Čtvrtek 30. března 2023, svátek má Arnošt
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 30. března 2023 Arnošt

Musíme čekat. Obchodníci v Hradci se snaží přežít s okénky a rozvážkou

  16:19
Skoro všechny obchody, hospody a kavárny v Hradci Králové jsou už přes tři týdny kvůli epidemii zavřené. Provozovatelé tradičních podniků říkají: „Nezbývá než čekat, doufat a dělat to nejlepší, co umíme.“ Někteří prodávají z okénka, jiní se opřeli o e-shop. Všichni ale vyhlížejí, kdy se omezení uvolní.
V Kopečku zůstala otevřená prodejna s ovocem a zeleninou (20. 3. 2020).

V Kopečku zůstala otevřená prodejna s ovocem a zeleninou (20. 3. 2020). | foto: Martin Veselý, MAFRA

Vláda jako opatření proti šíření koronaviru uzavřela od 14. března většinu obchodů či hospod, pak navíc omezila volný pohyb lidí.

Začátkem dubna teprve začala s velmi opatrným uvolňováním pravidel. Od úterý už mohou fungovat sběrné dvory, od čtvrtka 9. dubna smějí otevřít za dodržení hygieny také hobbymarkety, železářství, stavebniny a prodejny jízdních kol a cykloservisy.

Restaurace a další obchody však zatím otevřít nesmějí, také omezený pohyb lidí dál trvá, a to až do konce nouzového stavu. Vláda ho vyhlásila do 11. dubna, ve Sněmovně pak v úterý poslanci odsouhlasili jeho prodloužení do konce měsíce.

Hradečtí podnikatelé zatím nechtějí propouštět zaměstnance. Podle nich už se ale tento stav nedá vydržet dlouho. MF DNES oslovila majitele několika známých podniků s otázkou, jak situaci zvládají. Reakce Lukáše Mytase z Hostince U Kohouta mluví za mnohé:

„Týden jsme měli zavřeno, dali jsme zaměstnancům možnost zabezpečit si rodinnou situaci, nyní se pokoušíme rozvážet jídla, ale jsme hostinec, tak to příliš neumíme. Zatím je to opravdu spíše pokus. S péčí řádného hospodáře jsme si dělali zálohu pro případ problémů, ale tím jsme mínili nižší obrat. Pochopitelně nikdo nepočítal, že bude nulový. Při plných nákladech vydržíme měsíc do propouštění. Zaměstnanci, kteří nejsou potřeba, což je většina, jsou doma. Doufáme v pomoc státu.“

Zatímco většina obchodů má skutečně úplně zavřeno, někteří se snaží nabízet jako U Kohouta služby alespoň omezeně. Lépe je těm, kdo mají internetový obchod. Třeba výrobce čokolády Jordi’s.

„Pro zákazníky z Hradce a okolí nabízíme navíc objednávky s osobním odběrem a jsme schopni se domluvit na předání či zásilku dovézt,“ říkají majitelé Jiří Stejskal a Lukáš Koudelka, loňští finalisté ankety Podnikatel roku.

Kavárna Café Na kole otevřela improvizované okénko 14. března, tedy v ten den, kdy vláda vše zavřela. Byla první teplejší sobota a nálada ve městě byla optimistická.

„Doufáme, že se situace opět nepřiostří a budeme moci fungovat alespoň v režimu okénka „to go”. Pro drobné živnostníky je situace velice obtížná. Nezbývá než čekat, doufat a dělat to nejlepší, co můžeme. Káva je radost, snad nám ji nevezmou a brzo budeme moci naše zákazníky řádně pohostit. Fandíme dalším podnikům, obdivujeme zdravotníky a palec nahoru novinářům,“ napsali redaktorovi provozovatelé kavárny.

O den později bylo o něco hůř, premiér v noci z neděle na pondělí 16. března oznámil, že je celá země v karanténě. Města se vylidnila, centrum Hradce zeje prázdnotou a tržby živnostníkům klesly ještě níž.

„Hospodu máme uzavřenou, prodáváme pouze z okénka, které jsme zřídili při rekonstrukci před rokem. Prodáváme především pivní speciály z malých pivovarů, nealko a drobné jídlo k pivu jako domácí hermelín, utopence, tvarůžkovou pomazánku. V tomto stavu, kdy jedeme zhruba na 50 procent, jsme zatím schopni se uživit,“ popisuje provozovatel Hostince Malý Růžek Vladimír Doležal.

Samotný e-shop nás bohužel neuživí

Živnostníci se shodují, že dlouho takto nevydrží. „Oba uzavřené obchody - jízdní kola a šicí stroje - jsou pro nás velkou finanční ztrátou, protože zaměstnáváme na 15 zaměstnanců, kteří jsou ve valné většině hlavními živiteli rodin. Náš vztah k zaměstnancům bereme velice vážně a vždy řádně a včas vyplácíme mzdy. Finanční rezervu na ně máme za současného stavu na 3 až 4 měsíce, poté bychom museli žádat banku či stát o dočasnou výpomoc,“ vysvětluje Šárka Soares, ekonomka prodejny kol Vojtěch Kulhánek.

Některým zaměstnancům proto přidělili náhradní práci, část musela zůstat doma.

I čokoládě Jordi’s by začaly existenční problémy po třech měsících. „Pak už bychom neměli na vyplácení mezd zaměstnancům, ani na nic jiného. Prodejna pro nás představuje velkou část příjmu. Samotný e-shop nás bohužel neuživí, protože se i zde prodej velice omezil,“ říkají majitelé.

Pracovní dobu zkrátili, jak jen je to možné

Problém je, že od nich odebírala zboží spousta kaváren a menších obchůdků, a ty jsou také zavřené.

„Máme obchod s potravinami a drogerií. Zavření se na nás tudíž nevztahuje. Přesto jsme zavedli opatření, která alespoň částečně chrání nás i zákazníky a respektují nouzový stav. 17. března jsme zahájili objednávkový systém, objednáte si zboží mailem a pak vyzvednete hotový nákup. Kvůli nedobrovolnému stěhování v minulém roce jsme bohužel bez rezerv, takže pokud bychom museli obchod zcela zavřít, do existenčních problémů se dostaneme okamžitě. Úlevy z nájmu by nám v tuto chvíli výrazně pomohly,“ přidává se Petra Lorencová z obchodu Bez obalu.

Obchody zatím nepropouštějí. „Snažíme se brigádnicím poskytnout alespoň nějakou možnost výdělku, ale v rovině udržitelné pro obchod. Zkrátili jsme pracovní dobu na nezbytně nutnou a snažíme se dát přednost těm, které jsou na práci u nás závislé,“ říká Lorencová z obchodu Bez obalu.

Ve firmě Jordi’s prozatím mzdy vyplácí z rezerv: „Jsme připraveni na cokoliv. Může přijít i konkurence s velkým kapitálem na marketing a v takovém případě potřebujeme také rezervu, abychom mohli reagovat. Další postup je nejasný, uvidí se podle situace. Každopádně jsme toho názoru, že největší zodpovědnost za své zaměstnance má každá firma sama.“

Opatření vyhlášené ze dne na den zaskočilo všechny

S vládními opatřeními živnostníci většinou souhlasí, byť s výhradami. Ekonomka Šárka Soares z firmy Vojtěch Kulhánek tvrdí, že vláda měla uzavření obchodů sdělit alespoň 24 hodin dopředu, nikoliv v sobotu ráno a s okamžitou platností, kdy už část zaměstnanců byla na cestě do práce:

„Neměli jsme vůbec čas se na toto nové opatření jakýmkoliv způsobem připravit. Také vůči našim klientům náhlé opatření vyvolalo zmatek, někteří měli objednané zboží s vyzvednutím v sobotu 14. března a obávali se, abychom jim byli schopni objednávku vydat. Časté změny vlády, které obchody mají mít otevřeno a které naopak mají mít zavřeno, nepřispěly ke klidu zákazníků ani zaměstnanců.“

„V poslední řadě náhlé opatření samozřejmě znejistilo celý náš kolektiv, obavy o práci jsou pochopitelné. Přes předminulý víkend jsme vypracovali nové postupy k náhradní práci části našich zaměstnanců a situace se stabilizovala a uklidnila. Věříme, že opatření sníží riziko dalšího přenosu nákazy, a odhadujeme a přejeme si, abychom se od druhé poloviny dubna mohli vrátit k práci,“ říká dále Šárka Soares z firmy Vojtěch Kulhánek.

Hospodský Vladimír Doležal s opatřeními souhlasí, ale pokládá je za chaotická.

„Náladu máme zatím dobrou i proto, že se nás ani našich blízkých nemoc nedotkla. Situaci nám komplikují nezodpovědní zákazníci, kteří nechápou, že současná opatření říkají, že se člověk nemá zdržovat delší dobu na veřejnosti. Rádi by pili a diskutovali, což je v současnosti zakázáno a policií ostře hlídáno,“ říká.

Město odpustí nájmy ve svých prostorách

Pomoci podnikatelům chce hradecký magistrát. Rada schválila odpuštění nájmu podnikatelům, kteří sídlí v městských prostorách a museli v nouzovém stavu zavřít. Vedení hradecké radnice rozhodnutí přijalo jako součást balíčku Antivirus.

„Každý v dnešní době pomáhá, jak může, a Hradec se přirozeně připojí. Odpuštění nájmů a poplatků je to první, čím můžeme co nejrychleji obyvatelům a podnikatelům situaci ulehčit,“ říká primátor Hradce Králové Alexandr Hrabálek (ODS).

Součástí programu Antivirus jsou opatření z rozpočtu města, poplatky, školství, kultura či zaměstnanost. „Předpokládáme, že jej budeme doplňovat o další nástroje, kterými chceme snížit další negativní dopady ve městě,“ dodává Hrabálek.

  • Nejčtenější

Hradec uspěl proti Liberci v prodloužení, vedení v sérii se ujímá také Sparta

Zbylá třetí utkání čtvrtfinálových sérií nabídla dvě výhry hostů. Sparta ubránila ve třetí třetině těsný náskok, v...

Rychlé góly, těsné zápasy. Hradci chybí k postupu bod, Sparta v Třinci padla

Hokejisté Sparty a Hradce sahali v extraligovém čtvrtfinále soupeřů po postupovém mečbolu na ledě soupeřů. Během...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Z obří fabriky na předměstí Hradce může být nová čtvrť se dvěma tisíci bytů

Premium V někdejší Škodovce v Hradci Králové by mohla vzniknout zcela nová čtvrť se školami, školkami, kulturním vyžitím,...

Ostudná místa Hradce Králové: socialistická Hvězda a Benešův bulvár straší dál

V Hradci Králové sice nedávno otevřeli nejdražší lávku v Česku, avšak odvrácená tvář metropole zůstává. Z hlavních...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Pirát z Adršpachu dostal za sražení chodců pět let, oba horolezci zemřeli

Před Okresním soudem v Náchodě stanul devětatřicetiletý Jan Č. obžalovaný za to, že loni v srpnu autem srazil dva...

Starý dům už neprodáte. Unijní směrnice ale může být protiústavní, tvrdí právníci

Premium Zateplování, výměna kotle i oken, solární panely na střechu… Nechcete starý dům opravovat „po evropsku“? Rychle se jej...

Přežila Terezín i Osvětim. Bůh není, takové utrpení by nedopustil, říká

Premium Měla si užívat bezstarostné mládí, namísto toho si musela na kabát přišpendlit židovskou hvězdu. V 15 letech ji...

Hokej se změnil v jatka. Píše o nich i Wikipedie, extraliga se styděla

Premium Jen co se ve zlínském kamrlíku pro rozhodčí potkal Roman Polák s kolegy, hned měli jasno: „Pánové, dnes to může být...

Požár se šířil podkrovím úřadu, způsobili ho řemeslníci při letování trubek

Čtyři jednotky hasičů zasahovaly u požáru na Městském úřadu v Borohrádku na Rychnovsku. V půdní vestavbě se oheň šířil...

Místo dolů žádaný dům pro seniory. Rozšiřování kapacity má hranice, říká ředitel

Domov sociální péče v Tmavém Dole na Trutnovsku se nachází v lesích na úplné periferii, ale v pořadníku má 300 seniorů....

Ostudná místa Hradce Králové: socialistická Hvězda a Benešův bulvár straší dál

V Hradci Králové sice nedávno otevřeli nejdražší lávku v Česku, avšak odvrácená tvář metropole zůstává. Z hlavních...

Žena to má v hudbě těžší, upozorňuje hradecká saxofonistka Nela Dusová

Královéhradecká saxofonistka Nela Dusová, ceněný talent se zkušeností nejen ze zušek či Konzervatoře Jaroslava Ježka,...

Nervozita roste. Padající Deutsche Bank stáhla dolů korunu i pražskou burzu

Od záchrany problémové švýcarské banky Credit Suisse ještě neuplynul ani týden a investoři opouštějí další potenciální...

Herečka Jenovéfa Boková porodila, z Witowské je nevlastní babička

Jenovéfa Boková a její partner Adam Kolář v pátek odpoledne potvrdili, že herečka a hudebnice už porodila a šťastní...

Horníci leželi na pokojích na břichu. Skrývali erekci. A zrodila se viagra

Modrá pilulka slaví pětadvacet let. Spustila svého druhu kulturní i farmaceutickou revoluci, preformátovala vnímání...

Tom Cruise se dcerou Suri pyšnil. Už ho neviděla deset let, míří na vysokou

Tom Cruise se od roku 2006 do roku 2013 rád ukazoval na veřejnosti s dcerou Suri v náručí. Před deseti lety však ze...

Rozjívené fracky tu nechceme. Kde končí svoboda dětí ve veřejných prostorách?

Vlnu vášní vyvolalo vyjádření pražského bistra, které na sociálních sítích publikovalo pravidla, jak se mají chovat...