Čtvrtek 18. srpna 2022, svátek má Helena
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 18. srpna 2022 Helena

Hradec zápolí s investicemi, zvažoval komisi. Koalice se obejde bez ní

  9:02
Hradec Králové neobnoví komisi, která by dohlížela na problémové investiční projekty. Zdál se to být dobrý nápad. Když se loni začaly hroutit zásadní projekty, výjimečně se na něm shodly koalice i opozice. Nic z toho ale nebude. Koalice se domnívá, že potíže dovede ukočírovat výbor pro územní plánování.

Opravy Základní umělecké školy Střezina v Hradci Králové (27.4.2017) | foto: Martin Veselý, MAFRA

Město nejenže zrušenou komisi neobnovilo, ale i navzdory evidentním investičním potížím se domnívá, že ji vlastně ani nepotřebuje.

Naposledy se nad tím pozastavil zastupitel Jan Čáp, který užitečnost neexistující skupiny zmínil v souvislosti s až osmimilionovou rekonstrukcí toalet v Klicperově divadle.

„Investiční komise by přitom přesně takové věci měla posoudit, a ne jen nějaké stadiony,“ zmínil Jan Čáp (KDU-ČSL) činnost poněkud úzkoprofilové pracovní skupiny zaměřené na stavbu fotbalové arény.

„V minulém volebním období byly komise jak investiční, tak i pro majetek města, ze kterých zbyl jen výbor pro územní plánování, rozvoj a investice. Ale ten by měl řešit tak širokou problematiku, že mně to připadá jako nezvládnutelné,“ podotkl Jan Čáp.

„Podle usnesení zastupitelstva měla rada zvážit, jestli by ta komise nebyla účelná. Mělo se tak stát do léta loňského roku. Koalice tedy nejspíš dospěla k názoru, že komise pro investice není potřeba a že by byly jen komise pro nějaké mimořádné investice, například na stadion,“ řekl Čáp.

Velmi podobný názor má i předsedkyně Hradeckého demokratického klubu (HDK) Pavlína Springerová.

„Investiční komise má smysl, což ostatně dokázalo i předchozí volební období. Je totiž spousta agendy kolem a právě investiční komise má prostor pro to, aby sledovala průběh studií, územního a stavebního řízení u konkrétních staveb, případně i výběrová řízení u staveb, která již měla stavební povolení,“ řekla Springerová.

„Výbor pro územní plánování by měl mít spíš obecný pohled na strategické záležitosti, zatímco komise by řešila konkrétní stavební aktivity a to, na co výbor logicky nemá čas,“ upozornila Springerová.

Je přesvědčená, že kdyby investiční komise fungovala, mohlo se předejít dlouhé diskusi zastupitelů kolem divadelních toalet, natož pak problémům daleko důležitějších a složitějších projektů.

„Opozice rozhodně nic nemá proti záchodkům. Jde o to, že materiály, které jsme dostali, byly odfláknuté a zfušované. Kdyby ta komise fungovala, právě takové nedostatky by mohla odchytit,“ řekla Pavlína Springerová.

Investiční komise se jeví jako neefektivní, namítá náměstek

Otázka znovuvytvoření investiční komise se dvakrát otevřela na radě města i výboru pro územní plánování, rozvoj a investice, diskutovalo se o ní také při jednání koalice, a ačkoli město plán oficiálně nepohřbilo, je zřejmé, že od něj couvá.

„Svůj názor jsem vyslovil před výborem pro investice a rozvoj města a mám pocit, že mi můj pohled na věc schválil. Myslím, že je na zvážení příslušného náměstka ad hoc utvořit pracovní skupinu k věci dané důležitosti. Utvářet investiční komisi jako orgán rady se jevilo jako neekonomické a neefektivní,“ konstatoval náměstek primátora pro investice Jiří Bláha (ODS).

„Vycházím i z toho, že taková komise v minulosti existovala a byla bez náhrady zrušena, což znamená, že zúčastněné to zatěžuje. Myslím si, že například v pracovní skupině u fotbalového stadionu to funguje výborně,“ řekl náměstek  Bláha.

„Usnesení zastupitelstva bylo takové, že se má vyhodnotit, jestli by se neměla zřídit zvláštní investiční komise. Přiznejme si, že to vyhodnocení uděláno nebylo, já však nejsem zastáncem tvorby další komise,“ řekl náměstek primátora pro školství a životní prostředí Martin Hanousek (Změna a Zelení).

Podle něj si koalice sama vyhodnotila projekty, vybrala jasné priority, pracuje i na investičním plánu, narazila však na neobvyklou kvantitu. Vedení města podle některých názorů zjistilo, že zatímco s projekty za desítky a stovky milionů korun pohnout nedokáže, ty menší a méně viditelné jako například rekonstrukce škol se daří podstatně lépe.

Potřebujeme nové referenty pro investice, ne komisi

„Zjistili jsme, že udělat investiční plán není jednoduché, protože těch projektů je strašně moc. Navíc je to obtížné vzhledem k tomu, jak se daří či spíš nedaří projekty připravovat v reálném čase. Například v mojí gesci cítím, že chybí projektová příprava a rozjet ji je velmi obtížné,“ zdůrazňuje Hanousek.

Investice podle Hanouska narážejí spíš na personální problém než na komisi: „Zkrátka potřebujeme posílit investiční oddělení. Nedaří se sehnat referenty, což je ten největší problém.“

Ani Oldřich Vlasák (ODS), předseda výboru pro územní plánování rozvoj a investice, si na rozdíl od opozice nemyslí, že zřízení speciální komise je řešením.

„Argumenty se spíš kloní k tomu, že je investice lepší mít pod komplexním dohledem výboru, jako je tomu i nyní. V případě důležitých akcí se kloníme, aby byly ustaveny pracovní komise, které si ustaví sám náměstek. Ještě jsme s tím ale nešli ven, taková je zatím debata,“ uvedl šéf výboru Vlasák, jenž by stejně jako Hanousek rád viděl personálně doplněné odbory magistrátu.

„Pro urychlení všech agend by bylo dobré posílit nejen investiční odbor, ale například i útvar hlavního architekta. V našem zájmu by mělo být co nejvíce zkrátit vyřizovací lhůty, což asi jinak nepůjde. Samozřejmě je to i věc managementu a organizace práce, ale být na mně, některé útvary bych opravdu personálně posílil,“ dodal Vlasák.

Ať investiční komise řeší přízemní záležitosti

Jan Čáp je však přesvědčen, že obnovení investiční komise by znamenalo i úlevu pro Vlasákův výbor.

„Představuji si, že výbor pro rozvoj by měl řešit koncepční věci, například přizvat nejlepší architekty, aby udělali Hradec lepším. Zato investiční komise by se zabývala přízemnějšími věcmi, tedy aby výběrová řízení začínala správně nebo aby se do nich někdo přihlásil,“ řekl Čáp.

A právě na výběrovém řízení prozatím ztroskotaly naděje na lávku přes Labe i fotbalový stadion, neboť jediní zájemci velmi výrazně překročili hradecký strop. Čtvrtmiliardovou proměnu škol v Lipkách na přírodovědné centrum raději zastavilo zastupitelstvo kvůli ztrátě šance na dotace.

A pak jsou tu i další stamilionové projekty typu modernizace ZUŠ Střezina, rekonstrukce Velkého náměstí, Benešovy třídy nebo severních teras. A pak se snad ani nelze divit, jak velký rozruch vyvolá pouhá oprava divadelních záchodků. Aspoň že ta se letos v létě uskuteční.

Chátrající severní terasy v centru Hradce v dubnu 2019

26. dubna 2019

Komunální a senátní volby 2022

Komunální volby se konají 23. a 24. září. Ve stejném termínu proběhne i první kolo voleb do třetiny Senátu, jejichž případné druhé kolo bude o týden později. V Královéhradeckém kraji se volí v obvodu Jičín.

Seznamy kandidátů: Hradec Králové, Jičín, Náchod, Rychnov nad Kněžnou, TrutnovChlumec nad Cidlinou, Nový Bydžov, Nová Paka, Hronov, Jaroměřostatní

  • Nejčtenější

Hradec Kr. - Plzeň 1:2, sporný moment před červenou domácí namíchl, rozhodl Pilař

V deseti se prali statečně. Fotbalisté Hradce Králové zatápěli mistrovské Plzni i v oslabení, v závěru prvního poločasu...

VIDEO: Tak hoří elektrokoloběžka. Stroj za sto tisíc měl jet do servisu

Hasiči v úterý dopoledne spěchali do Dobrušky na Rychnovsku k požáru elektrokoloběžky. Měla technickou závadu a majitel...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Řidič stříbrného veteránu dostal na Náchodsku smyk, škoda je 300 tisíc

V neděli ráno havarovalo na silnici I. třídy ve směru od Vrchovin na Náchod historické vozidlo Aero 50. Řidič...

Vyrazila si dech, odnesli ji, měla vzdát. Češka odmítla. A je mistryní Evropy

V prvním ročníku střední průmyslové školy chemické studuje v Pardubicích požární ochranu. Miluje adrenalin a freestyle...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Morbidní výstava i pornograficko-dekadentní obrazy, metalový svátek pokračuje

V magickém prostředí josefovské pevnosti až do nedělních ranních hodin pokračuje pětidenní maraton 25. ročníku...

Porucha imunity je první známka, že je v našem životě něco špatně, říká lékařka

Premium Lidí s poruchami imunity přibývá. Příčinou je často špatný životní styl, což vede k vážným nemocem, třeba k rakovině....

Bude hůř. Považuji za férové sdělit to divákům předem, přiznal šéf ČT

Premium Inflace, energie, válka na Ukrajině a k tomu nízké koncesionářské poplatky. Současná situace postihla i Českou...

První díl rozhovoru s Shopaholicadel: Práci neseženu, každý den můžu umřít!

Premium Rozhovorům se dlouho úspěšně vyhýbala, nyní ale udělala výjimku a Expresu poskytla exkluzivní sondu do své duše....

  • Další z rubriky

Na Jičínsku se srazila osobní auta, jeden člověk zemřel a další se zranili

Při čelním střetu dvou osobních vozidel VW Golf a Škoda Fabia na silnici I/16 u obce Holín na Jičínsku zemřel v neděli...

V Hradci si děláme hromádku na plyn i elektřinu, říká náměstek hejtmana

Mimořádná finanční pomoc pro rodiny a seniory v Jihočeském kraji, kterou oznámil tamní hejtman Martin Kuba, způsobila v...

Řidič na Rychnovsku vjel do protisměru. O život přišli tři lidé

Čelní střet dvou osobních automobilů na Rychnovsku si vyžádal životy tří lidí. Ke tragické nehodě došlo v pátek okolo...

Česko je festivalovou velmocí, říká organizátor trutnovského Artu Kusu

Trutnovský Artu Kus Festival, jenž má před sebou čtvrtý ročník, se přizpůsobil současné situaci. „Rozhodli jsme se...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Bude hůř. Považuji za férové sdělit to divákům předem, přiznal šéf ČT

Premium Inflace, energie, válka na Ukrajině a k tomu nízké koncesionářské poplatky. Současná situace postihla i Českou...

K vulgárnímu nápisu musela tatéra přemluvit sexem. Teď ho chce pryč

Její nápad se v salónech nikomu nelíbil. Žádný tatér s ním nechtěl mít nic společného, tak moc nápis svou nositelku...

Herečka Anne Heche zemřela, nepřežila následky zranění po autonehodě

Třiapadesátiletá herečka Anne Heche zemřela. Uvedla to její přítelkyně Nancy Davisová. Herečka skončila v nemocnici v...

Stav herečky Anne Heche je téměř beznadějný. Má vážně poškozený mozek

Herečka Anne Heche (53) s největší pravděpodobností nepřežije nehodu, při níž autem narazila do dvoupodlažní budovy v...

Rýn během pátku přestane být splavný. Ekonomické dopady pocítí celá Evropa

Hladina řeky Rýn v německé oblasti Rheingau podle úřadů v pátek klesne na kritickou úroveň, na klíčovém místě naměří už...