Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Žádost o odlov vlků neuspěla. Obce nedodaly, které chtějí odstranit a proč

  16:28
Čtyři obce na Broumovsku, které na podzim požádaly stát o odlov problematických vlků, s žádostí neuspěly. Správa Chráněné krajinné oblasti Broumovsko po nich chtěla, ať své žádosti do konce roku ještě dodatečně odůvodní, to se však nestalo.
Vlk z fotopasti od Horního Adršpachu na Broumovsku z března 2017

Vlk z fotopasti od Horního Adršpachu na Broumovsku z března 2017 | foto: archiv Hnutí Duha

Starostové Šonova, Heřmánkovic, Božanova a Martínkovic k svým žádostem další argumenty nepřidali.

„Tato správní řízení jsme ukončili zkraje roku. Nerozhodli jsme o meritu věci, ale zastavili jsme řízení z procesních důvodů. Lhůty, které obce měly na to, aby doplnily své argumenty, marně uplynuly,“ uvedla vedoucí Správy Chráněné krajinné oblasti (CHKO) Broumovsko Hana Heinzelová.

Obce se svými žádostmi snažily zastat místních pastevců, aby s podnikáním v zemědělství neskončili. Starostové chtěli, aby bylo možné odstranit z přírody problémové jedince vlka nebo křížence.

„Správa CHKO k tomu přistoupila zvláštně. Chtěli po nás, ať doložíme, který konkrétní jedinec vlka roztrhal ovce, ale to je nesmysl, abychom ho dokázali označit. Proto jsme už nic dál nedokládali, jen jsme z Googlu stáhli fotku vlka a poslali ji agentuře,“ říká starosta Božanova Karel Rejchrt (nez.).

Podle zákona by stát mohl udělit výjimku na odlov kriticky ohroženého druhu pouze tehdy, když už neexistuje jiné uspokojivé řešení. Posuzuje se také, zda převažuje jiný veřejný zájem nad zájmem ochrany přírody. Tyto podmínky však splněny nebyly.

Zákon ani nepočítá s kříženci, ti chráněni nejsou. O údajném podivném chování hybridů psů a vlků, uprchlých třeba ze soukromých chovů, se však opakovaně zmiňují někteří myslivci. 

Podle Hany Heinzelové se však dosud nepodařilo doložit, že by se některý vlk na Broumovsku choval zvláštně, nestandardně. Kdyby jevil nezdravý zájem o lidi či psy, měl známky nemoci a podobně, podle zákona by ho bylo možné odstranit už nyní. V dlouhých lánových vsích na Broumovsku se stává, že vlci proběhnou mezi domy přes obec, což nahrává zvěstem, že nejsou plaší.

„Například v Hynčicích nám nedávno ohlásili jedno setkání s vlkem nablízko. Vlk přišel k domu na okraji sídla, rozsvítil fotobuňku, zastavil se tam, pak odběhl. Stalo se to v biokoridoru, v okolí byli už dříve strženi mufloni, takže tento případ se nedá pokládat za nějaké zvláštní chování,“ říká Hana Heinzelová.

Zřejmě tu vlk bude. Farmy se starají o krajinu

Starosta Rejchrt vkládá naději do jednání komise při radě Královéhradeckého kraje, v níž se sejdou zástupci státních institucí a obcí, myslivci, chovatelé, akademici či neziskové Hnutí Duha. Doufá, že komise bude postupovat rozumně a zklidní atmosféru.

„Uvidíme, kam se to posune. Většina společnosti asi chce, aby tu vlk zůstal. Zřejmě tu bude napořád, ale měl by být regulován, nemůžeme jen chránit dravce. Teď je u nás už nějakou dobu klid, více případů je hlavně v době, kdy vlci učí lovit mladé. Mnohdy tady lidé mají ovečky jako členy rodiny. Kdyby zmizel chov ovcí, bylo by to neudržitelné, o krajinu by se nikdo nestaral,“ tvrdí starosta.

Ochranáři odhadují, že se na Broumovsku v česko-polském příhraničí pohybuje už asi 25 vlků ze tří smeček. První šelmu tu zaznamenali v roce 2015 po 250 letech, v dalším roce vlci přivedli na svět mladé. Od loňska se vlci usídlili i v Orlických horách.

V republikovém měřítku šelmy na Broumovsku působí na hospodářských zvířatech největší škody, i když jídelníček vlků podle výzkumů sestává hlavně z divoce žijících zvířat. Agentura ochrany přírody a krajiny zaznamenala v Královéhradeckém kraji za loňský rok celkem 196 usmrcených či zraněných hospodářských zvířat, hlavně ovcí a telat. Královéhradecký kraj loni vyplatil chovatelům za škody na 183 uhynulých zvířatech 1,6 milionu korun, o rok dříve to bylo dokonce 2,4 milionu, nejvíc za pět let.

Třetina útoků v ohradách bez elektřiny

Aktivista Jiří Malík od loňska upozorňuje, že vysoké škody na farmách na Broumovsku souvisí často s nezabezpečenými ohradami. V ohradnících není proud, v plotech jsou celé týdny díry.

Nedokonalé zabezpečení pastvin ukazují i republiková data zveřejněná Agenturou ochrany přírody a krajiny od září do prosince loňského roku, kdy vlci útočili na 79 místech. Jen u jednoho stáda byl hlídač, pes žádný, víc než třetina útoků se stala v ohradách bez elektrického ohradníku. Naproti tomu však asi pětině útoků nezabránil ani plot vyšší než doporučovaných 120 centimetrů.

Podle farmáře a starosty Vernéřovic Tomáše Havrlanta, který se jako jeden z pěti chovatelů dosud soudí se státem o možnost odstřelu vlků, se většina zemědělců nepouští do stavby ohrad dotovaných plně státem, protože je odrazuje složitá administrativa.

Náhrady pro zemědělce za škody po vlcích nyní ještě vzrostou. Od dubna platí vyhláška, podle níž farmáři získají náhradu za léčbu zraněných zvířat či psa i za odvezení uhynulých kusů do kafilerie.

  • Nejčtenější

Drama na základní škole. Kvůli novému řediteli končí polovina učitelů

15. června 2024

Premium Dramatické chvíle prožívají v posledních týdnech rodiče, učitelé i žáci základní školy ve...

Archeologové našli v trase D35 nejdelší pravěkou mohylu v Evropě, měří 190 metrů

17. června 2024  14:28

Na místě budoucí dálnice z D35 z Hradce Králové do Jičína našli archeologové pozůstatky nejdelší...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Rock for People z pohledu policie: přestupky v dopravě a krádeže mobilů

16. června 2024  16:18

Na čtyřdenním festivalu Rock for People v Hradci Králové, který skončil v noci na dnešek, policie...

Policie pátrala po třináctileté školačce z Trutnovska. Dívka je v pořádku

22. června 2024  10:46,  aktualizováno  14:44

Policie našla odpoledne třináctiletou dívku. Byla pohřešovaná od pátečního odpoledne, kdy rodina...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

„Je nás málo, jsme unavení.“ Ve valdické věznici dalo výpověď přes 60 dozorců

21. června 2024  10:30

Víc než 60 dozorců a zaměstnanců věznice ve Valdicích na Jičínsku podalo výpověď ze služebního či...

Policie pátrala po třináctileté školačce z Trutnovska. Dívka je v pořádku

22. června 2024  10:46,  aktualizováno  14:44

Policie našla odpoledne třináctiletou dívku. Byla pohřešovaná od pátečního odpoledne, kdy rodina...

Labská cyklostezka přidá dva kilometry, do Kuksu se pojede bezpečněji

22. června 2024  7:54

Dvoukilometrový úsek Labské cyklostezky na Trutnovsku je prakticky hotov, jeho otevření se však...

Žena ve skalách zapadla do pětimetrové průrvy, hasiči ji vytáhli na kladce

21. června 2024

Do hluboké trhliny spadla před polednem turistka v Broumovských stěnách na Náchodsku. Záchranáře...

Nápadná podoba. Hořice se s nádražím inspirovaly jinde, architektovi se omluvily

21. června 2024  15:20

Město Hořice na Jičínsku a jeho starosta a architekt Martin Pour zveřejnili ve čtvrtek na úřední...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Putine, běž do prd*le, zahlásil na koncertě Rod Stewart. Němci zpěváka vypískali

S překvapivou vlnou nevole se na svém nedělním koncertu v Lipsku setkal rockový král Rod Stewart. Během vystoupení se...

Ostuda bratrů Bendigů v AZ-kvízu. Jan se vymlouval na trému z Mareše

Ve speciálním díle AZ-kvízu s názvem ČT art kvíz se proti sobě utkali bratři Jan a Marsell Bendigovi. V soutěži se jim...

Výhru ze Survivoru utratil Mikýř za rozhovor v prázdné O2 areně, vydělal miliony

Martin „Mikýř“ Mikyska (30) vytěžil své vítězství v reality show Survivor Česko & Slovensko 2024 na maximum. Povedl se...

Tvrz koupil za 76 tisíc a daroval ji manželce. Pak ruinu 20 let opravoval

Pavel David zahlédl v dubnu roku 2003 v novinách inzerát: „Prodám tvrz za 76 000 Kč.“ Ještě ten den si jel zříceninu...

Rok od zkázy ponorky Titan. Vyplouvají děsivá zjištění i nové otázky

Před rokem, 18. června 2023, se v severním Atlantiku ztratila ponorka Titan společnosti Ocean Gate. Pátrání potvrdilo...