Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Podnikatel vdechl nový život zchátralé Lysečinské boudě v Krkonoších

  13:30
Pražský podnikatel Karel Chotek kupuje v Krkonoších opuštěné objekty, o které nikdo nemá zájem. Po Dixově brusírně se stal spolumajitelem Lysečinské boudy. Známé chatě u Albeřic hrozil podobný osud jako staré Petrovce. Nový majitel provedl svépomocí nejnutnější opravy a chatu na sklonku roku otevřel.

Lysečinská bouda v Krkonoších. | foto: Lukáš Urban

Před třemi lety Chotek získal bývalou Dixovu brusírnu v Temném Dole, nedávno se stal spolumajitelem známé Lysečinské boudy mezi Malou Úpou a Horními Albeřicemi a těsně před koncem roku devadesát let staré stavení v tisíci metrech nad mořem otevřel.

„Nejsem člověk, který by chtěl stavět nové baráky. Radši koupím starý, který je prázdný, a vrátím mu život. To mě baví. Mám pocit, že v Krkonoších chce spousta lidí stavět a kupovat apartmány. Na takhle významné boudy se ale zapomíná,“ říká muž, jenž do Krkonoš odmala jezdí na chalupu.

Lysečinská bouda se 42 lůžky z roku 1926 byla poslední čtyři roky zavřena a chátrala. Vypadalo to, že ji potká podobný osud jako původní Petrovu boudu nad Špindlerovým Mlýnem, která vyhořela a na jejímž místě vzniká nová. S tím se Karel Chotek nechtěl smířit.

„Delší dobu jsem sledoval, že je Lysečinská bouda na prodej. Na jaře jsme se tady byli s kamarádem podívat, budova byla otevřená, do sklepních prostor lezli lidé. Napadlo mě, jak dopadly jiné boudy v Krkonoších, do kterých se takhle chodili dívat. Říkal jsem si, že by bylo škoda, aby to dopadlo tak, že ji zapálí nějaký sqautter,“ vypráví Chotek. Se dvěma společníky chatu koupili a získali také okolní pozemek.

Noví majitelé provedli v krátké době svépomocí nejnutnější opravy, aby chatu mohli na sklonku roku otevřít. To se jim jen několik dnů před Silvestrem podařilo.

Zároveň také založili Spolek pro obnovu Lysečinské boudy, jehož smyslem je sdružit dobrovolníky, kteří s obnovou pomohou. Přestože z velké části dřevěná budova ještě před čtyřmi lety sloužila, především rozvody jsou na hranici životnosti. 

Uprostřed nedotčené přírody

„Každý rok budeme muset investovat, abychom objekt udrželi v provozuschopném stavu. Polovina vodovodních rozvodů je v havarijním stavu, totéž platí o elektroinstalaci, okna jsou zralá na výměnu. Nemáme v plánu z toho udělat luxusní penzion, ale chceme, aby to byla jako dříve turistická bouda, do které může zavítat, najíst se tady a přespat každý lyžař,“ vysvětluje podnikatel.

Lysečinská bouda leží uprostřed téměř nedotčené přírody národního parku. Přímo kolem ní vede oblíbená cyklotrasa a pěší stezka, v zimě slouží jako trasa pro běžkaře. Spojuje Horní Lysečiny s Malou Úpou a na druhé straně s krasovou oblastí v Albeřicích, odkud je možné po Krkonošské magistrále pokračovat dál na Rýchory.

Boudu v roce 1926 založil Ignaz Kneifel, jenž před první světovou válkou pracoval na Hamplově boudě pod Sněžkou na slezské straně Krkonoš.

„Pocházel z Velké Úpy a byla to poměrně úspěšná rodina. Na hřebenových boudách pracovaly jeho sestry, starší bratr Emil provozoval letní boudu na Lučinách, na jejímž místě vznikla známá Kolínská bouda. Prodal ji Klubu československých turistů,“ říká znalec historie východních Krkonoš Pavel Klimeš z Horního Maršova.

Původní majitel Lysečinskou boudu provozoval až do druhé světové války, po odsunu sudetských Němců sem nastoupil národní správce. Ignaz Kneifel s manželkou a dalšími obyvateli Horních Lysečin odjeli v roce 1946 transportem do ruské okupační zóny v poraženém Německu.

„Boudu získalo ministerstvo zahraničních věcí a v dalších letech sloužila jako podniková chata. Vystřídalo se tam několik správců,“ uvádí Klimeš. Regulérní turistická chata se z ní stala až po roce 1989.

Minipivovar v brusírně

Zatímco pro „resuscitaci“ horské boudy na Lysečinách stačilo pár měsíců, vrátit život do bývalé Dixovy brusírny v Temném Dole je úkol mnohem náročnější. Památkově chráněnou fabriku z roku 1874 chce Karel Chotek proměnit v multifunkční centrum s pivovarem, restaurací, sušírnou hub nebo pekárnou. 

Krkonošské boudy

„Oprava brusírny bude během na delší trať. Je pod památkovou ochranou, musíme zpracovat spoustu projektových dokumentací. U Lysečinské boudy to bylo jednodušší v tom, že jsme dělali běžné opravy, které nepodléhají rozhodnutí úřadů,“ upozorňuje Karel Chotek. Hlavním problémem poslední dochované brusírny v regionu je to, že areál nemá vlastní vodovod a kanalizaci.

 „V současné době hledáme zdroj pitné vody, budou se muset udělat vrty a studny, připravujeme projekt na čističku odpadních vod. I když to zvenku není úplně vidět, pracujeme na tom každý den,“ tvrdí majitel brusírny.

Za poměrně krátkou dobu se mu, i za pomoci dobrovolníků na několika brigádách, podařilo nepřehlédnutelnou továrnu z rulových kamenů v Horním Maršově vyklidit, zabezpečit a opravit na ní část střechy.

Na jaře bude pokračovat další etapa rekonstrukce. Uskutečnily se zde také dny otevřených dveří s farmářskými trhy a koncerty. Už v příštím roce by podle Chotka měly začít fungovat první dva provozy: ruční výroba papíru a minipivovar.

„Chceme objekt postupně otevírat veřejnosti. Určitě si nepřejeme, aby fabrika byla dalších pět roků zavřená,“ uzavírá podnikatel.

  • Nejčtenější

Kamion naložený novými auty sjel ze silnice do příkopu, náklad vysypal

8. května 2024  17:35

Profesionální hasiči z Jaroměře v úterý v noci vyjížděli k nehodě kamionu plně naloženého novými...

Policisté zadrželi nemocnému osmdesátníkovi 34 zbraní, požádal o to lékař

9. května 2024  16:49

Čtyřiaosmdesátiletý muž z Náchodska musel odevzdat desítky palných zbraní a stovky kusů munice....

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Šofér dodávky vytlačil auto za krajnici, řidičce zřejmě oplácel předjíždění

9. května 2024  13:55

Nebezpečný manévr dodávky zachytila kamera na železničním přejezdu v Kopidlně na Jičínsku. Muž...

Jelen už není největším zvířetem Krkonoš, kolem Žacléře pozorovali losa

6. května 2024  15:08

Los evropský by mohl po desítkách let odsunout z pozice největšího krkonošského savce jelena...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Unikátní pohled do zámeckého sklepa, komunisté si tam postavili kryt

7. května 2024

Premium Historické sklepení zámku v Rychnově nad Kněžnou mělo posloužit jako úkryt pro komunistické...

Olomouc - Hradec Králové 1:3, v odvetě stejný výsledek. Domácí znovu nestíhali

12. května 2024  17:24,  aktualizováno  17:43

Sezona pro olomoucké fotbalisty končí. S Hradcem Králové prohrála Sigma v play off o Konferenční...

Kudy do finále? Budeme hrát naši hru, říká hradecký obránce Horák

12. května 2024

Nejdříve se v posledním kole základní části vrátil v zápase s pražskou Slavií do základní sestavy....

Prázdné lavice byly smutné, kostelnice z Velké Úpy láká na cimbálovku i běh

12. května 2024  7:38

Učitelka Lenka Ficová dala kostelu Nejsvětější Trojice v krkonošské Velké Úpě novou energii. Pořádá...

Nad hlavami turistů opět duní Kryštof. Zámek v Rychnově pořídí i výtah

11. května 2024  8:10

Zámek v Rychnově nad Kněžnou začal novou sezonu a po opravách zpřístupnil zvonici s čtvrtým...

Eurovizi vyhrál nebinární Švýcar Nemo. Nizozemce vyloučili za „výhružný pohyb“

Ve švédském Malmö rozhodli o vítězi letošní Eurovize. Stal se jím švýcarský nebinární zpěvák Nemo. Soutěž doprovázely...

Zpěvačka Tereza Kerndlová měla autonehodu. Poslala vzkaz ze záchranky

Tereza Kerndlová (37) a její manžel René Mayer (53) měli v úterý ráno autonehodu. Na mokré vozovce do nich zezadu...

Miss Czech Republic 2024 se stala studentka Adéla Štroffeková z Prahy

Vítězkou 15. ročníku Miss Czech Republic se stala studentka Adéla Štroffeková (21). Českou republiku bude reprezentovat...

Kamion před nehodou vůbec nebrzdil, moderní tahač by tragédii zabránil

Policie obvinila řidiče za smrtelnou nehodu na D1. Litevský kamioňák narazil do osobního auta a natlačil ho na tahač s...

První světová válka zničila část Francie natolik, že tu stále řádí smrt

Řídkým rozvolněným lesem pokrytá pahorkatina u francouzského Soissons, Compiégne, Lens či Cambrai přirozeně svádí k...