Redaktor MF DNES se majitele pozemku několikrát snažil kontaktovat. Opakovaně zvonil u jeho domu v Dobrušce, ale přestože v okně byl patrný pohyb, nikdo neotevřel a nereagoval ani na vzkaz v poštovní schránce.

Kraj se loni snažil vyjednat alespoň souhlas s využitím pozemku, aby mohl získat územní rozhodnutí a evropskou dotaci na stavbu. Ani to se však nepodařilo, a tak kraj dotační výzvu nestihl.

„Čas běží a zdroje nečekají na to, až se rozhodneme. Požadavků na opravu silnic je hodně. V kraji máme rozpracováno 300 staveb a každá z nich si opravu zaslouží,“ říká Martin Červíček a připomíná, že kraj peníze nakonec žádal na jiné komunikace, které byly již připraveny. 

„Poslední možnost podat žádost o dotaci z programového období IROP do roku 2020 byla loni v prosinci. Prozatím není známo, zda bude další programovací období pro financování krajských silnic z EU vypsáno. S ohledem na vysokou cenu stavby ji není možné financovat z jiných prostředků,“ upozorňuje Jiří Brandejs.

Kraj tak nyní neví, z čeho by nákladnou přeložku zaplatil. Stavba za předpokládanou cenu 155 milionů korun bez daně má být kvůli sérii mostů nejdražším silničním projektem kraje. V přepočtu na kilometr má stát skoro dvojnásobek než úsek D11 z Hradce Králové do Jaroměře. 

„Chci věřit, že se domluvíme, i když je to komplikované. Postoj majitele mě samozřejmě mrzí, ale nějak se dohodnout musíme,“ uzavírá Červíček.

  • Nejčtenější

Ve Špindlu se mělo hrát před očkovanými. Končím s podporou, zlobí se Dědek

Majitel extraligových Pardubic Petr Dědek vyjádřil zklamání z toho, že se pořádající agentura rozhodla znovu odložit...

Sparta urvala výhru, Kladno obralo Boleslav. Otáčely i Vítkovice s Hradcem

Úterní program 28. kola hokejové extraligy dostal díky střetnutí Litvínova s Hradcem speciální náboj. Na východ Čech...

Začíná lyžařská sezona, tak dobré sněhové podmínky vlekaři nepamatují

Na Černé hoře se ráno začalo lyžovat, v sobotu se přidá Malá Úpa a Šerlišský Mlýn. Úvod sezony v Krkonoších i Orlických...

Prostřelil sousedům okno, v domě jeho otce našla zásahovka sklad zbraní

Na rodinný dům v Nechanicích v neděli večer někdo vystřelil, rodina byla naštěstí v jiném patře. Zásahová jednotka si...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Pacient demoloval příjem hradecké nemocnice, pak vlezl do stropního podhledu

Škodu za více než dvě stě tisíc korun způsobil Fakultní nemocnici v Hradci Králové agresivní pacient, který byl pod...

Blogera připravil lajdáctvím o nohu, další zranil. Za nehodu dostal podmínku

Premium S podmínkou na pět let odešel od soudu čtyřiačtyřicetiletý Moldavan. V červenci 2019 způsobil na obchvatu Chrudimi...

Přes víkend zemřou všichni z JIP. Sestra vypráví o práci v době covidu

Premium Markéta Svobodová, hlavní sestra z Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, stojí spolu s dalšími šesti kolegyněmi z...

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

Premium Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

  • Další z rubriky

Začíná lyžařská sezona, tak dobré sněhové podmínky vlekaři nepamatují

Na Černé hoře se ráno začalo lyžovat, v sobotu se přidá Malá Úpa a Šerlišský Mlýn. Úvod sezony v Krkonoších i Orlických...

Nová expozice v hradeckém muzeu Cesty města vede přes pevnost do kina

Hradecké Muzeum východních Čech na Eliščině nábřeží otevřelo novou stálou expozici Cesty města. Po čtyřech letech...

Z hradeckého klubu ANO odchází zastupitel Langer, vadí mu rozhazování peněz

Po dlouhých sporech se Jiří Langer rozhodl opustit zastupitelský klub ANO v Hradci Králové. Hradecký stavař je...

Prostřelil sousedům okno, v domě jeho otce našla zásahovka sklad zbraní

Na rodinný dům v Nechanicích v neděli večer někdo vystřelil, rodina byla naštěstí v jiném patře. Zásahová jednotka si...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Žena u porodu dítěte kamarádky zjistila, že ho má s jejím manželem

Osmadvacetiletá Hailey Custerová z Arizony zažila nepříjemný šok, když pomáhala přivést na svět dítě nejlepší...

Divadlo stahuje představení. Autor trvá na černošském herci, Sokol nestačí

Obsazením černošského herce si nově podmiňuje britský autor Martin McDonagh inscenování své hry Ujetá ruka (Behanding...

Psychopati za volantem: pozor na dodávky, elektromobily a bouráky dvou značek

Beránci ve škodovkách a predátoři v bavorácích? Výběr auta o vás může prozradit víc, než byste možná chtěli. Ať už se...

Ve StarDance předčasně skončil Mirai Navrátil

Ještě před sobotním večerem StarDance je jasné, že se s taneční soutěží musí rozloučit zpěvák Mirai Navrátil. Vyšel mu...

Jiří Krampol je hospitalizovaný se zápalem plic

Jiří Krampol leží v pražské nemocnici Na Františku. Třiaosmdesátiletý herec je během posledních tří měsíců už potřetí...