Pátek 17. září 2021, svátek má Naděžda
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pátek 17. září 2021 Naděžda

Hradec na stavbu stadionu spěchá, recese by přitom mohla srazit ceny

  10:07
Jen několik dnů vydržela hradecké radnici radost, že za dobrou cenu sehnala správce stavby fotbalového stadionu. Společnost IKO Invest vycouvala ještě před podpisem smlouvy. Město její postup označilo za neseriózní a trvá na tom, že hodlá dodržet červnový termín na vyhlášení tendru na stavbu.

Vizualizace konečné podoby fotbalového stadionu v Hradci Králové | foto: FC Hradec Králové

Hradec Králové s vyhlášením tendru na nový fotbalový stadion pospíchá přesto, že pokud se kvůli opatřením proti šíření koronaviru zopakuje ekonomická recese, mohl by na stavbě ušetřit až desítky milionů korun. Když udeřila ekonomická recese na podzim 2008, o několik měsíců později stavební firmy v boji o zakázky ve srovnání s rokem 2007 zlevnily až o 35 procent.

Strop Hradce Králové za stadion na klíč činí 605 milionů korun bez DPH. Pouhé zlevnění o 10 procent by umazalo 60 milionů, v případě 35 procent by šlo o částku 181,5 milionu.

„Uspěchání stavby považuji nejen za velmi rizikové, ale i strašně drahé. Městu bych doporučil vyčkat, jak se srovnají ceny staveb ve zcela nových okolnostech. A to i za cenu toho, že Hradec by si počkal další dva, ale třeba i čtyři roky. Ekonomické dopady krize budou velmi pravděpodobně vyšší než ty zdravotní,“ říká zkušený byznysmen.

Přeje si zůstat v anonymitě, ale má velmi blízko k vedení města i řadě stavebních projektů.

„V době konjunktury se stavělo za strašné peníze. Nyní je velmi pravděpodobné, že ceny poletí strmě dolů. Přijde mi logické, že pokud město bude mít peníze a nebude je muset použít na jiné věci související s koronavirem, možná by stálo za to je použít třeba až za rok, abychom mohli stadion postavit například o sto milionů levněji,“ souhlasí zastupitel Aleš Dohnal (Piráti), člen pracovní skupiny, jež se stadionem zabývá.

Zdeněk Apeltauer, regionální ředitel developerské společnosti CPI, chce věřit, že stavební odvětví se vrátí na čísla z loňského roku do dvou až tří let:

„Jde o velmi široké téma s mnoha aspekty a důležitých rozhodnutí od jedinců až po politické představitele, jak u nás, tak i v zahraničí. Stavebnictví má velmi dlouhou setrvačnost a v případě, že dojde k brzkému uvolnění restriktivních opatření, nemusel by být dopad tak zásadní. Tím pádem by mohlo sehrát významnou roli pro oživení ekonomiky,“ odhaduje.

Proč to firma vzdala? Sektor je náhle v jiné situaci

Mezi hradeckými zastupiteli převažuje názor, že město by v každém případě mělo znovu vybrat nového administrátora, třeba i po úpravách podmínek výběrového řízení. Ty by mohly zajistit, aby se neopakovala situace z prvního tendru, v němž firma IKO Invest nabídla za správcovství stavby 7,8 milionu korun, zatímco druhý v pořadí 31 milionů.

„Za odstoupením vítěze výběrového řízení je možná i lobbing určitých skupin, které výstavbě stadionu nepřejí. Vlivů bylo asi víc. Každopádně druhá firma v pořadí je renomovaná, a i když je cena několikanásobně vyšší než vysoutěžená, myslím, že by městu dokázala ušetřit. Budeme zkoumat možnost, jestli neoslovit právě druhou firmu,“ upozorňuje Oldřich Vlasák (ODS).

„Nechápu, proč to firma vzdala, každopádně vysoutěžit správce znovu by mohl být problém, protože to zvládne jen málokterá. Takže buď znovu vypíšeme výběrové řízení na administrátora, anebo město začne pracovat na zadávacích podmínkách pro výběr zhotovitele, ale na to si budeme muset někoho najmout. Až potom by následoval výběr správce,“ nastiňuje Jiří Langer (ANO), zastupitel určený pro pořízení územního plánu.

„Jde o velmi nestandardní a neseriózní přístup, kterým firma nejen zkomplikovala celou situaci, ale také přidělala práci řadě lidí, kteří na přípravách stavby fotbalového stadionu usilovně pracují,“ říká náměstek primátora pro oblast investic Jiří Bláha (ODS).

Podle něj město nechce měnit harmonogram příprav stavby. „Máme nejméně čtyři možnosti, jak postupovat. Správce stavby je sice úzce propojen s tendrem na stavbu stadionu, výběrová řízení však mohou běžet paralelně. Na přípravách tendru na stavební firmu pokračujeme, termín jeho vyhlášení zůstává v červnu,“ dodává Bláha.

Přestože společnost IKO Invest měla podle města smlouvu k dispozici a nevznesla k ní žádnou námitku, její odstoupení se podle hradeckého podnikatele dá pochopit.

„Podle mě nechce jít do rizika, protože cenu určitě zkalkulovala na minimální marži. Když chcete uspět v takovém tendru, nedáte si marži 30, ale třeba jen pět procent. Ta už v tuto chvíli může být dávno spotřebovaná kvůli všem okolnostem, které se dějí. Je to tedy čistě obezřetnost, a proto bych nepoužíval tak hrubé odsudky jako město,“ řekl.

S tímto názorem souhlasí i Dohnal. „Pro stavební firmy nastává složité období, stadion je obrovská stavba a ta společnost se bojí vývoje trhu. Stavebnictví může už za půl roku vypadat úplně jinak, než jsme si mysleli ještě v únoru,“ konstatuje pirátský zastupitel.

Jestliže město bude chtít nejprve vysoutěžit nového správce, jehož úkolem by byla kontrola zadávací dokumentace pro soutěž na zhotovitele a dohled nad stavbou, do června to podle Dohnala nestihne.

„Nejdříve musíme vysoutěžit správce, což může trvat pět nebo šest týdnů. Poté musí dostat další čas na seznámení se s projektem a úpravu podmínek. Ostatně jsme se shodli, že reálné datum, jak na tom město bude finančně, budeme znát až v polovině července. Tehdy by mělo být jasné, co koronavirus udělá s rozpočtem města. Když se ukáže, že to město ustojí bez zadlužení, mohl by se vyhlásit tendr na stadion,“ řekl Dohnal.

Hradubická aréna by mohla přijít vhod

Podle osloveného odborníka může dokonce doba přát i projektu, ke kterému se hradecký fotbalový klub i jeho příznivci zatím staví rezervovaně: společnému stadionu s Pardubicemi, které mají podobný problém.

„Kdyby si každé město mělo zrekonstruovat své stávající stadiony, kromě strašně drahých nákladů by to znamenalo velké dopravní problémy při každém domácím zápase. Při stavbě společného vydají každé do 300 milionů a získají model, který bude pro obě naprosto komfortní. Stadion si například mohou na deset let pronajmout a pak jej odkoupit. Taková stavba by sice byla revolučním řešení, ale s mnoha benefity,“ přemýšlí byznysmen.

Zmiňuje i 50minutovou dostupnost z Černého mostu nebo blízké pardubické letiště, což by prý mohlo přilákat promotéry velkých kulturních akcí, kteří prozatím upřednostňují Prahu.

„V obou městech by měly vzniknout pracovní skupiny, které by se měly potkávat a řešit to. V souvislosti s nadcházející krizí je to o to důležitější, protože nebudou peníze na investice a města budou několik let sanovat škody ztrát dopravního podniku, kultury i sociální oblasti. Vypadá to sice jako dvouměsíční výpadek, který však pro mnoho firem může být smrtonosný,“ říká.

Volby do Poslanecké sněmovny 2021

Parlamentní volby v roce 2021 se konají ve dvou dnech, v pátek 8. října od 14 do 22 hodin a v sobotu 9. října od 8 do 14 hodin. Ve volbách vybíráme dvě stovky poslanců Sněmovny ve 14 volebních krajích.

Krajští lídři: Martin Hanousek, Jan Birke, Zdeněk Ondráček, Luďka Tomešová, Klára Dostálová, Vladimíra Lesenská, Ivan Adamec, Martin Jiránek

  • Nejčtenější

Skálu odlámali, aby projely kamiony se dřevem. Lidé za to správě CHKO spílají

Řada lidí z Náchodska se ostře ohradila proti rozhodnutí Správy CHKO Broumovsko, která kvůli odvozu vytěženého dřeva...

Neukáznění turisté na Sněžce ničí geologický proces trvající tisíce let

Povrch Sněžky je v neustálém pohybu, naše nejvyšší hora tak kromě turistů přitahuje odborníky kvůli geologickým jevům....

Drzost nezná mezí. Řidiči si v Krkonoších jezdí, kde chtějí. Klidně i na vrcholy

Premium Motorkáři a jezdci na čtyřkolkách, kteří se prohánějí v chráněných lokalitách Krkonošského národního parku, kde nemají...

Muži vařili pervitin v kempu s dětským táborem, přišla si pro ně zásahovka

Zatímco si v kempu nedaleko Jičína děti se svými vedoucími užívali radovánek letního tábora, v jedné z chatek vařili...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Po čtrnáctileté dívce pátrá policie třetí den. Svědci ji viděli v černé paruce

Od pátečních ranních hodin pátrají policisté po čtrnáctileté dívce ze Dvora Králové nad Labem, která už o den dříve...

Nesmysly o inflaci v Česku. Znovu bude nízká, uvidíte, tvrdí ekonom Michl

Premium ČSÚ zveřejnil, že inflace je nejvyšší od roku 2008, 4,1 %. Hned v pátek jsem k tomu vydal v MF DNES článek „Nebojte se...

Chci přidat 20 tisíc. Generaci Z kuráž nechybí, s trpělivostí už je to horší

Premium Sedmatřicetiletý Libor vede pobočku banky v krajském městě. Za poslední měsíce přijal několik mladých lidí, dvacátníků...

Hladovění je to nejlepší, co pro sebe lidé mohou udělat, říká neurolog

Jde o největší problém současné medicíny, a to bez ohledu na covid-19 - Alzheimerova nemoc, nejčastější typ demence....

  • Další z rubriky

Při srážce s autem na Trutnovsku zemřel motorkář, spolujezdkyně je zraněná

Na Trutnovsku zemřel po srážce s osobním autem čtyřiadvacetiletý motorkář. Jeho spolujezdkyni přepravil vrtulník ve...

Opilec zavinil několik nehod, naboural i vůz muže, který mu pomohl z příkopu

Hned několik dopravních nehod se stalo v úterý v Rychnově nad Kněžnou. Ve všech kolizích však figuroval stejný...

Prý jsem nebezpečný, diví se farář, jenž přes protesty buduje komunitu

Premium Když se před dvěma lety dobrušský farář Augustín Slaninka rozhodl vybudovat na samotě v Běstvinách u Dobrušky...

První lízátko šlo k zemi, ikonická světla hradeckého stadionu čeká renovace

Jedna z nejvýraznějších dominant Hradce Králové jde k zemi. Technici demontovali první ze čtyř lízátek na zdejším...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Začalo to jako chřipka, pak vzal Tereze meningokok nohy a zničil ledviny

Před čtyřmi lety si Tereza myslela, že nastydla na kole. Jenže druhý den už ležela na JIP a kvůli meningokokové infekci...

Gabriela Soukalová je poprvé maminkou, narodila se jí holčička

Bývalá biatlonistka Gabriela Soukalová (31) se stala maminkou. S partnerem Milošem Kadeřábkem přivítala moderátorka na...

Žena nemá žádné kamarádky, aby nesváděla svou postavou jejich partnery

Sedmadvacetiletá Moriah Millsová z Georgie se živí jako modelka a na své křivky je velmi hrdá. Nepodstoupila údajně...

Když dva jsou málo. 5 pravd o sexu ve třech, které vám zatím nikdo neřekl

Premium Sex ve třech. Někdy o něm snil kdekdo z nás. Pojďme ovšem pohlédnout pravdě do očí. Pokud do své ložnice přizvete další...

Klamala ministry, investory i sebe sama. Srdcová královna byznysu čelí soudu

Ve Spojených státech začal soud s Elizabeth Holmesovou. Vkládali do ní naději bývalí američtí ministři i ostřílení...