Středa 20. října 2021, svátek má Vendelín
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 20. října 2021 Vendelín

Domovy v Královéhradeckém kraji řeší, kam umístí seniory s koronavirem

  17:59
Královéhradecký kraj hledá, kam umístí seniory z domovů, u nichž se prokáže nákaza novým koronavirem. Menší zařízení nemohou vyčlenit oddělení pro nemocné. Domovy hlásí, že vědí, co mají dělat, ale chybí jim ochranné pomůcky a vybavení. I personál už teď pracuje na hraně svých možností.

Domov důchodců v Polici nad Metují | foto: Ladislav Pošmura, MF DNES

Situace v domově pro seniory v Jičíně přesně ilustruje stav, v jakém se nyní nachází většina poskytovatelů pobytových sociálních služeb, tedy hlavně domovů pro seniory. Právě ti jsou nejohroženější skupinou v souvislosti se šířením nemoci COVID-19.

„Připravili jsme se dobře. Máme našité roušky, organizačně máme vše rozdělené, jsme domluvení se zaměstnanci. Co jsme mohli udělat, máme hotové. Ale ochranné pomůcky nejsou už měsíc a situace se nelepší. Pokud by případná nákaza koronavirem přišla, budeme jich potřebovat obrovské množství. Jenže nejdou nikde koupit, nejsou ochranné pláště, oděvy, brýle, bezkontaktní teploměry, respirátory,“ říká ředitel Sociálních služeb města Jičína Tomáš Kolátor.

V Jičíně - stejně jako u dalších poskytovatelů sociálních služeb v kraji - sice už minulý týden dostali krajskou zásilku ústenek. Ve druhém kole jim dokonce přišlo i několik respirátorů. Jenže podle ředitele to je žalostně málo. Se zásobou, jakou nyní mají, vydrží v případě nákazy jen několik dní.

„Ochranné pomůcky nyní rozváží pracovníci sociálního odboru. V pondělí jsme rozváželi zásilku deseti tisíc respirátorů a sto tisíc roušek. Máme to postavené tak, že do všech zařízení přišlo pár respirátorů pro okamžité nasazení, pokud se objeví problém. Na kraji je zásoba, kterou okamžitě doplníme tam, kde vznikne nějaká větší potřeba,“ vysvětluje systém hospodaření s omezeným množstvím ochranných pomůcek náměstek hejtmana pro sociální oblast Vladimír Derner (KDU-ČSL).

Kraj zajistil sociálním službám také dezinfekci, která na trhu buď zcela chybí, nebo je výrazně předražená. Z víkendové zásilky od státu však přišlo pro sociální služby jen sto ochranných obleků. Jde zhruba o dva obleky na jedno pobytové zařízení. Chybí také ochranné brýle nebo alespoň štíty.

„O jejich dodání nyní jednáme s hradeckou univerzitou,“ ujišťuje Derner. Kraj totiž o víkendu získal od státu jen tisícovku ochranných brýlí, které zamířily hlavně do zdravotnictví. Naděje si tak dělá hlavně na štíty, které na 3D tiskárnách vyrábí univerzita a dobrovolníci.

„Brýle nám chybí. Nemoc se u nás může objevit kdykoliv, a pokud nemáte ochranné brýle, můžete se nakazit přes oči. Posílali bychom tak personál de facto pro nemoc. Pokud nepřijdou, vezmeme si asi plavecké,“ říká v nadsázce ředitel Domova důchodců Černožice Martin Scháněl, který jinak chválí kraj za iniciativu.

Štíty vyrobené na 3D tiskárnách Univerzity Hradec Králové a jejích partnerů už mají třeba v soukromém domově Senecura Seniorcentrum na hradeckém Moravském Předměstí. Získali je díky partnerství s univerzitou.

„Podařilo se nám částečně vlastními silami a částečně ve spolupráci s krajem pořídit maximální počet ochranných prostředků jak pro personál, tak pro klienty. Teď dbáme na to, aby personál dodržoval všechna opatření, aby nedošlo k zavlečení choroby k nám,“ popisuje ředitel domova Ondřej Votroubek.

Nedělejte z nás blbečky, ohradily se domovy vůči vládě

Krizové plány a bezpečnostní opatření přijala většina domovů pro seniory v Královéhradeckém kraji už v minulých týdnech. Před dvěma týdny kraj uspořádal i pracovní setkání ředitelů, na němž se řešily krizové postupy a vznikla i koordinační linka. Aktuální doporučení vlády, aby personál domovů nosil ústenky, měřil lidem teplotu a dbal na hygienu, proto ředitelé považují za výsměch.

Děláte z nás nekompetentní blbečky, kteří potřebují poradit tak bazální věc. Na konci března! Sděluji Vám, že Vámi doporučená opatření a řadu dalších jsme provedli už dávno. Dávno, než jste se probudili! Nepotřebujeme stupidní rady k měření teploty, jež notabene není symptomem COVID-19 u většiny starých lidí,“ píše vládě v otevřeném dopise ředitelka Domova u Biřičky Daniela Lusková.

„Žádali jsme Vás o to, aby zdravotnická zařízení měla povinnost otestovat nám suspektní klienty a klienty vracející se ze zdravotnických zařízení. Takovou povinnost ve Vašem mimořádném opatření a navazujícím doporučení nenajdeme,“ uvádí v dopise Daniela Lusková. Právě její domov je největším zařízením pro seniory v kraji.

Podle ředitelky je problém v tom, že nemocnice nyní testují na koronavirus jen ty pacienty, u kterých o to zažádají lékaři vyjmenovaných odborností. Přitom právě testování nových klientů nebo těch, kteří se vracejí do domova z nemocnic, může zavlečení nákazy výrazně omezit.

Kam s nakaženými? Sestěhují více zdravých na jeden pokoj

Jak domov v Jičíně, tak i ty v Černožicích a Hradci Králové patří k větším zařízením v kraji. Podle svých šéfů by tak neměla mít problémy vyčlenit část domova pro klienty, u nichž se nákaza projeví. Sestěhují například na pokoje více zdravých lidí.

Problém to však může být u menších domovů. Kraj proto bude jednat o tom, kam nakažené z takových zařízení přemístit.

„Je mnoho domovů pro seniory, kde není prakticky možné zajistit spolehlivou izolaci. Je to z důvodů stavebních, personálních i technologických. Někde je třeba jednotná vzduchotechnika. Všichni mají snahu to zabezpečit v improvizovaných podmínkách, ale nejsem přesvědčený o tom, že by to bylo stoprocentně účinné. Proto budeme hledat jiné řešení. Chceme vyčlenit nějaké větší kapacity pro nakažené z těchto domovů,“ uzavírá Derner.

Parlamentní volby v roce 2021 se konaly v pátek 8. října a v sobotu 9. října. Ve volbách jsem vybírali dvě stovky poslanců Sněmovny ve 14 volebních krajích.

Výsledky podle města a obcíHradec KrálovéJičínNáchodRychnov nad KněžnouTrutnov, další

  • Nejčtenější

Při srážce s cisternou a osobním autem zemřel na Pardubicku řidič dodávky

Tragická nehoda se ráno stala mezi Chvojencem a Holicemi na Pardubicku. Na silnici /35 se střetla dodávka s cisternou...

Jsme spíš takoví „domkáři“ než trampové, říká herec a šerif hradecké osady

Premium Trampskou osadu v lesích poblíž řeky Orlice u Hradce Králové si oblíbili Wabi Daněk, Pavel Dobeš, Miloš Dvořáček a řada...

Strakapoudi za covidu obsadili rozhlednu, obec ji kvůli dutinám zavřela

Dřevěnou rozhlednu Milíř ve Vysoké nad Labem na Královéhradecku poškodili strakapoudi. Obec vyhlídku začátkem září...

Kritici apartmánů v Peci uspěli u soudu, milion developerovi platit nemusí

Sdružení Žijeme Sněžkou, které kritizovalo stavbu apartmánového domu Pecr Deep v Peci pod Sněžkou a obcházení územního...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Policie našla na farmě přes 70 mrtvých zvířat, chovatele podezírá z týrání

Uhynulými prasaty a ovcemi na farmě v obci na Náchodsku se začali zabývat kriminalisté i Státní veterinární správa....

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

Test sluchátek: Z šesti novinek nás nejvíce nadchly ty nejlevnější

Premium Test zcela bezdrátových sluchátek přinesl docela neobvyklé překvapení: úplně nejlevnější model v celkovém hodnocení...

Jak se rodí sebevražda. Psychiatr Höschl nejen o schizofrenii a depresi

Premium Jak velká musí být síla, která člověka dožene k tomu, že si sám dobrovolně vezme život? Jaké jsou poslední myšlenky...

  • Další z rubriky

Nesouhlasíme s uzavřením části náměstí, protestují lidé z Police nad Metují

Nápad částečně uzavřít historické náměstí hýbe už několik týdnů Policí nad Metují na Náchodsku. Město požádalo silniční...

Jsme spíš takoví „domkáři“ než trampové, říká herec a šerif hradecké osady

Premium Trampskou osadu v lesích poblíž řeky Orlice u Hradce Králové si oblíbili Wabi Daněk, Pavel Dobeš, Miloš Dvořáček a řada...

Recidivista sušil doma konopí jako prádlo, kolem skleníků nastražil pasti

Třiatřicetiletý recidivista z Rychnovska těsně před nástupem do vězení ukázal zasahujícím policistům pasti, které...

Střed Jičína přetěžují auta. Víc prostoru by mohli dostat kolaři i pěší

Jičínská radnice rozjela debatu o dopravě ve městě v příštích dekádách. Lidé si přejí přehledné křížení pěších a...

Kvůli nárůstu cen na trhu končí další dodavatelé plynu a elektřiny

V pondělí ukončí dodávky všem odběratelům po firmě Bohemian Energy další společnost, tentokrát děčínská Kolibřík...

Přežili krizi i povodně. Dnes mají vyprodáno na půl roku dopředu

Podnikat začal Pavel Jech krátce po revoluci. Zažil vzestupy i pády, letos rodinná firma oslaví již třicet let na trhu....

Leoš Mareš se pochlubil šťastnou novinou. Bude trojnásobným tatínkem

Leoš Mareš (45) a jeho druhá manželka Monika (40) čekají miminko. Moderátor se zprávou pochlubil v ranním vysílání...

Psychiatr mě sexuálně napadl, partner málem zabil, popisuje dcera Urbánkové

Dcera zpěvačky Nadi Urbánkové (82) Jana Fabiánová (42) promluvila o sexuálním napadení v ordinaci lékaře. Zavzpomínala...

ČEZ od ledna zdraží: elektřinu asi o třetinu, plyn o víc než polovinu

ČEZ od nového roku zdraží elektřinu i plyn. Podle šéfa energetické společnosti Daniela Beneše to může být asi třetina u...