Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

U odpočinkové zóny zbude stoletý činžák, memento sporu Hradce s majitelem

  16:30
Jako memento zbytečných sporů mezi Hradcem Králové a vlastníkem nemovitosti zůstane stát uprostřed plánované relaxační zóny na novém náměstí v Kuklenách přes sto let starý činžák. K této hradecké podivnosti se schyluje podle oceněného projektu revitalizace Malého Labského náhonu.

Válka Hradec Králové versus Pavel Kalina začala před pěti lety. Skončila až s novým vedením radnice a přestože trvala jen dva roky, napáchala značné škody.

V Kuklenách na místě někdejší koželužny vznikne park a náměstí. Uprostřed nové odpočinkové zóny však nejspíš zůstane stěží pochopitelný solitér: přes sto let starý činžák. Schyluje se k tomu podle projektu revitalizace Malého Labského náhonu.

Nemovitost na Pražské třídě 111 si Pavel Kalina pořídil v roce 2014 s plánem zřídit v něm malometrážní byty. O rok později s ním město jednalo o směně za jiný dům, aby činžák ustoupil záměru, který dostal ocenění za urbanistický projekt roku.

Všechna jednání však nejenže ztroskotala, ale vyvrcholila v soudní spor Kaliny s městem.

Po volbách sice obě strany vyhlásily příměří, ale nejspíš to nebude nic platné. Po demolici sousedních domů činžák nyní ční jako memento na pláni, kde mu dělá společnost už jen malá tovární hala a komín po bývalé koželužně. Přestože Kalina je o směně s radnicí ochoten jednat dál, s domem na budoucím náměstí s pracovním názvem Koželuhů již počítá dokumentace pro územní rozhodnutí.

„Pro nás jsou závazné závěry dané rozhodnutím zastupitelstva, respektujeme tedy existenci stavby a snažíme se, aby dům byl vhodně začleněn do celého území,“ říká hlavní architekt města Petr Brůna.

Podle něj bude projekt s parkem, náměstím, ale i cyklostezkami a domem s pečovatelskou službou připraven čerpat peníze v dotačním období 2023 až 2026.

Kalina se už s městem dohodl o směně pozemků. Hradec získá dvůr u činžáku, on jako jeho vlastník na oplátku dostane devět parkovacích míst na městském pozemku. Také z výkresů je zřejmé, že dům má být součástí relaxační zóny.

„S primátorem jsme uzavřeli džentlmenskou dohodu, že si vzájemně nebudeme dělat potíže, což funguje. Na nedávné schůzce jsem zopakoval, že jsem znovu ochoten jednat o směně nemovitosti za jiný majetek města, aby jim dům jako solitér uprostřed náměstí nebránil rozvoji. S městem se hádat nechci a snažím se maximálně vyjít vstříc, protože činžák uprostřed náměstí je architektonická i urbanistická zrůdnost. Říkám městu: ‚Pojďme jednat‘, dům však určitě nechci směnit za dvě garsonky, které mi jednu dobu nabízeli. Byl bych hlupák, abych blokoval celý projekt,“ zdůraznil Kalina, jenž se však už pustil do oprav zanedbaného domu, ve kterém bydlí nájemníci.

Primátor: Vizualizace nevypadají špatně

Také hradecký primátor Alexandr Hrabálek (ODS) souhlasí, že válka je již minulostí. Přiznává, že i on se domníval, že dům nové lokalitě vizuálně uškodí, že však po zhlédnutí vizualizací změnil názor.

„Pan Kalina po nás za dům požadoval značné peníze a my jsme řekli, že mu to dát nemůžeme, protože to vysoce převyšovalo odhad. Nyní jsme se domluvili, že směníme jen pozemky, aby u domu mohl vybudovat parkoviště. V podstatě se počítá s tím, že dům zůstane stát. Moc jsem si to nedovedl představit, ale když jsem viděl vizualizace od našich architektů, musím říct, že to vůbec nevypadalo špatně. Je pravda, že současný dojem je hrozný. Ale až se celý prostor podaří dát dohromady, tedy vytvořit park, opravit koželužnu a postavit dům s pečovatelskou službou, bude to krásné místo,“ uvedl primátor.

Příběh neobyčejného činžáku

  • V Kuklenách Činžovní dům na Pražské třídě 111 navrhl architekt Jindřich Freiwald, žák Jana Kotěry a potomek rodiny spisovatele Aloise Jiráska. Byl zastřelen při Pražském povstání 8. května 1945.
  • V činžáku sídlilo ředitelství dávno zaniklé automobilky K. A. N. (Královehradecká automobilka Nejedlý), která fungovala v letech 1911 až 1914.
  • Největší úspěch měl čtyřsedadlový model LC z roku 1913 s motorem se čtyřmi válci. Ze závodu sjelo v tomto roce asi 80 vozů s cenou od 3 500 do 5 200 korun.
  • Činžák je posledním artefaktem dávno zaniklé automobilky. V přízemí prý byla účtárna a ředitelství, v patře bydlel ředitel Alois Nejedlý.

Přežije komín a hala?

Revitalizace Malého Labského náhonu už začala demolicí podstatné části koželužny a domu, který byl přilepen na Kalinův činžák. Území je zplanýrované a je zřejmé, že spoustu úsilí zabere jen nutnost zarovnat terén s úrovní chodníku.

„Zpracováváme dokumentaci pro územní rozhodnutí. Zároveň připravujeme materiál do rady týkající se postupných etap a přípravu celého území. Musí však padnout rozhodnutí o malé tovární hale i komínu. O tom bude jednat vedení města, ale obecně počítáme, že by oba objekty byly zachované,“ konstatuje Brůna.

Primátor si však není jistý, zda by sanace obou továrních artefaktů byla efektivní. „Malá tovární hala bohužel značně zchátrala. Podle mě by bylo lepší halu zbourat, než na někoho spadne, vytvořit přesnou kopii a zakomponovat ji do prostoru. Je to historický kus Kuklen, na místo patří. Komín je bohužel nestabilní a musel by se snížit o řadu metrů a já opravdu nevím, jak by vypadal. Musel bych vidět vizualizaci. Zmenšený tovární komín by mohl působit směšně,“ míní primátor.

Statická kontrola 33,5 metru vysokého komína prokázala jeho výchylku 23 centimetrů. Pomohla by vnitřní vyztužená betonová vrstva nebo drastičtější zásah, jímž by areál esteticky utrpěl, a to snížení až o deset metrů.

Na budování náměstí Koželuhů včetně revitalizace Labského náhonu by mohla navázat výstavba za potokem. V lokalitě, které Hradečáci říkají Temešvár anebo Červený Dvůr, může být čtvrť s bytovými i rodinnými domy, sportoviště a další parky.

„Díky revitalizaci Labského náhonu vznikne nový živý parter, který městská část potřebuje. Jsou také plánovány pěší a cyklistické vazby na budoucí pozemky vlastněné městem, které za potokem budou určeny pro budoucí výstavbu. Území je zcela zásadní pro další rozvoj nejen Kuklen, ale celého města,“ připomíná Brůna.

  • Nejčtenější

Plechový úkaz s atmosférou devadesátek. Polská tržnice dál láká zbožím i cenami

18. dubna 2024

Premium Rázovitá tržnice táhne do polského pohraničního městečka Kudowa Zdrój tisíce Čechů. Autobusy sem už...

Zloději očesali nové vozy u autosalonu, škoda se šplhá ke dvěma milionům

19. dubna 2024  10:47

Dva muži s pestrou trestní minulostí způsobili škodu za téměř dva miliony korun, když se v...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Řidič na stavbě vypil lahev vodky a převrátil tatru, nadýchal tři promile

19. dubna 2024  12:55

Během pracovní doby popíjel na stavbě dálnice nedaleko Hradce Králové sedmačtyřicetiletý řidič...

Zranitelné místo domácností bývá router, říká expert na kyberbezpečnost

15. dubna 2024

Premium Doba, kdy stačilo nainstalovat antivirus a byli jsme chráněni před kybernetickými útoky, je dávno...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Ze země vykoukl kel. Mamut z Hradce je jako první důkaz lovců dodnes unikátem

21. dubna 2024

Premium Přesně před 125 lety našli dělníci ve Svobodných Dvorech u Hradce Králové kostru mamuta. Dodnes jde...

Špindlerův Mlýn povolil propojení skiareálů, parkovací terminál počká

22. dubna 2024

Premium Kvůli raketově rostoucím nákladům musela společnost Melida zcela přepracovat projekt na lyžařské...

Útočníka následuje do Hradce ze Slovenska obránce, co brankář?

22. dubna 2024  12:02

Příliv hokejistů do kádru hradeckého Mountfieldu ze slovenské hokejové extraligy pokračuje. Poté,...

Křižovatka byla příliš přehledná, divoké řidiče zkrotí kruhový objezd

22. dubna 2024  9:45

Ještě před začátkem léta začne přestavba křižovatky U Voříšku, na spojnici mezi Častolovicemi a...

Liberec - Hradec Kr. 0:0, žádné góly, jen tyč Vašulína. Hosté počtvrté neprohráli

21. dubna 2024  14:52,  aktualizováno  18:01

Hradečtí fotbalisté útočili pod trenérem Davidem Horejšem na čtvrté ligové vítězství v řadě,...

Advantage Consulting, s.r.o.
PROGRAMÁTOŘI ROBOTŮ ABB (70-80.000 Kč)

Advantage Consulting, s.r.o.
Královéhradecký kraj
nabízený plat: 70 000 - 80 000 Kč

Manželé Babišovi se rozcházejí, přejí si zachovat rodinnou harmonii

Podnikatel, předseda ANO a bývalý premiér Andrej Babiš (69) s manželkou Monikou (49) v pátek oznámili, že se...

Sexy Sandra Nováková pózovala pro Playboy. Focení schválil manžel

Herečka Sandra Nováková už několikrát při natáčení dokázala, že s odhalováním nemá problém. V minulosti přitom tvrdila,...

Charlotte spí na Hlaváku mezi feťáky, dluží spoustě lidí, říká matka Štikové

Charlotte Štiková (27) před rokem oznámila, že zhubla šedesát kilo. Na aktuálních fotkách, které sdílela na Instagramu...

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...

Největší mýty o zubní hygieně, kvůli kterým si můžete zničit chrup

Možná si myslíte, že se v péči o zuby orientujete dost dobře, přesto v této oblasti stále ještě existuje spousta...