Ke stoprocentní čokoládě se musíte projíst, říkají majitelé čokoládovny

aktualizováno 
Dva mladí podnikatelé založili v Hradci Králové před sedmi lety malou firmu na výroby čokolády. Věnují se celému procesu výroby od kakaového bobu až po tabulku. Jejich čokoláda Jordi´s patří mezi špičku. Jiří Stejskal a Lukáš Koudelka se potkali při práci v restauraci.

Oba přemýšleli o tom, že chtějí podnikat. Jiří si plánoval otevřít restauraci, jenže pořizovací náklady by byly příliš velké. Dohromady je nakonec dal jiný nápad, zkusili to s tradiční výrobou čokolády. A uspěli. 

Příběh roku

Lukáš Koudelka a Jiří Stejskal se účastní soutěže EY Podnikatel roku a soutěží i o cenu čtenářů za nejlepší podnikatelský příběh. Hlasovat pro ně můžete v anketě ZDE.

„Do té doby jsem o ní nic nevěděl a vlastně jsem ji ani moc nejedl,“ přiznává Stejskal. Rozhodli se prozkoumat neznámé vody, které je zavedly až k mistrovi oboru. „Byl to člověk, který dováží kvalitní čokoládu ze zahraničí. Když jsme s ním tehdy mluvili, úplně nás to pohltilo. Netušili jsme, jak je svět čokolády obrovský,“ vzpomínají.

Vzdělávali se a usilovně pracovali. V roce 2012 otevřeli malou manufakturu, kde vyrábějí čokoládu Jordi´s od kakaového bobu až po tabulku. Za sedm let jejich malý podnik ušel dlouhou cestu. Dnes patří mezi čokoládovou špičku.  

„První čtyři roky jsme obývali šedesátimetrovou místnost v Hradci Králové, kde jsme měli výrobnu. Před asi třemi lety jsme se přestěhovali do větší výrobny v Třebechovicích pod Orebem. Tady máme místnost na přebírání, pražení, mletí, tuhnutí a samozřejmě místnost na balení,“ popisuje Stejskal, který se svým společníkem zaměstnává dvanáct lidí.

Ti zodpovídají za jedinečnou kvalitu čokolády, která je podle nich jiná než běžně vyráběné čokolády. Podle mladých podnikatelů se kvalita odvíjí od výběru kakaových bobů v zahraničí, na Madagaskaru či v Ekvádoru. Boby ze světa putují do malého východočeského městečka i několik týdnů. 

Fotogalerie

„Boby musíme přebrat, nejdříve ručně a pak přes síto. Až je tento proces hotový, musí si odpočinout. Potom boby míří do mlýnů, které je lisují. Kola, která máme, používal přímo Orion. Na závěr se utváří chuť,“ popisuje Stejskal a přitom zdůrazňuje, že na celém procesu je nejdůležitější zachování staré techniky. 

Výroba jedné tabulky zabere i několik hodin. Ke stoprocentní čokoládě se prý každý musí nejprve projíst. „Je to jako s vínem. Také si hned nejdete koupit to nejdražší a nejlepší, protože to stejně nedokážete vychutnat. To samé platí u stoprocentní čokolády,“ shodují se podnikatelé.

Pro Lukáše Koudelku a Jiřího Stejskala hlasujte ZDE

Čokoládu Jordi´s vyváží do čtyř zemí. „Získali jsme několik evropských ocenění, díky kterým se o nás mnoho lidí dozvědělo,“ pochvalují si. Nyní plánují přesun do ještě větších prostor. „Ale chceme zachovat kvalitu. Plánujeme se zaměřit na čtyřiadvacet stálých druhů čokolády a vymýšlet limitované edice,“ dodávají.

Nejčtenější

Ústavní soud se zastal Lukáše Nečesaného, poslední verdikt zrušil

Lukáš Nečesaný před začátkem líčení Krajského soudu v Hradci Králové. (6....

Ústavní soud se zastal Lukáše Nečesaného, kterého již šest let soudí různé instance za pokus o vraždu kadeřnice v...

Centrum čínské medicíny v hradecké nemocnici skončí, nebude ani klinika

Čínský lékař Wang Bo začal ordinovat na ambulanci čínské medicíny v nemocnici v...

Centrum Tradiční čínské medicíny, které od září 2015 fungovalo ve Fakultní nemocnici Hradec Králové, končí. Nemocnice...

D11 se prodraží o 148 milionů. Byla to nejrozumnější varianta, řekl Ťok

Ředitelství silnic a dálnic zahájilo stavbu D11 od Hradce Králové do Smiřic (2....

Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) se dohodlo se společnostmi Eurovia, Metrostav a Swietelsky na dodatku ke smlouvě na...

Majitel pozemku pod budoucí silnicí vydírá kraj požadavky i mlčením

Provoz na mostě přes Orlici je v současnosti kyvadlový.

Nebýt vlastníka jednoho jinak zcela bezvýznamného pozemku, mohli už dnes lidé z Albrechtic nad Orlicí na Rychnovsku...

Výbuch v náchodském domě zranil ženu, zřejmě explodovala varna drog

Výbuch v panelovém domě v Pražské ulici v Náchodě (14.2.2019).

Panelovým domem v náchodské Pražské ulici odpoledne otřásla exploze. Podle policie krátce po 14. hodině v nejvyšším,...

Další z rubriky

Pod centrem Hradce Králové jsou jedy z dehtárny, vyčištění je nemožné

Areál bývalé dehtárny v Hradci Králové mezi dnešním Vančurovým náměstím a řekou...

Jen stěží uvěřitelný koktejl chemických látek se nachází pod centrem Hradce Králové. Benzen, toluen, naftalen a další...

Kaufland musí s přestavbou v Trutnově počkat, úřad chce úpravy projektu

Trutnovský Kaufland se posune blíž k panelovým domům. Ustoupí mu stromy, které...

Obyvatelé trutnovského Horního Starého Města - Zelená Louka, kteří se bouřili proti přestavbě obchodního domu Kaufland,...

Klinické studie v náchodské nemocnici byly v pořádku, uzavřela policie

Ambulantní pavilon náchodské nemocnice (Ilustrační snímek).

Po víc než roce kriminalisté odložili trestní oznámení týkající se plateb za klinické studie v Oblastní nemocnici...

Najdete na iDNES.cz