Pondělí 5. prosince 2022, svátek má Jitka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 5. prosince 2022 Jitka

Kraj přehodnotí stavbu domovů, do péče o seniory chce víc zapojit obce

  16:25
Královéhradecký kraj si spočítal, že ani stavba nových domovů nevyřeší nedostatek lůžek pro seniory. Chce proto přimět města, aby zřizovala denní stacionáře. Lidé by tak mohli zůstat ve známém prostředí. Krajské domovy by se zaměřily na závažnější případy.

V Domově důchodců v Tmavém Dole se staví nové oddělení za 158 milionů korun, snímek je z května 2021. Vznikne 83 lůžek pro klienty, kteří trpí Alzheimerovou i dalšími typy demencí a mají sníženou soběstačnost. | foto: archiv Královéhradeckého kraje

Paní Marii je 86 let, bydlí v panelákovém bytě ve čtvrtém patře bez výtahu, a protože chodí o berlích, je pro ni 64 schodů v plnohodnotném životě výraznou překážkou. Ven se podívá jen párkrát za měsíc, nákupy jí obstarává rodina. Z bytu, v němž žije už šestou dekádu, se jí však do domova pro seniory nechce. Beztak by místo v něm hledala marně. V Královéhradeckém kraji je po nich obrovská poptávka.

Podle tři roky staré analýzy připadá na tisíc seniorů nad 80 let jen stovka lůžek a nůžky se dál rozevírají. Zatímco v loňském roce se potřeba nových lůžek odhadovala na 165, za pět let už by v kraji mělo chybět 979 míst v domovech pro seniory. A i když se nové kapacity budují, je jasné, že na vykrytí potřeb nebude mít kraj síly ani peníze. Pro představu, v loňském roce došlo ke skutečnému zvýšení kapacit jen o 28 lůžek.

„Populace v našem kraji stárne, stejně jako v celé Evropě. Prodlužuje se lidský život, a kdo je trochu zodpovědný, musí se na to připravit,“ upozorňuje starosta Chlumce nad Cidlinou a předseda krajského sociálního výboru Miroslav Uchytil (KDU-ČSL).

Právě Uchytil na kraji prosazuje výrazné rozšíření ambulantních služeb pro seniory, které by měly od tlaku na nová lůžka ulehčit.

Odlehčovací služba pomáhá až tři měsíce

Jde hlavně o vznik nových denních stacionářů a lůžek takzvané odlehčovací služby, kam mohou rodiny až na tři měsíce umístit seniory, o které jinak pečují doma. Ty sice už fungují, jejich kapacity jsou však do budoucna nedostatečné.

„V Hradci Králové kraj počítá s 55 místy v odlehčovacích službách. To není na stotisícové město příliš mnoho,“ upozorňuje hradecký primátor Alexandr Hrabálek (ODS), který by rád počty podporovaných lůžek ještě zvýšil. Navíc v některých částech kraje nejsou lůžka téměř žádná, a Hradec tak stahuje klienty z celého regionu.

Hradec Králové finišuje stavbu nové odlehčovací služby, kterou bude provozovat městská organizace. Kraj chce, aby podobně postupovala i další města a přidala i denní stacionáře. Senioři by se pak do domovů měli dostávat až ve chvíli, kdy už jiná cesta nebude.

„Chceme města a obce směřovat do ambulantní a terénní péče, aby nám klienti co nejdéle zůstali v domácím prostředí. Zmíněnou potřebu tisíce nových lůžek budeme nyní přehodnocovat s tím, v čem nám pomohou týdenní a denní stacionáře, odlehčovací služba a další podobná zařízení,“ očekává snížení zájmu o domovy pro seniory náměstkyně hejtmana pro sociální oblast Martina Berdychová (Východočeši).

Například Chlumec nad Cidlinou už roky zřizuje denní stacionář, kam mohou lidé ráno přivézt své seniory a po práci si je zase vyzvednout. Klienti mají sociální kontakty i odbornou péči.

„Důležité je, že oni se těší na ten program a večer se zase těší, že se vrátí za svými blízkými,“ vyzdvihuje Uchytil, že zájem o 15 míst v chlumeckém stacionáři je obrovský, a to nejen z města, ale i ze širokého okolí. Proto má radnice připravený projekt na novou budovu stacionáře, a to včetně stavebního povolení. Čeká jen na vhodnou dotaci.

„Říká se tomu švédský model. U nás to ještě moc rozjeté není, ale ve Skandinávii je to naprosto běžné a převažující. Teď o prázdninách začneme s paní náměstkyní objíždět regiony, dobrovolné svazky obcí a budeme se snažit toto vysvětlit,“ nastiňuje plány kraje předseda výboru.

Když se zapojí města, lidé déle zůstanou doma

Královéhradecký kraj sice nyní rozšiřuje domovy seniorů v Žacléři, Tmavém Dole, Borohrádku a v Opočně, to však pomůže jen zčásti. Už v minulých letech proto kraj přišel s novou strategií – chce motivovat města, aby další kapacity budovala sama.

Zastupitelé kraje už v červnu schválili záměry financovat projekty v Nové Pace, Novém Bydžově a Sobotce. Už dříve přiklepli peníze i pro Broumov. Všude tam chtějí města navýšit kapacity svých domovů.

„Záměr je, aby se o méně složitou klientelu postarala města, a kraj se zaměří na zařízení pro klienty, kteří vyžadují velmi vysokou míru podpory,“ vysvětluje Berdychová. Například v Nové Pace má vyrůst přístavba domova pro seniory, která stávající kapacitu 65 lůžek zvýší na 95 plus pět míst odlehčovacích.

Stavět chce Nová Paka i Broumov

„Požádali jsme na ministerstvu práce a sociálních věcí (MPSV) o dotaci 60 milionů. Stavba má celkově přijít na 160 milionů. Pokud to stát potvrdí, v příštím roce chceme soutěžit a stavět v roce 2023,“ říká starosta Nové Paky Josef Cogan (STAN).

Podobný projekt vzniká v Broumově, i tam se cena za navýšení kapacity domova odhaduje na 150 až 200 milionů. To si město ani při 60milionové státní dotaci nemůže dovolit.

„Protože je to akce, která má dopad na širší region, dohodli jsme se, že nám kraj finančně přispěje. Stavební povolení máme dávno, teď finišujeme výběrové řízení na zhotovitele. Zavázali jsme se, že zaplatíme vybavení gastro a další věci asi za 10 milionů, na kraji zbude třeba 100 milionů, ale to je teď jen odhad,“ popisuje broumovský starosta Jaroslav Bitnar (Volba pro Broumov).

Že nepůjde o malé částky, potvrzuje i kraj. Ten chce do roku 2026 investovat do sociální oblasti přes dvě miliardy korun, hlavně do rozšíření domovů pro seniory a transformací sociálních služeb.

  • Nejčtenější

Pardubice mocným závěrem srovnaly rekord. Otáčela i Boleslav, Sparta opět slaví

Poslední listopadová neděle přinesla kromě začátku adventu také kompletní 23. kolo hokejové extraligy. Lídr tabulky z...

Vítkovice dotáhly Pardubice, Třinec prohrál i v Olomouci. Sparta dál vítězí

Hokejisté Vítkovic se po páteční výhře 4:1 nad Kometou v rámci 25. extraligového kola bodově dorovnali vedoucím...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Muž nechal vykácet stromy v parku. Byly nebezpečné, tvrdil strážníkům

Kuriózní případ řeší policisté v Hradci Králové. V jednom z parků nechal tamní obyvatel vykácet stromy, údajně se mu...

Školák udeřil chlapce s Downovým syndromem, na nádraží nikdo nezasáhl

Jednadvacetiletého chlapce s Downovým syndromem napadl v Novém Městě nad Metují na Náchodsku nezletilý hoch. Udeřil ho...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Majitel odstranil plot, kterým loni rozpůlil sjezdovku a znemožnil lyžování

V Radvanicích na Trutnovsku se zase bude lyžovat na celé sjezdovce. Loni ji majitel pozemku kvůli sporu s vlekařem o...

Rozsáhlé zotročování lidí v Česku. Gang vydělal na práci bezdomovců miliony

Premium Na Ústecku roky mizeli bezdomovci a sociálně slabí žijící na ulici, jako by dostali „druhou šanci“. Končili v domě na...

Janečkova zpověď: vězení, alkohol, život bez domova. A kam zmizel Maradonův dres?

Premium Když ho konečně doženete, musíte zbystřit, jestli vás smysly neklamou. Jak může člověk, který se už patnáct let...

Vydělali za covidu, nakupují nemovitosti. Pandemie zrodila nové milionáře

Premium Zatímco většině podnikatelů v Česku způsobil covid ztráty, některým naopak poskytl životní příležitost ke zbohatnutí....

Na Broumovsku se letos narodilo přes dvacet vlčat, jedno přišlo o nohu

Tři vlčí smečky, které žijí na Broumovsku, se letos opět rozrostly. Fotopasti zachytily v česko-polském pohraničí mezi...

RECENZE: Jiří Zapletal je hvězdou pánské jízdy s pistolí v Klicperově divadle

Na koho to slovo padne. Nová inscenace hry Gábora Görgeyho v hradeckém Klicperově divadle je sevřená komedie stojící na...

Vlaky z Hradce či Chrudimi by mohly jezdit do centra Pardubic, snad už za rok

Cestující se díky investici do pardubického železničního uzlu dočkají v roce 2024 kromě přestavěného pardubického...

Majitel odstranil plot, kterým loni rozpůlil sjezdovku a znemožnil lyžování

V Radvanicích na Trutnovsku se zase bude lyžovat na celé sjezdovce. Loni ji majitel pozemku kvůli sporu s vlekařem o...

Žena už nemohla vystát obří ňadra, rozhodla se pro operativní zmenšení

Kylie Perkinsová, čtyřiadvacetiletá dvojnásobná matka z Aljašky, podstoupila zmenšení poprsí, aby se zbavila...

Dcera je výjimečná, říká Julia Robertsová. Hazel oslavila 18. narozeniny

Herečka Julia Robertsová (55) oslavila osmnáctiny svých dvojčat, dcery Hazel a syna Finna společnou vzpomínkovou...

Známý český stylista Jan Pokorný spáchal ve 39 letech sebevraždu

Jeden z nejuznávanějších českých stylistů Jan Pokorný spáchal ve čtvrtek ve svých devětatřiceti letech sebevraždu...

Pavel Nedvěd se dostal do potyčky v domě partnerky, zasahovala policie

Bývalý reprezentační kapitán a donedávna místopředseda fotbalového Juventusu Turín Pavel Nedvěd se dostal do potyčky s...

Otec zavelel, šetříme! Rodina vypnula elektřinu a topí jednou týdně

Zvyšování cen energií nutí lidi k nečekaným rozhodnutím. Jedna rodina z Londýna se rozhodla vrátit do minulosti. Šetří,...