Sobota 4. února 2023, svátek má Jarmila
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 4. února 2023 Jarmila

Hradec na stavbu stadionu spěchá, recese by přitom mohla srazit ceny

  10:07
Jen několik dnů vydržela hradecké radnici radost, že za dobrou cenu sehnala správce stavby fotbalového stadionu. Společnost IKO Invest vycouvala ještě před podpisem smlouvy. Město její postup označilo za neseriózní a trvá na tom, že hodlá dodržet červnový termín na vyhlášení tendru na stavbu.
Vizualizace konečné podoby fotbalového stadionu v Hradci Králové

Vizualizace konečné podoby fotbalového stadionu v Hradci Králové | foto: FC Hradec Králové

Hradec Králové s vyhlášením tendru na nový fotbalový stadion pospíchá přesto, že pokud se kvůli opatřením proti šíření koronaviru zopakuje ekonomická recese, mohl by na stavbě ušetřit až desítky milionů korun. Když udeřila ekonomická recese na podzim 2008, o několik měsíců později stavební firmy v boji o zakázky ve srovnání s rokem 2007 zlevnily až o 35 procent.

Strop Hradce Králové za stadion na klíč činí 605 milionů korun bez DPH. Pouhé zlevnění o 10 procent by umazalo 60 milionů, v případě 35 procent by šlo o částku 181,5 milionu.

„Uspěchání stavby považuji nejen za velmi rizikové, ale i strašně drahé. Městu bych doporučil vyčkat, jak se srovnají ceny staveb ve zcela nových okolnostech. A to i za cenu toho, že Hradec by si počkal další dva, ale třeba i čtyři roky. Ekonomické dopady krize budou velmi pravděpodobně vyšší než ty zdravotní,“ říká zkušený byznysmen.

Přeje si zůstat v anonymitě, ale má velmi blízko k vedení města i řadě stavebních projektů.

„V době konjunktury se stavělo za strašné peníze. Nyní je velmi pravděpodobné, že ceny poletí strmě dolů. Přijde mi logické, že pokud město bude mít peníze a nebude je muset použít na jiné věci související s koronavirem, možná by stálo za to je použít třeba až za rok, abychom mohli stadion postavit například o sto milionů levněji,“ souhlasí zastupitel Aleš Dohnal (Piráti), člen pracovní skupiny, jež se stadionem zabývá.

Zdeněk Apeltauer, regionální ředitel developerské společnosti CPI, chce věřit, že stavební odvětví se vrátí na čísla z loňského roku do dvou až tří let:

„Jde o velmi široké téma s mnoha aspekty a důležitých rozhodnutí od jedinců až po politické představitele, jak u nás, tak i v zahraničí. Stavebnictví má velmi dlouhou setrvačnost a v případě, že dojde k brzkému uvolnění restriktivních opatření, nemusel by být dopad tak zásadní. Tím pádem by mohlo sehrát významnou roli pro oživení ekonomiky,“ odhaduje.

Proč to firma vzdala? Sektor je náhle v jiné situaci

Mezi hradeckými zastupiteli převažuje názor, že město by v každém případě mělo znovu vybrat nového administrátora, třeba i po úpravách podmínek výběrového řízení. Ty by mohly zajistit, aby se neopakovala situace z prvního tendru, v němž firma IKO Invest nabídla za správcovství stavby 7,8 milionu korun, zatímco druhý v pořadí 31 milionů.

„Za odstoupením vítěze výběrového řízení je možná i lobbing určitých skupin, které výstavbě stadionu nepřejí. Vlivů bylo asi víc. Každopádně druhá firma v pořadí je renomovaná, a i když je cena několikanásobně vyšší než vysoutěžená, myslím, že by městu dokázala ušetřit. Budeme zkoumat možnost, jestli neoslovit právě druhou firmu,“ upozorňuje Oldřich Vlasák (ODS).

„Nechápu, proč to firma vzdala, každopádně vysoutěžit správce znovu by mohl být problém, protože to zvládne jen málokterá. Takže buď znovu vypíšeme výběrové řízení na administrátora, anebo město začne pracovat na zadávacích podmínkách pro výběr zhotovitele, ale na to si budeme muset někoho najmout. Až potom by následoval výběr správce,“ nastiňuje Jiří Langer (ANO), zastupitel určený pro pořízení územního plánu.

„Jde o velmi nestandardní a neseriózní přístup, kterým firma nejen zkomplikovala celou situaci, ale také přidělala práci řadě lidí, kteří na přípravách stavby fotbalového stadionu usilovně pracují,“ říká náměstek primátora pro oblast investic Jiří Bláha (ODS).

Podle něj město nechce měnit harmonogram příprav stavby. „Máme nejméně čtyři možnosti, jak postupovat. Správce stavby je sice úzce propojen s tendrem na stavbu stadionu, výběrová řízení však mohou běžet paralelně. Na přípravách tendru na stavební firmu pokračujeme, termín jeho vyhlášení zůstává v červnu,“ dodává Bláha.

Přestože společnost IKO Invest měla podle města smlouvu k dispozici a nevznesla k ní žádnou námitku, její odstoupení se podle hradeckého podnikatele dá pochopit.

„Podle mě nechce jít do rizika, protože cenu určitě zkalkulovala na minimální marži. Když chcete uspět v takovém tendru, nedáte si marži 30, ale třeba jen pět procent. Ta už v tuto chvíli může být dávno spotřebovaná kvůli všem okolnostem, které se dějí. Je to tedy čistě obezřetnost, a proto bych nepoužíval tak hrubé odsudky jako město,“ řekl.

S tímto názorem souhlasí i Dohnal. „Pro stavební firmy nastává složité období, stadion je obrovská stavba a ta společnost se bojí vývoje trhu. Stavebnictví může už za půl roku vypadat úplně jinak, než jsme si mysleli ještě v únoru,“ konstatuje pirátský zastupitel.

Jestliže město bude chtít nejprve vysoutěžit nového správce, jehož úkolem by byla kontrola zadávací dokumentace pro soutěž na zhotovitele a dohled nad stavbou, do června to podle Dohnala nestihne.

„Nejdříve musíme vysoutěžit správce, což může trvat pět nebo šest týdnů. Poté musí dostat další čas na seznámení se s projektem a úpravu podmínek. Ostatně jsme se shodli, že reálné datum, jak na tom město bude finančně, budeme znát až v polovině července. Tehdy by mělo být jasné, co koronavirus udělá s rozpočtem města. Když se ukáže, že to město ustojí bez zadlužení, mohl by se vyhlásit tendr na stadion,“ řekl Dohnal.

Hradubická aréna by mohla přijít vhod

Podle osloveného odborníka může dokonce doba přát i projektu, ke kterému se hradecký fotbalový klub i jeho příznivci zatím staví rezervovaně: společnému stadionu s Pardubicemi, které mají podobný problém.

„Kdyby si každé město mělo zrekonstruovat své stávající stadiony, kromě strašně drahých nákladů by to znamenalo velké dopravní problémy při každém domácím zápase. Při stavbě společného vydají každé do 300 milionů a získají model, který bude pro obě naprosto komfortní. Stadion si například mohou na deset let pronajmout a pak jej odkoupit. Taková stavba by sice byla revolučním řešení, ale s mnoha benefity,“ přemýšlí byznysmen.

Zmiňuje i 50minutovou dostupnost z Černého mostu nebo blízké pardubické letiště, což by prý mohlo přilákat promotéry velkých kulturních akcí, kteří prozatím upřednostňují Prahu.

„V obou městech by měly vzniknout pracovní skupiny, které by se měly potkávat a řešit to. V souvislosti s nadcházející krizí je to o to důležitější, protože nebudou peníze na investice a města budou několik let sanovat škody ztrát dopravního podniku, kultury i sociální oblasti. Vypadá to sice jako dvouměsíční výpadek, který však pro mnoho firem může být smrtonosný,“ říká.

Druhé kolo  vyhrál a novým prezidentem České republiky se stane Petr Pavel, porazil Andreje Babiše

Nově zvolený prezident složí slib do rukou předsedy Senátu na Hradě 9. března

  • Nejčtenější

Chtěla ho Amerika, obří kus zlata však získal sběratel ze Dvora Králové

Sběratel Luboš Blaha vystavil obří kus zlata, který prospektoři našli před 40 lety v Kalifornii. Zájem o něj mělo i...

Mohutné obraty a další třinecké zaváhání. Kritická situace Kladna se horší

Hokejová extraliga v pátek pokračovala pěti duely 42. kola. Obhájce mistrovského hattricku z Třince popáté v řadě...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Bylo nám ctí, královno. Jak skromná vládkyně svahů okouzlila Špindl

Premium Ten nevěřící výraz vydal za všechna slova. Ústa otevřená dokořán, vypoulené oči, kroucení hlavou, ale pak i úsměv. Jako...

Vjezd do Špindlerova Mlýna byl uzavřen, doprava na pohár kolabovala

Od sobotního rána se zaplnila parkoviště ve Špindlerově Mlýně, kde se koná Světový pohár v alpském lyžování žen....

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Občas jsem měla táty jako trenéra plné zuby. Pauláthová o novém životě i strachu

Premium V březnu to bude rok, co ukončila kariéru lyžařky. Nyní je kondiční trenérkou, zároveň cepuje malé lyžařské naděje....

Průlom sedmnáct let od vraždy. Kmotra Mrázka zastřelil vrah ze Slovenska

Premium Mrzlo. Ze dveří zámečku na pražské Lhotce vyšel kmotr podsvětí František Mrázek. Nájemný vrah ležící sto metrů daleko u...

Láska je evoluční finta, zamilovanost porucha emocí, říká psycholog Klimeš

Premium Láska je mocná emoce a bezesporu ta nejhezčí. A má hodně podob, které člověka nutí dělat různé věci. Mozkové okruhy...

Ruská lež je ohromná zbraň. Proč je Putin stále oblíbený, líčí reportér Karas

Premium Býval nejdéle sloužícím zahraničním zpravodajem České televize. V Polsku, v Rusku i na Ukrajině strávil Miroslav Karas...

Farář hledal garáž, našel gotickou fresku. V Broumově ji ukazují po obnově

Když roku 1967 farář František Plodek hledal garáž pro svůj trabant, objevil na zadní stěně suterénu fary v Broumově...

V opilecké hádce šestkrát bodla partnera šroubovákem, dostala podmínku

Královéhradecký krajský soud potrestal podmínkou ženu, která loni na Náchodsku v opilecké hádce pobodala partnera...

Silnice v Orlických horách jsou průjezdné, řidiče ale potrápí sněhové jazyky

Silnice mezi Šerlichem a Bedřichovkou v Orlických horách je od rána opět průjezdná. Asi pětikilometrový úsek byl...

V Žirči postaví chytré domácnosti, těžce nemocní si v nich vyzkouší žít

V Domově sv. Josefa v Žirči u Dvora Králové vzniknou byty pro pacienty s roztroušenou sklerózou. Budou to chytré...

Bojujete s atopickým ekzémem? Pak rozhodně vyzkoušejte řadu LIPIKAR
Bojujete s atopickým ekzémem? Pak rozhodně vyzkoušejte řadu LIPIKAR

Víte, že atopický ekzém je nejčastější kožní onemocnění u dětí? Tímto onemocněním kůže trpí 15 – 20 % dětí a nejčastěji se objevuje u miminek nebo...

Prosázel a propil 7 milionů korun. Prodal jsem i Českého lva, říká Vondráček

Televizní reportér, novinář a režisér David Vondráček (59) prohrál za celý svůj život v hazardu sedm milionů korun....

Františka Ringo Čecha odvezli do nemocnice. Podle syna měl mrtvici

František Ringo Čech (79) byl v neděli večer podle zdrojů CNN Prima NEWS převezen do pražské Nemocnice Na Homolce....

Žena vypadá jako holčička, lidé zaměňují jejího manžela za tatínka

Třicetiletá Carolyn Fulltzová z USA už je trojnásobnou maminkou, ale stále vypadá jako malá holka. Její o tři roky...

Zemřela herečka Annie Werschingová, královna Borgů i Tess z The Last of Us

V pouhých pětačtyřiceti letech zemřela americká herečka Annie Werschingová. Televizní diváci ji znali jako agentku...

Janečková se po rakovině vrací do práce. Ukázala i fotky po mastektomii

Zpěvačka Patricia Janečková (24) si na sociálních sítích připomenula ne úplně příjemné výročí. Před rokem jí...