Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Parta slavila v ohradě s divokými koňmi. Uprchlého hřebce lovili den

  17:06
Přímo v ohradě s divokými koňmi v přírodní památce Na Plachtě na okraji Hradce Králové uspořádali neznámí vandalové alkoholický večírek. Kvůli sešlápnutému elektrickému ohradníku jeden z hřebců uprchl až do sousedního okresu.
V přírodní památce Na Plachtě si kdosi uspořádal večírek, jeden exmoorský pony...

V přírodní památce Na Plachtě si kdosi uspořádal večírek, jeden exmoorský pony utekl (24. 4. 2021). | foto: ČSOP Jaro Jaroměř

Mejdan s táborákem se odehrál v noci z pátku 23. dubna na sobotu v chráněném území, které spásají už třetím rokem divocí exmoorští pony. Ochránce přírody pečující o evropsky významnou lokalitu to šokovalo.

„V sobotu ráno jsme měli Na Plachtě brigádu a zjistili jsme při kontrole, že jeden kůň chybí. To už nám zároveň volal i chovatel koní pan Jireš z Hoděšovic v sousedním pardubickém okrese, že kůň doběhl k jejich farmě. Odchyt nám však zabral celý den,“ popisuje předseda Jaro Jaroměř David Číp, který děkoval všem pomocníkům.

„Potřebovali jsme dovézt z Josefovských luk část naháněcí ohrady složenou asi z šesti kovových dílců, protože koně v malém prostoru mohou hodně kopat. Pak jsme hřebce znovu museli najít, protože to už se zase pohyboval po lese, pak jsme ho museli natlačit zpět k farmě,“ říká David Číp.

Kůň Milda běžel napřed několik kilometrů Novohradeckými lesy až k Hoděšovicím, později odtud zamířil k restauraci Koliba u hlavního silničního tahu z Hradce Králové na Brno, takže hrozila i nějaká dopravní nehoda.

Ochranáři koně vmanévrovali přes les postupně zpátky k Hoděšovicím, kam ho to táhlo za stádem domácích koní. Urazil nejméně patnáct kilometrů.

Kůň utíkal z přírodní památky Na Plachtě (červená značka) do Hoděšovic (modrá značka). Pak odběhl k výpadovce na Brno u Koliby (šedá značka). Odchytili ho až v Hoděšovicích.

Kůň utíkal z přírodní památky Na Plachtě (červená značka) do Hoděšovic (modrá značka). Pak odběhl k výpadovce na Brno u Koliby (šedá značka). Odchytili ho až v Hoděšovicích.

Mapy poskytuje © SHOCart a přispěvatelé OpenStreetMap. Společnost SHOCart je tradiční vydavatel turistických a cykloturistických map a atlasů. Více na www.shocart.cz

Přiblížit ke koni se dá na pět metrů

Zvíře naháněli čtyři ochránci přírody, k nimž se připojila i celá rodina farmáře. Pokud by se jim to nezdařilo, byl připraven v pohotovosti i veterinář královédvorské zoo s narkotizační puškou.

Ochranáři upozorňují, že bylo jen štěstí, že poplašené zvíře nezpůsobilo kolizi na silnici nebo jinou nešťastnou událost.

„Jsou to divoká zvířata, nikdy nebyla pod sedlem, nikdo je neochočuje. Neplaší se před lidmi, ale ani za námi nechodí, drží si odstup třeba pěti metrů. Když se dostanete blíž, už mají tendenci utíkat. Manipulace s nimi není jednoduchá,“ poznamenává David Číp.

„Výhodou je, že narozdíl od šlechtěných koní jsou tato zvířata bezúdržbová, nepotřebují přístřešek a celoročně pobývají venku na chudé pastvě, i proto je z našeho ochranářského hlediska tak výhodné, že je tu máme. Nevýhoda spočívá v té divokosti, tohoto koně nechytíte jednoduše za ohlávku a nemůžete ho snadno někam odvést,“ říká Číp.

Policie se zabývá poškozením ohrady

Lidé, kteří si uspořádali večírek na pastvině, po sobě zanechali ohniště, prázdné láhve i plechovky, některé PET lahve tam pálili. Ochranáři po nich vysbírali půl pytle střepů a další pytel plný nerozbitých lahví.

Když se v pátek v podvečer byl u koní podívat správce, bylo ještě vše v pořádku.

Incidentem se už zabývají i policisté. „V sobotu jsme přijali oznámení o poškození ohradníku, útěku koně a jeho odchytu. Případ řešíme jako přestupek proti majetku. Pokud se nám podaří pachatele dopadnout, přestupek předáme správnímu orgánu k dořešení,“ uvedla mluvčí hradecké policie Iva Kormošová.

Divoké exmoorské pony původem z Velké Británie dovezli ochranáři z Milovic v roce 2018, aby spásáním stařin v lokalitě Na Plachtě obnovili druhově bohaté pastviny. Původně tu žilo osm hřebců, ale pastva už jim přestávala stačit, proto tam od loňska jsou pouze čtyři. Ti zbývající se přesunuli do přírodní rezervace Baroch na Pardubicku.

Přírodní památka Na Plachtě je běžně přístupná. Lidé však nesmějí krmit koně, protože by je ohrožovali kolikami. Mejdan v ohradě byl prvním incidentem za tři roky, kdy tu koně žijí. O dohled nad pastvinami se nejméně jednou denně starají zejména dobrovolníci.

21. ledna 2018

Ochranáři neplánují četnější kontroly, spoléhají spíše na to, že jim příznivci v případě nouze znovu pomohou. Nyní mnozí volali, na kterém místě se právě hřebec nachází, jindy třeba upozornili na koně zapadnutého v bahně.

Na Plachtě bývalo vojenské cvičiště, které armáda opustila v devadesátých letech. Pokud by zarůstala, výjimečná pestrost druhů rostlin a živočichů by se tam nemusela udržet. Na 56 hektarech se vyskytují vřesoviště, písčiny, les, rybníky či tůně, z ochranářských důvodů se tam vrací i vojenská technika.

Autor:
  • Nejčtenější

Na Rychnovsku se střetl vlak s autem, tragickou nehodu nepřežili dva lidé

21. května 2024  18:15,  aktualizováno  22.5 9:26

Při dopravní nehodě auta s vlakem v Čermné nad Orlicí na Rychnovsku zemřeli v úterý dva lidé. Na...

Inspirace, nebo plagiát? Architekt zažaloval starostu kvůli zastávce

22. května 2024  13:26

Přes tři miliony korun žádal u Krajského soudu v Hradci Králové po starostovi Hořic na Jičínsku...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

V Krkonoších chtějí vyzrát na oblevy. Pod parkoviště skryjí nádrž pro zasněžování

24. května 2024

Premium Na úpatí Černé hory v Krkonoších vzniká retenční nádrž za 150 milionů korun. Schovaná bude v...

Parazitolog vyzrál na úřady, statek hostil zakázané umění. Galerií zůstává

26. května 2024  8:05

Památkově chráněný Šolcův statek v Sobotce na Jičínsku po zimě ožívá. Od května zahájil...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Po třiceti letech v Evropě? Tehdy se s námi také nepočítalo, říká šéf Hradce

24. května 2024  9:05

Fotbalisté Hradce Králové mohou v sobotu udělat předposlední krok k účasti v pohárové Evropě....

Zapomenutý podchod ulehčí cestu k hradecké fotbalové aréně, lokalita ožije

28. května 2024  15:37

Hradec Králové oživí 60 let zapomenutý zazděný podchod pod druhým silničním okruhem. Bude sloužit k...

Festival nového cirkusu Cirk-Uff nabídne Australany, La Putyku i improvizaci

28. května 2024  9:30

Představením Létající sen č. 311 souboru AirGym Art Company začne ve středu před trutnovským Uffem...

Na železnici mezi Hradcem a Prahou bude desetidenní výluka, pojedou autobusy

27. května 2024  14:04

Na hlavní železniční trati z Hradce Králové na Prahu, konkrétně v úseku mezi hradeckým hlavním...

Skiareál Rozárka se odkládá, prioritou Hradce je věž s dětskými hřišti

27. května 2024  10:15

Už rok měl na Novém Hradci Králové sloužit po mnoha letech oživený lyžařský areál s umělým povrchem...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Herec Lukáš Vaculík se oženil, dívčí idol 80. let si vzal ředitelku z Primy

Lukáš Vaculík (61) se tajně oženil. Vzal si výrobní ředitelku a producentku FTV Prima Luciu Kršákovou (46). Herec a...

Milan Hein odhalil neshody mezi Simonou Postlerovou a její matkou

Smrt herečky Simony Postlerové (†59) byla ranou pro celou její rodinu. Na parte ale chybělo jméno hereččiny matky Jany...

Hoši, nádhera, děkují celebrity za hokejové zlato. Pokáč baví vítěze písničkou

Česká hokejová reprezentace získala po čtrnácti letech zlato na mistrovství světa. Obrovský úspěch nadchl nejen...

Zavřela jsem vagínu a už neotevřu. Když ženy žijí bez sexu a nechybí jim

Premium Stále častěji se můžeme dočíst, že lidstvo se nevěnuje své základní, přirozené potřebě – sexu. Nastupující generace...

Zemřel herec a režisér Jan Kačer, legenda nové vlny i Činoherního klubu

V pátek dopoledne zemřel herec a režisér Jan Kačer, bylo mu 87 let. Patřil k hvězdám nové vlny českého filmu a byl i...