Pátek 30. července 2021, svátek má Bořivoj
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pátek 30. července 2021 Bořivoj

Žijí tam modrásci i netopýři, vzácným lokalitám v Hradci však hrozí zánik

  10:50
Kopec Svatého Jana a Březhradské písčiny by se mohly objevit na seznamu hradeckých přírodních památek. Bez péče jim podle ochranářů hrozí zánik. Žijí tam vzácní modrásci, hmyz, houby, obratlovci, netopýři, čmeláci či ropuchy. Návrh však přes vedení města na posledním zasedání neprošel.

Kopec Svatého Jana v Hradci Králové. | foto: Petr Záleský

Když byla před třemi a půl lety při stavbě „šetrného“ supermarketu na Moravském Předměstí zplundrována louka s výskytem obaleče totenového a modrásků bahenního a očkovaného, byli ochránci přesvědčeni, že populace těchto kriticky ohrožených motýlů v okolí Hradce Králové definitivně zanikla.

Naštěstí se mýlili. Modrásci i obaleči se objevili asi jeden a půl kilometru odtud: v zajímavé lokalitě pod Kopcem svatého Jana. Na dohled od desítek paneláků tu asi na třech hektarech žije dlouhá řada vzácných druhů hub, rostlin, hmyzu i obratlovců, netopýrů a ptáků. Další unikátní zoologickou lokalitou nadregionálního významu, kde se daří například kudlankám, čmelákům i ropuchám, jsou Březhradské písčiny.

Obě místa toho mají společného víc: bez péče jim podle ochranářů hrozí zánik. I proto se nejcennější cíp Kopce svatého Jana i Březhradské písčiny dostaly na program poslední městské rady s cílem obě lokality vyhlásit přírodními památkami. Návrh však přes vedení města neprošel, pro údajně byli jen čtyři radní. Není bez zajímavosti, že stejná rada ve stejný den schválila zadání průzkumů na eventuální výstavbu silnice okrajem přírodní památky Na Plachtě.

„Chtěli jsme vědět, jak se k tomu kolegové v radě postaví, navíc jen krátce po Plachtě. Jeden prohlásil, že přírodu má rád, ale ne ve městě,“ konstatuje radní Adam Záruba (Změna a Zelení).

Obě lokality mají význam z hlediska polohy.

„Vždyť jsou prakticky součástí městské aglomerace, přitom si zachovaly významné a mimořádné přírodovědné hodnoty. Obě mají význam díky v krajině vzácnému biotopu, ale i díky výskytu zvláště chráněných druhů s vazbou na významná přírodní stanoviště,“ říká Blanka Mikátová, zooložka a spoluautorka podrobné analýzy obou cenných oblastí, kterou má MF DNES k dispozici.

Rada sice návrh, který iniciovala koaliční Změna, shodila ze stolu, ale totožným podnětem už se zabývá odbor životního prostředí na krajském úřadu. „Návrh může podat každý. Krajský úřad povede řízení o vyhlášení a bude jednat například i s vlastníky pozemků,“ přibližuje Záruba.

Za neschválením podnětu podle slov primátora Alexandra Hrabálka (ODS) nestojí neochota města k ochraně přírody, ale spíš citelný zásah do vlastnictví půdy.

„Rada svým většinovým názorem nebyla přesvědčena o tom, že by soukromému majiteli těchto pozemků měla být nařízena jejich speciální údržba ve smyslu ochrany přírodní památky,“ říká Hrabálek.

Jenže čas hraje proti přírodě. „Bez zavedení ochrany a aktivní péče oběma lokalitám hrozí postupný zánik,“ stojí v důvodové zprávě k návrhu na vyhlášení přírodních památek.

Ráj entomologů ve starém sadu

Unikátní hradeckou lokalitu s mnoha druhy živočichů, které patří na Červený seznam ohrožených druhů, lze snadno minout. Nejcennější část leží na severním svahu pod kostelem svatého Jana Křtitele v ulici Zámeček. „Tam jsou především vzácné druhy brouků. Nechci přehánět, ale podle mě jde o jeden z nejpůvodnějších pralesů na Hradecku,“ upozorňuje náměstek primátora pro oblast životního prostředí Martin Hanousek (Změna a Zelení).

Kromě hustého listnatého porostu jasanů, javorů, dubů či habrů se tu dnes jen stěží dají rozeznat pozůstatky ovocného sadu s hrušněmi, jabloněmi nebo slivoněmi. A protože starý sad je dávno zapomenutý a zarostlý, stal se z něj ráj entomologů, kteří tu objevili skutečné perly, třeba již zmíněného obaleče totenového a modráska bahenního a očkovaného. 

Tito motýli mají tu smůlu, že se dokážou rozmnožovat pouze za souhry dvou důležitých podmínek: stane se tak jen na louce, kde kvete rostlina krvavec toten a zároveň na ní žijí jen určité druhy mravenců, v jejichž mraveništích mohou larvy motýla žít a parazitovat. 

Kromě modrásků a obalečů pod Zámečkem objevili dalších 468 druhů hmyzu, například čtyři druhy vážek, 328 druhů motýlů a 120 brouků. Bez zajímavosti nejsou ani nálezy chráněných hub, pozorování ohrožených ptáků, netopýrů anebo plcha velkého, tedy hlodavce podobného veverce. 

„Zjištěné druhové spektrum živočichů vázaných způsobem života na stromy dokládá biologicky kvalitní lesní stanoviště, které lze pro okolí Hradce Králové považovat za unikátní,“ zdůrazňuje Mikátová.

Místo skladu ocele bez života písčiny plné brouků

Místo Březhradských písčin, které se společně s Kopcem svatého Jana ucházejí o status přírodní památky, tu dokonce už několik let mohl stát sklad železa. Čtyřhektarovou lokalitu si totiž v roce 2007 vyhlédl investor ThyssenKrupp Ferrosta, Březhrad kvůli překladišti pohrozil Hradci Králové odtržením a německá společnost nakonec odešla. 

Pozoruhodné je, že Královéhradecký kraj ještě v roce 2010 tvrdil, že v oploceném areálu se nevyskytují žádné vzácné rostliny ani živočichové. Po deseti letech je všechno jinak.

„Nejvýznamnější složkou zdejší fauny je hmyz, zejména druhy vázané na písčitá stanoviště, mezi kterými se našly vzácné a ubývající druhy,“ zmiňuje Mikátová například zlatohlávka huňatého, chroustce nebo listokaza kovového. 

Březhradské písčiny jsou zároveň nejvýchodnějším místem, kde se vyskytuje teplomilný brouk krasec. Nejvzácnějším obyvatelem je však žahalka šestiskvrnná, která se v Česku objevila po padesáti letech. Přežívá pouze na písčitých plochách a kromě Březhradu ji viděli i Na Plachtě.

„Březhradské písčiny nebo lokalita Na Plachtě jsou významným prvkem bezlesí. Tyto ekosystémy jsou nejohroženější části přírody v České republice i ve střední Evropě. Bezlesá stanoviště jsou laicky často hodnocena jako zbytečná, nezajímavá a nevýznamná. Bývají vnímána i jako jakýsi nepořádek, který v krajině nemá co dělat. 

Bezlesé ekosystémy jsou snadno přeměnitelné. Přestože jsou posledním útočištěm pro široké spektrum organismů, jsou přeměňovány na lesní monokultury, stavební plochy, plantáže rychlerostoucích dřevin nebo skládky,“ upozorňuje hradecká zooložka.

  • Nejčtenější

Fenu zavřenou tři týdny v bytě našli na pokraji smrti, žila ve výkalech

Třiatřicetiletý muž z Královéhradecka čelí obvinění z týrání. Odstěhoval se za prací a minimálně tři týdny nechal v...

Řidič terénního auta ujížděl Špindlem 150 km/h, honičku nezvládl a naboural

Terénní auto s opilým a zdrogovaným řidičem honili policisté centrem Špindlerova Mlýna. Ujížděli rychlostí téměř 150...

Zahradník krmil čapí sirotky na dvanáctimetrovém sloupu, ti teď odletí do Afriky

Premium Přikrmování čapích mláďat v Mladých Bukách na Trutnovsku bylo úspěšné. Zahynula jim matka a samci Bukáčkovi bylo...

Nová embrya ohroženého nosorožce. Pomohl samec, s nímž se už nepočítalo

Vědci, včetně odborníků Safari Parku Dvůr Králové, hlásí další úspěch v boji o záchranu téměř vyhynulého nosorožce...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Skvost mezi chodníky se dočkal, opravám předcházely tři demonstrace

Měří jen pár desítek metrů, byl ve zdevastovaném stavu a jen málokdo by v něm poznal cenný skvost. V Hradci Králové...

KOMENTÁŘ: Cesta do elektromobilního pekla. Auta přinášejí víc problémů než výhod

Premium Nová doba elektromobilní nás vrátí o půlstoletí zpátky: auto bude luxus, mobilita taky a draze to zaplatíme všichni. I...

Mlčeti zlato. Profesionální vyjednavač vysvětluje, jak jednat s dětmi či šéfem

Premium Každý člověk vyjednává v průměru pětkrát za den. Doma s partnerem, s dětmi, v práci se šéfem, s podřízenými. Radim...

Český vlk z Wall Street jde k soudu. Hlavní roli v kauze Via Chem má miliardář Sisák

Premium Schyluje se k dlouho očekávané soudní bitvě, v níž je hlavní postavou známý český finančník a miliardář Petr Sisák...

  • Další z rubriky

Muž využil amnestii a na policii přinesl zdobenou brokovnici z 19. století

Zbraňové amnestie využil vlastník z Rychnovska, který na policii přinesl unikátní kousek. Vrátil brokovnici dvojku -...

Koupit a zbořit. Úpice bojuje s vybydlenými byty, z nichž jsou ruiny

Patrový dům na okraji Úpice na Trutnovsku býval dobrým místem pro život. Podnikání s chudobou to ale změnilo. Z bytů...

Zloděj využil otevřenou ventilačku, z radnice ukradl trezor s 50 tisíci

Policisté z Rychnovska vypátrali zloděje, který vykradl obecní úřad a odnesl si trezor s hotovostí, notebook a razítka....

Stavba podchodu a opravy sítí rozpůlily Třebechovice, vznikají kolony

Souběh dvou dopravních staveb doslova rozpůlil Třebechovice pod Orebem na Královéhradecku. Z východu na západ se lidé...

LETNÍ SOUTĚŽ: Přidejte svůj tip na výlet a hrajte o jednu z 10 krásných cen
LETNÍ SOUTĚŽ: Přidejte svůj tip na výlet a hrajte o jednu z 10 krásných cen

Vkládejte svoje tipy na výlety s dětmi a vyhrávejte hodnotné ceny po celé léto. Sdílejte svoje oblíbená místa, hodnoťte tipy ostatních, hrajte o...

Dabéři Naked Attraction: Byli jsme v šoku, že něco takového může vůbec existovat

Nahota je televizní evergreen a stále dokáže diváky přikovat u obrazovek. Počátkem devadesátých let to bylo Tutti...

Ostych a stud před kolegy jsou ztracená energie, míní Vica Kerekes

Slovenská herečka maďarského původu Vica Kerekes (40) přijala nabídku režiséra Tomáše Svobody a zahraje si v jeho...

Britney Spears se ukázala nahoře bez. Prý na protest proti otci

Britney Spears (39), která s otcem bojuje u soudu kvůli opatrovnictví a správě jejího majetku, zveřejnila na sociálních...

Neteř princezny Diany se vdala. Vzala si o 32 let staršího miliardáře

Lady Kitty Spencerová (30) se vdala. Neteř princezny Diany si vzala jihoafrického módního magnáta Michaela Lewise (62)....

Královská rodina znovu pohromadě. Palác ukázal společné foto

Členové švédské královské rodiny se po delší době opět setkali. Snímek, na kterém je král Carl XVI. Gustaf (75) s...