Čtvrtek 30. března 2023, svátek má Arnošt
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 30. března 2023 Arnošt

Žijí tam modrásci i netopýři, vzácným lokalitám v Hradci však hrozí zánik

  10:50
Kopec Svatého Jana a Březhradské písčiny by se mohly objevit na seznamu hradeckých přírodních památek. Bez péče jim podle ochranářů hrozí zánik. Žijí tam vzácní modrásci, hmyz, houby, obratlovci, netopýři, čmeláci či ropuchy. Návrh však přes vedení města na posledním zasedání neprošel.
Kopec Svatého Jana v Hradci Králové.

Kopec Svatého Jana v Hradci Králové. | foto: Petr Záleský

Když byla před třemi a půl lety při stavbě „šetrného“ supermarketu na Moravském Předměstí zplundrována louka s výskytem obaleče totenového a modrásků bahenního a očkovaného, byli ochránci přesvědčeni, že populace těchto kriticky ohrožených motýlů v okolí Hradce Králové definitivně zanikla.

Naštěstí se mýlili. Modrásci i obaleči se objevili asi jeden a půl kilometru odtud: v zajímavé lokalitě pod Kopcem svatého Jana. Na dohled od desítek paneláků tu asi na třech hektarech žije dlouhá řada vzácných druhů hub, rostlin, hmyzu i obratlovců, netopýrů a ptáků. Další unikátní zoologickou lokalitou nadregionálního významu, kde se daří například kudlankám, čmelákům i ropuchám, jsou Březhradské písčiny.

Obě místa toho mají společného víc: bez péče jim podle ochranářů hrozí zánik. I proto se nejcennější cíp Kopce svatého Jana i Březhradské písčiny dostaly na program poslední městské rady s cílem obě lokality vyhlásit přírodními památkami. Návrh však přes vedení města neprošel, pro údajně byli jen čtyři radní. Není bez zajímavosti, že stejná rada ve stejný den schválila zadání průzkumů na eventuální výstavbu silnice okrajem přírodní památky Na Plachtě.

„Chtěli jsme vědět, jak se k tomu kolegové v radě postaví, navíc jen krátce po Plachtě. Jeden prohlásil, že přírodu má rád, ale ne ve městě,“ konstatuje radní Adam Záruba (Změna a Zelení).

Obě lokality mají význam z hlediska polohy.

„Vždyť jsou prakticky součástí městské aglomerace, přitom si zachovaly významné a mimořádné přírodovědné hodnoty. Obě mají význam díky v krajině vzácnému biotopu, ale i díky výskytu zvláště chráněných druhů s vazbou na významná přírodní stanoviště,“ říká Blanka Mikátová, zooložka a spoluautorka podrobné analýzy obou cenných oblastí, kterou má MF DNES k dispozici.

Rada sice návrh, který iniciovala koaliční Změna, shodila ze stolu, ale totožným podnětem už se zabývá odbor životního prostředí na krajském úřadu. „Návrh může podat každý. Krajský úřad povede řízení o vyhlášení a bude jednat například i s vlastníky pozemků,“ přibližuje Záruba.

Za neschválením podnětu podle slov primátora Alexandra Hrabálka (ODS) nestojí neochota města k ochraně přírody, ale spíš citelný zásah do vlastnictví půdy.

„Rada svým většinovým názorem nebyla přesvědčena o tom, že by soukromému majiteli těchto pozemků měla být nařízena jejich speciální údržba ve smyslu ochrany přírodní památky,“ říká Hrabálek.

Jenže čas hraje proti přírodě. „Bez zavedení ochrany a aktivní péče oběma lokalitám hrozí postupný zánik,“ stojí v důvodové zprávě k návrhu na vyhlášení přírodních památek.

Ráj entomologů ve starém sadu

Unikátní hradeckou lokalitu s mnoha druhy živočichů, které patří na Červený seznam ohrožených druhů, lze snadno minout. Nejcennější část leží na severním svahu pod kostelem svatého Jana Křtitele v ulici Zámeček. „Tam jsou především vzácné druhy brouků. Nechci přehánět, ale podle mě jde o jeden z nejpůvodnějších pralesů na Hradecku,“ upozorňuje náměstek primátora pro oblast životního prostředí Martin Hanousek (Změna a Zelení).

Kromě hustého listnatého porostu jasanů, javorů, dubů či habrů se tu dnes jen stěží dají rozeznat pozůstatky ovocného sadu s hrušněmi, jabloněmi nebo slivoněmi. A protože starý sad je dávno zapomenutý a zarostlý, stal se z něj ráj entomologů, kteří tu objevili skutečné perly, třeba již zmíněného obaleče totenového a modráska bahenního a očkovaného. 

Tito motýli mají tu smůlu, že se dokážou rozmnožovat pouze za souhry dvou důležitých podmínek: stane se tak jen na louce, kde kvete rostlina krvavec toten a zároveň na ní žijí jen určité druhy mravenců, v jejichž mraveništích mohou larvy motýla žít a parazitovat. 

Kromě modrásků a obalečů pod Zámečkem objevili dalších 468 druhů hmyzu, například čtyři druhy vážek, 328 druhů motýlů a 120 brouků. Bez zajímavosti nejsou ani nálezy chráněných hub, pozorování ohrožených ptáků, netopýrů anebo plcha velkého, tedy hlodavce podobného veverce. 

„Zjištěné druhové spektrum živočichů vázaných způsobem života na stromy dokládá biologicky kvalitní lesní stanoviště, které lze pro okolí Hradce Králové považovat za unikátní,“ zdůrazňuje Mikátová.

Místo skladu ocele bez života písčiny plné brouků

Místo Březhradských písčin, které se společně s Kopcem svatého Jana ucházejí o status přírodní památky, tu dokonce už několik let mohl stát sklad železa. Čtyřhektarovou lokalitu si totiž v roce 2007 vyhlédl investor ThyssenKrupp Ferrosta, Březhrad kvůli překladišti pohrozil Hradci Králové odtržením a německá společnost nakonec odešla. 

Pozoruhodné je, že Královéhradecký kraj ještě v roce 2010 tvrdil, že v oploceném areálu se nevyskytují žádné vzácné rostliny ani živočichové. Po deseti letech je všechno jinak.

„Nejvýznamnější složkou zdejší fauny je hmyz, zejména druhy vázané na písčitá stanoviště, mezi kterými se našly vzácné a ubývající druhy,“ zmiňuje Mikátová například zlatohlávka huňatého, chroustce nebo listokaza kovového. 

Březhradské písčiny jsou zároveň nejvýchodnějším místem, kde se vyskytuje teplomilný brouk krasec. Nejvzácnějším obyvatelem je však žahalka šestiskvrnná, která se v Česku objevila po padesáti letech. Přežívá pouze na písčitých plochách a kromě Březhradu ji viděli i Na Plachtě.

„Březhradské písčiny nebo lokalita Na Plachtě jsou významným prvkem bezlesí. Tyto ekosystémy jsou nejohroženější části přírody v České republice i ve střední Evropě. Bezlesá stanoviště jsou laicky často hodnocena jako zbytečná, nezajímavá a nevýznamná. Bývají vnímána i jako jakýsi nepořádek, který v krajině nemá co dělat. 

Bezlesé ekosystémy jsou snadno přeměnitelné. Přestože jsou posledním útočištěm pro široké spektrum organismů, jsou přeměňovány na lesní monokultury, stavební plochy, plantáže rychlerostoucích dřevin nebo skládky,“ upozorňuje hradecká zooložka.

  • Nejčtenější

Hradec uspěl proti Liberci v prodloužení, vedení v sérii se ujímá také Sparta

Zbylá třetí utkání čtvrtfinálových sérií nabídla dvě výhry hostů. Sparta ubránila ve třetí třetině těsný náskok, v...

Rychlé góly, těsné zápasy. Hradci chybí k postupu bod, Sparta v Třinci padla

Hokejisté Sparty a Hradce sahali v extraligovém čtvrtfinále soupeřů po postupovém mečbolu na ledě soupeřů. Během...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Z obří fabriky na předměstí Hradce může být nová čtvrť se dvěma tisíci bytů

Premium V někdejší Škodovce v Hradci Králové by mohla vzniknout zcela nová čtvrť se školami, školkami, kulturním vyžitím,...

Ostudná místa Hradce Králové: socialistická Hvězda a Benešův bulvár straší dál

V Hradci Králové sice nedávno otevřeli nejdražší lávku v Česku, avšak odvrácená tvář metropole zůstává. Z hlavních...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Pirát z Adršpachu dostal za sražení chodců pět let, oba horolezci zemřeli

Před Okresním soudem v Náchodě stanul devětatřicetiletý Jan Č. obžalovaný za to, že loni v srpnu autem srazil dva...

Starý dům už neprodáte. Unijní směrnice ale může být protiústavní, tvrdí právníci

Premium Zateplování, výměna kotle i oken, solární panely na střechu… Nechcete starý dům opravovat „po evropsku“? Rychle se jej...

Přežila Terezín i Osvětim. Bůh není, takové utrpení by nedopustil, říká

Premium Měla si užívat bezstarostné mládí, namísto toho si musela na kabát přišpendlit židovskou hvězdu. V 15 letech ji...

Hokej se změnil v jatka. Píše o nich i Wikipedie, extraliga se styděla

Premium Jen co se ve zlínském kamrlíku pro rozhodčí potkal Roman Polák s kolegy, hned měli jasno: „Pánové, dnes to může být...

Jičín vyslyšel rodiče a otevře Montessori třídu. Zájem se teprve ukáže

Někde rodiče o alternativním vzdělávání ve veřejných školách jen sní, zato v Jičíně se jim povedl husarský kousek. Za...

Kamiony v Kostelci křižují sídliště. Těžká doprava ohrožuje hřiště i školku

Prudký svah z centra města ke starému nádraží v Kostelci nad Orlicí dělá vrásky obyvatelům tamního největšího sídliště...

Žena to má v hudbě těžší, upozorňuje hradecká saxofonistka Nela Dusová

Královéhradecká saxofonistka Nela Dusová, ceněný talent se zkušeností nejen ze zušek či Konzervatoře Jaroslava Ježka,...

Místo dolů žádaný dům pro seniory. Rozšiřování kapacity má hranice, říká ředitel

Domov sociální péče v Tmavém Dole na Trutnovsku se nachází v lesích na úplné periferii, ale v pořadníku má 300 seniorů....

SOUTĚŽ: Vyhrajte hodnotné poukazy od Astratexu
SOUTĚŽ: Vyhrajte hodnotné poukazy od Astratexu

Zapojite se do soutěže o 3 hodnotné vouchery a vybrte si správné spodní prádlo, které vám bude dělat radost. Jak na to?

Nervozita roste. Padající Deutsche Bank stáhla dolů korunu i pražskou burzu

Od záchrany problémové švýcarské banky Credit Suisse ještě neuplynul ani týden a investoři opouštějí další potenciální...

Herečka Jenovéfa Boková porodila, z Witowské je nevlastní babička

Jenovéfa Boková a její partner Adam Kolář v pátek odpoledne potvrdili, že herečka a hudebnice už porodila a šťastní...

Horníci leželi na pokojích na břichu. Skrývali erekci. A zrodila se viagra

Modrá pilulka slaví pětadvacet let. Spustila svého druhu kulturní i farmaceutickou revoluci, preformátovala vnímání...

Tom Cruise se dcerou Suri pyšnil. Už ho neviděla deset let, míří na vysokou

Tom Cruise se od roku 2006 do roku 2013 rád ukazoval na veřejnosti s dcerou Suri v náručí. Před deseti lety však ze...

Rozjívené fracky tu nechceme. Kde končí svoboda dětí ve veřejných prostorách?

Vlnu vášní vyvolalo vyjádření pražského bistra, které na sociálních sítích publikovalo pravidla, jak se mají chovat...