Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Nové Město zastavilo přípravu obnovy koupaliště, ač si ho lidé tolik přejí

  10:08
Zastupitelé Nového Města nad Metují po dvou letech zastavili přípravy na obnovu oblíbené plovárny u řeky. Odradil je vzrůstající odhad ceny za protipovodňový val. Občanští aktivisté tvrdili, že postačí 2 miliony korun, nyní se ale ukázalo, že kratší či delší varianta valu může stát 5 až 11 milionů.
Místní hasiči napustili vodu aspoň do několika nafukovacích bazénů, sousedící...

Místní hasiči napustili vodu aspoň do několika nafukovacích bazénů, sousedící betonové koupaliště je zarostlé. (15. srpna 2020) | foto: Tomáš Hejtmánek, MF DNES

Dvanáct z dvaceti zastupitelů tak na listopadovém zasedání rozhodlo, že město nevydá 300 tisíc korun za pořízení projektu protipovodňového valu.

Radní návrh zdůvodnili zejména šetřením kvůli covidu-19 i nutnou finanční investicí do zchátralého hotelu Metuj narychlo zakoupeného zpět do městského majetku, když v něm na jaře skončil soukromý domov seniorů. Převládla obava, že tam může vzniknout ubytovna. Radnice už zadala studii na užití hotelu pro seniorské a startovací byty.

„Vedle toho nás v nejbližších letech čekají i další investice, například rekonstrukce budovy kina odhadnutá nejméně na 60 milionů korun, rekonstrukce ulic U Zázvorky, Nerudova, Pod Výrovem a Čelakovského nebo příspěvek města na rekonstrukci zimního stadionu s odhadem nejméně 10 milionů. Ve všech případech na rozdíl od koupaliště jde o majetek, který již existuje a je užíván občany města,“ vysvětluje místostarosta Libor Hovorka (dříve za ODS, nyní nezařazený).

Letní areál u Metuje s biotopovým koupalištěm si vysnili občanští aktivisté v čele s podnikatelem Vladimírem Brožem a věnovali mu obrovské úsilí.

Před dvěma lety shromáždili pod peticí 2 200 podpisů příznivců, místní architekt Vojtěch Lichý areál pro 500 lidí zdarma navrhl.

Koupaliště bylo jedním ze silných volebních témat, ale nově vzniklá koalice ho na podzim 2018 do svých priorit nezahrnula. Vznikla ale pracovní skupina, která prověřovala možnost stavby. Město dosud vydalo za přípravy na obnovení koupaliště 360 tisíc korun, ověřila se například vydatnost vrtu a studie zkoumala dopravní napojení.

Bez protipovodňového valu ale není možné vyjmout chatovou osadu se zarůstajícím betonovým bazénem ze záplavového území stoleté vody. Tím také padá možnost, že by město mohlo získat až 80procentní dotaci na regeneraci brownfieldu.

16. srpna 2020

„Platná vyhledávací studie jednoznačně potvrdila nejvhodnější místo pro vybudování letního areálu u řeky Metuje. Občané si koupaliště v nějaké formě přejí, což dlouhodobě dokládají i dotazníková šetření k tvorbě Strategického plánu, naposledy v roce 2014. Vedení města se svým postojem přestalo chovat jako řádný hospodář, protože tímto krokem přišlo v případě vybudování protipovodňového valu o možnost čerpání dotací, které by pokryly většinu výdajů pro vybudování koupaliště. Bez dotací je stavba koupaliště v podstatě nefinancovatelná,“ říká opoziční zastupitelka Irena Kupková (za ODS).

Jsou potřebnější protipovodňové stavby, tvrdili

Někteří zastupitelé však namítali, že pokud jde o protipovodňová opatření, bylo by potřebnější vybudovat nákladný propustek v Krčíně na ochranu domů než val u neexistující plovárny. Propustku se však místní lidé dožadují na městě roky bez úspěchu.

Několik politiků také zopakovalo, že se město v budoucnu může k projektu koupaliště vrátit. „Nepředpokládám však, že to bude ještě v tomto volebním období,“ podotýká místostarosta.

Zástupci ODS, kteří plovárnu prosazovali nejsilněji, chtějí záměr zdvihnout znovu po volbách 2022. Od jarního rozkolu s místostarostou totiž opustili koalici.

Plovárna v úzkém údolí Metuje bývala kdysi jednou z nejhezčích v okolí a vyhledávaným cílem výletníků. Denně tam chodívalo na osm stovek lidí. V roce 1998 však odešel z koupaliště nájemce a budova podruhé vyhořela. Město si v roce 2011 pořídilo projekt i stavební povolení pro nový areál, ale na akci za více než 100 milionů korun nesehnalo dotaci. Obavy byly i kvůli vysokým provozním nákladům.

Na koupání zbude řeka

Biotopové koupaliště by mohlo stát podle aktivistů 37 milionů korun, kvůli dopravním opatřením v úzkých příjezdových ulicích by to však podle radnice mohlo být až 58 milionů. Ozývají se však i hlasy, že část lidí biotopové koupání nechce a raději by byla pro klasický bazén.

Koupaliště vyhrává opakovaně v anketách na téma, co si Novoměstští nejvíc přejí. Díky tomu ho má Nové Město i ve strategickém plánu. Výsledky nynějšího dotazníku k novému plánu budou známy až koncem listopadu, ale zřejmě lidé koupaliště znovu vyzdvihnou. Naposledy příznivci koupaliště uspořádali v srpnu happening v prázdném bazénu.

„Holt nám na koupání zůstane řeka, Janov nebo Rozkoš. Je to škoda, protože našemu městu by nějaká plovárna v přírodě slušela, ale když není zájem... Život jde dál, tak třeba po volbách se ještě něco může změnit,“ glosoval ve facebookové skupině Jdeme na koupálko Pavel Hamerník.

12. srpna 2020

  • Nejčtenější

V bonbónech byla látka z muchomůrek. Žákyně je snědla a pak zkolabovala

16. května 2024  14:07

Státní zemědělská a potravinářská inspekce analyzuje složení želatinových bonbónů, po jejichž...

Svědek v případu brutální vraždy přišel vypovídat opilý, soudce ho poslal domů

13. května 2024  13:09

U Krajského soudu v Hradci Králové dnes pokračovalo hlavní líčení s obžalovanými Pavlem Jirečkem a...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Traktor je po střetu s vlakem na dva kusy, řidič zničeného stroje se zranil

14. května 2024  15:30

Traktor a osobní vlak se odpoledne srazily u Sovětic na Královéhradecku. Řidiče traktoru s tržnou...

Maturitní obory nabídnou v druhém kole přijímaček v kraji stovku míst

18. května 2024  8:26

Přijímačky na střední školy v Královéhradeckém kraji jsou letos klidnější. Pro druhé kolo je však...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Na krkonošské Mapě republiky jsou čtyři metry sněhu, má téměř ideální tvar

14. května 2024  11:53

Na sněhovém poli známém jako Mapa republiky ve východních Krkonoších je stále okolo čtyř metrů...

Teplice - Hradec Kr. 0:1, hosté slaví i v deseti, rozhodl žolík Koubek

19. května 2024  14:31,  aktualizováno  17:06

Fotbalisté Hradce Králové i potřetí v sezoně vyzráli na Teplice. V prvním utkání finále play off...

Skládka už lom nehyzdí. Nový paleopark ukáže rýžování granátů i trilobity

19. května 2024  8:15

O nalezišti pravěkých zkamenělin v Nové Pace na Jičínsku vypráví dokončený paleontologický park....

Maturitní obory nabídnou v druhém kole přijímaček v kraji stovku míst

18. května 2024  8:26

Přijímačky na střední školy v Královéhradeckém kraji jsou letos klidnější. Pro druhé kolo je však...

Na lanovce kouří a popíjí. Dobrovolníci gruntovali sjezdovky po lyžařích

17. května 2024  17:05

Sjezdovky a turistické cesty ve Špindlerově Mlýně v Krkonoších od rána čistily dvě stovky...

Bohužel nám to nevyšlo, oznámili manželé Pagáčovi rozchod po šesti letech

Herečka Patricie Pagáčová (35) a dramaturg Tibor Pagáč (32) se rozešli po pěti letech manželství. Žádost o rozvod zatím...

Moderátorka Petra Křivková-Svoboda přišla při tragické nehodě o manžela

Moderátorka poledních zpráv televize Nova Petra Křivková-Svoboda (41) v neděli ztratila svého manžela Ondřeje Křivku...

Zemřel Vlastimil Harapes. Baletní mistr Národního divadla i českých filmů

Ve věku 77 let zemřel tanečník a herec Vlastimil Harapes. Dlouhá léta byl sólistou baletu Národního divadla. Zahrál si...

Anální sex je výzva. Nejvíc tabu je však v Česku jiná praktika, říká průzkum

Erotické hračky nepředstavují podezřelou exotiku, v ložnicích jsou jako doma. Ostatně jako masturbace. I orální sex....

Svěrák se na mě nedíval jen jako na hezkou buchtu, říká Radka Pavlovčinová

Jan Svěrák ji vidí jako robotku. Radka Pavlovčinová v nové hře filmového a teď už i divadelního režiséra hraje umělou...