Pátek 26. února 2021, svátek má Dorota
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pátek 26. února 2021 Dorota

Hradec zápolí s investicemi, zvažoval komisi. Koalice se obejde bez ní

  9:02
Hradec Králové neobnoví komisi, která by dohlížela na problémové investiční projekty. Zdál se to být dobrý nápad. Když se loni začaly hroutit zásadní projekty, výjimečně se na něm shodly koalice i opozice. Nic z toho ale nebude. Koalice se domnívá, že potíže dovede ukočírovat výbor pro územní plánování.

Opravy Základní umělecké školy Střezina v Hradci Králové (27.4.2017) | foto: Martin Veselý, MAFRA

Město nejenže zrušenou komisi neobnovilo, ale i navzdory evidentním investičním potížím se domnívá, že ji vlastně ani nepotřebuje.

Naposledy se nad tím pozastavil zastupitel Jan Čáp, který užitečnost neexistující skupiny zmínil v souvislosti s až osmimilionovou rekonstrukcí toalet v Klicperově divadle.

Fotogalerie

„Investiční komise by přitom přesně takové věci měla posoudit, a ne jen nějaké stadiony,“ zmínil Jan Čáp (KDU-ČSL) činnost poněkud úzkoprofilové pracovní skupiny zaměřené na stavbu fotbalové arény.

„V minulém volebním období byly komise jak investiční, tak i pro majetek města, ze kterých zbyl jen výbor pro územní plánování, rozvoj a investice. Ale ten by měl řešit tak širokou problematiku, že mně to připadá jako nezvládnutelné,“ podotkl Jan Čáp.

„Podle usnesení zastupitelstva měla rada zvážit, jestli by ta komise nebyla účelná. Mělo se tak stát do léta loňského roku. Koalice tedy nejspíš dospěla k názoru, že komise pro investice není potřeba a že by byly jen komise pro nějaké mimořádné investice, například na stadion,“ řekl Čáp.

Velmi podobný názor má i předsedkyně Hradeckého demokratického klubu (HDK) Pavlína Springerová.

„Investiční komise má smysl, což ostatně dokázalo i předchozí volební období. Je totiž spousta agendy kolem a právě investiční komise má prostor pro to, aby sledovala průběh studií, územního a stavebního řízení u konkrétních staveb, případně i výběrová řízení u staveb, která již měla stavební povolení,“ řekla Springerová.

„Výbor pro územní plánování by měl mít spíš obecný pohled na strategické záležitosti, zatímco komise by řešila konkrétní stavební aktivity a to, na co výbor logicky nemá čas,“ upozornila Springerová.

Je přesvědčená, že kdyby investiční komise fungovala, mohlo se předejít dlouhé diskusi zastupitelů kolem divadelních toalet, natož pak problémům daleko důležitějších a složitějších projektů.

„Opozice rozhodně nic nemá proti záchodkům. Jde o to, že materiály, které jsme dostali, byly odfláknuté a zfušované. Kdyby ta komise fungovala, právě takové nedostatky by mohla odchytit,“ řekla Pavlína Springerová.

Investiční komise se jeví jako neefektivní, namítá náměstek

Otázka znovuvytvoření investiční komise se dvakrát otevřela na radě města i výboru pro územní plánování, rozvoj a investice, diskutovalo se o ní také při jednání koalice, a ačkoli město plán oficiálně nepohřbilo, je zřejmé, že od něj couvá.

„Svůj názor jsem vyslovil před výborem pro investice a rozvoj města a mám pocit, že mi můj pohled na věc schválil. Myslím, že je na zvážení příslušného náměstka ad hoc utvořit pracovní skupinu k věci dané důležitosti. Utvářet investiční komisi jako orgán rady se jevilo jako neekonomické a neefektivní,“ konstatoval náměstek primátora pro investice Jiří Bláha (ODS).

„Vycházím i z toho, že taková komise v minulosti existovala a byla bez náhrady zrušena, což znamená, že zúčastněné to zatěžuje. Myslím si, že například v pracovní skupině u fotbalového stadionu to funguje výborně,“ řekl náměstek  Bláha.

„Usnesení zastupitelstva bylo takové, že se má vyhodnotit, jestli by se neměla zřídit zvláštní investiční komise. Přiznejme si, že to vyhodnocení uděláno nebylo, já však nejsem zastáncem tvorby další komise,“ řekl náměstek primátora pro školství a životní prostředí Martin Hanousek (Změna a Zelení).

Podle něj si koalice sama vyhodnotila projekty, vybrala jasné priority, pracuje i na investičním plánu, narazila však na neobvyklou kvantitu. Vedení města podle některých názorů zjistilo, že zatímco s projekty za desítky a stovky milionů korun pohnout nedokáže, ty menší a méně viditelné jako například rekonstrukce škol se daří podstatně lépe.

Potřebujeme nové referenty pro investice, ne komisi

„Zjistili jsme, že udělat investiční plán není jednoduché, protože těch projektů je strašně moc. Navíc je to obtížné vzhledem k tomu, jak se daří či spíš nedaří projekty připravovat v reálném čase. Například v mojí gesci cítím, že chybí projektová příprava a rozjet ji je velmi obtížné,“ zdůrazňuje Hanousek.

Investice podle Hanouska narážejí spíš na personální problém než na komisi: „Zkrátka potřebujeme posílit investiční oddělení. Nedaří se sehnat referenty, což je ten největší problém.“

Ani Oldřich Vlasák (ODS), předseda výboru pro územní plánování rozvoj a investice, si na rozdíl od opozice nemyslí, že zřízení speciální komise je řešením.

„Argumenty se spíš kloní k tomu, že je investice lepší mít pod komplexním dohledem výboru, jako je tomu i nyní. V případě důležitých akcí se kloníme, aby byly ustaveny pracovní komise, které si ustaví sám náměstek. Ještě jsme s tím ale nešli ven, taková je zatím debata,“ uvedl šéf výboru Vlasák, jenž by stejně jako Hanousek rád viděl personálně doplněné odbory magistrátu.

„Pro urychlení všech agend by bylo dobré posílit nejen investiční odbor, ale například i útvar hlavního architekta. V našem zájmu by mělo být co nejvíce zkrátit vyřizovací lhůty, což asi jinak nepůjde. Samozřejmě je to i věc managementu a organizace práce, ale být na mně, některé útvary bych opravdu personálně posílil,“ dodal Vlasák.

Ať investiční komise řeší přízemní záležitosti

Jan Čáp je však přesvědčen, že obnovení investiční komise by znamenalo i úlevu pro Vlasákův výbor.

„Představuji si, že výbor pro rozvoj by měl řešit koncepční věci, například přizvat nejlepší architekty, aby udělali Hradec lepším. Zato investiční komise by se zabývala přízemnějšími věcmi, tedy aby výběrová řízení začínala správně nebo aby se do nich někdo přihlásil,“ řekl Čáp.

A právě na výběrovém řízení prozatím ztroskotaly naděje na lávku přes Labe i fotbalový stadion, neboť jediní zájemci velmi výrazně překročili hradecký strop. Čtvrtmiliardovou proměnu škol v Lipkách na přírodovědné centrum raději zastavilo zastupitelstvo kvůli ztrátě šance na dotace.

A pak jsou tu i další stamilionové projekty typu modernizace ZUŠ Střezina, rekonstrukce Velkého náměstí, Benešovy třídy nebo severních teras. A pak se snad ani nelze divit, jak velký rozruch vyvolá pouhá oprava divadelních záchodků. Aspoň že ta se letos v létě uskuteční.

Chátrající severní terasy v centru Hradce v dubnu 2019

26. dubna 2019

Jarní prázdniny

Týdenní jsou na základních a středních školách rozloženy v termínech od 1. února do 14. března. Přinášíme úplný přehled prázdninových termínů podle okresů.

  • Nejčtenější

Zimu v Krkonoších nepřežily desítky uštvaných srn, lidé pouštějí volně psy

Lesníci v Krkonoších nacházejí v této zimní sezoně nebývalé množství mrtvých srn. Uštvali je nebo přímo strhli volně...

Zrušeno, zrušeno, zrušeno. Lyžaři se vzdávají velkých závodů a žehrají na stát

V Česku se neuskuteční ani Světový pohár v Novém Městě na Moravě, který mohl být v náhradním termínu 20. a 21. března,...

Turisté houfně zaplavili Orlické hory. Parkoviště jim nestačí

Do Orlických hor se v sobotu vypravilo velké množství turistů. Chtějí využít hezkého počasí a dobrých sněhových...

Les Království prošel skvělou proměnou. Je to pozoruhodné technické dílo

Přehrada v Bílé Třemešné v Podkrkonoší nese pohádkové jméno Les Království zcela oprávněně – se svými zámeckými...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Turista s 2,75 promile dobýval Sněžku přes všechny zákazy, hledali ho v noci

Třicetiletý muž z Teplic pronikl do uzavřeného Trutnovska a porušil i zákaz nočního vycházení, když se vydal v nočních...

Dvaadvacet znaků, že s tímhle mužem vás místo pohádky čeká jen utrpení

Premium Některé ženy jako by se zhlédly v popelce. Věří, že oříšky přinášejí prince. Jenže nakonec jsou z nich spíš veverky –...

Inflace požírá uložené peníze. Kam s nimi, aby jich zmizelo co nejméně?

Premium Naspořili jste 200 000 korun, uložili je na účet, těšili se na úroky a po roce zjistili, že jste zbohatli o celých 340...

Biolog Zrzavý: Covid se postará, abychom umírali i na něco jiného než rakovinu

Premium Podle amerického psychologa a genetika Roberta Plomina mají zděděné geny daleko větší význam při utváření naší...

  • Další z rubriky

Spor o zámek Opočno skončil, dědička neuspěla u soudu ve Štrasburku

Zámek Opočno na Rychnovsku zůstane státu. Evropský soud pro lidská práva ve Štrasburku totiž zamítl stížnost rodiny...

Pivo je lék, tvrdil strážníkovi štamgast popíjející na předzahrádce

Předzahrádku plnou hostů popíjejících pivo ze skla, bez roušek a rozestupů našli ve středu strážníci Městské policie...

Zašlou slávu hradecké sjezdovky má oživit architekt Vávra a syntetický sníh

Po třiceti letech by v Hradci Králové mohla znovu ožít lyžařská sjezdovka Rozárka. O pozemky na kopci Sv. Jana má zájem...

Vedle D11 u Smiřic bude obří sklad, k dostavbě se blíží i hradecké haly CTP

Nejspíš už letos se po letech dohadů dostaví načerno rozestavěné haly CTP u Hradce Králové. Nedaleko při rozestavěné...

Gabriela Koukalová: Exmanžel mě podváděl a myslím, že utrácel mé peníze

Bývalá světová šampionka v biatlonu, dnes moderátorka televizního pořadu Showtime, Gabriela Koukalová přiznává v...

Bondgirl Rosamund Pike žije v Česku. Překvapili ji opilí rafťáci v Krumlově

Britská herečka Rosamund Pike (42), známá například z bondovky Dnes neumírej, se kvůli natáčení s celou rodinou...

VIDEO: 5 triků, jak v obchodě otevřete mikrotenový sáček. Rychle a bez nervů

Suché ruce a mikrotenové sáčky - často náš největší nepřítel v obchodech. Někdy je to v oddělení pečiva či ovoce a...

Zemřel český DJ Thomas Coastline. Bylo mu 35 let

Zemřel známý český DJ Thomas Coastline, vlastním jménem Tomáš Malina. V minulosti prodělal rakovinu tlustého střeva. O...

Chci kratší pracovní týden a pět týdnů dovolené, říká Maláčová

Válka o kurzarbeit dospěla do fáze podepisování podmínek mírové dohody. Alespoň to tak působí z úst ministryně práce a...